• Forum Południowe 2024
  • FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Fundamenty z kamienia

Kamień to naturalny, powszechnie stosowany dawniej materiał budowlany. Czy sprawdzi się do wykonania fundamentu? Czy ten materiał wraca do łask i może stanowić solidną podwalinę do budowy domu?
Fundamenty z kamienia

Budowanie fundamentów z kamienia to tradycyjna metoda konstrukcyjna, która była stosowana od wieków w wielu regionach świata.

Kamienne fundamenty powszechne są przede wszystkim w krajobrazie Podhala czy Warmii i Mazur. Są pierwszym ze znanych sposobów posadowienia budynków i budowli.

Obecnie kamienne fundamenty wybierane są ze względu na chęć utrzymania lokalnego stylu architektury. Niewątpliwie dodają uroku i charakteru budynkowi. Naturalny kamień jest efektowny i pozwala uzyskać ciekawy efekt wizualny.

Zalety fundamentów z kamienia

Kluczową zaletą kamienia jest jego trwałość. To materiał ponadczasowy, długowieczny. Posłuży w dobrym stanie nawet przez kilkaset lat?

Wytrzymałość – kolejna cenna właściwość tego materiału budowlanego – określana jest na ok. 130 MPa.

Kamień jest odporny na warunki atmosferyczne.

Istotny jest także aspekt ekologiczny. Kamień jest materiałem naturalnym, do jego wytworzenia nie zużywa się energii. Generuje praktycznie zerowy ślad węglowy.

Niewielki koszt i dostępność to kolejne zalety kamienia.

Fundament kamienny stanowi jednocześnie naturalny, estetyczny cokół budynku, spójny z charakterem całej budowli.

Zastosowanie kamienia będzie wymagało więcej pracy i wysiłku przy jego obróbce. Jest materiałem o nieregularnych kształtach, przygotowanie z niego fundamentu potrwa dłużej niż wykonanie betonowej wylewki.

Jakie kamienie na fundamenty?

Do wybudowania fundamentu sprawdzą się:

  • kamienie polne
  • otoczaki
  • bazalty
  • granity
  • kamienie łupane

Występują one – zależnie od rodzaju – naturalnie, na polach. Są do nabycia także w kopalniach piasku.

Fundament z kamienia – technologia budowy

Pod fundament kamienny stosuje się ok. 10-centymetrową podsypkę z grubego piasku lub żwiru.

Szerokość fundamentu zależeć będzie od tego, jaki materiał będzie zastosowany do wykonania ścian. Układa się go pomiędzy linkami trasującymi, nie stosuje się szalunków. Jedynie na etapie wylewania zaprawy deskowanie zamocowane po wewnętrznej stronie fundamentu ułatwi jej utrzymanie na miejscu do momentu zastygnięcia.

Każdy kamień przed jego zastosowaniem powinien być dokładnie opłukany, aby zagwarantować dobrą przyczepność zaprawy cementowej.

Co ok. 1 m. powinien znaleźć się duży, poprzecznie ułożony kamień. Większe kamienie układa się na zewnątrz fundamentu, a mniejszymi je klinuje i wypełnia środek. Dobrze ułożony fundament będzie stabilny już nawet przed wypełnieniem zaprawą. Na etapie układania kamieni mocuje się między nimi kotwy, jeśli dom będzie miał konstrukcję szkieletową.

Na koniec całość zalewa się zaprawą. Po zewnętrznej stronie układa się glinę, która uszczelnia spoiny i zabezpiecza kamień przed pobrudzeniem zaprawą. Po wyschnięciu glinę zmywa się i fuguje przestrzeń między kamieniami.

Zaprawa na fundament z kamienia

Do łączenia kamieni stosuje się zaprawę o rzadkiej konsystencji. Musi ona dokładnie wypełnić wszystkie przestrzenie między kamieniami oraz ich pory. Zaprawa nie powinna stanowić więcej niż 5% całego fundamentu.

