• Awarie Budowlane 2024
Jakiego artykułu szukasz?

Sytuacja rynku budowlanego

Choć popyt na usługi budowlane po wrześniowym spadku jest ciągle najniższy od stycznia br., prognozowany jest jego wzrost jeszcze przed nowym rokiem. Sprawdzamy, jaka jest sytuacja na rynku budowlanym w ostatnim kwartale 2022 roku.
Sytuacja rynku budowlanego

Koniunktura na rynku

Od 2017 roku sukcesywnie spada liczba domów budowanych przez indywidualnych klientów. Choć nieco inaczej wygląda rynek inwestycji deweloperskich, to jednak tak niskich zamówień na budowy prywatnych domów nie było od 2012 roku.

W październiku 2022 roku najniższy popyt utrzymuje się na usługi w zakresie robót ziemnych, instalacji elektrycznych, prac ogrodniczych, tynków wewnętrznych czy stolarstwa budowlanego.

Przejściowy spadek w budownictwie inżynieryjnym szczególnie widoczny jest w zakresie dużych inwestycji infrastrukturalnych (głównie budownictwie kolejowym). Luka w obszarze zamówień publicznych na roboty budowlane wynika z przedłużającej się blokady środków unijnych.

Beneficjentem okresu pandemii okazał się rynek budownictwa komercyjnego. Inwestycje przemysłowo-magazynowe mają osiągnąć w najbliższym czasie 45% segmentu sektora niemieszkaniowego. To zdecydowanie pokłosie gwałtownego wzrostu rynku e-commerce w okresie pandemii.

Ryzyko działalności w branżach

Lawinowo rosnące koszty działalności oraz niedobory pracowników budowlanych generują spadek rentowności pewnych prac budowlanych. Branże o najwyższym ryzyku wykonawczym to obecnie:

  • ogrodzeniowa
  • murarsko-zbrojarska
  • robót ziemnych
  • stolarki budowlanej
  • brukarska
  • elektryczna

Najlepsza sytuacja jest w woj. mazowieckim, małopolskim czy pomorskim, gdzie liczba inwestycji jest ciągle największa, a rosnące ceny usług budowlanych pozwalają z utrzymać marże netto na odpowiednim poziomie. Z kolei o przetrwanie walczą firmy w woj. lubelskim, lubuskim, opolskim czy świętokrzyskim.

Popyt na branże budowlane

Największy popyt odnotowuje obecnie branża wykończeniowa i ociepleniowa. Dość spory udział w rynku ma też branża instalacyjna wod. kan., dekarska, murarska. Zyskują one najwięcej inwestycji, choć nie omija ich wspomniany problem opłacalności prac.

Najgorzej wygląda liczba zamówień w branży budowy domów prywatnych, robót ziemnych czy ogrodowych.

Problemy branży budowlanej

Z przeprowadzonych badań wynika, że ponad 95% przedsiębiorców odczuwa różnorodne bariery prowadzenia działalności. Do najczęściej wskazywanych należą:

  • wysokie koszty materiałów
  • koszty zatrudnienia
  • niestabilna sytuacja gospodarcza
  • niejasne i niespójne przepisy prawa
  • wysokie obciążenia na rzecz budżetu
  • niedobór pracowników

Nastroje w branży budowlanej u schyłku 2022 roku do optymistycznych nie należą. Brak stabilności i przewidywalności ogranicza możliwości oszacowania kosztów inwestycji, wynagrodzeń pracowników, terminu dostarczenia materiałów na teren budowy. To niewątpliwie odbije się na całej gospodarce.

