• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
 • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Domy prefabrykowane

Dom prefabrykowany powstaje z gotowych, łączonych modułów. Materiałami budowlanym mającymi zastosowanie w tej technologii jest drewno, beton lub ich połączenie. Gotowe elementy przygotowywane są w fabryce, a następnie transportowane na miejsce budowy i montowane. Przyglądamy się budowie domów z płyt betonowych i innych elementów prefabrykowanych. Jakie są korzyści, a jakie wady z zastosowania takiej technologii?
Domy prefabrykowane

Domy prefabrykowane – korzyści

Do niewątpliwych zalet zastosowania technologii prefabrykowania przy budowie domu zaliczyć można:

 • niższy koszt
 • szybki czas realizacji
 • kompleksowa obsługa inwestycji – projekt, wykonanie prefabrykatów, montaż
 • wysoka energooszczędność
 • proces budowy niezależny od warunków atmosferycznych
 • tańsze utrzymanie gotowego domu z betonu.

Szacuje się, że czas budowy domu może zostać skrócony do 50%. Do uzyskania stanu surowego otwartego (bez dachu) potrzeba jedynie 3 miesięcy.

To powoduje, że domy z gotowych segmentów betonowych cieszą się rosnącym zainteresowaniem.

Elementy prefabrykowane

Oczywiście nie na każdym etapie budowy możliwe jest zastosowanie prefabrykatów. Dotyczy ono wznoszenia właściwej konstrukcji, na tradycyjnie zbudowanym fundamencie lub bloczkach fundamentowych. Które więc elementy budowane w tradycyjnej technologii mogą być zastąpione przez gotowe, przygotowane zgodnie z projektem segmenty konstrukcji?

 • prefabrykowane ściany nośne i działowe montowane są w miejsce murowanych z gazobetonu, pustaków lub cegieł
 • szybko osadzane płyty stropowe zastępują wylewanie monolitu
 • montowane są gotowe, prefabrykowane schody i balkony

Produkcja prefabrykatów

Elementy do budowy domów modułowych powstają w nowoczesnych, zautomatyzowanych liniach produkcyjnych. W przypadku płyt jednowarstwowych elementy są gotowe po kilku godzinach, podczas gdy np. strop wylewany metodą tradycyjną potrzebuje około 28 dni do uzyskania wymaganej wytrzymałości.

Prefabrykowane moduły przygotowywane są zgodnie z projektem, przyjeżdżają na teren budowy najczęściej gotowe do montażu w postaci ścian z wyciętymi otworami na drzwi i okna, a także przygotowanym odpowiednimi komorami, w których poprowadzane zostaną domowe instalacje: grzewcza, elektryczna, gazowa, wodna, kanalizacyjna i wentylacyjna.

Zgodnie z oczekiwaniami inwestora produkowane elementy mają określone parametry dotyczące przenikalności cieplnej czy właściwości akustycznych.

Rodzaje ścian prefabrykowanych

Ze względu na zastosowaną technologię wyróżnia się ściany

 • jednowarstwowe
 • dwuwarstwowe, zespolone ze sobą zbrojeniem
 • trójwarstwowe, składające się z dwóch zbrojonych betonowych warstw filigranowych, warstwy izolacyjnej z pianki PUR oraz pustki powietrznej wypełnianej na budowie mieszanką betonową; ściany te nie wymagają zastosowania zewnętrznego ocieplenia.

Z kolei uwzględniając sposób montażu stosuje się:

 • ściany zespolone, czyli gotowe segmenty ustawiane obok siebie na miejscu budowy
 • ściany montowane etapami, gdy we wskazanej kolejności montowane są ich kolejne warstwy
 • ściany filigranowe, wymagające wylania na budowie dodatkowej warstwy betonu spajającej i stabilizującej całą konstrukcję.

Jeśli chodzi o parametry prefabrykowanych ścian to minimalna jej grubość wynosić może wynosić tylko 18 cm, choć znacznie częściej stosowane są ściany o szerokości 20, 24, 36 czy 40 cm.

