• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
 • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Nawierzchnie betonowe czy asfaltowe?

Królujące dawniej na polskich drogach nawierzchnie asfaltowe coraz częściej zastępowane są przez betonowe. Co przesądza o wyborze? Czy można jednoznacznie stwierdzić, która technologia jest lepsza? Jakie są wady i zalety każdego rozwiązania? O tym więcej w poniższym artykule.
Nawierzchnie betonowe czy asfaltowe?

Asfalt czy beton?

O wyborze konkretnej technologii decyduje wiele czynników, jak choćby:

 • natężenie ruchu
 • cena materiałów budowlanych
 • dostępność materiałowa
 • doświadczenie ekip wykonawczych
 • posiadany sprzęt
 • logistyka dostaw

Pojawia się obawa, że wybór mniej kosztownej technologii może skutkować pogorszeniem jakości drogi a tym samym jej bezpieczeństwa. GDDKiA określiła, że w przypadku dróg klasy A i S okres ich eksploatacji ustalono na 30 lat, a więc ewentualny niższy koszt realizacji nie może wynikać z obniżenia jakości trasy. Podobnie stałe są standardy i wymagania w odniesieniu do takich parametrów jak warunki geometrii drogi, współczynnik tarcia, profile poprzeczne i podłużne równości.

Rodzaje nawierzchni – wady i zalety

Na początek przeanalizujmy drogi wykonane z betonu.

Do niewątpliwych zalet wskazywanych przez specjalistów należą:

 • wysoka nośność – nie powstają koleiny w wyniku nacisku
 • niższe koszty utrzymania i eksploatacji
 • żywotność nawet do 50 lat
 • większe bezpieczeństwo – jasna, lepiej widoczna w złych warunkach atmosferycznych nawierzchnia
 • ognioodporność

Wady nawierzchni betonowych:

 • wymagany wyższy reżim technologiczny na etapie realizacji nawierzchni
 • ograniczenia atmosferyczne – nie można układać nawierzchni przy temperaturach powyżej 250C
 • dłuższy czas udostępniania budowanej drogi do ruchu ze względu na wymagany okres dojrzewania betonu.
 • brak możliwości ponownego zastosowania materiału z rozbiórki w nowej płycie nawierzchniowej.
 • większy hałas podczas eksploatacji
 • bardziej uciążliwe naprawy (choć rzadsze)

W przypadku wyboru nawierzchni asfaltowej na jej korzyść przemawia to, co było wadą drogi betonowej i odwrotnie.

Warstwa ścieralna nawierzchni asfaltowej musi być wymieniana co 12-15 lat. Jednak w tym wypadku można wykorzystać ponownie materiał z usuniętej nawierzchni.

Jakie drogi buduje się w Polsce?

Pomimo pozostawienia wykonawcom wolnej ręki w zakresie wyboru rodzaju nawierzchni, nadal wygrywa asfalt. Analizując inwestycje z Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 - wykonawcy wybrali nawierzchnię betonową tylko na budowie autostrady A2. Po betonie pojedziemy na trzech odcinkach między Siedlcami a węzłem Biała Podlaska.

Oczywiście funkcjonują inne, powstałe wcześniej drogi betonowe. W tej technologii wybudowano głównie odcinki autostrad czy dróg ekspresowych, jak choćby A18 między Wrocławiem a Olszyną, A4 między Wrocławiem a Jędrzychowicami, A1 Stryków-Tuszyn.

Okazuje się, zamiana istniejącej drogi asfaltowej na betonową i odwrotnie nie jest też problemem.

Te dwie technologie budowy dróg funkcjonują równoprawnie i zależnie od koniunktury można jest stosować alternatywnie. Choćby znaczy wzrost ceny ropy może zadecydować o braku efektywności zastosowania nawierzchni bitumicznej.

Z danych za 2020 rok wynika, że w Polsce zaledwie nieco ponad 780 km dróg wybudowanych było w technologii betonowej. Ale już z realizowanych blisko 1230 km dróg na ponad 402 km ma być beton.