Treści powiązane

Rynek pracy w budownictwie
Rynek pracy w budownictwie
Budownictwo to jedna z najdynamiczniej rozwijających się branż. Jednak jak każdej innej, również budownictwa nie omijają fluktuacje wynikające z sytuacji globalnej. Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja na rynku zatrudnienia w budownictwie w czwartym kwartale 2022 roku. Ile wynosi stawka godzinowa w budownictwie.
Klasy betonu
Klasy betonu
Beton jest materiałem budowlanym uzyskanym z połączenia kilku składników, którego kluczowym półproduktem jest cement. Zależnie od użytego cementu i zastosowanych domieszek powstaje produkt o odmiennych parametrach i przeznaczeniu. W celu znormalizowania betonu, a tym samym zagwarantowania odbiorcy produktu o oczekiwanej jakości i właściwościach wprowadzono klasy betonu.
Jaki cement budowlany wybrać i jak go stosować?
Jaki cement budowlany wybrać i jak go stosować?
Cement to jeden z podstawowych materiałów wykorzystywanych podczas większości robót budowlanych i wchodzący w skład mieszanek betonowych, tynkarskich i wielu innych produktów chemii budowlanej. Prawidłowy dobór tego budulca zapewnia trwałość wykonywanych elementów.
Rozwój budownictwa prefabrykowanego
Rozwój budownictwa prefabrykowanego
Nowoczesna prefabrykacja to dziedzina w Polsce raczkująca. Rodzime budownictwo posługuje się ciągle bardzo tradycyjnymi rozwiązaniami. Jednak wyższa jakość gotowych elementów budowlanych, skrócony czas realizacji inwestycji i duża ekonomiczność wynikające z zastosowania budownictwa systemowego powodują zwrot ku nowym technologiom.
Domieszki do betonu
Domieszki do betonu
Tempo rozwoju branży budowlanej stymuluje pojawianie się na rynku coraz bardziej nowoczesnych dodatków i domieszek do betonu. Stanowią one szeroką gamę produktów o różnorodnej budowie chemicznej i właściwościach.
Zakładowa Kontrola Produkcji
Zakładowa Kontrola Produkcji
Wdrożenie Zakładowej Kontroli Produkcji (ZKP) jest wymogiem nałożonym na producentów wyrobów budowlanych, warunkującym wprowadzenie produktów do obrotu w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej. System ZKP jest gwarancją, że produkowane wyroby budowlane są zgodne z wymaganiami specyfikacji technicznej i deklarowanymi wartościami.
Beton wyrobem budowlanym
Beton wyrobem budowlanym
Beton został prawnie ustanowiony wyrobem budowlanym rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 17 listopada 2016 r., ale dopiero od 1 stycznia 2021 r. zaczęły obowiązywać wymagania wynikające z tej ustawy. Ustawodawcy przyświecała idea zwiększenia zaufania do wyrobu i podniesienia jakości rynkowej wytwarzanego betonu. To ukłon w stronę odbiorcy, nakładający jednocześnie na producenta kilka dodatkowych obowiązków.
Budowa tunelu w Świnoujściu
Budowa tunelu w Świnoujściu
Niewystarczająca przepustowość przepraw promowych pomiędzy wyspami Wolin i Uznam była przyczyną szukania innych rozwiązań komunikacyjnych. Wzmożony ruch lokalny i turystyczny generował długie kolejki oczekujących na prom - jedyną drogę dotarcia do dzielnicy nadmorskiej i centrum administracyjno-usługowego Świnoujścia, zależną również mocno od warunków pogodowych.
Rodzaje i zastosowanie cementów
Rodzaje i zastosowanie cementów
Cement to kluczowy składnik betonu, innych materiałów budowlanych i wykończeniowych. Skąd pochodzi? Jakie ma właściwości? Czym się różnią poszczególne rodzaje cementu a tym samym do czego są wykorzystywane? Jakie są klasy cementów? Te informacje zbieramy w poniższym artykule.
Geopolimery – beton nowej generacji
Geopolimery – beton nowej generacji
Beton jest materiałem najczęściej wykorzystywanym przez człowieka. O jego popularności przesądza wysoka trwałość, wytrzymałość i łatwość formowania. Jego produkcja ma jednak negatywny wpływ na środowisko. Współczesne poszukiwanie proekologicznych technologii we wszystkich gałęziach przemysłu, w tym w budownictwie, powoduje sięgnięcie po rozwiązania znane już w starożytności.
Beton zwykły kontra beton towarowy
Beton zwykły kontra beton towarowy
Beton jest najstarszym materiałem budowlanym stosowanym do budowy różnych obiektów. Jego historia liczy ponad 9000 lat. Przez szereg wieków jego receptura ewoluowała. W dawnych czasach stosowano gips lub wapno jako czynniki wiążące beton, aby obecnie dojść do nowoczesnych, bardziej trwałych i stabilnych struktur betonu towarowego.
Budowa Zakopianki
Budowa Zakopianki
Koniec korków na Zakopiance? Czy podróż do zimowej stolicy Polski przestanie być koszmarem kierowców? Zaglądamy na plac budowy drogi na odcinku Lubień – Rabka Zdrój. Czy kilkakrotnie przesuwany termin realizacji inwestycji jest wiążący i nową Zakopianką pojedziemy jeszcze w tym roku?
​Jak rysuje się przyszłość branży prefabrykacyjnej?
​Jak rysuje się przyszłość branży prefabrykacyjnej?
Rozmowa z Przemysławem Borkiem, prezesem Zarządu Pekabex Bet SA, Wiceprezesem Zarządu Pekabex SA. na temat sytuacji obecnej i prognoz dla rynku prefabrykacji.

Komentarze

test
test
07.11.2022