• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
 • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Mała architektura betonowa

Małą architekturą określa drobne elementy architektoniczne, wypełniające przestrzeń publiczną, elementy architektury ogrodowej, niewielkie obiekty kultu religijnego czy służące utrzymaniu porządku. Do ich wykonania stosuje się różnorodne materiały konstrukcyjne. My skupiamy się na betonie i jego zastosowaniu w małej architekturze. Poznaj elementy małej architektury betonowej.
Mała architektura betonowa

Fot. Libet

Beton doskonale sprawdza się jako materiał łączący trwałość, funkcjonalność i wysoką estetykę w realizacji niewielkich konstrukcji. Znajduje zastosowanie w tworzeniu atrakcyjnych aranżacji otoczenia.

Ciekawie zaprojektowane obiekty małej architektury przesądzają o wyjątkowości otoczenia, nadają mu niepowtarzalnego charakteru, detale przesądzają o oryginalności, ożywiają place, parki, ogrody, przełamują utarte schematy.

Obiekty małej architektury betonowej

Do elementów małej architektury należą przykładowo:

 • murki
 • kwietniki
 • betonowe kule
 • ławki
 • altany
 • wodotryski
 • ogrodzenia
 • kapliczki
 • figury

Te obiekty sprawiają, że przestrzeń, w jakiej się poruszamy jest bardziej przyjazna, przyciągająca, zachęcająca do przebywania. Nadają miejscom, w których się znajdują niepowtarzalny charakter. Możliwe to jest za sprawą estetyki oraz określonej funkcjonalności elementów małej architektury.

Tym sposobem zwykłe z pozoru kosze na śmieci, ale ciekawie zaprojektowane i wykonane z niebanalnego materiału oprócz funkcji użytkowej wnoszą do przestrzeni pierwiastek artystyczny, ciekawy efekt wizualny, spójny z otoczeniem.

Choć obiekty małej architektury nie wymagają pozwolenia na budowę, to ich konstruowanie i umieszczanie szczególnie w przestrzeni publicznej musi odbywać się zgodnie z określonymi przepisami. Podobnie budowa choćby przydomowego ogrodzenia wymaga przestrzegania odpowiednich rozporządzeń.

Zastosowanie betonu w małej architekturze

Ciekawy efekt łatwo uzyskać wykorzystując elementy galanterii betonowej o różnej kolorystyce, wykończeniu, kształtach.

Do dyspozycji projektantów pozostają m.in.:

 • kostki
 • płyty
 • palisady
 • bloczki ogrodzeniowe
 • stopnie schodowe.

Fot. Libet

Elementy te dostępne są w różnych kształtach, rozmiarach, kolorach czy sposobach wykończenia.

Kostki są tradycyjnie wykorzystywane do układania nawierzchni, podjazdów, ścieżek czy schodów.

Palisady sprawdzają się jako estetyczne brzegowanie ciągów komunikacyjnych czy tarasów, ale też można z nich wykonać warzywniaki, donice czy estetyczne murki dzielące strefy ogrodu czy posesji. Ciekawe efekty wizualne uzyskać można dzięki różnej powierzchni palisad, imitujących kamień czy drewno.

Z palisad wykonuje się także siedziska, stoły lub kwietniki.

Bloczki ciekawie wyglądają w konstrukcjach niewielkim murków, ogrodzeń, ale też podwyższonych donic. Poprzez odpowiednie wykończenie nadaje się bloczkom efekt starzenia lub całkiem odwrotnie – nowoczesną, minimalistyczną gładkość.

Meble z betonu architektonicznego

Zastosowanie betonu architektonicznego pozwala uzyskać niepowtarzalne, niebanalne, nowoczesne aranżacje betonowej architektury ogrodowej zarówno w przydomowych ogrodach jak i przestrzeni miejskiej. Proste, oszczędne w wyrazie bryły tworzą idealne strefy wypoczynkowe. Wyjątkowa trwałość i odporność na czynniki atmosferyczne betonu architektonicznego daje projektantom szerokie możliwości kreowania przestrzeni.

Treści powiązane

Kostka brukowa – rodzaje
Kostka brukowa – rodzaje
Oferta materiałów wykończeniowych ścieżek, alejek, podjazdów, tarasów, chodników, parkingów i innych nawierzchni zewnętrznych jest bardzo duża. Przyglądamy się popularnej bardzo kostce brukowej. Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Jakie są dostępne rodzaje kostki brukowej. Który typ sprawdzi się najlepiej w konkretnym miejscu? Przeczytajcie wszystko o kostce brukowej.
Projekt domu – gotowy czy indywidualny?
Projekt domu – gotowy czy indywidualny?
Rozważamy wady i zalety kupna gotowego projektu domu lub zamówienia indywidualnego u architekta. Które rozwiązanie jest lepsze? Na jaką opcję się zdecydować?
Wszystkie kolory betonu – wywiad z mgr. inż. Krzysztofem Kuniczukiem, właścicielem firmy Technologia Betonów Architektonicznych i Specjalistycznych
Wszystkie kolory betonu – wywiad z mgr. inż. Krzysztofem Kuniczukiem, właścicielem firmy Technologia Betonów Architektonicznych i Specjalistycznych
Czy beton może być piękny i wzbudzać zachwyt? - zapraszamy do lektury wywiadu ze znawcą i pasjonatem betonu Krzysztofem Kuniczukiem.
​Jak rysuje się przyszłość branży prefabrykacyjnej?
​Jak rysuje się przyszłość branży prefabrykacyjnej?
Rozmowa z Przemysławem Borkiem, prezesem Zarządu Pekabex Bet SA, Wiceprezesem Zarządu Pekabex SA. na temat sytuacji obecnej i prognoz dla rynku prefabrykacji.
Impregnacja kostki brukowej
Impregnacja kostki brukowej
Kostka brukowa to jeden z popularniejszych materiałów nawierzchniowych, stosowanych na przydomowych podjazdach, chodnikach, ścieżkach ogrodowych. Aby zachowała swoje walory estetyczne i użytkowe, należy pamiętać o kilku zasadach jej pielęgnacji. Przeczytaj, jak impregnować kostkę brukową i czemu ten zabieg służy.
Prefabrykaty - fakty i praktyka. Planowanie inwestycji i proces projektowy - komentuje inż. Jacek Trzcieliński
Prefabrykaty - fakty i praktyka. Planowanie inwestycji i proces projektowy - komentuje inż. Jacek Trzcieliński
Rekomendujemy Państwu lekturę pierwszej części publikacji mgr inż. budownictwa Jacka Trzcielińskiego, poświęconą prefabrykacji, a konkretnie planowaniu inwestycji oraz procesowi projektowemu.

Komentarze

test
test
01.02.2023