Jakiego artykułu szukasz?

​Jak rysuje się przyszłość branży prefabrykacyjnej?

Rozmowa z Przemysławem Borkiem, prezesem Zarządu Pekabex Bet SA, Wiceprezesem Zarządu Pekabex SA. na temat sytuacji obecnej i prognoz dla rynku prefabrykacji.
​Jak rysuje się przyszłość branży prefabrykacyjnej?

W ostatnich latach obserwujemy rozwój branży prefabrykacji. Jak postrzega Pan te zmiany z perspektywy rozwoju firmy Pekabex?

- Jesteśmy jedną z tych firm z branży, która dzięki zaangażowaniu menadżerów, po okresie transformacji otworzyła się na rynek zachodni, uruchomiła eksport, postawiła na nowe technologie. Początek lat dwutysięcznych oznaczał trudności dla całego segmentu budowlanego. My wyszliśmy z tego bezboleśnie, dzięki pojawieniu się inwestorów w 2007 roku. To wówczas pojawiły się osoby z zewnątrz, z nowymi pomysłami na technologię oraz nowy sposób zarządzania. Weszliśmy w dodatkowe obszary świadczenia usług, przybyło nowych obszarów geograficznych na mapie naszych działań. Zakupiliśmy zakład w Bielsku-Białej w 2012 roku, w Gdańsku-Kokoszkach w 2015 roku, fabrykę w Mszczonowie w roku 2016. Bez wątpienia były kamienie milowe, stanowiące o rozwoju firmy.

Jakie przewagi ma żelbetowe budownictwo prefabrykowane nad monolitycznym?

- Prefabrykacja jest prekursorem w zakresie nowoczesnych technologii budowlanych, zarówno z użyciem betonu, stali, jak i innych materiałów. Transfer wiedzy odbywa się w zakresie zmniejszenia zużycia materiałów, jakości produktu tworzonego w warunkach kontrolowanego środowiska, jego estetyki. Zrównoważony rozwój w prefabrykacji oznacza badania w laboratoriach, opracowywanie nowych produktów i procesów technologicznych. To nasz wkład w przyszłość pokoleń oraz istotny temat pojawiający się w rozmowach z klientami, podwykonawcami, szeroko pojętym otoczeniem biznesu. Cechami ważnymi dla naszych klientów są: szybkość budowy, jej bezpieczeństwo, niezależność od uwarunkowań pogodowych, trwałość, ognioodporność betonu.

Jak ocenia Pan pozycję Grupy Pekabex na obecnym rynku producentów prefabrykacji betonowej?

- Zmiany są dość dynamiczne. Konsolidacja branży nabrała tempa. W tej chwili przez brak sprawozdawczości trudno określić, jakie są procentowe udziały poszczególnych przedsiębiorstw. Pekabex jest liderem w branży, należy jednak zauważyć, że duża dysproporcja, która występowała jeszcze kilka lat temu, zmalała. Dokładamy wszelkich starań, aby utrzymać pozycję lidera, nie tylko jeżeli chodzi o wielkość produkcji, ale i zakres usług, które oferujemy. Niewątpliwym atutem jest to, że posiadamy pięć zakładów rozmieszczonych strategicznie na terenie Polski, plus jeden w Niemczech.

Które produkty czy realizacje uzna Pan za najcenniejsze w portfolio Pekabeksu?

- Postawiliśmy na rozwój produktów systemowych: System Hal Pekabex®, System Pekabex® Budynki Mieszkalne. Jako jedyna firma na rynku mamy produkty, które są unikatowe nie tylko w zakresie konstrukcji, ale i całego szeregu rozwiązań, z uwzględnieniem aspektu logistycznego. Produkujemy najcięższe, największe, najdłuższe i estetyczne elementy dostępne na rynku. Specjalizujemy się w elewacjach z elementami architektonicznymi z elewacją ceglaną czy betonem barwionym w masie. Potrafimy zrealizować wszystkie typy obiektów. Dostarczaliśmy tak wymagające konstrukcje, jak stadiony czy obiekty tunelowe o wysoko wyśrubowanych wymaganiach jakościowych.

