• Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny

Kostka brukowa

Kostka brukowa

Kostka brukowa jest używana do utwardzenia terenu wokół domów, firm, obiektów handlowych czy przemysłowych. Jest niezwykle uniwersalna, łatwa i szybka w układaniu, cechując się przy tym znakomitą estetyką, trwałością i funkcjonalnością.

Norma PN-EN 1338 - Betonowe kostki brukowe reguluje wymagania i metody badań. Spełniające tę normę materiały poddawane są testom i weryfikacji zarówno na etapie produkcji, jak i gotowego produktu. Na etapie produkcji sprawdza się przede wszystkim stopień zagęszczenia kostki. Im ten parametr jest wyższy, tym lepsze właściwości ma produkt. Gotowe wyroby testowane są również pod kątem wytrzymałości na łamanie i ściskanie.

Według polskich norm jakości, wytrzymałość kostek na ściskanie nie może być mniejsza niż 50 Mpa, czyli około 0,5 tony/cm2. Kostka brukowa powinna być odporna zarówno na ścieranie podczas intensywnej eksploatacji w lecie, jak i na niskie temperatury, które działają na nawierzchnię zimą. Bardzo istotnym parametrem jest więc nasiąkliwość kostki, czyli jej podatność na wchłanianie wody. Im jest ona większa, tym kostka jest mniej odporna na zimno.

Firmy działające w branży "Kostka brukowa"