• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Prace budowlane zimą

Niskie temperatury, opady deszczu czy śniegu to warunki atmosferyczne, które nie sprzyjają prowadzeniu prac budowlanych. Co nie oznacza, że okres zimowy to całkowity zastój w budowlance. Choć pewne aktywności zwalniają, po odpowiednim przygotowaniu się do okresu zimowego można bezpiecznie realizować zaplanowane inwestycje. Na co szczególnie zwrócić uwagę podczas budowy zimą?
Prace budowlane zimą

Zima w branży budowlanej trwa od 1 listopada do 31 marca następnego roku. Warunki atmosferyczne w tym czasie mogą negatywnie wpłynąć zarówno na proces technologiczny, zaburzyć działanie i skuteczność pewnych materiałów budowlanych, zmieniając ich właściwości, ale też zmniejszyć bezpieczeństwo prowadzonych prac czy wręcz je uniemożliwić. Wykonywanie np. wykopów przy zamarzniętym gruncie jest po prosu bardzo trudne.

Prace budowlane przy niskich temperaturach

Spora część materiałów budowlanych potrzebuje do ich zastosowania wody (bądź ją w sobie zawiera). Mowa tu o betonie, zaprawach murarskich, tynkach, klejach, wylewkach, gładziach, hydroizolacjach, gruntach, farbach. Optymalna temperatura, pozwalająca na właściwy przebieg reakcji chemicznych, w wyniku których materiały te zwiążą, skleją, zespoją, wyschną i zachowają oczekiwane właściwości to 5-25 stopni Celsjusza. Odchylenie temperatury w każdą stronę może zaburzyć lub całkowicie powstrzymać zachodzące procesy, a w konsekwencji pozbawić deklarowanych właściwości użytkowych wspomnianych materiałów.

Nieuwzględnienie obniżenia temperatury może narazić na konieczność ponownego wykonania tych samych prac w sprzyjających warunkach, zmarnowanie użytych materiałów budowlanych, koszty utylizacji nieudanej konstrukcji czy pracy.

Jakie prace budowlane można bezpiecznie wykonać zimą?

Najbezpieczniej w okresie zimy skupić się na pracach wewnątrz ogrzewanego budynku. Przy utrzymaniu temperatury powyżej 15 stopni i wilgotności nieprzekraczającej 70% z powodzeniem można murować ściany działowe, wykonywać wylewki i sufity, rozkładać instalacje wewnętrzne, nakładać tynki, gładzie, układać posadzki, terakoty, glazury, montować sanitariaty.

Doprowadzenie zatem budowy przed zimą do stanu deweloperskiego czy surowego zamkniętego pozwala na kontynuowanie prac, którym pogoda nie powinna przeszkodzić.

Jak przygotować się do prac budowlanych zimą?

Śledzenie prognozy pogody to ważne zadanie kierownika budowy. Jeśli przewidywane są spadki temperatury poniżej 5 stopni, zewnętrzne prace budowlane z użyciem materiałów wiążących należy wstrzymać i przeczekać czas, w którym ich działanie na pewno nie będzie zaburzone i nie narazi na obniżenie wytrzymałości i bezpieczeństwa konstrukcji.

Równie istotne jest bezpieczeństwo pracowników. Przebywając długi czas w niskich temperaturach narażeni są na przemarznięcie, należy więc zadbać o odpowiednią odzież – ocieplone ubranie oraz obuwie. Poza tym mróz, zalegający śnieg, lód czy szadź stwarzają dodatkowe zagrożenia. Pracownicy powinni być przeszkoleni w zakresie użytkowania w takich warunkach maszyn i urządzeń stosowanych na budowie.

Konieczne jest zadbanie o bezpieczne poruszanie się na placu budowy – usuwanie śniegu czy lodu, również z elementów budowy. Na wypadek wystąpienia gołoledzi warto posypywać drogi, wszelkie dojścia czy pomosty rusztować piaskiem, żwirem czy innym przeznaczonym do tego środkiem.

Istotne jest zastosowanie się do wytycznych producenta poszczególnych elementów konstrukcyjnych czy zastosowanych urządzeń i maszyn co do dopuszczalnych temperatur.

Decydując się na wznoszenie fundamentów czy stawianie ścian, należy zastosować materiały zawierające domieszki przeciwmrozowe. Dzięki nim następuje m.in. przyspieszenie wydzielania ciepła hydratacji cementu, obniżenie temperatury zamarzania wody w betonie, napowietrzenie mieszanki, zmniejszenie wody zarobowej w mieszance, przyspieszenie wiązania cementu w betonie, przyspieszenie twardnienia w betonie.

