• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Kierownik budowy – zakres obowiązków

Kierownik budowy to najważniejsza osoba nadzorująca przebieg inwestycji, organizująca prace na budowie. Przepisy określają, które inwestycje wymagają zatrudnienia kierownika budowy. Za co odpowiada kierownik budowy? Kto może pełnić taką funkcję?
Kierownik budowy – zakres obowiązków

Kierownik budowy jest według przepisów prawa budowlanego jednym z czterech uczestników procesu budowlanego, obok inwestora, projektanta i inspektora nadzoru inwestorskiego.

Kiedy trzeba zatrudnić kierownika budowy?

Wszystkie inwestycje, dla których wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę, muszą być realizowane pod nadzorem kierownika budowy.

Dodatkowo obecności kierownika budowy wymaga budowa:

  • wolnostojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane
  • wolnostojących parterowych budynków stacji transformatorowych oraz kontenerowych stacji transformatorowych o powierzchni zabudowy do 35m2
  • instalacji zbiornikowych na gaz płynny z pojedynczym zbiornikiem o pojemności do 7m3, przeznaczonych do zasilania instalacji gazowych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych
  • sieci elektroenergetycznych o napięciu znamionowym do 1kV włącznie, wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, telekomunikacyjnych, gazowych o ciśnieniu roboczym nie wyższym niż 0,5 MPa

Wszelkie pozostałe budowy nie wymagają nadzoru kierownika budowy.

Kto może zostać kierownikiem budowy?

Kierownikiem budowy może zostać inżynier budownictwa lub architektury. Ponadto musi odbyć przynajmniej 2-letnią praktykę na budowie pod opieką osoby posiadającej uprawnienia budowlane. Dopiero wtedy może przystąpić do egzaminu w Polskiej Izbie Inżynierów Budownictwa. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku wydawane są uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi. Wpis do Centralnego Rejestru Osób Posiadających Uprawnienia Budowlane pozwala pełnić samodzielnie funkcję kierownika budowy.

Przejęcie obowiązków przez kierownika budowy

Przejęcie obowiązków następuje w drodze oświadczenia, które inwestor dołącza do zawiadomienia odpowiedniego organu (powiatowego lub wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego) o terminie rozpoczęcia robót budowlanych (najpóźniej na 7 dni przed zamierzonym terminem), na które to roboty jest wymagane pozwolenie na budowę.

Obowiązki kierownika budowy

Kierownik budowy przejmuje pełną odpowiedzialność za realizację robót i przebieg procesu budowy. Konkretne prace de facto przeprowadza wykonawca, wynajęta firma budowlana, ale to kierownik budowy sprawuje pieczę nad poprawnością wykonania tych prac, ich przebiegiem zgodnie ze sztuką budowlaną, jakością wbudowanych materiałów, aby zagwarantować bezpieczeństwo użytkowania stawianej budowli.

W pierwszej kolejności kierownik przejmuje od inwestora teren budowy, czyli przestrzeń, w której prowadzone są roboty budowlane wraz z przestrzenią zajmowaną przez urządzenia zaplecza budowy. Wiąże się to z podpisaniem przez obie strony protokołu, z którego wynika kto, gdzie i kiedy dokonał czynności przekazania terenu oraz jakie ewentualne uwagi zgłaszają uczestnicy tej czynności.

Przejęcie terenu budowy pozwala na rozpoczęcie prac budowlanych.

Do obowiązków kierownika budowy należeć będzie:

  • prawidłowe wytyczenie obiektu na nieruchomości
  • podejmowanie niezbędnych działań uniemożliwiających wstęp na budowę osobom nieupoważnionym
  • realizacja zaleceń wpisanych do dziennika budowy (kierownik budowy nie ma obowiązku się do nich stosować, jeśli są one sprzeczne z prawem lub z zasadami wiedzy technicznej)
  • prowadzenie dokumentacji budowy
  • organizowanie budowy
  • współpraca z kierownikiem robót, generalnym wykonawcą, inwestorem oraz innymi uczestnikami procesu inwestycyjnego
  • kierowanie budową zgodnie z projektem lub pozwoleniem na budowę i przepisami prawa
  • koordynowanie zadań zapobiegających zagrożeniom bezpieczeństwa i ochrony zdrowia
  • wstrzymanie robót budowlanych w przypadku stwierdzenia możliwości powstania zagrożenia oraz bezzwłoczne zawiadomienie o tym właściwego organu
  • przechowywanie dokumentów stanowiących podstawę wykonywania robót budowlanych oraz udostępniania ich na żądanie uprawnionych organów
  • zgłaszanie inwestorowi do sprawdzenia lub odbioru wykonanych robót ulegających zakryciu bądź zanikających
  • zgłaszanie inwestorowi propozycji zmian w rozwiązaniach projektowych, jeżeli miałyby one zwiększyć bezpieczeństwo robót lub usprawnić budowę domu
  • zapewnienie dokonania wymaganych przepisami lub ustalonych w umowie prób i sprawdzeń instalacji, urządzeń technicznych i przewodów kominowych przed zgłoszeniem obiektu budowlanego do odbioru
  • przygotowanie dokumentacji powykonawczej obiektu budowlanego
  • zgłoszenie obiektu budowlanego do odbioru (przez dokonanie odpowiedniego wpisu w dzienniku budowy)
  • uczestniczenie w czynnościach odbioru i zapewnienie usunięcia wad, jeżeli takie zostały stwierdzone.