Jak ocenia Pan potencjał prefabrykacji betonowej w szeroko rozumianym sektorze budowlanym?

- Dane pokazują, że potencjał prefabrykacji betonowej w Polsce waha się pomiędzy 1,5% a 2% udziału w budownictwie. Dla porównania - w innych krajach wynosi powyżej 4%. To pokazuje sporą przestrzeń do rozwoju i poprawy oferty na rynku. Jakie są tego przyczyny? Można wskazać na brak wystarczającej liczby wykwalifikowanych pracowników, problemy z materiałami budowlanymi, wzrost cen surowców, większy naciskiem na bezpieczeństwo i ekologię.

W którym kierunku idą obecnie prace badawczo - rozwojowych w prefabrykacji betonowej?

- Naszym priorytetem jest stopniowe i skuteczne ograniczanie śladu węglowego poprzez mniejsze zużycie materiałów oraz wprowadzanie nowych rozwiązań produkcyjnych w fabrykach. Nasze produkty uzyskały certyfikaty, np. Environmental Product Declaration, a budowy w generalnym wykonawstwie wraz z klientami certyfikujemy BREEAM i LEED. Następnym naszym celem jest robotyzacja i automatyzacja, zmniejszajaca zapotrzebowanie na fizyczną pracę ludzką. Trwają prace nad prefabrykowanymi modułami łazienkowymi, na które uzyskaliśmy dodatkowe dofinansowanie ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Centrum Badań i Rozwoju uzyskuje liczne pozytywne efekty.

Zdarzają się zamówienia nietypowe, wymagające specjalnego podejścia i realizacji?

- Tak. Wymienię chociażby System Hal Pekabex® i System Pekabex® Budownictwo Mieszkalne. Opierają się na opracowanych przez nas standardach, rozumianych zbiór detali i szczegółów połączeń. Same elementy się nie powtarzają i są szyte na miarę. Hale, budowane nawet dla tego samego klienta, nie są identyczne, projekty wymagają indywidualnego przygotowania. Nasi klienci bardzo cenią takie podejście, gdzie pochylamy się nad każdym tematem i proponujemy najlepsze rozwiązania w zależności od przypadku.

Jakie wyzwania w prefabrykacji widzi Prefabex jako wykonawca i deweloper?

- Mając kilkudziesięcioletnie doświadczenie w branży, możemy projektować własny dynamiczny rozwój i zajmować się innymi wyzwaniami. Patrząc w przyszłość, korzystamy z ogromnej wiedzy naszej organizacji oraz bacznie obserwujemy, co się dzieje na świecie. Bez wątpienia coraz większe znaczenie będą miały kwestie zrównoważonego rozwoju. To one będą mocno wpływały na przyjęcie rozwiązań produktowych i procesowych na najbliższe kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Pekabex częściowo wypracowuje takie rozwiązania w ramach własnych struktur w Centrum Badań i Rozwoju. Posiłkujemy się również wzorcami dostępnymi dzięki wieloletniej współpracy z zagranicznymi partnerami ze Skandynawii i Niemiec, gdzie te tematy były podejmowane znacznie wcześniej niż w Polsce.

