• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Elektroniczny dziennik budowy

Przejście na elektroniczną formę dziennika budowy to kolejny krok w cyfryzacji procesu budowlanego. Jak wygląda elektroniczny dziennik budowy? Na czym polega jego prowadzenie? Poznaj zalety takiego sposobu dokumentowania budowy.
Elektroniczny dziennik budowy

Elektroniczny dziennik budowy (EDB) funkcjonuje od 27 stycznia 2023 roku. Stosowanie go jest na razie ciągle dobrowolne. Tradycyjna, papierowa forma będzie dostępna do końca 2029 roku, po tym terminie korzystanie z dziennika elektronicznego stanie się obowiązkowe.

Decyzję o wyborze rodzaju dziennika budowy podejmuje inwestor.

Jeżeli osoba rozpoczynająca budowę zdecyduje się na dziennik elektroniczny, tylko w takiej formie będzie mogła rejestrować przebieg robót budowlanych do końca trwania inwestycji. Natomiast rozpoczęty tradycyjny, papierowy dziennik budowy można kontynuować w wersji elektronicznej.

Elektroniczna forma nie jest dopuszczona w przypadku robót budowlanych na terenach zamkniętych ustalonych decyzją Ministra Obrony Narodowej.

Co to jest dziennik budowy?

Według rozporządzenia Ministra Infrastruktury dziennik budowy jest dokumentem rejestrującym przebieg robót budowlanych oraz wszystkich zdarzeń i okoliczności zachodzących w toku ich wykonywania i mających znaczenie przy ocenie technicznej prawidłowości wykonywania budowy, rozbiórki lub montażu.

Elektroniczny dziennik budowy

Elektroniczna forma dziennika pozwala na dokonywanie wszystkich wpisów poprzez aplikację lub stronę internetową, na dowolnym urządzeniu mobilnym. Składa się z dwóch elementów:

  • części webowej
  • części mobilnej.

Każdy elektroniczny dziennik posiada swój unikatowy numer, który pozwala zidentyfikować go w systemie na stronie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Jak otrzymać dostęp do elektronicznego dziennika budowy?

Dziennik budowy zakładany jest przez inwestora po otrzymaniu pozwolenia na budowę.

Dostęp do dziennika elektronicznego możliwy jest po uprzednim zarejestrowaniu się w systemie i utworzeniu konta uczestnika procesu inwestycyjnego na stronie e-dziennikbudowy.gunb.gov.pl.

Aby prowadzić dziennik budowy elektronicznie i korzystać z aplikacji EDB konieczne jest posiadanie jednej z następujących usług zaufania:

  • Profil Zaufany
  • e-dowód
  • konto w jednym z banków świadczących usługę zaufania.

Po otrzymaniu dziennika można dodać w systemie pozostałych uczestników procesu budowlanego - każdy z nich otrzymuje hasło dostępowe do treści dziennika. Przed działaniem osób nieuprawnionych chroni uwierzytelnianie użytkowników poprzez jeden z wymienionych powyżej sposobów.

Kto dokonuje wpisów do dziennika budowy?

Wpisy do dziennika budowy mogą być dokonywane tylko przez uczestników budowy, do których należą:

  • inwestor,
  • inspektor nadzoru inwestorskiego,
  • projektant,
  • kierownik budowy,
  • kierownik robót budowlanych,
  • osoby wykonujące czynności geodezyjne na terenie budowy,
  • pracownicy organów nadzoru budowlanego i innych organów uprawnionych do kontroli przestrzegania przepisów na budowie – w ramach dokonywanych czynności kontrolnych.

Osobą prowadzącą w imieniu inwestora elektroniczny dziennik budowy jest kierownik budowy.

Po zakończeniu robót kierownik budowy zamyka dziennik budowy, nadając mu status „zamknięty”.

Ochrona danych w elektronicznym dzienniku budowy

Dziennik budowy jest dokumentem urzędowym. Wszystkie dane wprowadzane do dziennika budowy są chronione przed zniszczeniem tworzoną automatycznie kopią zapasową z dodatkową ochroną przed jej usunięciem.

