• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Ocieplenia budynków

Ocieplenie budynku w naszym klimacie to absolutna konieczność. Gwarantuje zachowanie pożądanej, komfortowej temperatury w pomieszczeniach, ale też wpływa na wysokość rachunków za ogrzewanie. Dlatego tak istotne jest poprawne wykonanie izolacji termicznej.
Ocieplenia budynków

Sprawdzamy, jakie są najpopularniejsze i najskuteczniejsze materiały wykorzystywane do ocieplania budynków oraz metody prac ociepleniowych.

Materiały termoizolacyjne - właściwości

Najpopularniejszymi materiałami stosowanymi do ocieplania budynków są:

  • styropian
  • wełna mineralna

Styropian jest odporny na wilgoć, cechuje się niską nasiąkliwością. Wyróżnia go wysoki spółczynnik przewodzenia ciepła. Posiada nieco gorsze parametry akustyczne. Przy układaniu styropianu mogą pojawić się szczeliny, poza tym ze względu na jego charakter nie ma możliwości precyzyjnego wypełnienia nietypowych kształtów konstrukcji.

Wełnę mineralną cechuje elastyczność, więc łatwiej takim materiałem dokładnie uszczelnić wszystkie miejsca. Wełna mineralna jest ognioodporna. Niestety wilgoć wpływa negatywnie na jej właściwości izolacyjne. Wełna mineralna występuje w postaci mat, płyt lub granulatu (układanego metodą nadmuchową). Do układania mat z wełny trzeba zastosować drewniane ruszty.

Wytrzymałość powyższych materiałów ocenia się na 25-30 lat. To czas, w którym powinny zachować swoje właściwości termoizolacyjne.

Za trwalsze i posiadające wyższe parametry wytrzymałościowe uważa się inne materiały, takie jak:

  • piana poliuretanowa
  • płyty z aerożelu

Piana poliuretanowa uzyskiwana jest w wyniku połączenia jej składników pod wpływem ciśnienia w głowicy specjalnego urządzenia. Dostępne są różne rodzaje pian poliuretanowych, przeznaczonych do konkretnych zastosowań.

Aplikacja piany jest szybka i wygodna, może być stosowana niezależnie od warunków atmosferycznych i materiału, na jaki jest nakładana. Pozwala uzyskać szczelne ocieplenie nawet przy nietypowych kształtach budynków.

Aerożel ze względu na swoje doskonałe właściwości termoizolacyjne znajduje zastosowanie w budownictwie pasywnym i energooszczędnym. Dom zarówno nie traci ciepła, jak i nie nagrzewa się w upalne dni. Aerożel cechuje się także doskonałymi parametrami akustycznymi. Jeśli chodzi o odporność na wilgoć, jest porównywalny ze styropianem. Na niekorzyść tego rozwiązania działa zdecydowanie cena. Ocieplenia 1 m2 z wykorzystaniem tego materiału może być nawet dziesięciokrotnie droższe.

Parametry termoizolacyjne

Najlepszy współczynnik przewodzenia ciepła posiadają izolacje aerożelowe - 0,012-0,016 W/(m.K).

Nieco gorsze parametry ma pianka poliuretanowa - 0,026-0,029 W/(m.K).

Wynik dla styropianu to 0,031-0,042 W/(m.K), a wełny mineralnej - 0,030-0,045 W/(m.K).

Materiały termoizolacyjne – zastosowania

Styropian wykorzystuje się do ocieplania:

  • ścian zewnętrznych
  • stropów
  • podłóg
  • fundamentów
  • dachów stromych

Dostępne są styropiany o różnych parametrach przenikania ciepła, wytrzymałości na zginanie i rozciąganie, gęstości i grubości i twardości. Najtwardszy styropian sprawdzi się w miejscach o dużych obciążeniach, np. magazynach, gdzie poruszają się ciężkie maszyny.

Izolacje z wełny mineralnej można stosować w konstrukcjach domów szkieletowych, ale także jako ocieplenie domu z bali – metodą lekką suchą.

Płyty z wełny mineralnej o najniższej gęstości wykorzystuje się do izolacji sufitów podwieszanych, drewnianych stropów belkowych i poddaszy. Płytami o średniej gęstości ociepla się ściany zewnętrze w konstrukcji szkieletowej, a tymi najtwardszymi – ściany fundamentowe i stropy betonowe.

Wełna szklana w postaci granulatu sprawdza się w termoizolacji poddaszy nieużytkowych oraz stropodachów.

Aerożel może być wykorzystany przy ocieplaniu ścian, sufitów i stropów pomieszczeń ze ścianami betonowymi, ceglanymi lub ze szkieletem drewnianym.

Natryskowa piana poliuretanowa ma zastosowanie do ocieplania poddasza, ścian, stropów czy uszczelniania fundamentów.

Metody ocieplania budynków

Wyróżnia się trzy sposoby mocowania warstw izolacyjnych:

  • metodą lekką suchą
  • metodą lekką mokrą
  • metodą ciężką mokrą

Metoda lekka sucha polega na przymocowaniu materiału izolacyjnego do ściany zewnętrznej za pomocą zszywek, gwoździ, wkrętów czy plastikowych kołków. Przewagą tej techniki jest możliwość wykonania prac izolacyjnych bez względu na warunki atmosferyczne. Jest to metoda zdecydowanie prostsza. Może mieć zastosowanie zarówno w odniesieniu do domów nowych, jak i starych, niezależnie z jakiego materiału zostały wybudowane.

