• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
 • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Automatyka do bram

Automatycznie otwierane bramy to niewątpliwie wygoda, komfort i obecnie niemal już standard. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań i dobrej jakości materiałów powoduje, że dostępne na rynku systemy automatyki do bram gwarantują niezawodność, bezpieczeństwo, skuteczne działanie niezależnie od warunków atmosferycznych.
Automatyka do bram

Elementy automatyki do bram

System automatycznego otwierania bramy składa się z:

 • urządzenia poruszającego skrzydłem (w przypadku bram skrzydłowych) – siłownika hydraulicznego lub elektromechanicznego, którego jedna część mocowana jest do skrzydła bramy, druga do słupka
 • motoreduktora (w przypadku bram przesuwnych), czyli silnika wprawiającego w ruch zębatkę umieszczoną wzdłuż skrzydła
 • programatora.

Oczywiście do pracy systemu niezbędny jest prąd. Jeśli nie przewidziano tego wcześniej, montaż automatyki wiązać się będzie z poprowadzeniem okablowania do każdego skrzydła bramy lub elementu bramy przesuwnej.

Montuje się także napędy podziemne, zespolone z zawiasem bramy, które poruszają osią umożliwiając otwieranie i zamykanie bramy albo ukryte w słupku. O takim wyborze decydują najczęściej kwestie estetyczne, ale też chęć ochrony przed warunkami atmosferycznymi czy celowym uszkodzeniem lub kradzieżą.

Sterowanie bramą odbywa się przeważnie przy użyciu pilota. W przypadku systemów inteligentnych domów – również aplikacji na urządzeniu mobilnym. Dzięki połączeniu internetowemu można bramę obsługiwać z dowolnego miejsca na ziemi. Ponadto za sprawą lokalizatora GPS system może wykryć, że zbliżasz się do budynku i gdy znajdziesz się w odpowiedniej odległości od bramy – otworzyć ją, a później zamknąć.

Jeśli zawiedzie automatyka lub nastąpi przerwa w dostawie prądu, każdą bramę można otworzyć ręcznie, odblokowując napęd przyciskiem lub kluczykiem.

Rodzaje napędów do bram

Dobór napędu do bramy zależeć będzie od tego, z jakim typem bramy mamy do czynienia. Inne urządzenia będą konieczne do bram przesuwnych, inne do skrzydłowych.

Wśród parametrów branych pod uwagę przy wyborze automatyki do bramy uwzględnia się ponadto:

 • szerokość i ciężar skrzydła bramy
 • szybkość otwierania
 • częstotliwość otwierania.

Akcesoria dodatkowe do bram automatycznych

Opcjonalnie system automatycznego otwierania bramy można poszerzyć o przydatne akcesoria, zwiększające wygodę użytkowania i bezpieczeństwo. Wśród dodatkowych funkcji mogą być:

 • automatyczne wykrywanie przeszkody w świetle wjazdu, powodujące odwrócenie biegu bramy
 • fotokomórki w linii ruchu bramy zarówno przesuwnej jak i skrzydłowej
 • lampa ostrzegawcza, informująca o ruchu bramy
 • akumulator, podtrzymujący pracę urządzenia na wypadek przerwy w dostawie prądu.

Zalety napędów do bram

Zainstalowanie systemu automatycznego sterowania bramą zdecydowanie zwiększa wygodę korzystania z niej. Nie ma konieczności wysiadania z samochodu w celu ręcznego otwarcia lub zamknięcia bramy, mocowania się z często ciężkim elementem szczególnie bramy przesuwnej. Warunki atmosferyczną nie są wówczas przeszkodą, aby komfortowo wjechać na posesję i do garażu.

Warto również zwrócić uwagę na aspekt bezpieczeństwa. Automat poruszający skrzydłem jest równocześnie mechanizmem blokującym otwarcie bramy. Stanowi silny opór, uniemożliwiając ruch skrzydła, co niewątpliwie stanowi solidną barierę przed niechcianymi na posesji gośćmi.

