• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Pompy do betonu

Beton, podstawowy materiał budowlany, wymaga w trakcie wznoszenia budowli przetransportowania często na znaczne wysokości. Stosowane dawniej mechanizmy linowe na wielokrążkach zastąpiły obecnie nowoczesne, zaawansowane technologicznie pompy do betonu. Sprawdzą się szczególnie tam, gdzie utrudniony jest dostęp, prace realizowane są na wysokości, trwają długo i wymagają ciągłego mieszania betonu.
Pompy do betonu

Pompy do betonu to urządzenia służące do przemieszczania mieszanki betonowej ze zbiornika do miejsca docelowego. Do pompy zamocowane są specjalne węże, które pozwalają podawać beton w kierunku poziomym lub pionowym.

Parametry pomp do betonu

Pompy różnią się między sobą wydajnością, czyli objętością mieszanki jaką mogą dostarczyć w ciągu godziny.

Ważnym parametrem jest maksymalne ciśnienie pompy, które ma kluczowe znaczenie w kontekście efektywności pracy.

Przy wyborze pompy należy też zwrócić uwagę na długość wysięgnika.

Jaką pompę wybrać?

Na decyzję o wyborze pompy wpływa konkretny projekt budowlany, a także parametry betonu. Wybierając pompę należy uwzględnić:

  • ilość lub objętość betonu
  • wielkość zastosowanego kruszywa
  • projekt mieszanki betonowej
  • odległości pionowe i poziome do miejsca wbudowania mieszanki betonowej.

Rodzaje pomp do betonu

Dostępnych jest kilka rodzajów pomp do betonu, dostosowanych do konkretnych potrzeb i warunków budowlanych.

Najbardziej typowym rozróżnieniem pomp jest podział na:

  • stacjonarne
  • mobilne

Z kolei wśród tych ostatnich wyróżnia się także pompy

  • samochodowe
  • pompogruszki
  • gąsienicowe

Zastosowanie pomp do betonu

Stacjonarna pompa do betonu jest mniej zwrotna. Można ją zamontować na samochodzie ciężarowym lub własnym systemie jezdnym np. z gąsienicą, co świetnie się sprawdzi w trudno dostępnym terenie. Cechuje ją bardzo wysoka siła pompowania i duża wydajność (do 100 m3), co pozwala na dostarczenie mieszanki betonowej na znaczne odległości.

Pompa samochodowa to dużych rozmiarów urządzenie osadzone na samochodzie ciężarowym. Posiada sterowane ramię hydrauliczne, pozwalające rozprowadzać beton dokładnie w miejsce przeznaczenia. Dobrze sprawdza się w dużych projektach budowlanych. Wyróżnia ją łatwość sterowania i długości segmentowych wysięgników nawet do 100 m.

Pompogruszka to połączenie środka transportu z pompą z podajnikiem. Wyposażona jest w wysięgnik gwarantujący możliwość pracy w obszarze oddalonym od źródła betonu, a także na wyższych kondygnacjach. Jednak znajduje zastosowanie przede wszystkim w małych realizacjach budowlanych. Jej zaletą jest niższy koszt, duża mobilność i duży zasięg, łatwość obsługi i szybkość pracy.

Pompa gąsienicowa to model niemal bliźniaczy w stosunku do urządzenia stacjonarnego, posiada jednak własny system jezdny.

Praktycznie w każdych warunkach sprawdzają się pompy z wysięgnikiem, podczas gdy pompogruszki znajdują zastosowanie głównie jako uzupełnienie albo sprzęt do realizacji niewielkich projektów.

