• ICCX
Jakiego artykułu szukasz?

Podjazd do domu – z czego zbudować?

Podjazd do domu to reprezentacyjna część posesji. Ważne, żeby była funkcjonalna, praktyczna, ale i estetyka ma tu bardzo duże znaczenie. Z czego więc wykonać podjazd, aby był trwały, służył długie lata, a jednocześnie dobrze się komponował ze stylem zabudowy, harmonizował z otoczeniem, posiadał walory dekoracyjne?
Podjazd do domu – z czego zbudować?

Dobrze zaprojektowany i właściwie wykonany podjazd zapewnia wygodne, bezpieczne poruszanie się w przydomowej przestrzeni. Przesądza o estetyce otoczenia domu. Istotny jest zatem wybór materiału, który spełni oczekiwania przyszłych użytkowników.

Najpopularniejsze, najlepiej sprawdzające się materiały używane do utwardzania podjazdu, to:

  • kostka brukowa
  • płyty betonowe
  • kraty/płyty ażurowe z tworzywa sztucznego lub betonu
  • wylany beton
  • żwir.

Materiały do wykonania podjazdu

Gdzie najlepiej sprawdzą się poszczególne rozwiązania? Jakie są wady i zalety konkretnych realizacji?

Podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa występuje w różnorodnych kształtach, rozmiarach, kolorach. Materiał, z jakiego jest wykonana również wpływa na efekt końcowy inwestycji – dostępne są kostki betonowe lub kamienne, wykonane z kamienia naturalnego. Kostki fabrycznie poddawane są obróbce, co pozwala uzyskać oryginalne struktury, imitację postarzenia, naturalnego kamienia, efekt antypoślizgowy.

Różnorodność materiałów daje dużą dowolność w kwestii układu wzorów, tworzenia mozaik. Efekt końcowy zależeć będzie od kreatywności projektanta. Ciekawie wyglądają łączenia kostek o różnych kształtach i kolorach.

Kostka brukowa jest trwała, a w razie uszkodzenia – łatwo wymienić jeden element. Wymaga regularnej pielęgnacji – w spoinach łatwo wysiewają się chwasty, trawy, porasta mech. Estetyczny wygląd podjazdu z kostki zapewni konsekwentne usuwanie niepożądanych roślin.

Płyty betonowe na podjazd

Płyty betonowe, podobnie jak kostki, dostępne są w wielu rozmiarach, kolorach i kształtach. Pozwalają uzyskać różnorodne rozwiązania wizualne.

Płyty ażurowe

Kraty doskonale sprawdzą się tam, gdzie zależy nam na zachowaniu większej powierzchni biologicznie czynnej. Zachowana zostaje równowaga pomiędzy elementami twardej nawierzchni a zielenią, która porasta wolne przestrzenie płyty ażurowej. To doskonałe rozwiązanie ekologiczne, zapewniające swobodne odprowadzanie deszczówki, przy jednoczesnym utwardzeniu terenu wjazdu. Minusem zastosowania płyt ażurowych może być ograniczona ich wytrzymałość na bardzo duży nacisk. Poza tym to obszar wymagający regularnej pielęgnacji zieleni, aby zachować zamierzoną estetykę tego rozwiązania.

Podjazd z betonu

Beton tworzy równą, gładką nawierzchnię. Choć jest materiałem trwałym, w wyniku działania warunków atmosferycznych, eksploatacji może pękać, tracąc tym samym estetyczny wygląd. Tradycyjny beton jest mniej przyjazny dla środowiska. Wymaga regularnej konserwacji.

Żwir na podjeździe

Wysypany na podjeździe żwir pozwala uzyskać ciekawy efekt estetyczny. Podjazd tak wykonany jest trwały, ładnie się prezentuje. Powstaje w wyniku ułożenia kilku warstw kruszywa na przygotowanej wcześniej podbudowie. Do wysypania kolejnych warstw używa się kruszywa o coraz mniejszych ziarnach, co pozwala na odpowiednie zagęszczenie i uniknięcie osuwania kamyków. Warstwy ubija się zagęszczarką.

Podjazdy ekologiczne

Obecnie aspekty ekologiczne nie są bez znaczenia. Dlatego aranżując przestrzeń pod uwagę bierzemy nie tylko estetykę, ale też szukamy rozwiązań przyjaznych dla środowiska.

Podjazd ekologiczny nie będzie zatrzymywał wody na swojej powierzchni. Jest tak skonstruowany, aby umożliwić swobodny przepływ wody opadowej. Taką możliwość gwarantują ażurowe płyty. Ich struktura pozwala na wrastanie trawy między otworami, gwarantując cyrkulację wody. Ekologiczną alternatywą jest zastosowanie kruszywa w przestrzeniach między elementami nawierzchni takimi jak płyty czy kostki burkowe. W tych miejscach woda również swobodnie będzie mogła odpływać, wspierając okoliczną roślinność.

Paradoksalnie zastosowanie przepuszczalnego betonu daje zaskakujące efekty – ten materiał, o określonych parametrach i właściwościach może być także ekologicznym rozwiązaniem.

Wybór konkretnego rozwiązania zależy od preferencji użytkowników. Nie bez znaczenia będą także kwestie finansowe – każda opcja wykonania podjazdu wiąże się z innymi nieco kosztami. Kluczowe znaczenie przy wyborze materiałów mogą mieć także względy ekologiczne i to one przesądzą o sposobie zaaranżowania podjazdu.

Drobne dodatki mogą urozmaicić realizację i nadać atrakcyjności powstałej inwestycji. Dekoracyjne oświetlenie sprawi, że podjazd będzie bardziej przytulny i bezpieczny, zyska nocą całkiem nowy wygląd, ułatwi poruszanie się o zmroku.