W metodzie lekkiej mokrej wełnę mineralną lub styropian przykleja się do zewnętrznej ściany budynku a następnie pokrywa warstwę izolacji tynkiem cienkowarstwowym. Jej zaletą jest uniknięcie powstawania mostków termicznych. W tej technice nie można wykonywać prac przy dużym nasłonecznieniu, silnym wietrze czy opadach. Wymaga od wykonawców dużej fachowości i doświadczenia, łatwo tu bowiem o błędy polegające na niedokładnym ułożeniu termoizolacji.

Metoda ciężka mokra polega na oklejeniu całych powierzchni ścian styropianem, zawieszeniu na stalowych bolcach siatek konstrukcyjnych z prętów stalowych i wykonaniu wyprawy zewnętrznej z trójwarstwowego tynku cementowo-wapiennego na siatce stalowej podtynkowej.

***

Niezaprzeczalnie dobrze wykonana termoizolacja zapobiega ubytkom energii cieplnej, wpływając tym samym korzystnie na wysokość wydatków związanych z ogrzewaniem domu. Pozwala także uzyskać wyższy komfort mieszkańców i utrzymanie optymalnej temperatury wnętrz zarówno zimą, jak i latem.

Treści powiązane

Fotowoltaika w domu i firmie
Fotowoltaika w domu i firmie
Funkcjonowanie bez energii elektrycznej wydaje się współcześnie niemożliwe. Potrzebujemy jej jak powietrza do życia, pracy, wypoczynku. Niemniej rosnąca świadomość tego, jak produkcja energii negatywnie wpływa na środowisko powoduje, że coraz częściej i chętniej zwracamy się ku odnawialnym źródłom energii.
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Choć klimat wyraźnie się ociepla, to jednak koszty ogrzewania stanowią kluczowy składnik wydatków związanych z eksploatacją domu. Wybieramy więc nowoczesne, ekologiczne i przede wszystkim ekonomiczne rozwiązania.
Budowa ścian – przegląd materiałów
Budowa ścian – przegląd materiałów
Technologii budowy ścian jest obecnie wiele, począwszy od tradycyjnych murowych, wypieranych obecnie rozwiązaniami systemowymi opartymi na pustakach, przez technologie szkieletowe drewniane i żelbetowe do gotowych, prefabrykowanych elementów. W tym artykule skupiamy się na ścianach murowanych. Sprawdzamy, jakie materiały można wybrać, jakie mają one właściwości i czym się kierować przy wyborze.
Rodzaje stropów
Rodzaje stropów
Strop to kluczowy element każdej konstrukcji budowlanej. Jego jakość, wytrzymałość muszą być niezawodne. Konsekwencje niewłaściwego stropu mogą być katastrofalne. Poznajcie rodzaje, cechy i parametry poszczególnych stropów.
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Pompy ciepła coraz częściej zastępują dotychczasowe rozwiązania grzewcze jakimi są kotły gazowe, olejowe, ogrzewanie elektryczne. Szukamy nowoczesnych, prośrodowiskowych rozwiązań. Czy zastosowanie pompy ciepła pozwoli uzyskać porównywalne parametry grzewcze? Czy warto inwestować w tą technologię?
Domy z drewna – jak się w nich mieszka?
Domy z drewna – jak się w nich mieszka?
Drewniane domy nie są w Polsce jeszcze bardzo popularne. Kojarzą się raczej z zabudową terenów górskich, domkiem wakacyjnym. Ich niezaprzeczalny urok, wyjątkowy klimat powodują, że powoli rośnie liczba amatorów domów budowanych w tej technologii. Przeczytajcie więcej o drewnianych domach. Poznajcie ich wady i zalety.
Beton posadzkowy
Beton posadzkowy
Ze względu na swoje przeznaczenie beton posadzkowy musi wyróżniać się większą wytrzymałością niż beton konstrukcyjny czy dekoracyjny. Jaki jest skład betonu na posadzkę? Z jakich składników się go produkuje? Jakie ma właściwości? W tym artykule przybliżamy beton posadzkowy.
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Głównym zadaniem pokrycia dachowego jest ochrona budynku przed wpływem zjawisk atmosferycznych – deszczem, śniegiem, słońcem, wiatrem, chłodem. Na jaki rodzaj się zdecydować? Co decyduje o wyborze konkretnego materiału? Poznaj różne materiały stosowane jako pokrycie dachów, ich właściwości i najczęstsze zastosowania.
Moje ciepło – program dofinansowania pomp ciepła
Moje ciepło – program dofinansowania pomp ciepła
Działanie pomp ciepła w ogrzewaniu domów jednorodzinnych opiera się na wykorzystaniu energii pobranej z otoczenia. W połączeniu z koniecznym do ich funkcjonowania prądem pochodzącym z odnawialnych źródeł energii stają się jednym z najbardziej ekologicznych urządzeń grzewczych. Nie emitują żadnych szkodliwych substancji typu spaliny czy popiół – ich działanie bazuje na darmowej energii pochodzącej z gruntu, powietrza lub wody.
Hydroizolacje
Hydroizolacje
Hydroizolacja ma na celu zabezpieczenie budynku, pomieszczenia przed wodą i wilgocią. Aby zapobiec jej niszczycielskiemu działaniu, wodochronne uszczelnienie powinno zostać dopasowane do charakteru i przeznaczenia obiektu, rozmiaru konstrukcji, zastosowanych materiałów budowlanych. Przeglądamy wybrane dostępne materiały izolacyjne.
Dom pasywny
Dom pasywny
Tani, ekologiczny, to standardy, które powinien spełniać tzw. dom pasywny. Chodzi o pozyskiwanie energii koniecznej do komfortowego eksploatowania budynku w sposób bierny, darmowy, pasywny, poprzez zastosowanie odpowiednich technologii, materiałów, odzyskiwanie energii pochodzącej z natury, minimalizowanie zapotrzebowania na energię.

Komentarze

brak komentarzy…