Prefabrykowana ściana uzyskuje gładką powierzchnię, minimalizując tym samym prace wykończeniowe. Nie wymaga tradycyjnego tynkowania, zastosowanie mają tynki cienkowarstwowe, na które nakłada się warstwy farby.

Wady domów prefabrykowanych

Nie sposób nie znaleźć minusów związanych z zastosowaniem technologii prefabrykacji przy budowie domu. Główne wady, jakie można wytknąć domom z gotowych elementów betonowych to:

 • słabsza akustyczność
 • mniejsza trwałość konstrukcji
 • duża większość trudność wprowadzenia przeróbek, dodatkowych otworów
 • konieczność wcześniejszego zaplanowania wystroju wnętrza – zawieszenie choćby szafek wymagać będzie zastosowania dodatkowych wzmocnień w ścianach działowych
 • ograniczenie co do umiejscowienia domu – wybór lokalizacji musi gwarantować możliwość dotarcia dźwigów do stawiania domu a także transport gotowych, dużych elementów.

Wybierając określoną technologię budowy domu, należy przeanalizować wszystkie kryteria i ustalić priorytety. Zdecydować, czy szybki czas realizacji zrekompensuje niższą trwałość inwestycji. Czy gorsze parametry izolacyjne i akustyczne będą akceptowalne w zamian za niższy koszt budowy.