Ile kosztuje automatyka do bram?

Zestaw składający się z dwóch siłowników, dwóch pilotów, centrali sterującej, lampy ostrzegawczej to koszt ponad 2000 zł, w przedziale 2000 zł – 4000 zł.

Automatykę do bramy przesuwnej można kupić nieco taniej.

Koszt będzie wyższy, jeśli konieczny okaże się zakup urządzenia o wyższej mocy, obsługującego bramę o niestandardowym ciężarze czy rozmiarze.

Wśród firm dostarczających systemy automatyki do bram wskazać można: Bull, Beninca, BOB, FAAC, Hörmann, Nice, Lockyvia Essential, BFT, Somfy.

Fot. hormann.pl

Treści powiązane

Systemy alarmowe – bezpieczeństwo w domu
Systemy alarmowe – bezpieczeństwo w domu
Poczucie bezpieczeństwa we własnym domu to absolutna konieczność. W czasach, gdy nie brakuje zagrożeń i nadużyć rozwiązaniem może być instalacja systemu alarmowego. Poznaj rodzaje systemów alarmowych oraz ich możliwości.
Ogrodzenie działki w świetle prawa
Ogrodzenie działki w świetle prawa
Ogrodzenie można pobudować w granicach własnej działki. Co to oznacza? Jakie mogą być odstępstwa od tego wymogu? Jak precyzyjnie określić granice działki?
Instalacja elektryczna w ogrodzie
Instalacja elektryczna w ogrodzie
W pełni funkcjonalny ogród to nie tylko ciekawie zaaranżowane rośliny, ale też elementy architektury ogrodowej i przydatne instalacje, w tym elektryczna. Pozwala ona na korzystanie w ogrodzie z różnych urządzeń, umiejscowienie punktów świetlnych. Jak bezpiecznie rozprowadzić instalację elektryczną w ogrodzie? Na co zwrócić uwagę przy jej planowaniu?
Budowa garażu lub wiaty na zgłoszenie
Budowa garażu lub wiaty na zgłoszenie
Prawo budowlane jasno reguluje, które inwestycje budowlane wymagają pozwolenia na budowę, a kiedy wystarczy tylko zgłoszenie. Jak się mają przepisy w odniesieniu do budowy garażu lub wiaty garażowej? Jakie są wymagane formalności?
Odwodnienie liniowe działki
Odwodnienie liniowe działki
Zobacz, jak rozwiązać problem zalegającej wody opadowej na chodniku czy podjeździe do garażu. Dowiedz się, gdzie może mieć zastosowanie odwodnienie liniowe, z jakich składa się elementów, gdzie i kiedy warto je zamontować.
Bramy garażowe
Bramy garażowe
Poznaj popularne obecnie bramy garażowe. Zobacz, jakie są dostępne rodzaje bram, z jakich materiałów się je wykonuje i jaka brama najlepiej sprawdzi się w konkretnym zastosowaniu.
Fotowoltaika w domu i firmie
Fotowoltaika w domu i firmie
Funkcjonowanie bez energii elektrycznej wydaje się współcześnie niemożliwe. Potrzebujemy jej jak powietrza do życia, pracy, wypoczynku. Niemniej rosnąca świadomość tego, jak produkcja energii negatywnie wpływa na środowisko powoduje, że coraz częściej i chętniej zwracamy się ku odnawialnym źródłom energii.
Powierzchnia biologicznie czynna a budowa domu
Powierzchnia biologicznie czynna a budowa domu
Powierzchnia biologicznie czynna to obszar, na którym mogą naturalnie rosnąć roślinny: drzewa, krzewy, trawnik. Prawo budowlane nakłada na inwestora obowiązek wygospodarowania określonego obszaru na powierzchnię biologicznie czynną. Dowiedz się, jakie są wymagania projektowe względem powierzchni biologicznie czynnej oraz jak się ją oblicza.

Komentarze

brak komentarzy…