Jakiego artykułu szukasz?

Wszystkie kolory betonu – wywiad z mgr. inż. Krzysztofem Kuniczukiem, właścicielem firmy Technologia Betonów Architektonicznych i Specjalistycznych

Czy beton może być piękny i wzbudzać zachwyt? - zapraszamy do lektury wywiadu ze znawcą i pasjonatem betonu Krzysztofem Kuniczukiem.
Wszystkie kolory betonu – wywiad z mgr. inż. Krzysztofem Kuniczukiem, właścicielem firmy Technologia Betonów Architektonicznych i Specjalistycznych

Mgr. inż. Krzysztof Kuniczuk to niezależny doradca w zakresie betonów architektonicznych i specjalistycznych, autor publikacji „Beton architektoniczny. Wytyczne techniczne” oraz właściciel firmy Technologia Betonów Architektonicznych i Specjalistycznych.

***

Specjalizuje się Pan w betonach architektonicznych i specjalnych. Jak zmieniło się pojęcie betonu, wymagań technologicznych oraz aspektów jakościowych i wizualnych?

Podejście do betonów architektonicznych i betonów specjalnych w ciągu ostatnich dziesięciu lat zmieniło się diametralnie. Odeszliśmy już od ery betonowych osiedli, a przeszliśmy do etapu, gdzie beton postrzegany jest jako tworzywo, które można kształtować na wiele sposobów, np. dodając barwniki lub obrabiające jego powierzchnię.

W jakim zakresie można modyfikować efekt wizualny betonu architektonicznego, aby uzyskać ciekawe rozwiązania wykończeniowe?

Architekci prześcigają się w próbach modyfikacji tekstury i koloru betonu, starając się tworzyć projekty zindywidualizowane dla każdej z inwestycji. Choć można zauważyć pewne trendy w projektowaniu. Odchodzi się od szarości betonu zastępując go kolorem białym, czerwonym lub antracytowym. Odchodzi się od tekstury gładkiej na rzecz piaskowania lub groszkowania.

Jest Pan autorem publikacji „Beton architektoniczny. Wytyczne techniczne”. Do kogo skierował Pan swoją książkę?

Moim założeniem było, że książka trafi najpierw do architektów, od których zaczyna się każdy projekt. Nie ograniczyłem się jednak zapisów tylko do tej grupy odbiorców. W książce dużo miejsca poświęcam błędom wykonawczym i sposobom ich unikania Jest to część skierowana bezpośrednio do wykonawców. Starałem się zawrzeć cały proces realizacji wykonania i uwzględnić wszystkie strony biorące udział w tworzeniu konstrukcji z betonu architektonicznego: od inwestorów, przez architektów, projektantów, aż po wykonawców.

W ostatnich latach beton architektoniczny stał się popularnym materiałem wykończeniowym. Skąd moda na surowy i naturalny design?

Architekci zawsze uważali beton za wdzięczny materiał, ale to użytkownicy przez szereg lat unikali betonu jako materiału dekoracyjnego. Wraz ze zmianą świadomości i zapewne nastaniem mody na surowy beton, architekci zaczęli śmielej sięgać po ten materiał. