• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – jak czytać?

Dowiedz się czym jest i jakie informacje zawiera miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Sprawdź, jak interpretować symbole i oznaczenia stosowane w MPZP i jak czytać ten dokument.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – jak czytać?

Co to jest MPZP?

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawny sporządzany przez radę miasta lub gminy, który reguluje przeznaczenie i sposób wykorzystania terenu mieszczącego się w granicach tego miasta lub gminy.

Zawiera informacje m.in. o:

  • przeznaczeniu terenu danej działki – np. pod budownictwo jednorodzinne, mieszkaniowe
  • liniach zabudowy
  • ulicach, drogach głównych i lokalnych
  • granicach terenów chronionych
  • zasadach i warunkach podziału terenów na działki budowlane.

Jeśli planujesz budowę, z MPZP dowiesz się, czy na wybranej przez siebie działce można wybudować dom, jak duży może on być, jaki dach będzie mógł mieć, o jakim kącie nachylenia, jaki będzie dojazd do nieruchomości. Znajdziesz tam także informacje, czy w pobliżu danej działki mogą w przyszłości być wybudowane sklepy, markety, przychodnie, przedszkola czy główna droga.

Plan zagospodarowania przestrzennego składa się z części opisowej oraz graficznej.

Opisowa część MPZP zawiera tekstowe informacje o warunkach przeznaczenia terenu i związanymi z tym ograniczeniami. Jej głównym elementem jest uchwała rady gminy, która powinna zawierać m.in.:

  • tytuł
  • podstawę prawną
  • przepisy merytoryczne ogólne i szczegółowe
  • przepisy o wejściu w życie
  • podział na jednostki redakcyjne.

Część graficzna jest ilustracją części opisowej. Zawiera mapy terenu z zaznaczonymi obszarami przeznaczonymi do zabudowy, układem dróg, terenami zielonymi i usługowymi oraz innymi istotnymi elementami infrastruktury.

Jak powstaje MPZP?

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego powstaje wieloetapowo. Najpierw wójt, burmistrz albo prezydent miasta dokonuje analizy zasadności opracowania MPZP oraz przygotowuje potrzebne do tego materiały geodezyjne oraz ustala niezbędny zakres prac planistycznych. Następnie podejmowana jest uchwała o sporządzenie MPZP, w której wskazane jest miejsce i termin składania wniosków do nowego planu.

Projekt planu trafia w ręce urbanistów i urzędników z wydziału architektury i planowania przestrzennego, jego wykonie można powierzyć także firmie zewnętrznej.

Gotowy projekt udostępniony jest do publicznego wglądu przez co najmniej 21 dni. Mieszkańcy danego obszaru mogą (na piśmie) zgłaszać do niego swoje propozycje zmian lub opinie.

Gdzie można sprawdzić MPZP?

MPZP jest dokumentem jawnym, dostępnym w urzędzie miasta lub gminy, stronach internetowych urzędów, w Biuletynie Informacji Publicznej, ale też w systemie informacji przestrzennej, w starostwie lub urzędzie miasta na prawach powiatu – w działach, które wydają pozwolenia na budowę, w dziennikach wojewódzkich obejmujących terytorium miasta lub gminy, której dotyczy plan.

Wgląd do planu jest bezpłatny.

Można złożyć wniosek do gminy czy miasta o wydanie wypisu i wyrysu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – za nie należy uiścić opłatę skarbową.

Jak czytać MPZP?

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zawiera szereg symboli i oznaczeń literowych, które mogą nie być oczywiste dla osoby bez doświadczenia w korzystaniu z takiego dokumentu. W pierwszej kolejności warto zapoznać się z treścią uchwały, która powinna zawierać wyjaśnienia zastosowanych skrótów.