Zaawansowane technologie pozwalają obecnie, aby mieszanka betonowa przeszła bezpiecznie proces hydratacji i uzyskała właściwy poziom wytrzymałości nawet w temperaturach do -10 stopni. Użycie specjalnych domieszek zwiększa oczywiście koszt zastosowanych materiałów.

Jeśli prognozy zapowiadają silne opady i mrozy, należy zakończyć budowę i przygotować budynek do zimowania. Przy temperaturze poniżej -15 stopni Celsjusza konieczne jest wstrzymanie prac na świeżym powietrzu.

Zabezpieczenie budowy na zimę

To, jakich zabezpieczeń wymaga budowa, zależy od jej zaawansowania. Jeśli prace zostały przerwane na etapie fundamentów, wystarczy je przykryć np. matą słomianą czy styropianem i folią i obciążyć np. ziemią, cegłami, kamieniami, aby osłon nie zwiał wiatr. Fundamenty często pokrywa się także warstwą ziemi, którą usuwa się zimą.

Stan surowy otwarty to etap, w którym na fundamentach wzniesione są ściany zewnętrzne, konstrukcja dachu oraz pokrycie. W takiej sytuacji wystarczy zabezpieczyć otwory okienne i drzwiowe najczęściej zabijając je deskami. Gorzej, gdy nie ma jeszcze dachu. Osłonięcie takiej konstrukcji (najczęściej słomą i papą) będzie kosztowne, zabezpieczenia wymagać będzie także strop.

Jeśli przed zimą udało się uzyskać stan surowy zamknięty (dom posiada już dach, okna i drzwi) – właściwie zabezpieczenia nie są konieczne.

Zabezpieczenia wymagają także niewykorzystane materiały budowlane. Przed niepowołanymi gośćmi może uchronić odpowiednie wysokie ogrodzenie. Posesja, na której prowadzona jest budowa zgodnie z przepisami powinna być zabezpieczona przynajmniej 1,5-metrowym ogrodzeniem.

Materiały budowlane najlepiej przenieść do wnętrza domu lub szczelnego kontenera. To pozwoli zminimalizować wpływ wilgoci i mrozu. Cegły i pustaki pozostawione na zewnątrz można osłonić np. folią budowlaną.

***

Graniczną temperaturą w odniesieniu do „mokrych” prac budowlanych jest +5 stopni Celsjusza. Poniżej tej wartości użycie standardowych materiałów może nie wystarczyć, konieczne jest zastosowanie ich zimowych wersji z dodatkami przyspieszającymi wysychanie, mrozoodpornych.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest takie rozplanowanie prac budowlanych, aby przed zimą zakończyć pewien etap budowy i kontynuować prace wiosną lub w okresie zimowym skupić się na czynnościach wykończeniowych wewnątrz obiektu, o ile stan zaawansowania budowy na to pozwala.

Zimowanie budynku umożliwia naturalne schnięcie ścian, w których zgromadzone są tysiące litrów wody. Pozostawienie budynku do samoistnego wyschnięcia pozwala na rozwiązanie problemu wilgoci technologicznej i uniknięcie konieczności mechanicznego wentylowania konstrukcji. Dom przez zimę hartuje się i nabiera trwałości.