Kierownik budowy musi być obecny na każdym etapie budowy – od momentu rozpoczęcia prac budowlanych do chwili oddania obiektu do użytkowania. Nie musi być na budowie codziennie. Przyjeżdża na wezwania lub z własnej inicjatywy, pozostaje w kontakcie z szefem ekipy wykonawczej.

Dokumentacja budowy – obowiązek kierownika budowy

Prowadzenie dokumentacji budowy obejmuje zadbanie o skompletowanie i przechowywanie takich dokumentów, jak:

  • pozwolenie na budowę
  • projekt budowlany
  • dziennik budowy
  • protokoły odbiorów częściowych i końcowych
  • rysunki i opisy służące realizacji obiektu
  • operaty geodezyjne i książkę obmiarów
  • dziennik montażu (w przypadku realizacji obiektów metodą montażu).

Odpowiedzialność kierownika budowy

Kierownik budowy ponosi pełną odpowiedzialność karną i cywilną za ewentualne błędy i usterki pojawiające się w podczas realizacji inwestycji. Odpowiedzialność dotyczy wszystkich aspektów budowy – technicznych, prawnych i organizacyjnych.

Konsekwencją niedbałego wykonywania obowiązków, spowodowania zagrożenia zdrowia lub życia ludzi lub spowodowania znacznych szkód materialnych lub szkód na środowisku kierownik budowy może zostać ukarany:

  • karą upomnienia
  • upomnieniem oraz nałożeniem obowiązku ponownego zdania egzaminu na uprawnienia budowlane
  • zakazem wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie maksymalnie do 5 lat oraz koniecznością ponownego zaliczenia egzaminu na uprawnienia budowlane.

Może także zostać pociągnięty do odpowiedzialności na podstawie kodeksu cywilnego, a w przypadku rażących uchybień oraz znaczących skutków również odpowiedzialności karnej.

W związku z ryzykiem zawodowym osoba pełniąca tę funkcję musi posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, przy czym minimalna suma gwarancyjna powinna wynosić 50.000 euro.

Zmiana kierownika budowy

Na różnych etapach budowy pracami może zarządzać inny kierownik. Nie ma jednak możliwości, aby w tym samym czasie pieczę nad budową sprawowało dwóch kierowników. Kierownik budowy może w każdej chwili zrezygnować z pełnionej przez siebie funkcji.

Zmiana kierownika budowy wymaga odnotowania tego faktu w dzienniku budowy z określeniem stanu zaawansowania robót oraz zabezpieczenia terenu budowy a także bezzwłocznego zawiadomienia właściwego miejscowo powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego.

Przejęcie obowiązków przez nowego kierownika budowy odbywa się poprzez sporządzenie protokołu. Deklaracja nowego kierownika budowy powinna zawierać oświadczenie o:

  • przejęciu obowiązków związanych z kierowaniem pracami budowlanymi,
  • sporządzeniu planu ochrony zdrowia i bezpieczeństwa,
  • znajomości przepisów prawnych nt. danych robót budowlanych,
  • świadomości odpowiedzialności za pełnienie funkcji kierownika budowy,
  • posiadanych uprawnieniach.