W ewidencji gruntów najczęściej używane są symbole:

R – grunty orne

S-R, S-Ł, S-Ps – sady

Ł – łąki

Ps – pastwiska

B-R, B-Ł, B-Ps – grunty rolne zabudowane

Wsr – grunty pod stawami

W – rowy

Ls – lasy

Lz, Lz-R, Lz-Ł, Lz-Ps – grunty zadrzewione i zakrzewione

B – tereny mieszkaniowe

Ba – tereny przemysłowe

Bi – inne tereny zabudowane

Bp – tereny przeznaczone pod zabudowę (niezabudowane)

Bz – tereny rekreacyjno-wypoczynkowe

N – nieużytki

dr – drogi

K - użytki kopalne

Tk - tereny kolejowe

Ti - inne terny komunikacyjne

Tp - grunty przeznaczone pod budowę dróg publicznych lub linii kolejowych

Wm - grunty pod wodami morskimi

Wp - grunty pod wodami powierzchniowymi płynącymi

Ws - grunty pod wodami powierzchniowymi stojącymi

W planie zagospodarowania przestrzennego stosowane są symbole:

MN – tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej

MN/U - tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej z usługami

MW – tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej

MW/U - tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej z usługami

U – tereny zabudowy usługowej

UO - tereny usług oświaty

US – tereny sportu i rekreacji

R – tereny rolnicze

RM – tereny zabudowy zagrodowej

P – tereny obiektów produkcyjnych

ZN, ZP – tereny zieleni

ZL – lasy

ZZ – tereny zagrożone powodzią

KD, KDW – tereny dróg

KUG - ulica główna

KUD - ulica dojazdowa

KUL - ulica lokalna.

