• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Rynek pracy w budownictwie

Budownictwo to jedna z najdynamiczniej rozwijających się branż. Jednak jak każdej innej, również budownictwa nie omijają fluktuacje wynikające z sytuacji globalnej. Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja na rynku zatrudnienia w budownictwie w czwartym kwartale 2022 roku. Ile wynosi stawka godzinowa w budownictwie.
Rynek pracy w budownictwie

Struktura zatrudnienia

Ogromny procent zatrudnionych w firmach budowlanych osób to pracownicy z zagranicy. Według danych GUS może to być 1,2-1,3 mln pracowników, z czego nawet 80% mogą stanowić Ukraińcy. Duży odsetek zatrudnianych osób pochodzi również z Białorusi, Mołdawii, Kaukazu, głównie z Gruzji, Uzbekistanu czy Tadżykistanu.

W związku z zaistniałą sytuacją polityczną od marca 2022 roku nastąpił ogromny odpływ osób narodowości ukraińskiej. Szacuje się, że nawet 30% Ukraińców mogło opuścić polskie budowy i wrócić do swojego kraju.

Deficyt pracowników szczególnie dotyka małe i średnie firmy, w których odsetek pracowników zagranicznych był wyższy. Firmy te są najczęściej podwykonawcami generalnych wykonawców, co w efekcie odbywa się na kondycji całej branży budowlanej.

Koniunktura na rynku

Sytuacja na rynku pracy w budownictwie jest odbiciem koniunktury w branży.

Statystyki GUS wskazują na spadek inwestycji budowlanych szczególnie w odniesieniu do segmentu prywatnego, zwłaszcza mieszkaniowego.

W 2022 roku rozpoczęto budowę o ponad 17% mniej mieszkań niż w 2021 roku.

Wstrzymanie funduszy unijnych, środków z Krajowego Planu Odbudowy hamuje rozwój segmentu publicznego, infrastrukturalnego.

Malejące zatrudnienie w budowlance

Ze szczególnymi problemami borykają się obecnie szczególnie mniejsze firmy. Wspomniany brak pracowników powoduje problemy z realizacją zobowiązań. Wiąże się to niekiedy z nakładanymi karami. Wydłuża się czas rozpoczętych prac, uniemożliwiając podjęcie kolejnych.

Rosnące koszty wynagrodzeń w powiązaniu z rosnącymi cenami materiałów budowlanych (w pierwszym półroczu 2022 roku za 20 grup towarowych trzeba było zapłacić o 30% więcej) stają się dla coraz większej liczby firm barierą funkcjonowania.

Taki problem wskazało ponad 70% firm budowlanych.

Sytuacja ta pociąga za sobą większą skłonność szczególnie małych firm budowlanych do redukcji zatrudnienia.

Malejące zatrudnienie w budowlance w czwarty kwartale roku jest również naturalną konsekwencją sezonowości pracy w tej branży.

Wyhamowanie inwestycji budowlanych nie zmniejsza potrzeb kadrowych na specjalistów w pewnych dziedzinach. Aktualnie brakuje wykwalifikowanych murarzy, zbrojarzy, wykończeniowców, cieśli, instalatorów wod-kan-gaz czy dekarzy. Takie deficyty zgłasza 90% firm.

Płace w budownictwie

Od 1 stycznia 2023 r. minimalne wynagrodzenie będzie wynosić 3490 zł brutto, minimalna stawka godzinowa 22,80 zł, natomiast od 1 lipca 2023 r. będzie to odpowiednio 3600 zł i 23,50 zł.

Kwoty minimalne netto za 1 godzinę pracy powinny się znaleźć w przedziale od 17 zł do 20 zł.

Budownictwo - zarobki

Obecnie, w październiku 2022 roku, stawki godzinowe netto na budowie w wybranych zawodach wynoszą w przypadku wykwalifikowanych pracowników odpowiednio:

  • tynkarz – 35 zł
  • zbrojarz – 31 zł
  • brukarz – 27 zł
  • cieśla szalunkowy – 27 zł
  • dekarz – 26 zł
  • stolarz – 26 zł
  • murarz – 25 zł
  • glazurnik – 25 zł
  • operator koparki – 24 zł

Analizując bieżącą sytuację w budownictwie, najbardziej negatywne nastawienie mają mniejsze podmioty.

Uwzględniając prognozowany wzrost natężenia inwestycji publicznych po 2023 roku należy liczyć się z coraz bardziej odczuwalnym problemem niedoboru pracowników. Lata 2024, 2025 i 2026 mają być okresem kumulacji robót budowlanych.