Treści powiązane

Elementy prefabrykowane w budownictwie wielorodzinnym
Elementy prefabrykowane w budownictwie wielorodzinnym
Modułowe elementy wykorzystywane są w budownictwie o konstrukcji betonowej, drewnianej lub stalowej. Choć prefabrykaty nie są jeszcze powszechnie stosowane, ich popularność wzrasta. Zalety budowania w tej technologii są doceniane przez inwestorów i przesądzają o wyborze prefabrykacji w budownictwie wielorodzinnym.
Beton podwodny
Beton podwodny
Beton ten, jak sama nazwa wskazuje, jest wyrobem specjalnego przeznaczenia. Stosowany jest w warunkach trudnych, agresywnych, wymaga więc innego składu, aby uzyskać parametry gwarantujące wytrzymałość i trwałość konstrukcji podwodnych. Poznaj cechy betonu podwodnego, jego skład i działanie i metody betonowania w wodzie.
Środki antyadhezyjne i ich rola
Środki antyadhezyjne i ich rola
Środki antyadhezyjne są niezbędne przy pracy z betonem. Zapobiegają jego przywieraniu, zmniejszają przyczepność do form, szalunków, umożliwiają łatwe wyciąganie czy oddzielanie betonowych elementów. Poznaj, jakie substancje mają takie właściwości, jak się je stosuje oraz jakie mają znaczenie.
Zakładowa Kontrola Produkcji
Zakładowa Kontrola Produkcji
Wdrożenie Zakładowej Kontroli Produkcji (ZKP) jest wymogiem nałożonym na producentów wyrobów budowlanych, warunkującym wprowadzenie produktów do obrotu w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej. System ZKP jest gwarancją, że produkowane wyroby budowlane są zgodne z wymaganiami specyfikacji technicznej i deklarowanymi wartościami.
Jak kupić beton towarowy?
Jak kupić beton towarowy?
Zbieramy informacje, na co zwrócić uwagę zamawiając beton. Jaki produkt wybrać zależnie od przeznaczenia, jakie dodatkowe usługi warto rozważyć. Przeczytajcie, jak kupować beton towarowy.
Podłoga z betonu
Podłoga z betonu
Beton z rozmachem wkroczył na salony i jest symbolem nowoczesności, otwartości na nowe trendy. Wykorzystywany jest do modnego wykańczania ścian i podłóg. W tym artykule skupiamy się na zastosowaniu betonu na podłogach wnętrz domów. Jakie korzyści daje zastosowanie tego materiału? Czy jest trudny w pielęgnacji. Jakie efekty aranżacyjne można uzyskać?
Projektowanie mieszanki betonowej
Projektowanie mieszanki betonowej
Beton to mieszanina cementu, wody, piasku, ewentualnie kruszywa. Zależnie od przeznaczenia betonu i oczekiwanych jego parametrów, proporcje powyższych składników będą inne. Jak więc odpowiednio zaprojektować mieszankę betonową?
Domieszki do betonu
Domieszki do betonu
Tempo rozwoju branży budowlanej stymuluje pojawianie się na rynku coraz bardziej nowoczesnych dodatków i domieszek do betonu. Stanowią one szeroką gamę produktów o różnorodnej budowie chemicznej i właściwościach.
Rozwój budownictwa prefabrykowanego
Rozwój budownictwa prefabrykowanego
Nowoczesna prefabrykacja to dziedzina w Polsce raczkująca. Rodzime budownictwo posługuje się ciągle bardzo tradycyjnymi rozwiązaniami. Jednak wyższa jakość gotowych elementów budowlanych, skrócony czas realizacji inwestycji i duża ekonomiczność wynikające z zastosowania budownictwa systemowego powodują zwrot ku nowym technologiom.
Ograniczenia CO2 w produkcji cementu
Ograniczenia CO2 w produkcji cementu
Paradoksalnie beton, którego produkcja powoduje emisję ogromnych ilości CO2 do atmosfery jest wyrobem budowlanym, który wpisuje się w zasady zrównoważonego budownictwa. Niemniej od lat podejmowane są próby znalezienia optymalnych rozwiązań, aby zminimalizować szkodliwy wpływ produkcji betonu na środowisko. Dotyczy to w dużej mierze jednego z jego składników – cementu. Jak polscy producenci walczą z emisją dwutlenku węgla? Jakie działania mają przyczynić się do klimatycznej neutralności?
