Osiedle z prefabrykatów w Toruniu
14,5 miesiąca zamiast zakładanych 20 trwała budowa 8 bloków na toruńskim osiedlu. Sam montaż budynków zamknął się w czasie 9 miesięcy. Gotowe elementy betonowe wykonywane były w fabrykach, następnie transportowane na plac budowy i tam montowane.
Zastosowanie gotowych elementów pozwoliło uzyskać interesującą formę architektoniczną. Barwione płyty betonowe tworzą na fasadach kompozycję podziałów. Z bielą ścian kontrastuje ciemna stolarka okienna oraz surowe wykończenie balkonów. W przestrzeniach wspólnych dominuje beton połączony z drewnianymi wykończeniami oraz akcentami zdobniczymi w postaci infografik odnoszących się do tradycji Torunia. Znajdziemy tam więc pierniki, ratusz, herb miasta, dom Kopernika czy Planetarium.
Domy z betonu
Toruńskie osiedle z prefabrykatów to pierwsza tego typu inwestycja w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Projekt osiedla Mieszkanie Plus Toruń powstał w warszawskiej pracowni S.A.M.I Architekci.
Obejmował budowę ośmiu czterokondygnacyjnych budynków, liczących łącznie 320 mieszkań o różnych metrażach i konfiguracji pomieszczeń. Centralnym punktem osiedla jest plac oraz część rekreacyjna i miejsce zabaw dla dzieci.
Najwięcej przewidziano mieszkań dwupokojowych – tych powstało 208. 88 lokatorów zamieszka w trzech pokojach. Wśród mieszkań dwu- i trzypokojowych 16 przystosowanych jest dla osób niepełnosprawnych. Pozostałe metraże to kawalerki.
Dodatkowo zaprojektowano 384 miejsca parkingowe.
Kto zamieszka na modułowym osiedlu?
Nabór lokatorów obejmował dwa etapy. Złożono 2046 wniosków, które wstępnie zostały zweryfikowane na poziomie samorządu pod kątem spełnienia kryteriów społecznych zapisanych w uchwale rady miasta.
W drugim etapie PFR Nieruchomości sprawdził zdolność finansową wnioskujących do opłacenia comiesięcznego czynszu z tytułu najmu. Średnia stawka czynszu wynosi 26 zł/m2, dochodzi zaliczka na koszty eksploatacji 5,5 zł/m2(koszty utrzymania nieruchomości wspólnych: terenu osiedla, parkingów, zieleni, napraw i remontów itp.) oraz rachunki (woda, prąd, ogrzewanie, wywóz nieczystości etc.).
Ostatecznie zakwalifikowano 398 gospodarstw domowych. W momencie czyjejś rezygnacji mieszkania przydzielane są kolejnym osobom z listy rezerwowej.
Osiedle z prefabrykatów – technologia
Wykonawcą inwestycji była firma Pekabex, znana od wielu lat na rynku budowlanym Skandynawii.
Moduły ścian powstawały w fabryce. Wykonane były w technice trzywarstwowej, posiadały warstwę izolacyjną oraz gotową elewację.
„W przypadku ścian prefabrykowanych, które są wielkogabarytowe mamy do czynienia z jednym elementem, a zatem wszystkie mostki akustyczne są eliminowane. Dodatkowo, beton posiada bardzo dużą akumulacyjność akustyczną, co w pełni niweluje możliwość przenoszenia się dźwięku. Ściany korytarzowe są ścianami trójwarstwowymi o cienkiej warstwie wełny mineralnej, co także tłumi ewentualne hałasy. Ani kobieta chodząca w szpilkach, ani sąsiad w ciężkich butach nie będzie słyszalny, kiedy w spokoju będziemy spędzać czas w mieszkaniu. Korytarz będzie w pełni izolowany akustycznie od lokali mieszkalnych” – przekonuje Jakub Czamański, kierownik budowy
Montażem gotowych elementów zajmowały się dwie brygady sześcioosobowe. Każda z nich była w stanie postawić całe piętro w jeden tydzień, a cały budynek w miesiąc. Równolegle prowadzone były prace wykończeniowe.
Zastosowanie technologii prefabrykacji pozwoliło – oprócz znacznego skrócenia czasu realizacji – oszczędzić powierzchnię mieszkań. Dzięki cieńszym ścianom zwiększa się przestrzeń użytkowa nawet o 5-7%. Łatwo obliczyć, że przy inwestycji 10 tys. m2 mieszkańcy zyskują dodatkowe 500 m2 powierzchni.
„Jestem entuzjastą prefabrykacji i wierzę, że ta technologia ma przed sobą wielką przyszłość. Widać, że rozwija się na świecie i zaczyna rozwijać się w Polsce. Prefabrykacja bardzo pasuje do oferty mieszkań na wynajem. W naszym przypadku, gdy utrzymujemy nieruchomości przez 30 lat, szczególnie ważna jest jakość wykonania budynków i tutaj można śmiało powiedzieć, że jest ona na najwyższym poziomie, a to daje gwarancję długowieczności tego produktu” — powiedział Wojciech Caruk, prezes spółki PFR Nieruchomości realizującej program Mieszkanie plus.
Przeczytaj więcej o domach prefabrykowanych.
Dowiedz się o budownictwie prefabrykowanym.