Ocieplenia budynków
Sprawdzamy, jakie są najpopularniejsze i najskuteczniejsze materiały wykorzystywane do ocieplania budynków oraz metody prac ociepleniowych.
Materiały termoizolacyjne - właściwości
Najpopularniejszymi materiałami stosowanymi do ocieplania budynków są:
- styropian
- wełna mineralna
Styropian jest odporny na wilgoć, cechuje się niską nasiąkliwością. Wyróżnia go wysoki spółczynnik przewodzenia ciepła. Posiada nieco gorsze parametry akustyczne. Przy układaniu styropianu mogą pojawić się szczeliny, poza tym ze względu na jego charakter nie ma możliwości precyzyjnego wypełnienia nietypowych kształtów konstrukcji.
Wełnę mineralną cechuje elastyczność, więc łatwiej takim materiałem dokładnie uszczelnić wszystkie miejsca. Wełna mineralna jest ognioodporna. Niestety wilgoć wpływa negatywnie na jej właściwości izolacyjne. Wełna mineralna występuje w postaci mat, płyt lub granulatu (układanego metodą nadmuchową). Do układania mat z wełny trzeba zastosować drewniane ruszty.
Wytrzymałość powyższych materiałów ocenia się na 25-30 lat. To czas, w którym powinny zachować swoje właściwości termoizolacyjne.
Za trwalsze i posiadające wyższe parametry wytrzymałościowe uważa się inne materiały, takie jak:
- piana poliuretanowa
- płyty z aerożelu
Piana poliuretanowa uzyskiwana jest w wyniku połączenia jej składników pod wpływem ciśnienia w głowicy specjalnego urządzenia. Dostępne są różne rodzaje pian poliuretanowych, przeznaczonych do konkretnych zastosowań.
Aplikacja piany jest szybka i wygodna, może być stosowana niezależnie od warunków atmosferycznych i materiału, na jaki jest nakładana. Pozwala uzyskać szczelne ocieplenie nawet przy nietypowych kształtach budynków.
Aerożel ze względu na swoje doskonałe właściwości termoizolacyjne znajduje zastosowanie w budownictwie pasywnym i energooszczędnym. Dom zarówno nie traci ciepła, jak i nie nagrzewa się w upalne dni. Aerożel cechuje się także doskonałymi parametrami akustycznymi. Jeśli chodzi o odporność na wilgoć, jest porównywalny ze styropianem. Na niekorzyść tego rozwiązania działa zdecydowanie cena. Ocieplenia 1 m2 z wykorzystaniem tego materiału może być nawet dziesięciokrotnie droższe.
Parametry termoizolacyjne
Najlepszy współczynnik przewodzenia ciepła posiadają izolacje aerożelowe - 0,012-0,016 W/(m.K).
Nieco gorsze parametry ma pianka poliuretanowa - 0,026-0,029 W/(m.K).
Wynik dla styropianu to 0,031-0,042 W/(m.K), a wełny mineralnej - 0,030-0,045 W/(m.K).
Materiały termoizolacyjne – zastosowania
Styropian wykorzystuje się do ocieplania:
- ścian zewnętrznych
- stropów
- podłóg
- fundamentów
- dachów stromych
Dostępne są styropiany o różnych parametrach przenikania ciepła, wytrzymałości na zginanie i rozciąganie, gęstości i grubości i twardości. Najtwardszy styropian sprawdzi się w miejscach o dużych obciążeniach, np. magazynach, gdzie poruszają się ciężkie maszyny.
Izolacje z wełny mineralnej można stosować w konstrukcjach domów szkieletowych, ale także jako ocieplenie domu z bali – metodą lekką suchą.
Płyty z wełny mineralnej o najniższej gęstości wykorzystuje się do izolacji sufitów podwieszanych, drewnianych stropów belkowych i poddaszy. Płytami o średniej gęstości ociepla się ściany zewnętrze w konstrukcji szkieletowej, a tymi najtwardszymi – ściany fundamentowe i stropy betonowe.
Wełna szklana w postaci granulatu sprawdza się w termoizolacji poddaszy nieużytkowych oraz stropodachów.
Aerożel może być wykorzystany przy ocieplaniu ścian, sufitów i stropów pomieszczeń ze ścianami betonowymi, ceglanymi lub ze szkieletem drewnianym.
Natryskowa piana poliuretanowa ma zastosowanie do ocieplania poddasza, ścian, stropów czy uszczelniania fundamentów.
Metody ocieplania budynków
Wyróżnia się trzy sposoby mocowania warstw izolacyjnych:
- metodą lekką suchą
- metodą lekką mokrą
- metodą ciężką mokrą
Metoda lekka sucha polega na przymocowaniu materiału izolacyjnego do ściany zewnętrznej za pomocą zszywek, gwoździ, wkrętów czy plastikowych kołków. Przewagą tej techniki jest możliwość wykonania prac izolacyjnych bez względu na warunki atmosferyczne. Jest to metoda zdecydowanie prostsza. Może mieć zastosowanie zarówno w odniesieniu do domów nowych, jak i starych, niezależnie z jakiego materiału zostały wybudowane.
W metodzie lekkiej mokrej wełnę mineralną lub styropian przykleja się do zewnętrznej ściany budynku a następnie pokrywa warstwę izolacji tynkiem cienkowarstwowym. Jej zaletą jest uniknięcie powstawania mostków termicznych. W tej technice nie można wykonywać prac przy dużym nasłonecznieniu, silnym wietrze czy opadach. Wymaga od wykonawców dużej fachowości i doświadczenia, łatwo tu bowiem o błędy polegające na niedokładnym ułożeniu termoizolacji.
Metoda ciężka mokra polega na oklejeniu całych powierzchni ścian styropianem, zawieszeniu na stalowych bolcach siatek konstrukcyjnych z prętów stalowych i wykonaniu wyprawy zewnętrznej z trójwarstwowego tynku cementowo-wapiennego na siatce stalowej podtynkowej.
***
Niezaprzeczalnie dobrze wykonana termoizolacja zapobiega ubytkom energii cieplnej, wpływając tym samym korzystnie na wysokość wydatków związanych z ogrzewaniem domu. Pozwala także uzyskać wyższy komfort mieszkańców i utrzymanie optymalnej temperatury wnętrz zarówno zimą, jak i latem.