Dokumentacja powykonawcza
Dokumentacja powykonawcza to inaczej dokumentacja budowy. Składają się na nią zarówno akty administracyjne oraz inne opracowania potwierdzające prawidłowość realizacji inwestycji.
Dokumentacja powykonawcza – co zawiera?
W dokumentacji odbiorowej, powykonawczej – zgodnie z Prawem budowlanym – znajdą się:
- pozwolenie na budowę – jeśli było wymagane
- projekt budowlany
- dziennik budowy - urzędowy dokument przebiegu robót budowlanych oraz zdarzeń i okoliczności zachodzących w toku robót
- protokoły odbiorów częściowych i końcowych – stanowią gwarancję poprawności wykonania robót na poszczególnych etapach budowy
- rysunki i odpisy służące realizacji obiektu – wspomagające realizację projektu załączniki w formie graficznej lub tekstowej
- operaty geodezyjne, czyli pomiary pozwalające na stworzenie dokumentów dotyczących usytuowania poziomego i pionowego obiektów budowlanych nadziemnych, naziemnych oraz podziemnych, stwierdzenie ostatecznie uzyskanych wymiarów i powierzchni
- książki obmiarów – służą do systematycznego potwierdzania ilości wykonanych robót
- dziennik montażu (jeśli tą metodą realizowana jest budowa)
Dokumentacja powykonawcza może dodatkowo zawierać:
- informacje o zastosowanych materiałach budowlanych
- instrukcje dotyczące właściwego użytkowania i serwisowania budynku
- informacje o zamontowanych urządzeniach
Kto przygotowuje dokumentację powykonawczą?
Skompletowanie, przygotowanie, uzupełnianie wszystkich niezbędnych dokumentów powykonawczych leży po stronie kierownika budowy. Zgodnie z Prawem budowlanym potwierdzeniem poprawności danych zawartych w dokumentacji jest podpis i pieczątka kierownika budowy, w której znajdzie się jego imię i nazwisko, tytuł zawodowych, zakres uprawnień budowlanych, numer ewidencyjnych tych uprawnień oraz informacja o stanowisku kierownika budowy.
W pełni skompletowana, opieczętowania dokumentacja trafia do nowego właściciela lub zarządcy budynku.
Zasady dokumentowania budowy regulują odpowiednie przepisy prawa budowlanego. Nieprawidłowe prowadzenie dokumentacji lub jej brak jest nadużyciem prawnym i podlega karze.
Do czego jest potrzebna dokumentacja powykonawcza?
Dokumentacja powykonawcza stanowi dowód na to, jak faktycznie zostały wykonane kolejne roboty budowlane. Podlega weryfikacji w razie kontroli prawidłowości prowadzenia budowy czy użytkowania obiektu.
Jest także konieczna, aby złożyć zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na użytkowanie.
Dokumentacja powykonawcza powinna być przechowywana przez cały czas istnienia czy użytkowania obiektu. Jest wówczas uzupełniana o ewentualne opracowania projektowe i dokumenty techniczne wykonane na etapie użytkowania budynku.
***
Przeczytaj także:
Projekt domu - gotowy czy indywidualny?