Jak rysuje się przyszłość branży prefabrykacyjnej?
W ostatnich latach obserwujemy rozwój branży prefabrykacji. Jak postrzega Pan te zmiany z perspektywy rozwoju firmy Pekabex?
- Jesteśmy jedną z tych firm z branży, która dzięki zaangażowaniu menadżerów, po okresie transformacji otworzyła się na rynek zachodni, uruchomiła eksport, postawiła na nowe technologie. Początek lat dwutysięcznych oznaczał trudności dla całego segmentu budowlanego. My wyszliśmy z tego bezboleśnie, dzięki pojawieniu się inwestorów w 2007 roku. To wówczas pojawiły się osoby z zewnątrz, z nowymi pomysłami na technologię oraz nowy sposób zarządzania. Weszliśmy w dodatkowe obszary świadczenia usług, przybyło nowych obszarów geograficznych na mapie naszych działań. Zakupiliśmy zakład w Bielsku-Białej w 2012 roku, w Gdańsku-Kokoszkach w 2015 roku, fabrykę w Mszczonowie w roku 2016. Bez wątpienia były kamienie milowe, stanowiące o rozwoju firmy.
Jakie przewagi ma żelbetowe budownictwo prefabrykowane nad monolitycznym?
- Prefabrykacja jest prekursorem w zakresie nowoczesnych technologii budowlanych, zarówno z użyciem betonu, stali, jak i innych materiałów. Transfer wiedzy odbywa się w zakresie zmniejszenia zużycia materiałów, jakości produktu tworzonego w warunkach kontrolowanego środowiska, jego estetyki. Zrównoważony rozwój w prefabrykacji oznacza badania w laboratoriach, opracowywanie nowych produktów i procesów technologicznych. To nasz wkład w przyszłość pokoleń oraz istotny temat pojawiający się w rozmowach z klientami, podwykonawcami, szeroko pojętym otoczeniem biznesu. Cechami ważnymi dla naszych klientów są: szybkość budowy, jej bezpieczeństwo, niezależność od uwarunkowań pogodowych, trwałość, ognioodporność betonu.
Jak ocenia Pan pozycję Grupy Pekabex na obecnym rynku producentów prefabrykacji betonowej?
- Zmiany są dość dynamiczne. Konsolidacja branży nabrała tempa. W tej chwili przez brak sprawozdawczości trudno określić, jakie są procentowe udziały poszczególnych przedsiębiorstw. Pekabex jest liderem w branży, należy jednak zauważyć, że duża dysproporcja, która występowała jeszcze kilka lat temu, zmalała. Dokładamy wszelkich starań, aby utrzymać pozycję lidera, nie tylko jeżeli chodzi o wielkość produkcji, ale i zakres usług, które oferujemy. Niewątpliwym atutem jest to, że posiadamy pięć zakładów rozmieszczonych strategicznie na terenie Polski, plus jeden w Niemczech.
Które produkty czy realizacje uzna Pan za najcenniejsze w portfolio Pekabeksu?
- Postawiliśmy na rozwój produktów systemowych: System Hal Pekabex®, System Pekabex® Budynki Mieszkalne. Jako jedyna firma na rynku mamy produkty, które są unikatowe nie tylko w zakresie konstrukcji, ale i całego szeregu rozwiązań, z uwzględnieniem aspektu logistycznego. Produkujemy najcięższe, największe, najdłuższe i estetyczne elementy dostępne na rynku. Specjalizujemy się w elewacjach z elementami architektonicznymi z elewacją ceglaną czy betonem barwionym w masie. Potrafimy zrealizować wszystkie typy obiektów. Dostarczaliśmy tak wymagające konstrukcje, jak stadiony czy obiekty tunelowe o wysoko wyśrubowanych wymaganiach jakościowych.
Jak ocenia Pan potencjał prefabrykacji betonowej w szeroko rozumianym sektorze budowlanym?
- Dane pokazują, że potencjał prefabrykacji betonowej w Polsce waha się pomiędzy 1,5% a 2% udziału w budownictwie. Dla porównania - w innych krajach wynosi powyżej 4%. To pokazuje sporą przestrzeń do rozwoju i poprawy oferty na rynku. Jakie są tego przyczyny? Można wskazać na brak wystarczającej liczby wykwalifikowanych pracowników, problemy z materiałami budowlanymi, wzrost cen surowców, większy naciskiem na bezpieczeństwo i ekologię.
W którym kierunku idą obecnie prace badawczo - rozwojowych w prefabrykacji betonowej?
- Naszym priorytetem jest stopniowe i skuteczne ograniczanie śladu węglowego poprzez mniejsze zużycie materiałów oraz wprowadzanie nowych rozwiązań produkcyjnych w fabrykach. Nasze produkty uzyskały certyfikaty, np. Environmental Product Declaration, a budowy w generalnym wykonawstwie wraz z klientami certyfikujemy BREEAM i LEED. Następnym naszym celem jest robotyzacja i automatyzacja, zmniejszajaca zapotrzebowanie na fizyczną pracę ludzką. Trwają prace nad prefabrykowanymi modułami łazienkowymi, na które uzyskaliśmy dodatkowe dofinansowanie ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Centrum Badań i Rozwoju uzyskuje liczne pozytywne efekty.
Zdarzają się zamówienia nietypowe, wymagające specjalnego podejścia i realizacji?
- Tak. Wymienię chociażby System Hal Pekabex® i System Pekabex® Budownictwo Mieszkalne. Opierają się na opracowanych przez nas standardach, rozumianych zbiór detali i szczegółów połączeń. Same elementy się nie powtarzają i są szyte na miarę. Hale, budowane nawet dla tego samego klienta, nie są identyczne, projekty wymagają indywidualnego przygotowania. Nasi klienci bardzo cenią takie podejście, gdzie pochylamy się nad każdym tematem i proponujemy najlepsze rozwiązania w zależności od przypadku.
Jakie wyzwania w prefabrykacji widzi Prefabex jako wykonawca i deweloper?
- Mając kilkudziesięcioletnie doświadczenie w branży, możemy projektować własny dynamiczny rozwój i zajmować się innymi wyzwaniami. Patrząc w przyszłość, korzystamy z ogromnej wiedzy naszej organizacji oraz bacznie obserwujemy, co się dzieje na świecie. Bez wątpienia coraz większe znaczenie będą miały kwestie zrównoważonego rozwoju. To one będą mocno wpływały na przyjęcie rozwiązań produktowych i procesowych na najbliższe kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Pekabex częściowo wypracowuje takie rozwiązania w ramach własnych struktur w Centrum Badań i Rozwoju. Posiłkujemy się również wzorcami dostępnymi dzięki wieloletniej współpracy z zagranicznymi partnerami ze Skandynawii i Niemiec, gdzie te tematy były podejmowane znacznie wcześniej niż w Polsce.