Po przyjęciu zawiadomienia o zakończeniu budowy bez sprzeciwu albo wydaniu pozwolenia na użytkowanie właściwy organ nadzoru budowlanego w systemie EDB nadaje dziennikowi budowy status „oddany do użytkowania”.

System EDB zapewnia dostęp do dziennika budowy prowadzonego w postaci elektronicznej przez okres prowadzenia robót budowlanych. Dane są usuwane po upłynięciu 25 lat od daty nadania statusu „oddany do użytkowania” – w przypadku budowy, „zamknięty” – w przypadku robót budowlanych innych niż budowa.

Zalety elektronicznego dziennika budowy

Korzystając z systemu EDB można:

  • złożyć wniosek o wydanie dziennika online bez wychodzenia z domu
  • zdalnie monitorować wpisy z dowolnego miejsca na Ziemi
  • zarządzać procesem budowlanym
  • dodawać uczestników procesu i wyznaczać czas pracy z poziomu aplikacji
  • korzystać z aplikacji elektronicznej również w trybie offline
  • przekazywać niezbędne dokumenty do urzędu bez wychodzenia z domu i konieczności ich kopiowania
  • złożyć zgłoszenie o zakończeniu budowy (wystąpić o pozwolenie na użytkowanie domu) na podstawie wskazanego numeru elektronicznego dziennika budowy.

Cyfryzacja w budownictwie

Elektroniczny dziennik budowy jest jednym z elementów procesu cyfryzacji budownictwa. Papierowe dokumenty i rejestry stopniową są wypierane przez ich wersje elektroniczne. Cyfryzacja wprowadza także obowiązkową Elektroniczną Książkę Obiegu Budowlanego.

Trwają prace nad rozbudową serwisu e-Budownictwo, doskonaleniem wyszukiwarki Rejestru Wniosków, Decyzji i Zgłoszeń w sprawach budowlanych. Wdrożono nowy elektroniczny System Nadzoru Rynku Wyrobów Budowlanych e-SNRWB.

Ruszyły prace nad Systemem do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie, czyli systemem IT do prowadzenia przez organy administracji architektoniczno-budowlanej oraz organami nadzoru budowlanego elektronicznych postępowań administracyjnych.