What’s up doc? - wywiad z dr inż. Krzysztofem Poganem, właścicielem firmy KP-Project
What’s up doc? - wywiad z dr inż. Krzysztofem Poganem, właścicielem firmy KP-Project
Krzysztof Pogan to inżynier budownictwa, doktor nauk technicznych, ceniony ekspert z zakresu chemii budowlanej i przedsiębiorca, oferujący rozwiązania dla szeroko rozumianego budownictwa. Zapraszamy do lektury wywiadu z właścicielem firmy KP-Project.
Budynki inteligentne
Budynki inteligentne
System inteligentnego domu pozwala na automatyzację wszystkich urządzeń podłączonych do wspólnej sieci, zdalne sterowanie elementami systemu dzięki bezprzewodowej technologii przy pomocy jednego urządzenia. To wygoda w domu, biurze, obiektach usługowych czy przemysłowych.
Klasy betonu
Klasy betonu
Beton jest materiałem budowlanym uzyskanym z połączenia kilku składników, którego kluczowym półproduktem jest cement. Zależnie od użytego cementu i zastosowanych domieszek powstaje produkt o odmiennych parametrach i przeznaczeniu. W celu znormalizowania betonu, a tym samym zagwarantowania odbiorcy produktu o oczekiwanej jakości i właściwościach wprowadzono klasy betonu.
Naprawa betonu
Naprawa betonu
Choć beton to materiał budowlany cechujący się wysoką trwałością i wytrzymałością, w długiej perspektywie ulega działaniu czynników powodujących pęknięcia, ubytki, ukruszenia. Wiele z nich w prosty sposób można zniwelować i przywrócić pierwotny wygląd i funkcjonalność konstrukcji. Dowiedzcie się, jakie są przyczyny i rodzaje ubytków betonowych oraz jak je naprawiać.
Pielęgnacja betonu
Pielęgnacja betonu
Pielęgnacja betonu to czynności wykonywane na etapie twardnienia cementu, które mają zapobiec zbyt szybkiemu odparowaniu wody, a tym samym powstaniu mikropęknięć i uzyskaniu gorszych parametrów wytrzymałościowych, mrozoodporności i mniejszej odporności na agresję chemiczną. Jak pielęgnować beton? Czy inne zabiegi wymagane są latem i zimą? Dlaczego pielęgnacja betonu jest tak ważna? O tym piszemy w tym artykule.
Badanie betonów
Badanie betonów
Beton, jako najczęstszy materiał budowlany, to mieszanka składników użytych w określonych proporcjach. Jego skład, ilość poszczególnych kruszyw i domieszek przesądzają o uzyskiwanych finalnie właściwościach tego wyrobu budowlanego. Stąd też konieczność stałej kontroli i badań, pozwalających na utrzymywanie deklarowanych przez producenta parametrów i dających gwarancję jakości.
Włókna do betonu
Włókna do betonu
Włókna do zbrojenia betonu są powszechnym dodatkiem wpływającym na właściwości mieszanki oraz związanego betonu. Poznaj rodzaje włókien, materiały wykorzystywane do ich produkcji, zastosowanie zbrojonych materiałów budowlanych, betonów wzmacnianych włóknami.
Druk 3D w budownictwie
Druk 3D w budownictwie
Budynek z drukarki 3D – brzmi futurystycznie? Choć to ciągle niezwykle niszowe zjawisko, powstają pierwsze budowle tego typu. Ten kierunek może całkowicie zmienić proces budowania. Czym jest druk 3D w budownictwie, jak działają drukarki tego typu oraz jakie mogą być korzyści takiego rozwiązania? Więcej na ten temat w poniższym artykule.
Pompy do betonu
Pompy do betonu
Beton, podstawowy materiał budowlany, wymaga w trakcie wznoszenia budowli przetransportowania często na znaczne wysokości. Stosowane dawniej mechanizmy linowe na wielokrążkach zastąpiły obecnie nowoczesne, zaawansowane technologicznie pompy do betonu. Sprawdzą się szczególnie tam, gdzie utrudniony jest dostęp, prace realizowane są na wysokości, trwają długo i wymagają ciągłego mieszania betonu.