Treści powiązane

Rynek pracy w budownictwie
Rynek pracy w budownictwie
Budownictwo to jedna z najdynamiczniej rozwijających się branż. Jednak jak każdej innej, również budownictwa nie omijają fluktuacje wynikające z sytuacji globalnej. Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja na rynku zatrudnienia w budownictwie w czwartym kwartale 2022 roku. Ile wynosi stawka godzinowa w budownictwie.
Zakładowa Kontrola Produkcji
Zakładowa Kontrola Produkcji
Wdrożenie Zakładowej Kontroli Produkcji (ZKP) jest wymogiem nałożonym na producentów wyrobów budowlanych, warunkującym wprowadzenie produktów do obrotu w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej. System ZKP jest gwarancją, że produkowane wyroby budowlane są zgodne z wymaganiami specyfikacji technicznej i deklarowanymi wartościami.
Sytuacja rynku budowlanego
Sytuacja rynku budowlanego
Choć popyt na usługi budowlane po wrześniowym spadku jest ciągle najniższy od stycznia br., prognozowany jest jego wzrost jeszcze przed nowym rokiem. Sprawdzamy, jaka jest sytuacja na rynku budowlanym w ostatnim kwartale 2022 roku.
Budowa Zakopianki
Budowa Zakopianki
Koniec korków na Zakopiance? Czy podróż do zimowej stolicy Polski przestanie być koszmarem kierowców? Zaglądamy na plac budowy drogi na odcinku Lubień – Rabka Zdrój. Czy kilkakrotnie przesuwany termin realizacji inwestycji jest wiążący i nową Zakopianką pojedziemy jeszcze w tym roku?
Domieszki do betonu
Domieszki do betonu
Tempo rozwoju branży budowlanej stymuluje pojawianie się na rynku coraz bardziej nowoczesnych dodatków i domieszek do betonu. Stanowią one szeroką gamę produktów o różnorodnej budowie chemicznej i właściwościach.
​Jak rysuje się przyszłość branży prefabrykacyjnej?
​Jak rysuje się przyszłość branży prefabrykacyjnej?
Rozmowa z Przemysławem Borkiem, prezesem Zarządu Pekabex Bet SA, Wiceprezesem Zarządu Pekabex SA. na temat sytuacji obecnej i prognoz dla rynku prefabrykacji.
Beton wyrobem budowlanym
Beton wyrobem budowlanym
Beton został prawnie ustanowiony wyrobem budowlanym rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 17 listopada 2016 r., ale dopiero od 1 stycznia 2021 r. zaczęły obowiązywać wymagania wynikające z tej ustawy. Ustawodawcy przyświecała idea zwiększenia zaufania do wyrobu i podniesienia jakości rynkowej wytwarzanego betonu. To ukłon w stronę odbiorcy, nakładający jednocześnie na producenta kilka dodatkowych obowiązków.
Jaki cement budowlany wybrać i jak go stosować?
Jaki cement budowlany wybrać i jak go stosować?
Cement to jeden z podstawowych materiałów wykorzystywanych podczas większości robót budowlanych i wchodzący w skład mieszanek betonowych, tynkarskich i wielu innych produktów chemii budowlanej. Prawidłowy dobór tego budulca zapewnia trwałość wykonywanych elementów.
Geopolimery – beton nowej generacji
Geopolimery – beton nowej generacji
Beton jest materiałem najczęściej wykorzystywanym przez człowieka. O jego popularności przesądza wysoka trwałość, wytrzymałość i łatwość formowania. Jego produkcja ma jednak negatywny wpływ na środowisko. Współczesne poszukiwanie proekologicznych technologii we wszystkich gałęziach przemysłu, w tym w budownictwie, powoduje sięgnięcie po rozwiązania znane już w starożytności.
Klasy betonu
Klasy betonu
Beton jest materiałem budowlanym uzyskanym z połączenia kilku składników, którego kluczowym półproduktem jest cement. Zależnie od użytego cementu i zastosowanych domieszek powstaje produkt o odmiennych parametrach i przeznaczeniu. W celu znormalizowania betonu, a tym samym zagwarantowania odbiorcy produktu o oczekiwanej jakości i właściwościach wprowadzono klasy betonu.
Rodzaje i zastosowanie cementów
Rodzaje i zastosowanie cementów
Cement to kluczowy składnik betonu, innych materiałów budowlanych i wykończeniowych. Skąd pochodzi? Jakie ma właściwości? Czym się różnią poszczególne rodzaje cementu a tym samym do czego są wykorzystywane? Jakie są klasy cementów? Te informacje zbieramy w poniższym artykule.
Beton zwykły kontra beton towarowy
Beton zwykły kontra beton towarowy
Beton jest najstarszym materiałem budowlanym stosowanym do budowy różnych obiektów. Jego historia liczy ponad 9000 lat. Przez szereg wieków jego receptura ewoluowała. W dawnych czasach stosowano gips lub wapno jako czynniki wiążące beton, aby obecnie dojść do nowoczesnych, bardziej trwałych i stabilnych struktur betonu towarowego.
Budowa tunelu w Świnoujściu
Budowa tunelu w Świnoujściu
Niewystarczająca przepustowość przepraw promowych pomiędzy wyspami Wolin i Uznam była przyczyną szukania innych rozwiązań komunikacyjnych. Wzmożony ruch lokalny i turystyczny generował długie kolejki oczekujących na prom - jedyną drogę dotarcia do dzielnicy nadmorskiej i centrum administracyjno-usługowego Świnoujścia, zależną również mocno od warunków pogodowych.
Rozwój budownictwa prefabrykowanego
Rozwój budownictwa prefabrykowanego
Nowoczesna prefabrykacja to dziedzina w Polsce raczkująca. Rodzime budownictwo posługuje się ciągle bardzo tradycyjnymi rozwiązaniami. Jednak wyższa jakość gotowych elementów budowlanych, skrócony czas realizacji inwestycji i duża ekonomiczność wynikające z zastosowania budownictwa systemowego powodują zwrot ku nowym technologiom.

Komentarze

Alex
Polecam ciekawy artykuł na temat doboru mobilnej pompy do betonu: https://ciepiela.eu/jak-dobrac-pompe-do-pompowania-betonu/
06.09.2023