Treści powiązane

Klasy betonu
Klasy betonu
Beton jest materiałem budowlanym uzyskanym z połączenia kilku składników, którego kluczowym półproduktem jest cement. Zależnie od użytego cementu i zastosowanych domieszek powstaje produkt o odmiennych parametrach i przeznaczeniu. W celu znormalizowania betonu, a tym samym zagwarantowania odbiorcy produktu o oczekiwanej jakości i właściwościach wprowadzono klasy betonu.
Geopolimery – beton nowej generacji
Geopolimery – beton nowej generacji
Beton jest materiałem najczęściej wykorzystywanym przez człowieka. O jego popularności przesądza wysoka trwałość, wytrzymałość i łatwość formowania. Jego produkcja ma jednak negatywny wpływ na środowisko. Współczesne poszukiwanie proekologicznych technologii we wszystkich gałęziach przemysłu, w tym w budownictwie, powoduje sięgnięcie po rozwiązania znane już w starożytności.
Budowa Zakopianki
Budowa Zakopianki
Koniec korków na Zakopiance? Czy podróż do zimowej stolicy Polski przestanie być koszmarem kierowców? Zaglądamy na plac budowy drogi na odcinku Lubień – Rabka Zdrój. Czy kilkakrotnie przesuwany termin realizacji inwestycji jest wiążący i nową Zakopianką pojedziemy jeszcze w tym roku?
Budowa tunelu w Świnoujściu
Budowa tunelu w Świnoujściu
Niewystarczająca przepustowość przepraw promowych pomiędzy wyspami Wolin i Uznam była przyczyną szukania innych rozwiązań komunikacyjnych. Wzmożony ruch lokalny i turystyczny generował długie kolejki oczekujących na prom - jedyną drogę dotarcia do dzielnicy nadmorskiej i centrum administracyjno-usługowego Świnoujścia, zależną również mocno od warunków pogodowych.
Badanie betonów
Badanie betonów
Beton, jako najczęstszy materiał budowlany, to mieszanka składników użytych w określonych proporcjach. Jego skład, ilość poszczególnych kruszyw i domieszek przesądzają o uzyskiwanych finalnie właściwościach tego wyrobu budowlanego. Stąd też konieczność stałej kontroli i badań, pozwalających na utrzymywanie deklarowanych przez producenta parametrów i dających gwarancję jakości.
Pompy do betonu
Pompy do betonu
Beton, podstawowy materiał budowlany, wymaga w trakcie wznoszenia budowli przetransportowania często na znaczne wysokości. Stosowane dawniej mechanizmy linowe na wielokrążkach zastąpiły obecnie nowoczesne, zaawansowane technologicznie pompy do betonu. Sprawdzą się szczególnie tam, gdzie utrudniony jest dostęp, prace realizowane są na wysokości, trwają długo i wymagają ciągłego mieszania betonu.
​Jak rysuje się przyszłość branży prefabrykacyjnej?
​Jak rysuje się przyszłość branży prefabrykacyjnej?
Rozmowa z Przemysławem Borkiem, prezesem Zarządu Pekabex Bet SA, Wiceprezesem Zarządu Pekabex SA. na temat sytuacji obecnej i prognoz dla rynku prefabrykacji.
Rynek pracy w budownictwie
Rynek pracy w budownictwie
Budownictwo to jedna z najdynamiczniej rozwijających się branż. Jednak jak każdej innej, również budownictwa nie omijają fluktuacje wynikające z sytuacji globalnej. Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja na rynku zatrudnienia w budownictwie w czwartym kwartale 2022 roku. Ile wynosi stawka godzinowa w budownictwie.
Beton wyrobem budowlanym
Beton wyrobem budowlanym
Beton został prawnie ustanowiony wyrobem budowlanym rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 17 listopada 2016 r., ale dopiero od 1 stycznia 2021 r. zaczęły obowiązywać wymagania wynikające z tej ustawy. Ustawodawcy przyświecała idea zwiększenia zaufania do wyrobu i podniesienia jakości rynkowej wytwarzanego betonu. To ukłon w stronę odbiorcy, nakładający jednocześnie na producenta kilka dodatkowych obowiązków.
Beton zwykły kontra beton towarowy
Beton zwykły kontra beton towarowy
Beton jest najstarszym materiałem budowlanym stosowanym do budowy różnych obiektów. Jego historia liczy ponad 9000 lat. Przez szereg wieków jego receptura ewoluowała. W dawnych czasach stosowano gips lub wapno jako czynniki wiążące beton, aby obecnie dojść do nowoczesnych, bardziej trwałych i stabilnych struktur betonu towarowego.
Jaki cement budowlany wybrać i jak go stosować?
Jaki cement budowlany wybrać i jak go stosować?
Cement to jeden z podstawowych materiałów wykorzystywanych podczas większości robót budowlanych i wchodzący w skład mieszanek betonowych, tynkarskich i wielu innych produktów chemii budowlanej. Prawidłowy dobór tego budulca zapewnia trwałość wykonywanych elementów.
Rozwój budownictwa prefabrykowanego
Rozwój budownictwa prefabrykowanego
Nowoczesna prefabrykacja to dziedzina w Polsce raczkująca. Rodzime budownictwo posługuje się ciągle bardzo tradycyjnymi rozwiązaniami. Jednak wyższa jakość gotowych elementów budowlanych, skrócony czas realizacji inwestycji i duża ekonomiczność wynikające z zastosowania budownictwa systemowego powodują zwrot ku nowym technologiom.
Zakładowa Kontrola Produkcji
Zakładowa Kontrola Produkcji
Wdrożenie Zakładowej Kontroli Produkcji (ZKP) jest wymogiem nałożonym na producentów wyrobów budowlanych, warunkującym wprowadzenie produktów do obrotu w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej. System ZKP jest gwarancją, że produkowane wyroby budowlane są zgodne z wymaganiami specyfikacji technicznej i deklarowanymi wartościami.
Sytuacja rynku budowlanego
Sytuacja rynku budowlanego
Choć popyt na usługi budowlane po wrześniowym spadku jest ciągle najniższy od stycznia br., prognozowany jest jego wzrost jeszcze przed nowym rokiem. Sprawdzamy, jaka jest sytuacja na rynku budowlanym w ostatnim kwartale 2022 roku.
Domy prefabrykowane
Domy prefabrykowane
Dom prefabrykowany powstaje z gotowych, łączonych modułów. Materiałami budowlanym mającymi zastosowanie w tej technologii jest drewno, beton lub ich połączenie. Gotowe elementy przygotowywane są w fabryce, a następnie transportowane na miejsce budowy i montowane. Przyglądamy się budowie domów z płyt betonowych i innych elementów prefabrykowanych. Jakie są korzyści, a jakie wady z zastosowania takiej technologii?
Domieszki do betonu
Domieszki do betonu
Tempo rozwoju branży budowlanej stymuluje pojawianie się na rynku coraz bardziej nowoczesnych dodatków i domieszek do betonu. Stanowią one szeroką gamę produktów o różnorodnej budowie chemicznej i właściwościach.
Rodzaje i zastosowanie cementów
Rodzaje i zastosowanie cementów
Cement to kluczowy składnik betonu, innych materiałów budowlanych i wykończeniowych. Skąd pochodzi? Jakie ma właściwości? Czym się różnią poszczególne rodzaje cementu a tym samym do czego są wykorzystywane? Jakie są klasy cementów? Te informacje zbieramy w poniższym artykule.

Komentarze

brak komentarzy…