Treści powiązane

Domieszki do betonu
Domieszki do betonu
Tempo rozwoju branży budowlanej stymuluje pojawianie się na rynku coraz bardziej nowoczesnych dodatków i domieszek do betonu. Stanowią one szeroką gamę produktów o różnorodnej budowie chemicznej i właściwościach.
Zakładowa Kontrola Produkcji
Zakładowa Kontrola Produkcji
Wdrożenie Zakładowej Kontroli Produkcji (ZKP) jest wymogiem nałożonym na producentów wyrobów budowlanych, warunkującym wprowadzenie produktów do obrotu w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej. System ZKP jest gwarancją, że produkowane wyroby budowlane są zgodne z wymaganiami specyfikacji technicznej i deklarowanymi wartościami.
Beton zwykły kontra beton towarowy
Beton zwykły kontra beton towarowy
Beton jest najstarszym materiałem budowlanym stosowanym do budowy różnych obiektów. Jego historia liczy ponad 9000 lat. Przez szereg wieków jego receptura ewoluowała. W dawnych czasach stosowano gips lub wapno jako czynniki wiążące beton, aby obecnie dojść do nowoczesnych, bardziej trwałych i stabilnych struktur betonu towarowego.
Budowa Zakopianki
Budowa Zakopianki
Koniec korków na Zakopiance? Czy podróż do zimowej stolicy Polski przestanie być koszmarem kierowców? Zaglądamy na plac budowy drogi na odcinku Lubień – Rabka Zdrój. Czy kilkakrotnie przesuwany termin realizacji inwestycji jest wiążący i nową Zakopianką pojedziemy jeszcze w tym roku?
Budowa tunelu w Świnoujściu
Budowa tunelu w Świnoujściu
Niewystarczająca przepustowość przepraw promowych pomiędzy wyspami Wolin i Uznam była przyczyną szukania innych rozwiązań komunikacyjnych. Wzmożony ruch lokalny i turystyczny generował długie kolejki oczekujących na prom - jedyną drogę dotarcia do dzielnicy nadmorskiej i centrum administracyjno-usługowego Świnoujścia, zależną również mocno od warunków pogodowych.
Rozwój budownictwa prefabrykowanego
Rozwój budownictwa prefabrykowanego
Nowoczesna prefabrykacja to dziedzina w Polsce raczkująca. Rodzime budownictwo posługuje się ciągle bardzo tradycyjnymi rozwiązaniami. Jednak wyższa jakość gotowych elementów budowlanych, skrócony czas realizacji inwestycji i duża ekonomiczność wynikające z zastosowania budownictwa systemowego powodują zwrot ku nowym technologiom.
​Jak rysuje się przyszłość branży prefabrykacyjnej?
​Jak rysuje się przyszłość branży prefabrykacyjnej?
Rozmowa z Przemysławem Borkiem, prezesem Zarządu Pekabex Bet SA, Wiceprezesem Zarządu Pekabex SA. na temat sytuacji obecnej i prognoz dla rynku prefabrykacji.
Klasy betonu
Klasy betonu
Beton jest materiałem budowlanym uzyskanym z połączenia kilku składników, którego kluczowym półproduktem jest cement. Zależnie od użytego cementu i zastosowanych domieszek powstaje produkt o odmiennych parametrach i przeznaczeniu. W celu znormalizowania betonu, a tym samym zagwarantowania odbiorcy produktu o oczekiwanej jakości i właściwościach wprowadzono klasy betonu.
Jaki cement budowlany wybrać i jak go stosować?
Jaki cement budowlany wybrać i jak go stosować?
Cement to jeden z podstawowych materiałów wykorzystywanych podczas większości robót budowlanych i wchodzący w skład mieszanek betonowych, tynkarskich i wielu innych produktów chemii budowlanej. Prawidłowy dobór tego budulca zapewnia trwałość wykonywanych elementów.
Beton wyrobem budowlanym
Beton wyrobem budowlanym
Beton został prawnie ustanowiony wyrobem budowlanym rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 17 listopada 2016 r., ale dopiero od 1 stycznia 2021 r. zaczęły obowiązywać wymagania wynikające z tej ustawy. Ustawodawcy przyświecała idea zwiększenia zaufania do wyrobu i podniesienia jakości rynkowej wytwarzanego betonu. To ukłon w stronę odbiorcy, nakładający jednocześnie na producenta kilka dodatkowych obowiązków.
Rodzaje i zastosowanie cementów
Rodzaje i zastosowanie cementów
Cement to kluczowy składnik betonu, innych materiałów budowlanych i wykończeniowych. Skąd pochodzi? Jakie ma właściwości? Czym się różnią poszczególne rodzaje cementu a tym samym do czego są wykorzystywane? Jakie są klasy cementów? Te informacje zbieramy w poniższym artykule.
Geopolimery – beton nowej generacji
Geopolimery – beton nowej generacji
Beton jest materiałem najczęściej wykorzystywanym przez człowieka. O jego popularności przesądza wysoka trwałość, wytrzymałość i łatwość formowania. Jego produkcja ma jednak negatywny wpływ na środowisko. Współczesne poszukiwanie proekologicznych technologii we wszystkich gałęziach przemysłu, w tym w budownictwie, powoduje sięgnięcie po rozwiązania znane już w starożytności.

Komentarze

brak komentarzy…