• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Bramy garażowe

Poznaj popularne obecnie bramy garażowe. Zobacz, jakie są dostępne rodzaje bram, z jakich materiałów się je wykonuje i jaka brama najlepiej sprawdzi się w konkretnym zastosowaniu.
Bramy garażowe

Brama garażowa stanowi istotny element w bryle budynku. Zajmuje sporą powierzchnię, ważne więc, aby jej estetyka nie burzyła harmonii i była spójna ze stylem domu i jego otoczenia.

Odpowiednio dobrana brama zapewnia wygodny dostęp do garażu, oszczędność miejsca.

Obecnie zdecydowana większość montowanych bram garażowych wyposażona jest w automatyczne napędy. Pozwalają na zdalne sterowanie bramą, bez konieczności wychodzenia z samochodu, narażania się na niesprzyjające warunki atmosferyczne, ręcznego otwierania ciężkich nierzadko skrzydeł bramy. Nowoczesne systemy umożliwiają na otwieranie czy zamykanie bramy z poziomu smartfona.

Automatyczne bramy garażowe posiadają zabezpieczenia przed podważeniem, gwarantują wysoką ochronę przed włamaniem.

Rodzaje bram garażowych

Ze względu na sposób montażu i otwierania bramy, dostępne są:

  • bramy segmentowe
  • bramy segmentowe boczne
  • bramy uchylne
  • bramy rolowane
  • bramy skrzydłowe

Bramy segmentowe chowają się pod sufitem. Zbudowane są z elementów poruszających się w górę lub dół po prowadnicach. Nie wymagają zachowania odległości przed pojazdem - kierowca może zaparkować samochód tuż przed bramą lub zaraz za nią wewnątrz garażu. Swobodne wejście do garażu możliwe jest praktycznie dopiero po całkowitym otwarciu bramy, w przeciwnym razie wymaga solidnego pochylenia się i narażenia na uderzenie o częściowo uchyloną bramę.

Boczne bramy segmentowe mają prowadnice umieszczone na sąsiedniej ścianie. Segmenty przesuwają się prostopadle w stosunku do bramy. Takie rozwiązanie stosowane jest w sytuacji, gdy miejsce pod sufitem musi pozostać wolne lub bryła garażu – np. skośny dach – nie pozwala na umieszczenie prowadnic w suficie. Zaletą bocznej bramy jest możliwość jej częściowego otwarcia i swobodnego wejścia do garażu.

Bramy uchylne posiadają mechanizm pozwalający na podniesienie całego skrzydła od pionu do pozycji poziomej.

Bramy rolowane zwijają się niczym żaluzje na wale umieszczonym bezpośrednio nad bramą. Mechanizm bramy zajmuje niewiele miejsca, a jej działanie i funkcjonalność zbliżone są do bramy segmentowej.

Bramy skrzydłowe wymają przestrzeni na ich otwarcie. Aby je otwierać lub zamykać, samochód należy zaparkować w odległości, jaką wyznacza szerokość skrzydła. Dostęp do bramy możliwy jest po otwarciu jednego skrzydła.

Biorąc pod uwagę materiał, z jakiego wykonana jest brama, wyróżnia się bramy:

  • drewniane
  • stalowe
  • aluminiowe

Lite drewno sprawdzi się w stylizacjach rustykalnych, wybiorą je osoby, które cenią sobie walor naturalnego materiału. To materiał droższy, wymagający również systematycznej konserwacji. Bramy drewniane są mniej odporne na działanie warunków atmosferycznych.

Bramy stalowe to wyroby wytrzymałe, trwałe, zabezpieczone przed korozją. Są łatwe w pielęgnacji i wyróżniają się wysoką izolacyjnością cieplną.

Bramy aluminiowe sprawdzą się tam, gdzie konieczne jest doświetlenie wnętrza garażu. W profilach wykonanych z aluminium mocowane są szklane elementy, zabezpieczone specjalną, zwiększającą odporność powłoką.