Treści powiązane

Projekt domu – gotowy czy indywidualny?
Projekt domu – gotowy czy indywidualny?
Rozważamy wady i zalety kupna gotowego projektu domu lub zamówienia indywidualnego u architekta. Które rozwiązanie jest lepsze? Na jaką opcję się zdecydować?
Fundamenty z kamienia
Fundamenty z kamienia
Kamień to naturalny, powszechnie stosowany dawniej materiał budowlany. Czy sprawdzi się do wykonania fundamentu? Czy ten materiał wraca do łask i może stanowić solidną podwalinę do budowy domu?
Prace budowlane zimą
Prace budowlane zimą
Niskie temperatury, opady deszczu czy śniegu to warunki atmosferyczne, które nie sprzyjają prowadzeniu prac budowlanych. Co nie oznacza, że okres zimowy to całkowity zastój w budowlance. Choć pewne aktywności zwalniają, po odpowiednim przygotowaniu się do okresu zimowego można bezpiecznie realizować zaplanowane inwestycje. Na co szczególnie zwrócić uwagę podczas budowy zimą?
Obowiązkowe przeglądy instalacji
Obowiązkowe przeglądy instalacji
Sprawdź, które instalacje w domu wymagają cyklicznych przeglądów. Co grozi za zaniedbanie w tym zakresie. Kto może dokonać przeglądu oraz na czym polega sprawdzenie sprawności poszczególnych instalacji.
Kierownik budowy – zakres obowiązków
Kierownik budowy – zakres obowiązków
Kierownik budowy to najważniejsza osoba nadzorująca przebieg inwestycji, organizująca prace na budowie. Przepisy określają, które inwestycje wymagają zatrudnienia kierownika budowy. Za co odpowiada kierownik budowy? Kto może pełnić taką funkcję?
Betonowanie zimą
Betonowanie zimą
Zima to trudny czas do wykonywania pewnych prac budowlanych. Niskie temperatury zaburzają przebieg reakcji chemicznych. Uzyskanie oczekiwanych parametrów wytrzymałościowych konstrukcji betonowej wymaga dodatkowych zabiegów i czynności, aby zagwarantować właściwy przebieg hydratacji. Przyglądamy się, jak poprawnie przeprowadzić proces betonowania zimą.
Ocieplenia budynków
Ocieplenia budynków
Ocieplenie budynku w naszym klimacie to absolutna konieczność. Gwarantuje zachowanie pożądanej, komfortowej temperatury w pomieszczeniach, ale też wpływa na wysokość rachunków za ogrzewanie. Dlatego tak istotne jest poprawne wykonanie izolacji termicznej.
Odśnieżanie chodnika – obowiązki, przepisy, kary
Odśnieżanie chodnika – obowiązki, przepisy, kary
Zimy w Polsce od kilku lat są coraz mniej srogie, jednak nie ma chyba takiego miejsca, żeby choć raz w sezonie nie spadł śnieg. Długo wyczekiwany przez amatorów zimowych krajobrazów staje się zmorą, gdy chcemy się bezpiecznie przemieszczać. Jak wygląda kwestia odśnieżania chodników? Czyim jest obowiązkiem i co grozi za zaniedbanie? Poznaj przepisy prawa w tym zakresie i sugestie, jak radzić sobie z dokuczliwym zimowym opadem.
Budowa ścian – przegląd materiałów
Budowa ścian – przegląd materiałów
Technologii budowy ścian jest obecnie wiele, począwszy od tradycyjnych murowych, wypieranych obecnie rozwiązaniami systemowymi opartymi na pustakach, przez technologie szkieletowe drewniane i żelbetowe do gotowych, prefabrykowanych elementów. W tym artykule skupiamy się na ścianach murowanych. Sprawdzamy, jakie materiały można wybrać, jakie mają one właściwości i czym się kierować przy wyborze.
Betonowanie latem
Betonowanie latem
Warunki atmosferyczne nie są obojętne w procesie betonowania. Skrajne temperatury mogą zaburzyć reakcje chemiczne zachodzące w mieszance betonowej. Betonowanie zarówno w mroźne zimy jak i upalne dni lata jest niewskazane, trudne, może przysporzyć kłopotów i przełożyć się na jakość i trwałość konstrukcji. W tym artykule przyglądamy się różnym aspektom betonowania w okresie lata.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Budowa przydomowej oczyszczalni to wygodne rozwiązanie w domach zlokalizowanych w miejscach, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej. Zobacz, jakie należy spełnić warunki, aby zbudować przydomową oczyszczalnię. Na jakie rozwiązanie warto się zdecydować i sprawdź, jak działa taka instalacja.
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Pompy ciepła coraz częściej zastępują dotychczasowe rozwiązania grzewcze jakimi są kotły gazowe, olejowe, ogrzewanie elektryczne. Szukamy nowoczesnych, prośrodowiskowych rozwiązań. Czy zastosowanie pompy ciepła pozwoli uzyskać porównywalne parametry grzewcze? Czy warto inwestować w tą technologię?
Wycinka drzew na działce
Wycinka drzew na działce
Nie każde drzewo można bezkarnie usunąć z własnej działki. Zobacz, wycinkę których drzew konieczne trzeba zgłosić, a kiedy potrzebne jest zezwolenie. Gdzie złożyć wniosek? Poznaj przepisy regulujące wycinanie drzew.
Odpady budowlane
Odpady budowlane
Prowadzenie budowy wiąże się z powstaniem ogromnej ilości odpadów. Odpowiednie ich zagospodarowanie, usunięcie czy utylizacja staje się problematyczne. Jak pozbyć się odpadów budowlanych? Które z nich można ponownie zagospodarować? Czy jest obowiązek segregacji odpadów budowlanych?
Systemy rynnowe
Systemy rynnowe
Odprowadzenie wody z dachu i ścian budynku to kluczowe zadanie instalowanych na domach systemów rynnowych. Aby skutecznie spełniły swoją funkcję, muszą być wykonane z odpornych materiałów, właściwie zainstalowane. Odpowiednio dopasowane do stylu domu i elewacji mogą dodatkowo podnieść walor estetyczny budynku. W jakie systemy rynnowe warto zainwestować? Na co zwrócić uwagę wybierając orynnowanie?
Dokumentacja powykonawcza
Dokumentacja powykonawcza
Każda inwestycja budowlana pociąga za sobą gromadzenie pewnych dokumentów, pozwoleń, ale też rejestrowanie poszczególnych jej etapów, ewentualnych zdarzeń i nieprzewidzianych okoliczności, dokonywanie pomiarów, które są kompletowane i finalnie tworzą spory plik istotnych zapisów. Dokumentacja ta trafia po zakończeniu budowy do właściciela lub zarządcy budynku. Kto przygotowuje dokumentację budowlaną? Co powinna zawierać dokumentacja powykonawcza? Przeczytajcie o tym w tym artykule.
Czyszczenie komina
Czyszczenie komina
Czyszczenie komina to obowiązek właściciela lub zarządcy nieruchomości. Jak często należy czyścić komin? Kto może wykonać tę czynność? Jakie kary grożą za zaniedbanie w tym zakresie?
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Głównym zadaniem pokrycia dachowego jest ochrona budynku przed wpływem zjawisk atmosferycznych – deszczem, śniegiem, słońcem, wiatrem, chłodem. Na jaki rodzaj się zdecydować? Co decyduje o wyborze konkretnego materiału? Poznaj różne materiały stosowane jako pokrycie dachów, ich właściwości i najczęstsze zastosowania.

Komentarze

brak komentarzy…