Iniekcja krystaliczna
Iniekcja krystaliczna polega na wstrzyknięciu w mur specjalnego preparatu o określonych właściwościach. Jego celem jest utworzenie blokady przeciwwilgociowej w zawilgoconych w wyniku podciągania wody z gruntu murach.
Technologia iniekcji krystalicznej
Przed przystąpieniem do iniekcji należy przygotować podłoże, oczyścić ścianę z powłok malarskich i tynków, przesiąkniętych wilgocią do ok. 50-80 cm ponad poziom zawilgocenia.
Metoda osuszania za pomocą iniekcji polega na wykonaniu w murze rzędu równoległych do poziomu podłogi niewielkich, ok. 2-cm otworów. Otwory powinny znajdować się w równych, ok. 12 cm odstępach. W przypadku silnego zawilgocenia może zaistnieć konieczność rozmieszczenia ich nieco gęściej. Do nich wprowadza się następnie masę iniekcyjną, odporną na działanie wody. To substancja powstała na bazie silikatów, która ulega krystalizacji w trakcie kontaktu ze związkami alkalicznymi.
Proces iniekcji można wykonać od zewnątrz lub wewnątrz budynku. Wybór zależy od dostępności zawilgoconych ścian czy fundamentów.
Przed wykonaniem iniekcji nie ma konieczności osuszania muru. Przeciwnie, do właściwego spenetrowania ściany przez materiał iniekcyjny i jego krystalizacji potrzebna jest obecna w ścianach ciecz kapilarna. Niekiedy więc przed wprowadzeniem substancji nawilża się otwory wodą.
Po wprowadzeniu preparatu iniekcyjnego dochodzi do reakcji chemicznej, w wyniku której w ciągu około 7 dni pory i kapilary ulegają uszczelnieniu i tworzy się trwała bariera hydroizolacyjna.
Iniekcja krystaliczna – zastosowanie
Ta metoda osuszania murów może być wykorzystana w murach wykonanych z różnych materiałów. Sprawdzi się w konstrukcjach z:
- cegły
- kamienia
- bloczków betonowych
- ceglano-kamiennych.
Wykonanie iniekcji krystalicznej będzie skuteczne w starych, zabytkowych budynkach, nowych obiektach, domach jednorodzinnych, wielorodzinnych czy blokach mieszkalnych.
Iniekcja krystaliczna może być stosowana w różnych miejscach, takich jak fundamenty, ściany, stropy, piwnice i inne obszary narażone na wilgoć.
Zalety iniekcji krystalicznej
Iniekcja jest prostą i bardzo skuteczną metodą walki z wilgocią w ścianach.
Technologia redukowania wilgoci z zawilgoconych ścian i fundamentów poprzez iniekcję krystaliczną jest procesem szybkim i nieinwazyjnym. Nie ma konieczności odkopywania fundamentów, co dodatkowo pozwala oszczędzić czas i pieniądze.
Podkreśla się proekologiczny aspekt tej metody, ze względu na zastosowanie surowców bezpiecznych dla człowieka i środowiska.
Wstrzyknięcie masy iniekcyjnej wypycha wilgoć z głębszych warstw ściany, przyspieszając jej wysychanie. Wzmacnia jednocześnie strukturę muru, zabezpieczając go przed dalszym wnikaniem wilgoci. Zachowana zostaje paroprzepuszczalność, wewnątrz pomieszczenia dochodzi do samoregulacji mikroklimatu.
Skuteczność iniekcji krystalicznej
Iniekcja tworzy blokadę przed wnikaniem wilgoci na wiele lat. Wymaga jednak profesjonalnego wykonania z użyciem odpowiedniego sprzętu, materiałów.
Ile kosztuje iniekcja krystaliczna?
Na cenę usługi wpływać będzie kilka czynników. Przede wszystkim zależeć będzie od powierzchni poddanej osuszaniu, stopnia zawilgocenia, grubości muru a tym samym liczby koniecznych do wykonania odwiertów i ilości użytej mieszanki iniekcyjnej.
Kwota za metr bieżący może się wahać od 200 do blisko 300 zł brutto.
***
Firmy oferujące usługi związane z iniekcją krystaliczną to przykładowo: MPHKapilar, Firbau, Pujer, Domicon.
Fot. osuszymy.to