Drzwi przejściowe do garażu

Problem szybkiego dostępu do garażu bez konieczności otwierania bramy rozwiązują drzwi przejściowe. Umieszczone są w płycie bramy, funkcjonują jak tradycyjne drzwi. Zapobiegają wychładzaniu zimą garażu, jeśli potrzebujemy szybko po coś wejść – nie ma wówczas konieczności otwierania całego skrzydła.

W przypadku dużych garaży stosuje się także drzwi boczne, wykonane z tego samego materiału co brama garażowa, stanowiące oddzielne wejście do garażu.

Jaką bramę wybrać?

Wybór konkretnej bramy zależy od warunków technicznych, oczekiwań użytkowników, również zasobności portfela.

Bramy garażowe powinny być przede wszystkim trwałe, niezawodne, bezpieczne i estetyczne, dopasowane do pozostałych elementów elewacji.

Panele bram wykończone są w różnorodnej kolorystyce, odmiennej stylistyce, co pozwala dobrać produkt pasujący do stylu domu.

Wymiary bramy dostosować można do swoich potrzeb. Mogą mieć szerokość do nawet 6m, a wysokość – 2,5 m. Mowa tu oczywiście o bramach montowanych na potrzeby prywatnych inwestorów, nie produktach do zastosowań przemysłowych.

Bramy garażowe mogą być wyposażone w akumulator awaryjny (zadziała w przypadku braku zasilania z sieci) oraz detektor przeszkód, wstrzymujący pracę napędu, gdy pod panelami znajdzie się niepożądany element.

Decydując się na rodzaj bramy warto wziąć pod uwagę, co będziemy przechowywać w garażu i jak często z niego korzystać. Jeśli będzie nie tylko miejscem parkowania samochodu, ale też małym warsztatem czy schowkiem, znaczenie będzie mieć szybka dostępność, aby np. sięgnąć przechowywane tam narzędzia, pudła, wystawić rower. Otwieranie w takiej sytuacji całej bramy może być uciążliwe, powodować spore wychładzanie wnętrza w czasie zimy. Warto rozważyć wówczas drzwi przejściowe lub taki rodzaj bramy, który zapewni łatwiejszy dostęp.

Izolacja bram garażowych

Niwelowanie mostków termicznych, czyli miejsc, przez które ciepło ucieka szybciej, pozwala na utrzymanie przyjemniejszej temperatury wnętrza i obniżenie rachunków za ogrzewanie. Brama garażowa o dobrej izolacyjności ograniczy straty ciepła. Zastosowanie odpowiednich uszczelek, przegrody termicznej, zestawu izolacyjnego do ościeżnicy zabezpiecza wszystkie te miejsca bramy garażowej, które są główną drogą ucieczki ciepłego powietrza, a pozwalają z kolei wnikać zimą chłodowi.

Wybór bramy izolowanej wiąże się oczywiście z wyższym kosztem, ale zyskujemy komfort cieplny, likwidujemy ryzyko utraty ciepła w ogrzewanym garażu, a tym samym oszczędzamy na rachunkach.

Wśród producentów bram garażowych wymienić można m.in. firmy Hörmann, Wiśniowski, Oknoplast, Krispol, DoorHan, Eurocolor.