Treści powiązane

Domieszki do betonu
Domieszki do betonu
Tempo rozwoju branży budowlanej stymuluje pojawianie się na rynku coraz bardziej nowoczesnych dodatków i domieszek do betonu. Stanowią one szeroką gamę produktów o różnorodnej budowie chemicznej i właściwościach.
Budowa ścian – przegląd materiałów
Budowa ścian – przegląd materiałów
Technologii budowy ścian jest obecnie wiele, począwszy od tradycyjnych murowych, wypieranych obecnie rozwiązaniami systemowymi opartymi na pustakach, przez technologie szkieletowe drewniane i żelbetowe do gotowych, prefabrykowanych elementów. W tym artykule skupiamy się na ścianach murowanych. Sprawdzamy, jakie materiały można wybrać, jakie mają one właściwości i czym się kierować przy wyborze.
Schody w domu
Schody w domu
Betonowe, drewniane, ażurowe, wysuwane. Różne rodzaje schodów sprawdzą się zależnie od stylu wnętrza, architektury domu, potrzeb mieszkańców. Przeglądamy popularne rozwiązania i materiały wykończeniowe schodów w domu.
Beton posadzkowy
Beton posadzkowy
Ze względu na swoje przeznaczenie beton posadzkowy musi wyróżniać się większą wytrzymałością niż beton konstrukcyjny czy dekoracyjny. Jaki jest skład betonu na posadzkę? Z jakich składników się go produkuje? Jakie ma właściwości? W tym artykule przybliżamy beton posadzkowy.
Systemy rynnowe
Systemy rynnowe
Odprowadzenie wody z dachu i ścian budynku to kluczowe zadanie instalowanych na domach systemów rynnowych. Aby skutecznie spełniły swoją funkcję, muszą być wykonane z odpornych materiałów, właściwie zainstalowane. Odpowiednio dopasowane do stylu domu i elewacji mogą dodatkowo podnieść walor estetyczny budynku. W jakie systemy rynnowe warto zainwestować? Na co zwrócić uwagę wybierając orynnowanie?
Ocieplenia budynków
Ocieplenia budynków
Ocieplenie budynku w naszym klimacie to absolutna konieczność. Gwarantuje zachowanie pożądanej, komfortowej temperatury w pomieszczeniach, ale też wpływa na wysokość rachunków za ogrzewanie. Dlatego tak istotne jest poprawne wykonanie izolacji termicznej.
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Głównym zadaniem pokrycia dachowego jest ochrona budynku przed wpływem zjawisk atmosferycznych – deszczem, śniegiem, słońcem, wiatrem, chłodem. Na jaki rodzaj się zdecydować? Co decyduje o wyborze konkretnego materiału? Poznaj różne materiały stosowane jako pokrycie dachów, ich właściwości i najczęstsze zastosowania.
Domieszki do betonu – co warto wiedzieć?
Domieszki do betonu – co warto wiedzieć?
Domieszki to ważny składnik betonu, który w dużym stopniu przesądza o jego właściwościach, parametrach wytrzymałościowych, możliwościach zastosowania w określonych warunkach środowiskowych czy pogodowych. Co trzeba wiedzieć o domieszkach? Jakie ich rodzaje wyróżniamy i które warto rozważyć zależnie od charakteru wznoszonej konstrukcji?
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Choć klimat wyraźnie się ociepla, to jednak koszty ogrzewania stanowią kluczowy składnik wydatków związanych z eksploatacją domu. Wybieramy więc nowoczesne, ekologiczne i przede wszystkim ekonomiczne rozwiązania.
Dokumentacja powykonawcza
Dokumentacja powykonawcza
Każda inwestycja budowlana pociąga za sobą gromadzenie pewnych dokumentów, pozwoleń, ale też rejestrowanie poszczególnych jej etapów, ewentualnych zdarzeń i nieprzewidzianych okoliczności, dokonywanie pomiarów, które są kompletowane i finalnie tworzą spory plik istotnych zapisów. Dokumentacja ta trafia po zakończeniu budowy do właściciela lub zarządcy budynku. Kto przygotowuje dokumentację budowlaną? Co powinna zawierać dokumentacja powykonawcza? Przeczytajcie o tym w tym artykule.
Beton pod ogrzewanie podłogowe
Beton pod ogrzewanie podłogowe
Chcąc uniknąć szpecących ściany grzejników coraz częściej decydujemy się na ogrzewanie podłogowe. To nowoczesne, estetyczne rozwiązanie, dodatkowo świetnie sprawdza się z instalowanymi pompami ciepła. Zastosowanie ogrzewania podłogowego wymusza dobór odpowiednich materiałów posadzkowych. Przyglądamy się, jakie rozwiązania wziąć pod uwagę, jaki zastosować beton na ogrzewanie podłogowe, aby uzyskać ciekawy efekt wizualny, wytrzymałą podłogę dobrze przepuszczającą i utrzymującą ciepło.