Treści powiązane

Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna?
Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna?
Jak oddycha dom? Wymiana powietrza to konieczność, każdy budynek musi być wyposażony w wentylację. Nowoczesne rozwiązania pozwalają uzyskać lepsze efekty wymiany powietrza, minimalne straty ogrzewania, a nawet odzyskiwać ciepło. Porównujemy tradycyjną, prostą wentylację grawitacyjną z systemem rekuperacji. Jak działa każde z tych rozwiązań? Jakie ma zalety i wady? – przeczytajcie o tym w poniższym artykule.
Schody w domu
Schody w domu
Betonowe, drewniane, ażurowe, wysuwane. Różne rodzaje schodów sprawdzą się zależnie od stylu wnętrza, architektury domu, potrzeb mieszkańców. Przeglądamy popularne rozwiązania i materiały wykończeniowe schodów w domu.
Posadzki anhydrytowe
Posadzki anhydrytowe
Posadzki anhydrytowe, czyli samopoziomujące wylewki to alternatywa dla znanych posadzek cementowych. Swoją nazwę zawdzięczają odwodnionemu gipsowi, z którego są wykonane. Jakie są ich właściwości i zalety? Czy są lepsze od tych tradycyjnych? Gdzie znajdują zastosowanie? Między innymi te kwestie omawiamy w poniższym artykule.
Rodzaje stropów
Rodzaje stropów
Strop to kluczowy element każdej konstrukcji budowlanej. Jego jakość, wytrzymałość muszą być niezawodne. Konsekwencje niewłaściwego stropu mogą być katastrofalne. Poznajcie rodzaje, cechy i parametry poszczególnych stropów.
Membrany hydroizolacyjne
Membrany hydroizolacyjne
Membrany to materiały wykorzystywane do zabezpieczania budynków przed wilgocią, wodą. Jakie mają właściwości? Czym się charakteryzują? Gdzie znajdują zastosowanie? Przeczytaj membranach do hydroizolacji.
Ocieplenia budynków
Ocieplenia budynków
Ocieplenie budynku w naszym klimacie to absolutna konieczność. Gwarantuje zachowanie pożądanej, komfortowej temperatury w pomieszczeniach, ale też wpływa na wysokość rachunków za ogrzewanie. Dlatego tak istotne jest poprawne wykonanie izolacji termicznej.
Podłoga z betonu
Podłoga z betonu
Beton z rozmachem wkroczył na salony i jest symbolem nowoczesności, otwartości na nowe trendy. Wykorzystywany jest do modnego wykańczania ścian i podłóg. W tym artykule skupiamy się na zastosowaniu betonu na podłogach wnętrz domów. Jakie korzyści daje zastosowanie tego materiału? Czy jest trudny w pielęgnacji. Jakie efekty aranżacyjne można uzyskać?
Ogrzewanie płaszczyznowe w domu
Ogrzewanie płaszczyznowe w domu
Jaki wybrać rodzaj ogrzewania domu, to dylemat wielu inwestorów. Ma być ciepło, najlepiej tanio, estetycznie, przytulnie i ekologicznie. Jednym z rozwiązań jest ogrzewanie płaszczyznowe. Na czym polega? Jak wygląda instalacja i jakie daje korzyści? Więcej o ogrzewaniu płaszczyznowym przeczytasz poniżej.
Budowa ścian – przegląd materiałów
Budowa ścian – przegląd materiałów
Technologii budowy ścian jest obecnie wiele, począwszy od tradycyjnych murowych, wypieranych obecnie rozwiązaniami systemowymi opartymi na pustakach, przez technologie szkieletowe drewniane i żelbetowe do gotowych, prefabrykowanych elementów. W tym artykule skupiamy się na ścianach murowanych. Sprawdzamy, jakie materiały można wybrać, jakie mają one właściwości i czym się kierować przy wyborze.
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Głównym zadaniem pokrycia dachowego jest ochrona budynku przed wpływem zjawisk atmosferycznych – deszczem, śniegiem, słońcem, wiatrem, chłodem. Na jaki rodzaj się zdecydować? Co decyduje o wyborze konkretnego materiału? Poznaj różne materiały stosowane jako pokrycie dachów, ich właściwości i najczęstsze zastosowania.
Domy z drewna – jak się w nich mieszka?
Domy z drewna – jak się w nich mieszka?
Drewniane domy nie są w Polsce jeszcze bardzo popularne. Kojarzą się raczej z zabudową terenów górskich, domkiem wakacyjnym. Ich niezaprzeczalny urok, wyjątkowy klimat powodują, że powoli rośnie liczba amatorów domów budowanych w tej technologii. Przeczytajcie więcej o drewnianych domach. Poznajcie ich wady i zalety.
Hydroizolacje
Hydroizolacje
Hydroizolacja ma na celu zabezpieczenie budynku, pomieszczenia przed wodą i wilgocią. Aby zapobiec jej niszczycielskiemu działaniu, wodochronne uszczelnienie powinno zostać dopasowane do charakteru i przeznaczenia obiektu, rozmiaru konstrukcji, zastosowanych materiałów budowlanych. Przeglądamy wybrane dostępne materiały izolacyjne.
Beton posadzkowy
Beton posadzkowy
Ze względu na swoje przeznaczenie beton posadzkowy musi wyróżniać się większą wytrzymałością niż beton konstrukcyjny czy dekoracyjny. Jaki jest skład betonu na posadzkę? Z jakich składników się go produkuje? Jakie ma właściwości? W tym artykule przybliżamy beton posadzkowy.
Systemy rynnowe
Systemy rynnowe
Odprowadzenie wody z dachu i ścian budynku to kluczowe zadanie instalowanych na domach systemów rynnowych. Aby skutecznie spełniły swoją funkcję, muszą być wykonane z odpornych materiałów, właściwie zainstalowane. Odpowiednio dopasowane do stylu domu i elewacji mogą dodatkowo podnieść walor estetyczny budynku. W jakie systemy rynnowe warto zainwestować? Na co zwrócić uwagę wybierając orynnowanie?
Beton pod ogrzewanie podłogowe
Beton pod ogrzewanie podłogowe
Chcąc uniknąć szpecących ściany grzejników coraz częściej decydujemy się na ogrzewanie podłogowe. To nowoczesne, estetyczne rozwiązanie, dodatkowo świetnie sprawdza się z instalowanymi pompami ciepła. Zastosowanie ogrzewania podłogowego wymusza dobór odpowiednich materiałów posadzkowych. Przyglądamy się, jakie rozwiązania wziąć pod uwagę, jaki zastosować beton na ogrzewanie podłogowe, aby uzyskać ciekawy efekt wizualny, wytrzymałą podłogę dobrze przepuszczającą i utrzymującą ciepło.

Komentarze

brak komentarzy…