Fot. wisniowski.pl

Treści powiązane

Warunki zabudowy
Warunki zabudowy
Warunki zabudowy to dokument dokładnie określający możliwość zagospodarowania terenu i zabudowy. W jakich sytuacjach jest konieczny? Kiedy i gdzie należy wnioskować o decyzję w sprawie warunków zabudowy.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – jak czytać?
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – jak czytać?
Dowiedz się czym jest i jakie informacje zawiera miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Sprawdź, jak interpretować symbole i oznaczenia stosowane w MPZP i jak czytać ten dokument.
Regulacja drzwi balkonowych
Regulacja drzwi balkonowych
Drzwi balkonowe nie działają poprawnie? Może wymagają regulacji. Dowiedz się, jak skutecznie ustawić je w pozycji poziomej i pionowej, aby równo przylegały do ościeżnicy. Sprawdź, kiedy warto regulować drzwi balkonowe i na jakie nieprawidłowości zwrócić uwagę.
Regulacja okien na zimę
Regulacja okien na zimę
W większości nowoczesnych okien jest możliwość ustawiania ich w trybie zima-lato. Dlaczego warto dostosowywać szczelność okna do pory roku? Czy można to zrobić samemu? Jakie będą potrzebne narzędzia i jak poprawnie przeprowadzić regulację?
Instalacje przeciwoblodzeniowe – jak pozbyć się śniegu i lodu z dachu, rynien i podjazdu
Instalacje przeciwoblodzeniowe – jak pozbyć się śniegu i lodu z dachu, rynien i podjazdu
Jak poradzić sobie z zalegającym śniegiem i lodem na podjazdach, chodnikach, dachach i w rynnach? Poznaj nowoczesne systemy przeciwoblodzeniowe. Zobacz, gdzie mogą być stosowane, jak wygląda ich montaż oraz jakie można uzyskać korzyści z zewnętrznych instalacji grzewczych.
Ogrodzenie działki w świetle prawa
Ogrodzenie działki w świetle prawa
Ogrodzenie można pobudować w granicach własnej działki. Co to oznacza? Jakie mogą być odstępstwa od tego wymogu? Jak precyzyjnie określić granice działki?
Systemy alarmowe – bezpieczeństwo w domu
Systemy alarmowe – bezpieczeństwo w domu
Poczucie bezpieczeństwa we własnym domu to absolutna konieczność. W czasach, gdy nie brakuje zagrożeń i nadużyć rozwiązaniem może być instalacja systemu alarmowego. Poznaj rodzaje systemów alarmowych oraz ich możliwości.
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Głównym zadaniem pokrycia dachowego jest ochrona budynku przed wpływem zjawisk atmosferycznych – deszczem, śniegiem, słońcem, wiatrem, chłodem. Na jaki rodzaj się zdecydować? Co decyduje o wyborze konkretnego materiału? Poznaj różne materiały stosowane jako pokrycie dachów, ich właściwości i najczęstsze zastosowania.
Elewacje przyszłości
Elewacje przyszłości
Elewacje nie są już tylko estetycznym wykończeniem ścian budowli. Nadają wyrazistości i charakteru obiektom. Odzwierciedlają przeznaczenie, kontekst miejsca. Poznaj elewacje przyszłości i materiały stosowane do ich wykonania.
Okucia do drzwi i okien
Okucia do drzwi i okien
Okucia to metalowe mechanizmy, pozwalające na sprawne otwieranie, zamykanie czy rozszczelnianie okien lub drzwi balkonowych. Na co zwrócić uwagę wybierając okna lub drzwi tarasowe konkretnego producenta? Jakie są rodzaje okuć i jaką konkretnie pełnią funkcję?
Powierzchnia biologicznie czynna a budowa domu
Powierzchnia biologicznie czynna a budowa domu
Powierzchnia biologicznie czynna to obszar, na którym mogą naturalnie rosnąć roślinny: drzewa, krzewy, trawnik. Prawo budowlane nakłada na inwestora obowiązek wygospodarowania określonego obszaru na powierzchnię biologicznie czynną. Dowiedz się, jakie są wymagania projektowe względem powierzchni biologicznie czynnej oraz jak się ją oblicza.
Garaż blaszany – jak ocieplić
Garaż blaszany – jak ocieplić
Zastanawiasz się, jak skutecznie ocieplić blaszany garaż? Przeczytaj, jakie materiały izolacyjne stosuje się w tym celu. Poznaj metody ocieplania garaży blaszanych oraz wykończenia zaizolowanej warstwy.
Budowa ścian – przegląd materiałów
Budowa ścian – przegląd materiałów
Technologii budowy ścian jest obecnie wiele, począwszy od tradycyjnych murowych, wypieranych obecnie rozwiązaniami systemowymi opartymi na pustakach, przez technologie szkieletowe drewniane i żelbetowe do gotowych, prefabrykowanych elementów. W tym artykule skupiamy się na ścianach murowanych. Sprawdzamy, jakie materiały można wybrać, jakie mają one właściwości i czym się kierować przy wyborze.

Komentarze

brak komentarzy…