fot. Freepik

Treści powiązane

Beton wyrobem budowlanym
Beton wyrobem budowlanym
Beton został prawnie ustanowiony wyrobem budowlanym rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 17 listopada 2016 r., ale dopiero od 1 stycznia 2021 r. zaczęły obowiązywać wymagania wynikające z tej ustawy. Ustawodawcy przyświecała idea zwiększenia zaufania do wyrobu i podniesienia jakości rynkowej wytwarzanego betonu. To ukłon w stronę odbiorcy, nakładający jednocześnie na producenta kilka dodatkowych obowiązków.
Jaki cement budowlany wybrać i jak go stosować?
Jaki cement budowlany wybrać i jak go stosować?
Cement to jeden z podstawowych materiałów wykorzystywanych podczas większości robót budowlanych i wchodzący w skład mieszanek betonowych, tynkarskich i wielu innych produktów chemii budowlanej. Prawidłowy dobór tego budulca zapewnia trwałość wykonywanych elementów.
Rozwój budownictwa prefabrykowanego
Rozwój budownictwa prefabrykowanego
Nowoczesna prefabrykacja to dziedzina w Polsce raczkująca. Rodzime budownictwo posługuje się ciągle bardzo tradycyjnymi rozwiązaniami. Jednak wyższa jakość gotowych elementów budowlanych, skrócony czas realizacji inwestycji i duża ekonomiczność wynikające z zastosowania budownictwa systemowego powodują zwrot ku nowym technologiom.
Klasy betonu
Klasy betonu
Beton jest materiałem budowlanym uzyskanym z połączenia kilku składników, którego kluczowym półproduktem jest cement. Zależnie od użytego cementu i zastosowanych domieszek powstaje produkt o odmiennych parametrach i przeznaczeniu. W celu znormalizowania betonu, a tym samym zagwarantowania odbiorcy produktu o oczekiwanej jakości i właściwościach wprowadzono klasy betonu.
Budowa tunelu w Świnoujściu
Budowa tunelu w Świnoujściu
Niewystarczająca przepustowość przepraw promowych pomiędzy wyspami Wolin i Uznam była przyczyną szukania innych rozwiązań komunikacyjnych. Wzmożony ruch lokalny i turystyczny generował długie kolejki oczekujących na prom - jedyną drogę dotarcia do dzielnicy nadmorskiej i centrum administracyjno-usługowego Świnoujścia, zależną również mocno od warunków pogodowych.
Sytuacja rynku budowlanego
Sytuacja rynku budowlanego
Choć popyt na usługi budowlane po wrześniowym spadku jest ciągle najniższy od stycznia br., prognozowany jest jego wzrost jeszcze przed nowym rokiem. Sprawdzamy, jaka jest sytuacja na rynku budowlanym w ostatnim kwartale 2022 roku.
Rynek pracy w budownictwie
Rynek pracy w budownictwie
Budownictwo to jedna z najdynamiczniej rozwijających się branż. Jednak jak każdej innej, również budownictwa nie omijają fluktuacje wynikające z sytuacji globalnej. Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja na rynku zatrudnienia w budownictwie w czwartym kwartale 2022 roku. Ile wynosi stawka godzinowa w budownictwie.
​Jak rysuje się przyszłość branży prefabrykacyjnej?
​Jak rysuje się przyszłość branży prefabrykacyjnej?
Rozmowa z Przemysławem Borkiem, prezesem Zarządu Pekabex Bet SA, Wiceprezesem Zarządu Pekabex SA. na temat sytuacji obecnej i prognoz dla rynku prefabrykacji.
Budowa Zakopianki
Budowa Zakopianki
Koniec korków na Zakopiance? Czy podróż do zimowej stolicy Polski przestanie być koszmarem kierowców? Zaglądamy na plac budowy drogi na odcinku Lubień – Rabka Zdrój. Czy kilkakrotnie przesuwany termin realizacji inwestycji jest wiążący i nową Zakopianką pojedziemy jeszcze w tym roku?
Pompy do betonu
Pompy do betonu
Beton, podstawowy materiał budowlany, wymaga w trakcie wznoszenia budowli przetransportowania często na znaczne wysokości. Stosowane dawniej mechanizmy linowe na wielokrążkach zastąpiły obecnie nowoczesne, zaawansowane technologicznie pompy do betonu. Sprawdzą się szczególnie tam, gdzie utrudniony jest dostęp, prace realizowane są na wysokości, trwają długo i wymagają ciągłego mieszania betonu.
Domieszki do betonu
Domieszki do betonu
Tempo rozwoju branży budowlanej stymuluje pojawianie się na rynku coraz bardziej nowoczesnych dodatków i domieszek do betonu. Stanowią one szeroką gamę produktów o różnorodnej budowie chemicznej i właściwościach.
Rodzaje i zastosowanie cementów
Rodzaje i zastosowanie cementów
Cement to kluczowy składnik betonu, innych materiałów budowlanych i wykończeniowych. Skąd pochodzi? Jakie ma właściwości? Czym się różnią poszczególne rodzaje cementu a tym samym do czego są wykorzystywane? Jakie są klasy cementów? Te informacje zbieramy w poniższym artykule.
Zakładowa Kontrola Produkcji
Zakładowa Kontrola Produkcji
Wdrożenie Zakładowej Kontroli Produkcji (ZKP) jest wymogiem nałożonym na producentów wyrobów budowlanych, warunkującym wprowadzenie produktów do obrotu w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej. System ZKP jest gwarancją, że produkowane wyroby budowlane są zgodne z wymaganiami specyfikacji technicznej i deklarowanymi wartościami.
Beton zwykły kontra beton towarowy
Beton zwykły kontra beton towarowy
Beton jest najstarszym materiałem budowlanym stosowanym do budowy różnych obiektów. Jego historia liczy ponad 9000 lat. Przez szereg wieków jego receptura ewoluowała. W dawnych czasach stosowano gips lub wapno jako czynniki wiążące beton, aby obecnie dojść do nowoczesnych, bardziej trwałych i stabilnych struktur betonu towarowego.
Geopolimery – beton nowej generacji
Geopolimery – beton nowej generacji
Beton jest materiałem najczęściej wykorzystywanym przez człowieka. O jego popularności przesądza wysoka trwałość, wytrzymałość i łatwość formowania. Jego produkcja ma jednak negatywny wpływ na środowisko. Współczesne poszukiwanie proekologicznych technologii we wszystkich gałęziach przemysłu, w tym w budownictwie, powoduje sięgnięcie po rozwiązania znane już w starożytności.

Komentarze

brak komentarzy…