Projekt domu – gotowy czy indywidualny?
Wybór projektu domu to jedna z kluczowych decyzji inwestorskich. To, na jaki projekt się zdecydujemy wpłynie na to, w jakich przestrzeniach będziemy żyć, spędzać wolny czas, spotykać się ze znajomymi, również pracować czy odpoczywać. Musi on uwzględniać szereg kryteriów, warunków zabudowy, gusta przyszłych właścicieli, ich potrzeby, upodobania.
Decydując się na budowę domu można skorzystać z gotowych, katalogowych projektów przygotowywanych przez pracownie architektoniczne lub zlecić wykonanie swojego niepowtarzalnego, indywidualnego projektu konkretnemu architektowi.
Każda z tych opcji ma swojej wady i zalety. Warto uwzględnić wszystkie aspekty każdego z rozwiązań i podjąć decyzję optymalną dla konkretnej inwestycji. Zbieramy informacje o projektach gotowych i tych robionych na zamówienie. Podkreślamy, na co warto zwrócić uwagę, wybierając projekt domu.
Projekt indywidualny i gotowy – wady i zalety
Cechy projektów indywidualnych:
- skrojone na miarę
- wyróżniają się niepowtarzalnością
- spełniają wymagania formalne działki
- uwzględniają atuty położenia działki
- są dopasowane do otoczenia
- uwzględniają gusta, preferencje i oczekiwania inwestorów
- lepiej wpisują się w restrykcyjne warunki zabudowy na określonym terenie
- są droższe
- wymagają dłuższego czasu realizacji
Projekty gotowe wyróżnia:
- niższa cena
- dostępność od ręki
- duża oferta różnorodnych propozycji
- wiele wariantów tego samego projektu
- gotowe kosztorysy budowlane
- dostępność wizualizacji domu
- potencjalna trudność dopasowania domu do układu działki
- powtarzalność pozwalająca na skorzystania z doświadczeń osób, które zrealizowały ten sam lub podobny projekt
- możliwość „zajrzenia” do gotowych wnętrz już zrealizowanych projektów za pośrednictwem blogów, mediów społecznościowych, forów
- potencjalna konieczność/możliwość adaptacji projektu do warunków zabudowy
Dobry projekt domu
Każdy projekt, niezależnie, czy realizowany na zamówienie, czy wybrany z katalogu, musi spełniać określone wymogi.
Kluczowym jest spełnienie wytycznych Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzeni, który określa takie parametry, jak wysokość, liczba kondygnacji, szerokość, kąt nachylenia dachu, a niekiedy również wymogi ochrony konserwatorskiej.
Dobry projekt musi odpowiadać potrzebom przyszłych mieszkańców domu. Tu liczy się styl i rytm życia, wiek mieszkańców, wielkość rodziny i ewentualne plany jej powiększenia, kwestia posiadania samochodów, konieczność wygospodarowania pomieszczeń do pracy, dla gości.
Współpraca z architektem
Zatrudniając architekta do projektu własnego domu warto zdecydować się na osobę z doświadczeniem zarówno w swoim fachu, mającą doskonałą wiedzę w zakresie znajomości konstrukcji, materiałów, instalacji, ale też będącą w „odpowiednim” wieku, gwarantującym rozeznanie w potrzebach mieszkańców, potrafiącą doradzić lub odradzić pewne rozwiązania.
Nie ma obecnie wymogu nadzoru architektonicznego nad inwestycją, jednak dobry kontakt z architektem pozwoli profesjonalnie rozwiązać pewne nieprzewidziane sytuacje, który pojawiają się na różnych etapach budowy.
Udział architekta będzie konieczny przy adaptacji gotowego projektu do narzuconych uwarunkowań lokalizacyjnych, zapisów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzeni lub Warunków Zabudowy.
Decydując się na dom pasywny warto zatrudnić architekta. Taki dom musi spełniać wiele warunków, których raczej nie zagwarantuje projekt katalogowy – niezwykle istotne jest usytuowanie budynku, analiza otoczenia i uwzględnienie uwarunkowań lokalnych. Jeśli nawet uda się znaleźć odpowiedni projekt, powinien on być potwierdzony wykonaniem obliczeń charakterystyki energetycznej. Taką weryfikację przeprowadzić może architekt specjalizujący się w budownictwie pasywnym.
***
Nie sposób jednoznacznie stwierdzić, który projekt – indywidualny czy gotowy – będzie lepszy. Najważniejsze, aby w 100% spełniał oczekiwania inwestora i gwarantował wybudowanie domu zgodnie z wymaganiami, gustami i możliwościami finansowymi.