• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Budowa przydomowej oczyszczalni to wygodne rozwiązanie w domach zlokalizowanych w miejscach, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej. Zobacz, jakie należy spełnić warunki, aby zbudować przydomową oczyszczalnię. Na jakie rozwiązanie warto się zdecydować i sprawdź, jak działa taka instalacja.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Odprowadzanie ścieków i nieczystości odbywa się najczęściej przez podłączenie budynku do systemu kanalizacji. Nie wszędzie jednak jest do niego dostęp. W przypadku inwestycji realizowanych z dala od zabudowań, w terenach nieposiadających takiej infrastruktury trzeba szukać innych rozwiązań. Popularne są przydomowe szamba, czyli wkopane w ziemię zbiorniki, wymagające regularnego opróżniania. Wiele osób decyduje się na przydomowe oczyszczalnie.

Przydomowa oczyszczalnia a przepisy prawa

Nie ma możliwości zbudowania przydomowej oczyszczani na terenie, gdzie funkcjonuje system kanalizacji. Co więcej, zgoda na taką inwestycję uzależniona jest od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i lokalnych regulacji w zakresie ochrony i bezpieczeństwa środowiska.

Budowa oczyszczalni o przepustowości do 7,5m3 wymaga jedynie zgłoszenia inwestycji w Wydziale Ochrony Środowiska, Wydziale Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego.

Nie jest wymagane pozwolenie wodno-prawne, jeśli ilość cieczy pościekowej opuszczającej oczyszczalnię nie przekracza 5m3 na dobę

Jej umiejscowienie musi pozostawać zgodne z warunkami zachowania odpowiednich odległości:

  • 30 metrów - odległość przewodu rozsączającego od studni
  • 15 metrów od studni
  • 5 metrów - odległość wylotów wentylacyjnych od okien i drzwi budynku mieszkalnego
  • 3 metry od drzew
  • 2 metry od granicy drogi lub działki
  • 1,5 metra od linii gazowych i wodociągu
  • 1 metr od kabli telekomunikacyjnych
  • 0,8 metra od przewodów elektrycznych.

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Ścieki kierowane są z domu przyłączem kanalizacyjnym do osadnika gnilnego. Tam następuje pierwszy etap oczyszczania, odseparowania tłuszczów oraz grawitacyjne osadzanie ciał stałych, które zostają częściowo upłynnione w procesie fermentacji za sprawą bakterii beztlenowych. Pozbawione zawiesin ścieki wędrują do kolejnej komory, gdzie odbywa się oczyszczanie biologiczne. Zawartość zbiornika zostaje napowietrzona, mikroorganizmy osadu czynnego (bakterie zawieszone w toni ścieków w formie drobnych kłaczków) i złoża biologicznego (czyli różnorodne szczepy bakterii tlenowych) zaopatrzone w tlen rozkładają zanieczyszczenia odżywiając się rozpuszczonymi w ściekach związkami organicznymi.

Oczyszczone w ten sposób ścieki wędrują do kolejnego zbiornika, gdzie zostają sklarowane i skierowane do odbiornika. Są na tym etapie na tyle czyste, że mogą być oprowadzone do gruntu lub rowu melioracyjnego.

Drenaż rozsączający wód pościekowych możliwy jest na dużych działkach, o niskim poziomie wód gruntowych, dobrze przepuszczalnym gruncie, najlepiej piaszczystym lub piaszczysto-gliniastym. Polega na rozprowadzeniu w ziemi systemu drenów, czyli perforowanych rur. W trakcie przepływu wody pościekowej przez warstwy gruntu następuje biologiczne oczyszczanie poprzez zachodzące w warunkach tlenowych procesy biologiczne.

Na gruntach o nieodpowiedniej przepuszczalności i tam, gdzie występują wysokie wody gruntowe należy przygotować odizolowane nieprzepuszczalną folią złoże piaskowe lub żwirowe.

Innym rozwiązaniem jest filtr gruntowo-korzeniowy, składający się z gleby porośniętej roślinami charakterystycznymi dla terenów podmokłych. Korzenie roślin zapewniają stały przepływ ścieków i tlenu do głębszych warstw złoża, gdzie mikroorganizmy rozkładają substancje organiczne.