fot. Freepik

Treści powiązane

Odpady budowlane
Odpady budowlane
Prowadzenie budowy wiąże się z powstaniem ogromnej ilości odpadów. Odpowiednie ich zagospodarowanie, usunięcie czy utylizacja staje się problematyczne. Jak pozbyć się odpadów budowlanych? Które z nich można ponownie zagospodarować? Czy jest obowiązek segregacji odpadów budowlanych?
Dom pasywny
Dom pasywny
Tani, ekologiczny, to standardy, które powinien spełniać tzw. dom pasywny. Chodzi o pozyskiwanie energii koniecznej do komfortowego eksploatowania budynku w sposób bierny, darmowy, pasywny, poprzez zastosowanie odpowiednich technologii, materiałów, odzyskiwanie energii pochodzącej z natury, minimalizowanie zapotrzebowania na energię.
Prace budowlane zimą
Prace budowlane zimą
Niskie temperatury, opady deszczu czy śniegu to warunki atmosferyczne, które nie sprzyjają prowadzeniu prac budowlanych. Co nie oznacza, że okres zimowy to całkowity zastój w budowlance. Choć pewne aktywności zwalniają, po odpowiednim przygotowaniu się do okresu zimowego można bezpiecznie realizować zaplanowane inwestycje. Na co szczególnie zwrócić uwagę podczas budowy zimą?
Fundamenty z kamienia
Fundamenty z kamienia
Kamień to naturalny, powszechnie stosowany dawniej materiał budowlany. Czy sprawdzi się do wykonania fundamentu? Czy ten materiał wraca do łask i może stanowić solidną podwalinę do budowy domu?
Betonowanie latem
Betonowanie latem
Warunki atmosferyczne nie są obojętne w procesie betonowania. Skrajne temperatury mogą zaburzyć reakcje chemiczne zachodzące w mieszance betonowej. Betonowanie zarówno w mroźne zimy jak i upalne dni lata jest niewskazane, trudne, może przysporzyć kłopotów i przełożyć się na jakość i trwałość konstrukcji. W tym artykule przyglądamy się różnym aspektom betonowania w okresie lata.
Odbiór nowego mieszkania od dewelopera – na co zwrócić uwagę?
Odbiór nowego mieszkania od dewelopera – na co zwrócić uwagę?
Ostatnim etapem przed otrzymaniem kluczy i przeprowadzką do nowego mieszkania jest weryfikacja, czy wszystkie ustalenia zapisane w umowie zostały zrealizowane i jakość wykonania prac jest zgodna z oczekiwaniami. Na czym polega odbiór techniczny mieszkania? Co powinno zaniepokoić? Jakie wady najczęściej zdarzają się w nowych mieszkaniach? Na co zwrócić uwagę, aby uniknąć dodatkowych kosztów?
Domieszki do betonu – co warto wiedzieć?
Domieszki do betonu – co warto wiedzieć?
Domieszki to ważny składnik betonu, który w dużym stopniu przesądza o jego właściwościach, parametrach wytrzymałościowych, możliwościach zastosowania w określonych warunkach środowiskowych czy pogodowych. Co trzeba wiedzieć o domieszkach? Jakie ich rodzaje wyróżniamy i które warto rozważyć zależnie od charakteru wznoszonej konstrukcji?
Ocieplenia budynków
Ocieplenia budynków
Ocieplenie budynku w naszym klimacie to absolutna konieczność. Gwarantuje zachowanie pożądanej, komfortowej temperatury w pomieszczeniach, ale też wpływa na wysokość rachunków za ogrzewanie. Dlatego tak istotne jest poprawne wykonanie izolacji termicznej.
Budynki inteligentne
Budynki inteligentne
System inteligentnego domu pozwala na automatyzację wszystkich urządzeń podłączonych do wspólnej sieci, zdalne sterowanie elementami systemu dzięki bezprzewodowej technologii przy pomocy jednego urządzenia. To wygoda w domu, biurze, obiektach usługowych czy przemysłowych.
Betonowanie zimą
Betonowanie zimą
Zima to trudny czas do wykonywania pewnych prac budowlanych. Niskie temperatury zaburzają przebieg reakcji chemicznych. Uzyskanie oczekiwanych parametrów wytrzymałościowych konstrukcji betonowej wymaga dodatkowych zabiegów i czynności, aby zagwarantować właściwy przebieg hydratacji. Przyglądamy się, jak poprawnie przeprowadzić proces betonowania zimą.
Projekt domu – gotowy czy indywidualny?
Projekt domu – gotowy czy indywidualny?
Rozważamy wady i zalety kupna gotowego projektu domu lub zamówienia indywidualnego u architekta. Które rozwiązanie jest lepsze? Na jaką opcję się zdecydować?
Wodne ogrzewanie podłogowe
Wodne ogrzewanie podłogowe
Wodne ogrzewanie podłogowe to jedno z możliwych rozwiązań grzewczych, które mają sprawić, że pomieszczenia będą ciepłe, przytulne i pozbawione widocznych kaloryferów. Jak działa ogrzewanie podłogowe? Na czym polega jego instalacja i jakie korzyści daje taka technologia? Przeczytajcie w tym artykule.
Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna?
Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna?