Etapy budowy podjazdu przed domem

Realizacja podjazdu to kilkuetapowy proces. W pierwszej kolejności należy zdecydować, z czego zostanie wykonany, dokonać dokładnych pomiarów.

Istotnym etapem jest przeprowadzenie prac ziemnych i przygotowanie podłoża. Wykonuje się odpowiedni wykop o głębokości około 20 cm. Wypełnia się go warstwami tłucznia oraz piasku, które nadadzą konstrukcji stabilności. Użycie geowłókniny pomoże w oddzieleniu tych warstw oraz ograniczy wzrost chwastów.

Następnie na przygotowanym podłożu przystępuje się do układania nawierzchni. Montaż wszystkich elementów, jak kostka brukowa, płyty betonowe, płyty ażurowe wymaga umiejętności i precyzji. Nawierzchnię zagęszcza się przy użyciu specjalistycznej maszyny a szczeliny wypełnia piaskiem czy kruszywem.

Fot. dom.pl.com

Treści powiązane

Kruszywa dekoracyjne
Kruszywa dekoracyjne
Kruszywa szczególne zastosowanie mają w branży budowlanej przede wszystkim jako składnik materiałów budowlanych, służą także do umacniania, przygotowywania podłoża czy wykonywania prac wykończeniowych. To jednak niejedyne przeznaczenie kruszyw. Upodobali je sobie ogrodnicy, designerzy przestrzeni, architekci zieleni, którzy stosują kruszywa jako materiał dekoracyjny, wykończeniowy określonych aranżacji. Poznaj rodzaje kruszyw dekoracyjnych, ich zastosowania, możliwości użycia w charakterze ozdoby.
Powierzchnia biologicznie czynna a budowa domu
Powierzchnia biologicznie czynna a budowa domu
Powierzchnia biologicznie czynna to obszar, na którym mogą naturalnie rosnąć roślinny: drzewa, krzewy, trawnik. Prawo budowlane nakłada na inwestora obowiązek wygospodarowania określonego obszaru na powierzchnię biologicznie czynną. Dowiedz się, jakie są wymagania projektowe względem powierzchni biologicznie czynnej oraz jak się ją oblicza.
Instalacja elektryczna w ogrodzie
Instalacja elektryczna w ogrodzie
W pełni funkcjonalny ogród to nie tylko ciekawie zaaranżowane rośliny, ale też elementy architektury ogrodowej i przydatne instalacje, w tym elektryczna. Pozwala ona na korzystanie w ogrodzie z różnych urządzeń, umiejscowienie punktów świetlnych. Jak bezpiecznie rozprowadzić instalację elektryczną w ogrodzie? Na co zwrócić uwagę przy jej planowaniu?
Ekologiczne rozwiązania w budownictwie jednorodzinnym
Ekologiczne rozwiązania w budownictwie jednorodzinnym
Nowoczesne technologie stosowane w budownictwie jednorodzinnym przynoszą korzyści zarówno dla właścicieli domów poprzez ograniczenie rachunków za energię i wodę, ale też stanowią istotny wkład w ochronę planety poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i redukcję zużycia energii z nieodnawialnych źródeł. Jakie współczesne rozwiązanie powodują, że domy stają się bardziej ekologiczne?
Impregnacja kostki brukowej
Impregnacja kostki brukowej
Kostka brukowa to jeden z popularniejszych materiałów nawierzchniowych, stosowanych na przydomowych podjazdach, chodnikach, ścieżkach ogrodowych. Aby zachowała swoje walory estetyczne i użytkowe, należy pamiętać o kilku zasadach jej pielęgnacji. Przeczytaj, jak impregnować kostkę brukową i czemu ten zabieg służy.
Oświetlenie ogrodu
Oświetlenie ogrodu
Oświetlenie ogrodu pełni funkcję zarówno dekoracyjną, jak i związaną z zapewnieniem bezpieczeństwa poruszania się po posesji o zmroku czy nocą. Właściwe zaprojektowanie punktów świetlnych, dobór odpowiednich lamp, spójnych ze stylem domu i ogrodu, pozwala uzyskać niezwykłe efekty dekoracyjne. Poznaj rodzaje lamp ogrodowych, ich zastosowania oraz zasady tworzenia oświetlenia ogrodu.
Układanie kostki brukowej
Układanie kostki brukowej
Kostka brukowa to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych stosowanych do utwardzania nawierzchni podjazdów czy wytyczania ścieżek na działkach. Jaką kostkę wybrać? Jakie będą potrzebne narzędzia i jak układać kostkę brukową? Kilka porad zbieramy w tym artykule.
Automatyka do bram
Automatyka do bram
Automatycznie otwierane bramy to niewątpliwie wygoda, komfort i obecnie niemal już standard. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań i dobrej jakości materiałów powoduje, że dostępne na rynku systemy automatyki do bram gwarantują niezawodność, bezpieczeństwo, skuteczne działanie niezależnie od warunków atmosferycznych.
Kostka brukowa – rodzaje
Kostka brukowa – rodzaje
Oferta materiałów wykończeniowych ścieżek, alejek, podjazdów, tarasów, chodników, parkingów i innych nawierzchni zewnętrznych jest bardzo duża. Przyglądamy się popularnej bardzo kostce brukowej. Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Jakie są dostępne rodzaje kostki brukowej. Który typ sprawdzi się najlepiej w konkretnym miejscu? Przeczytajcie wszystko o kostce brukowej.

Komentarze

brak komentarzy…