Rozmiar przydomowej oczyszczalni

Parametrem określającym wielkość przydomowej instalacji neutralizującej ścieki jest jej przepustowość, czyli ilość ścieków oczyszczanych w ciągu doby. O wyborze jej rozmiaru może także przesądzać liczba osób, które ma obsługiwać.

Przyjmuje się, że ilość ścieków odpowiada ilości zużywanej w gospodarstwie domowym wody. Biorąc pod uwagę, że dobowe zużycie wody na mieszkańca to ok. 150 l, łatwo obliczyć, jak duża oczyszczalnia zaspokoi potrzeby wszystkich użytkowników.

Zalety przydomowej oczyszczalni

Użytkownicy przydomowych oczyszczalni wskazują przed wszystkim na takie zalety tego rozwiązania:

  • niskie koszty eksploatacji
  • niemal bezobsługowe funkcjonowanie
  • gwarancja bezpieczeństwa dla środowiska naturalnego

Obowiązki użytkownika

Aby instalacja sprawnie i skutecznie funkcjonowała, należy

Konieczne jest oczywiście opróżnianie osadnika. Wymaga ono wezwania wozu asenizacyjnego. Dobrze dobrany osadnik pozwala na przeprowadzanie takich czynności nie częściej niż co dwa lata.

Regularne uzupełnianie w osadniku biopreparatów zmniejsza częstotliwość jego opróżniania, bowiem ich obecność wspomaga procesy oczyszczania, redukuje powstawanie kożucha i osadu, minimalizuje ryzyko zatkania przepływu w rurach.

Co kilka miesięcy należy czyścić filtry.

Wszystkie wskazówki poprawiające wydajność przydomowej oczyszczalni znajdują się w instrukcji producenta. Zależą od rodzaju zastosowanej instalacji i jej indywidualnych wymagać obsługowych.

Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Zależnie od wybranego modelu, rozmiaru, za przydomową oczyszczalnię ze złożem biologicznym i osadnikiem wstępnym należy zapłacić od blisko 7 do ok. 12 tys. zł.

To z pewnością więcej niż kosztowałoby szambo. Unikamy jednak kosztów i kłopotów związanych z jego regularnym opróżnianiem.

Systemy przydomowych oczyszczalni oferują przykładowo firmy: BamarTech, Primeko, Ekopol, Haba, Bio-Set, Ekodren, Delfin i inne.

