Technologie TBM

technologie TBM

TBM to skrót od Tunnel Boring Machine, czyli maszyny do drążenia tuneli. Technologie TBM są używane w budownictwie do drążenia tuneli dla różnych celów, takich jak tunel kolejowy, drogowy, wodociągowy lub metra.

Istnieją różne rodzaje maszyn TBM, ale w ogólnym ujęciu działają one na podobnej zasadzie. Maszyny TBM mają dużą głowicę z zębami, która obraca się i drąży skałę lub ziemię, podczas gdy reszta maszyny przesuwa się do przodu i jednocześnie wbija w ściany tunelu prefabrykowane odcinki. Uzyskane gruz lub ziemia jest następnie usuwana przez taśmociąg lub wagoniki i transportowana na zewnątrz tunelu.

Technologie TBM mają wiele zalet w porównaniu do tradycyjnych metod drążenia tuneli, takich jak wykopy ręczne lub wykorzystanie wybuchów. Przede wszystkim są one bardziej bezpieczne dla ludzi pracujących przy budowie tunelu, ponieważ minimalizują ryzyko wystąpienia wypadków i zapewniają lepsze warunki pracy. Dodatkowo, maszyny TBM są bardziej wydajne, co pozwala na szybsze i tańsze drążenie tuneli.

Firmy oferujące "technologie TBM" (2)

MC-Bauchemie Sp. z o.o.
MC-Bauchemie Sp. z o.o.
ul. Prądzyńskiego 20, 63-000 Środa Wielkopolska
woj. wielkopolskie
tel. 61 286 45 00
e-mail: info@mc-bauchemie.pl