Jak oddycha dom? Wymiana powietrza to konieczność, każdy budynek musi być wyposażony w wentylację. Nowoczesne rozwiązania pozwalają uzyskać lepsze efekty wymiany powietrza, minimalne straty ogrzewania, a nawet odzyskiwać ciepło. Porównujemy tradycyjną, prostą wentylację grawitacyjną z systemem rekuperacji. Jak działa każde z tych rozwiązań? Jakie ma zalety i wady? – przeczytajcie o tym w poniższym artykule.
Elektroniczny dziennik budowy
Elektroniczny dziennik budowy
Przejście na elektroniczną formę dziennika budowy to kolejny krok w cyfryzacji procesu budowlanego. Jak wygląda elektroniczny dziennik budowy? Na czym polega jego prowadzenie? Poznaj zalety takiego sposobu dokumentowania budowy.
Schody w domu
Schody w domu
Betonowe, drewniane, ażurowe, wysuwane. Różne rodzaje schodów sprawdzą się zależnie od stylu wnętrza, architektury domu, potrzeb mieszkańców. Przeglądamy popularne rozwiązania i materiały wykończeniowe schodów w domu.
Budowa ścian – przegląd materiałów
Budowa ścian – przegląd materiałów
Technologii budowy ścian jest obecnie wiele, począwszy od tradycyjnych murowych, wypieranych obecnie rozwiązaniami systemowymi opartymi na pustakach, przez technologie szkieletowe drewniane i żelbetowe do gotowych, prefabrykowanych elementów. W tym artykule skupiamy się na ścianach murowanych. Sprawdzamy, jakie materiały można wybrać, jakie mają one właściwości i czym się kierować przy wyborze.
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Głównym zadaniem pokrycia dachowego jest ochrona budynku przed wpływem zjawisk atmosferycznych – deszczem, śniegiem, słońcem, wiatrem, chłodem. Na jaki rodzaj się zdecydować? Co decyduje o wyborze konkretnego materiału? Poznaj różne materiały stosowane jako pokrycie dachów, ich właściwości i najczęstsze zastosowania.
Rusztowania – rodzaje, zastosowanie, koszty
Rusztowania – rodzaje, zastosowanie, koszty
Wiele prac budowlanych prowadzonych jest na wysokościach. Bez bezpiecznych rusztowań byłyby one niemożliwe do wykonania. Poznaj rodzaje rusztowań. Czy warto je kupić, czy lepiej wynająć? Ile kosztują rusztowania?
Pielęgnacja betonu
Pielęgnacja betonu
Pielęgnacja betonu to czynności wykonywane na etapie twardnienia cementu, które mają zapobiec zbyt szybkiemu odparowaniu wody, a tym samym powstaniu mikropęknięć i uzyskaniu gorszych parametrów wytrzymałościowych, mrozoodporności i mniejszej odporności na agresję chemiczną. Jak pielęgnować beton? Czy inne zabiegi wymagane są latem i zimą? Dlaczego pielęgnacja betonu jest tak ważna? O tym piszemy w tym artykule.
Dokumentacja powykonawcza
Dokumentacja powykonawcza
Każda inwestycja budowlana pociąga za sobą gromadzenie pewnych dokumentów, pozwoleń, ale też rejestrowanie poszczególnych jej etapów, ewentualnych zdarzeń i nieprzewidzianych okoliczności, dokonywanie pomiarów, które są kompletowane i finalnie tworzą spory plik istotnych zapisów. Dokumentacja ta trafia po zakończeniu budowy do właściciela lub zarządcy budynku. Kto przygotowuje dokumentację budowlaną? Co powinna zawierać dokumentacja powykonawcza? Przeczytajcie o tym w tym artykule.
Domieszki do betonu
Domieszki do betonu
Tempo rozwoju branży budowlanej stymuluje pojawianie się na rynku coraz bardziej nowoczesnych dodatków i domieszek do betonu. Stanowią one szeroką gamę produktów o różnorodnej budowie chemicznej i właściwościach.
Projektowanie mieszanki betonowej
Projektowanie mieszanki betonowej
Beton to mieszanina cementu, wody, piasku, ewentualnie kruszywa. Zależnie od przeznaczenia betonu i oczekiwanych jego parametrów, proporcje powyższych składników będą inne. Jak więc odpowiednio zaprojektować mieszankę betonową?
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Pompy ciepła coraz częściej zastępują dotychczasowe rozwiązania grzewcze jakimi są kotły gazowe, olejowe, ogrzewanie elektryczne. Szukamy nowoczesnych, prośrodowiskowych rozwiązań. Czy zastosowanie pompy ciepła pozwoli uzyskać porównywalne parametry grzewcze? Czy warto inwestować w tą technologię?
Systemy rynnowe
Systemy rynnowe
Odprowadzenie wody z dachu i ścian budynku to kluczowe zadanie instalowanych na domach systemów rynnowych. Aby skutecznie spełniły swoją funkcję, muszą być wykonane z odpornych materiałów, właściwie zainstalowane. Odpowiednio dopasowane do stylu domu i elewacji mogą dodatkowo podnieść walor estetyczny budynku. W jakie systemy rynnowe warto zainwestować? Na co zwrócić uwagę wybierając orynnowanie?

Komentarze

brak komentarzy…