Treści powiązane

Klimatyzacja w domu
Klimatyzacja w domu
Upalne lata dają w kość. Wysokie temperatury za oknem obniżają komfort przebywania również w pomieszczeniach. Doskonałym rozwiązaniem na upały jest zainstalowanie klimatyzacji. Jak uzyskać przyjemną temperaturę w domu? Jak dobrać odpowiedni system klimatyzacji? Jak dbać o klimatyzator, aby zachować jego wydajność i zdrowe powietrze w pomieszczeniu? Informacje na ten temat zbieramy w tym artykule.
Beton pod ogrzewanie podłogowe
Beton pod ogrzewanie podłogowe
Chcąc uniknąć szpecących ściany grzejników coraz częściej decydujemy się na ogrzewanie podłogowe. To nowoczesne, estetyczne rozwiązanie, dodatkowo świetnie sprawdza się z instalowanymi pompami ciepła. Zastosowanie ogrzewania podłogowego wymusza dobór odpowiednich materiałów posadzkowych. Przyglądamy się, jakie rozwiązania wziąć pod uwagę, jaki zastosować beton na ogrzewanie podłogowe, aby uzyskać ciekawy efekt wizualny, wytrzymałą podłogę dobrze przepuszczającą i utrzymującą ciepło.
Projekt domu – gotowy czy indywidualny?
Projekt domu – gotowy czy indywidualny?
Rozważamy wady i zalety kupna gotowego projektu domu lub zamówienia indywidualnego u architekta. Które rozwiązanie jest lepsze? Na jaką opcję się zdecydować?
Moje ciepło – program dofinansowania pomp ciepła
Moje ciepło – program dofinansowania pomp ciepła
Działanie pomp ciepła w ogrzewaniu domów jednorodzinnych opiera się na wykorzystaniu energii pobranej z otoczenia. W połączeniu z koniecznym do ich funkcjonowania prądem pochodzącym z odnawialnych źródeł energii stają się jednym z najbardziej ekologicznych urządzeń grzewczych. Nie emitują żadnych szkodliwych substancji typu spaliny czy popiół – ich działanie bazuje na darmowej energii pochodzącej z gruntu, powietrza lub wody.
Budowa ścian – przegląd materiałów
Budowa ścian – przegląd materiałów
Technologii budowy ścian jest obecnie wiele, począwszy od tradycyjnych murowych, wypieranych obecnie rozwiązaniami systemowymi opartymi na pustakach, przez technologie szkieletowe drewniane i żelbetowe do gotowych, prefabrykowanych elementów. W tym artykule skupiamy się na ścianach murowanych. Sprawdzamy, jakie materiały można wybrać, jakie mają one właściwości i czym się kierować przy wyborze.
Mała architektura betonowa
Mała architektura betonowa
Małą architekturą określa drobne elementy architektoniczne, wypełniające przestrzeń publiczną, elementy architektury ogrodowej, niewielkie obiekty kultu religijnego czy służące utrzymaniu porządku. Do ich wykonania stosuje się różnorodne materiały konstrukcyjne. My skupiamy się na betonie i jego zastosowaniu w małej architekturze. Poznaj elementy małej architektury betonowej.
Fotowoltaika w domu i firmie
Fotowoltaika w domu i firmie
Funkcjonowanie bez energii elektrycznej wydaje się współcześnie niemożliwe. Potrzebujemy jej jak powietrza do życia, pracy, wypoczynku. Niemniej rosnąca świadomość tego, jak produkcja energii negatywnie wpływa na środowisko powoduje, że coraz częściej i chętniej zwracamy się ku odnawialnym źródłom energii.
Impregnacja kostki brukowej
Impregnacja kostki brukowej
Kostka brukowa to jeden z popularniejszych materiałów nawierzchniowych, stosowanych na przydomowych podjazdach, chodnikach, ścieżkach ogrodowych. Aby zachowała swoje walory estetyczne i użytkowe, należy pamiętać o kilku zasadach jej pielęgnacji. Przeczytaj, jak impregnować kostkę brukową i czemu ten zabieg służy.
Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna?
Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna?
Jak oddycha dom? Wymiana powietrza to konieczność, każdy budynek musi być wyposażony w wentylację. Nowoczesne rozwiązania pozwalają uzyskać lepsze efekty wymiany powietrza, minimalne straty ogrzewania, a nawet odzyskiwać ciepło. Porównujemy tradycyjną, prostą wentylację grawitacyjną z systemem rekuperacji. Jak działa każde z tych rozwiązań? Jakie ma zalety i wady? – przeczytajcie o tym w poniższym artykule.
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Choć klimat wyraźnie się ociepla, to jednak koszty ogrzewania stanowią kluczowy składnik wydatków związanych z eksploatacją domu. Wybieramy więc nowoczesne, ekologiczne i przede wszystkim ekonomiczne rozwiązania.