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Pompy ciepła coraz częściej zastępują dotychczasowe rozwiązania grzewcze jakimi są kotły gazowe, olejowe, ogrzewanie elektryczne. Szukamy nowoczesnych, prośrodowiskowych rozwiązań. Czy zastosowanie pompy ciepła pozwoli uzyskać porównywalne parametry grzewcze? Czy warto inwestować w tą technologię?
Domy z drewna – jak się w nich mieszka?
Domy z drewna – jak się w nich mieszka?
Drewniane domy nie są w Polsce jeszcze bardzo popularne. Kojarzą się raczej z zabudową terenów górskich, domkiem wakacyjnym. Ich niezaprzeczalny urok, wyjątkowy klimat powodują, że powoli rośnie liczba amatorów domów budowanych w tej technologii. Przeczytajcie więcej o drewnianych domach. Poznajcie ich wady i zalety.
Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna?
Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna?
Jak oddycha dom? Wymiana powietrza to konieczność, każdy budynek musi być wyposażony w wentylację. Nowoczesne rozwiązania pozwalają uzyskać lepsze efekty wymiany powietrza, minimalne straty ogrzewania, a nawet odzyskiwać ciepło. Porównujemy tradycyjną, prostą wentylację grawitacyjną z systemem rekuperacji. Jak działa każde z tych rozwiązań? Jakie ma zalety i wady? – przeczytajcie o tym w poniższym artykule.
Czym ogrzewać dom w 2023 roku?
Czym ogrzewać dom w 2023 roku?
Gdzie szukać oszczędności? Jaka metoda ogrzewania jest obecnie najtańsza? Czy warto inwestować w nowoczesne rozwiązania? W tym artykule przyglądamy się kosztom, jakie wiążą się z ogrzaniem domu w 2023 roku.
Betonowanie zimą
Betonowanie zimą
Zima to trudny czas do wykonywania pewnych prac budowlanych. Niskie temperatury zaburzają przebieg reakcji chemicznych. Uzyskanie oczekiwanych parametrów wytrzymałościowych konstrukcji betonowej wymaga dodatkowych zabiegów i czynności, aby zagwarantować właściwy przebieg hydratacji. Przyglądamy się, jak poprawnie przeprowadzić proces betonowania zimą.
Fotowoltaika w domu i firmie
Fotowoltaika w domu i firmie
Funkcjonowanie bez energii elektrycznej wydaje się współcześnie niemożliwe. Potrzebujemy jej jak powietrza do życia, pracy, wypoczynku. Niemniej rosnąca świadomość tego, jak produkcja energii negatywnie wpływa na środowisko powoduje, że coraz częściej i chętniej zwracamy się ku odnawialnym źródłom energii.
Ogrzewanie płaszczyznowe w domu
Ogrzewanie płaszczyznowe w domu
Jaki wybrać rodzaj ogrzewania domu, to dylemat wielu inwestorów. Ma być ciepło, najlepiej tanio, estetycznie, przytulnie i ekologicznie. Jednym z rozwiązań jest ogrzewanie płaszczyznowe. Na czym polega? Jak wygląda instalacja i jakie daje korzyści? Więcej o ogrzewaniu płaszczyznowym przeczytasz poniżej.
Posadzki anhydrytowe
Posadzki anhydrytowe
Posadzki anhydrytowe, czyli samopoziomujące wylewki to alternatywa dla znanych posadzek cementowych. Swoją nazwę zawdzięczają odwodnionemu gipsowi, z którego są wykonane. Jakie są ich właściwości i zalety? Czy są lepsze od tych tradycyjnych? Gdzie znajdują zastosowanie? Między innymi te kwestie omawiamy w poniższym artykule.
Beton napowietrzony
Beton napowietrzony
Beton poddaje się procesowi napowietrzania, aby podnieść jego mrozoodporność. Odbywa się to poprzez dodanie odpowiednich domieszek. Jakie rodzaje domieszek napowietrzających są dostępne? Kiedy je stosować? Jakie właściwości ma napowietrzony beton? O tym piszemy w poniższym artykule.
Hydroizolacje
Hydroizolacje
Hydroizolacja ma na celu zabezpieczenie budynku, pomieszczenia przed wodą i wilgocią. Aby zapobiec jej niszczycielskiemu działaniu, wodochronne uszczelnienie powinno zostać dopasowane do charakteru i przeznaczenia obiektu, rozmiaru konstrukcji, zastosowanych materiałów budowlanych. Przeglądamy wybrane dostępne materiały izolacyjne.
Betony specjalne
Betony specjalne
Betony specjalne to duża grupa wyrobów, które oprócz właściwości typowych dla zwykłego betonu posiadają cechy pozwalające na niestandardowe zastosowania. Jakie są dostępne betony specjalne? Czym się wyróżniają i gdzie się je wykorzystuje? Bliżej przyjrzymy się wybranym z nich.

Komentarze

brak komentarzy…