Zastosowanie węzłów betoniarskich
Zastosowanie węzłów betoniarskich
Węzły betoniarskie przeznaczone są do produkcji mieszanek betonowych. To konstrukcje budowlane, najczęściej stacjonarne, wyposażone w odpowiednie urządzenia służące wytwarzaniu mieszanek betonowych różnego rodzaju. Poznaj zastosowania węzłów betoniarskich i ich wpływ na usprawnienie prac budowlanych.
Domy prefabrykowane
Domy prefabrykowane
Dom prefabrykowany powstaje z gotowych, łączonych modułów. Materiałami budowlanym mającymi zastosowanie w tej technologii jest drewno, beton lub ich połączenie. Gotowe elementy przygotowywane są w fabryce, a następnie transportowane na miejsce budowy i montowane. Przyglądamy się budowie domów z płyt betonowych i innych elementów prefabrykowanych. Jakie są korzyści, a jakie wady z zastosowania takiej technologii?
Beton wyrobem budowlanym
Beton wyrobem budowlanym
Beton został prawnie ustanowiony wyrobem budowlanym rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 17 listopada 2016 r., ale dopiero od 1 stycznia 2021 r. zaczęły obowiązywać wymagania wynikające z tej ustawy. Ustawodawcy przyświecała idea zwiększenia zaufania do wyrobu i podniesienia jakości rynkowej wytwarzanego betonu. To ukłon w stronę odbiorcy, nakładający jednocześnie na producenta kilka dodatkowych obowiązków.
Beton zwykły kontra beton towarowy
Beton zwykły kontra beton towarowy
Beton jest najstarszym materiałem budowlanym stosowanym do budowy różnych obiektów. Jego historia liczy ponad 9000 lat. Przez szereg wieków jego receptura ewoluowała. W dawnych czasach stosowano gips lub wapno jako czynniki wiążące beton, aby obecnie dojść do nowoczesnych, bardziej trwałych i stabilnych struktur betonu towarowego.
Certyfikacja betonu towarowego
Certyfikacja betonu towarowego
Odkąd beton został uznany wyrobem budowlanym, podlega jednemu z dwóch systemów oceny i weryfikacji zgodności w zależności od zastosowania. Jakie zadania spoczywają na producencie? Co należy uwzględnić wdrażając system Zakładowej Kontroli Produkcji? Spełnienie jakich kryteriów gwarantuje uzyskanie certyfikatu?
Beton posadzkowy
Beton posadzkowy
Ze względu na swoje przeznaczenie beton posadzkowy musi wyróżniać się większą wytrzymałością niż beton konstrukcyjny czy dekoracyjny. Jaki jest skład betonu na posadzkę? Z jakich składników się go produkuje? Jakie ma właściwości? W tym artykule przybliżamy beton posadzkowy.
Geopolimery – beton nowej generacji
Geopolimery – beton nowej generacji
Beton jest materiałem najczęściej wykorzystywanym przez człowieka. O jego popularności przesądza wysoka trwałość, wytrzymałość i łatwość formowania. Jego produkcja ma jednak negatywny wpływ na środowisko. Współczesne poszukiwanie proekologicznych technologii we wszystkich gałęziach przemysłu, w tym w budownictwie, powoduje sięgnięcie po rozwiązania znane już w starożytności.
Betonowanie zimą
Betonowanie zimą
Zima to trudny czas do wykonywania pewnych prac budowlanych. Niskie temperatury zaburzają przebieg reakcji chemicznych. Uzyskanie oczekiwanych parametrów wytrzymałościowych konstrukcji betonowej wymaga dodatkowych zabiegów i czynności, aby zagwarantować właściwy przebieg hydratacji. Przyglądamy się, jak poprawnie przeprowadzić proces betonowania zimą.

Komentarze

młodzian
rozmowa interesująca, ja jednak chciałbym zapytać o firmę Pekabex w kontekście pracodawcy - jakie są tam możliwości i atmosfera pracy?
18.10.2022