fot. Freepik

Treści powiązane

Beton posadzkowy
Beton posadzkowy
Ze względu na swoje przeznaczenie beton posadzkowy musi wyróżniać się większą wytrzymałością niż beton konstrukcyjny czy dekoracyjny. Jaki jest skład betonu na posadzkę? Z jakich składników się go produkuje? Jakie ma właściwości? W tym artykule przybliżamy beton posadzkowy.
Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna?
Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna?
Jak oddycha dom? Wymiana powietrza to konieczność, każdy budynek musi być wyposażony w wentylację. Nowoczesne rozwiązania pozwalają uzyskać lepsze efekty wymiany powietrza, minimalne straty ogrzewania, a nawet odzyskiwać ciepło. Porównujemy tradycyjną, prostą wentylację grawitacyjną z systemem rekuperacji. Jak działa każde z tych rozwiązań? Jakie ma zalety i wady? – przeczytajcie o tym w poniższym artykule.
Betonowanie latem
Betonowanie latem
Warunki atmosferyczne nie są obojętne w procesie betonowania. Skrajne temperatury mogą zaburzyć reakcje chemiczne zachodzące w mieszance betonowej. Betonowanie zarówno w mroźne zimy jak i upalne dni lata jest niewskazane, trudne, może przysporzyć kłopotów i przełożyć się na jakość i trwałość konstrukcji. W tym artykule przyglądamy się różnym aspektom betonowania w okresie lata.
Betonowanie zimą
Betonowanie zimą
Zima to trudny czas do wykonywania pewnych prac budowlanych. Niskie temperatury zaburzają przebieg reakcji chemicznych. Uzyskanie oczekiwanych parametrów wytrzymałościowych konstrukcji betonowej wymaga dodatkowych zabiegów i czynności, aby zagwarantować właściwy przebieg hydratacji. Przyglądamy się, jak poprawnie przeprowadzić proces betonowania zimą.
Projekt domu – gotowy czy indywidualny?
Projekt domu – gotowy czy indywidualny?
Rozważamy wady i zalety kupna gotowego projektu domu lub zamówienia indywidualnego u architekta. Które rozwiązanie jest lepsze? Na jaką opcję się zdecydować?
Wodne ogrzewanie podłogowe
Wodne ogrzewanie podłogowe
Wodne ogrzewanie podłogowe to jedno z możliwych rozwiązań grzewczych, które mają sprawić, że pomieszczenia będą ciepłe, przytulne i pozbawione widocznych kaloryferów. Jak działa ogrzewanie podłogowe? Na czym polega jego instalacja i jakie korzyści daje taka technologia? Przeczytajcie w tym artykule.
Zbiorniki na deszczówkę
Zbiorniki na deszczówkę
Zbieranie deszczówki to doskonałe, proekologiczne rozwiązanie, pozwalające efektywnie zagospodarować wodę opadową. Popularną przed laty beczkę pod rynną zastąpiły nowoczesne systemy. Jaki wybrać zbiornik? Dlaczego warto zbierać deszczówkę i czy można skorzystać z dofinansowania na instalację.
Dokumentacja powykonawcza
Dokumentacja powykonawcza
Każda inwestycja budowlana pociąga za sobą gromadzenie pewnych dokumentów, pozwoleń, ale też rejestrowanie poszczególnych jej etapów, ewentualnych zdarzeń i nieprzewidzianych okoliczności, dokonywanie pomiarów, które są kompletowane i finalnie tworzą spory plik istotnych zapisów. Dokumentacja ta trafia po zakończeniu budowy do właściciela lub zarządcy budynku. Kto przygotowuje dokumentację budowlaną? Co powinna zawierać dokumentacja powykonawcza? Przeczytajcie o tym w tym artykule.
Beton pod ogrzewanie podłogowe
Beton pod ogrzewanie podłogowe
Chcąc uniknąć szpecących ściany grzejników coraz częściej decydujemy się na ogrzewanie podłogowe. To nowoczesne, estetyczne rozwiązanie, dodatkowo świetnie sprawdza się z instalowanymi pompami ciepła. Zastosowanie ogrzewania podłogowego wymusza dobór odpowiednich materiałów posadzkowych. Przyglądamy się, jakie rozwiązania wziąć pod uwagę, jaki zastosować beton na ogrzewanie podłogowe, aby uzyskać ciekawy efekt wizualny, wytrzymałą podłogę dobrze przepuszczającą i utrzymującą ciepło.
Prace budowlane zimą
Prace budowlane zimą
Niskie temperatury, opady deszczu czy śniegu to warunki atmosferyczne, które nie sprzyjają prowadzeniu prac budowlanych. Co nie oznacza, że okres zimowy to całkowity zastój w budowlance. Choć pewne aktywności zwalniają, po odpowiednim przygotowaniu się do okresu zimowego można bezpiecznie realizować zaplanowane inwestycje. Na co szczególnie zwrócić uwagę podczas budowy zimą?