Czym ogrzewać dom w 2023 roku?
Czym ogrzewać dom w 2023 roku?
Gdzie szukać oszczędności? Jaka metoda ogrzewania jest obecnie najtańsza? Czy warto inwestować w nowoczesne rozwiązania? W tym artykule przyglądamy się kosztom, jakie wiążą się z ogrzaniem domu w 2023 roku.
Systemy rynnowe
Systemy rynnowe
Odprowadzenie wody z dachu i ścian budynku to kluczowe zadanie instalowanych na domach systemów rynnowych. Aby skutecznie spełniły swoją funkcję, muszą być wykonane z odpornych materiałów, właściwie zainstalowane. Odpowiednio dopasowane do stylu domu i elewacji mogą dodatkowo podnieść walor estetyczny budynku. W jakie systemy rynnowe warto zainwestować? Na co zwrócić uwagę wybierając orynnowanie?
Wodne ogrzewanie podłogowe
Wodne ogrzewanie podłogowe
Wodne ogrzewanie podłogowe to jedno z możliwych rozwiązań grzewczych, które mają sprawić, że pomieszczenia będą ciepłe, przytulne i pozbawione widocznych kaloryferów. Jak działa ogrzewanie podłogowe? Na czym polega jego instalacja i jakie korzyści daje taka technologia? Przeczytajcie w tym artykule.
Kostka brukowa – rodzaje
Kostka brukowa – rodzaje
Oferta materiałów wykończeniowych ścieżek, alejek, podjazdów, tarasów, chodników, parkingów i innych nawierzchni zewnętrznych jest bardzo duża. Przyglądamy się popularnej bardzo kostce brukowej. Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Jakie są dostępne rodzaje kostki brukowej. Który typ sprawdzi się najlepiej w konkretnym miejscu? Przeczytajcie wszystko o kostce brukowej.
Dom pasywny
Dom pasywny
Tani, ekologiczny, to standardy, które powinien spełniać tzw. dom pasywny. Chodzi o pozyskiwanie energii koniecznej do komfortowego eksploatowania budynku w sposób bierny, darmowy, pasywny, poprzez zastosowanie odpowiednich technologii, materiałów, odzyskiwanie energii pochodzącej z natury, minimalizowanie zapotrzebowania na energię.
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Głównym zadaniem pokrycia dachowego jest ochrona budynku przed wpływem zjawisk atmosferycznych – deszczem, śniegiem, słońcem, wiatrem, chłodem. Na jaki rodzaj się zdecydować? Co decyduje o wyborze konkretnego materiału? Poznaj różne materiały stosowane jako pokrycie dachów, ich właściwości i najczęstsze zastosowania.
Ocieplenia budynków
Ocieplenia budynków
Ocieplenie budynku w naszym klimacie to absolutna konieczność. Gwarantuje zachowanie pożądanej, komfortowej temperatury w pomieszczeniach, ale też wpływa na wysokość rachunków za ogrzewanie. Dlatego tak istotne jest poprawne wykonanie izolacji termicznej.
Płyty budowlane
Płyty budowlane
Płyty budowlane stanowią gotowe elementy wykorzystywane do szybkiej, suchej zabudowy czy wykończenia wnętrz. Różnorodne materiały z jakich są wykonane przesądzają o ich przeznaczeniu i zastosowaniu. Sprawdzamy rodzaje płyt budowlanych, ich właściwości i możliwości wykorzystania.
Rodzaje stropów
Rodzaje stropów
Strop to kluczowy element każdej konstrukcji budowlanej. Jego jakość, wytrzymałość muszą być niezawodne. Konsekwencje niewłaściwego stropu mogą być katastrofalne. Poznajcie rodzaje, cechy i parametry poszczególnych stropów.
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Pompy ciepła coraz częściej zastępują dotychczasowe rozwiązania grzewcze jakimi są kotły gazowe, olejowe, ogrzewanie elektryczne. Szukamy nowoczesnych, prośrodowiskowych rozwiązań. Czy zastosowanie pompy ciepła pozwoli uzyskać porównywalne parametry grzewcze? Czy warto inwestować w tą technologię?
Zbiorniki na deszczówkę
Zbiorniki na deszczówkę
Zbieranie deszczówki to doskonałe, proekologiczne rozwiązanie, pozwalające efektywnie zagospodarować wodę opadową. Popularną przed laty beczkę pod rynną zastąpiły nowoczesne systemy. Jaki wybrać zbiornik? Dlaczego warto zbierać deszczówkę i czy można skorzystać z dofinansowania na instalację.
Budynki inteligentne
Budynki inteligentne
System inteligentnego domu pozwala na automatyzację wszystkich urządzeń podłączonych do wspólnej sieci, zdalne sterowanie elementami systemu dzięki bezprzewodowej technologii przy pomocy jednego urządzenia. To wygoda w domu, biurze, obiektach usługowych czy przemysłowych.

Komentarze

brak komentarzy…