Ogrzewanie płaszczyznowe w domu
Ogrzewanie płaszczyznowe w domu
Jaki wybrać rodzaj ogrzewania domu, to dylemat wielu inwestorów. Ma być ciepło, najlepiej tanio, estetycznie, przytulnie i ekologicznie. Jednym z rozwiązań jest ogrzewanie płaszczyznowe. Na czym polega? Jak wygląda instalacja i jakie daje korzyści? Więcej o ogrzewaniu płaszczyznowym przeczytasz poniżej.
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Głównym zadaniem pokrycia dachowego jest ochrona budynku przed wpływem zjawisk atmosferycznych – deszczem, śniegiem, słońcem, wiatrem, chłodem. Na jaki rodzaj się zdecydować? Co decyduje o wyborze konkretnego materiału? Poznaj różne materiały stosowane jako pokrycie dachów, ich właściwości i najczęstsze zastosowania.
Schody w domu
Schody w domu
Betonowe, drewniane, ażurowe, wysuwane. Różne rodzaje schodów sprawdzą się zależnie od stylu wnętrza, architektury domu, potrzeb mieszkańców. Przeglądamy popularne rozwiązania i materiały wykończeniowe schodów w domu.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Budowa przydomowej oczyszczalni to wygodne rozwiązanie w domach zlokalizowanych w miejscach, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej. Zobacz, jakie należy spełnić warunki, aby zbudować przydomową oczyszczalnię. Na jakie rozwiązanie warto się zdecydować i sprawdź, jak działa taka instalacja.
Odbiór nowego mieszkania od dewelopera – na co zwrócić uwagę?
Odbiór nowego mieszkania od dewelopera – na co zwrócić uwagę?
Ostatnim etapem przed otrzymaniem kluczy i przeprowadzką do nowego mieszkania jest weryfikacja, czy wszystkie ustalenia zapisane w umowie zostały zrealizowane i jakość wykonania prac jest zgodna z oczekiwaniami. Na czym polega odbiór techniczny mieszkania? Co powinno zaniepokoić? Jakie wady najczęściej zdarzają się w nowych mieszkaniach? Na co zwrócić uwagę, aby uniknąć dodatkowych kosztów?
Nowe prawo budowlane w 2023 roku
Nowe prawo budowlane w 2023 roku
Od 1 stycznia 2023 roku ma wejść w życie wiele zmian nowelizowanej ustawy o prawie budowlanym. Na jakie nowości należy się przygotować? Czy na nowych przepisach zyskają inwestorzy? Czy zostaną zminimalizowane obciążenia organów administracji architektoniczno-budowlane czy nadzoru budowlanego?
Podłoga z betonu
Podłoga z betonu
Beton z rozmachem wkroczył na salony i jest symbolem nowoczesności, otwartości na nowe trendy. Wykorzystywany jest do modnego wykańczania ścian i podłóg. W tym artykule skupiamy się na zastosowaniu betonu na podłogach wnętrz domów. Jakie korzyści daje zastosowanie tego materiału? Czy jest trudny w pielęgnacji. Jakie efekty aranżacyjne można uzyskać?
Rodzaje stropów
Rodzaje stropów
Strop to kluczowy element każdej konstrukcji budowlanej. Jego jakość, wytrzymałość muszą być niezawodne. Konsekwencje niewłaściwego stropu mogą być katastrofalne. Poznajcie rodzaje, cechy i parametry poszczególnych stropów.
System SOPAB – cyfryzacja procedur budowlanych
System SOPAB – cyfryzacja procedur budowlanych
System do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie to krok w kierunku cyfryzacji procedur administracyjnych w budownictwie. Kiedy zostanie wdrożony? Na czym ma polegać i jakie przyniesie korzyści? Przeczytaj więcej poniżej.
Ocieplenia budynków
Ocieplenia budynków
Ocieplenie budynku w naszym klimacie to absolutna konieczność. Gwarantuje zachowanie pożądanej, komfortowej temperatury w pomieszczeniach, ale też wpływa na wysokość rachunków za ogrzewanie. Dlatego tak istotne jest poprawne wykonanie izolacji termicznej.
Budowa ścian – przegląd materiałów
Budowa ścian – przegląd materiałów
Technologii budowy ścian jest obecnie wiele, począwszy od tradycyjnych murowych, wypieranych obecnie rozwiązaniami systemowymi opartymi na pustakach, przez technologie szkieletowe drewniane i żelbetowe do gotowych, prefabrykowanych elementów. W tym artykule skupiamy się na ścianach murowanych. Sprawdzamy, jakie materiały można wybrać, jakie mają one właściwości i czym się kierować przy wyborze.

Komentarze

brak komentarzy…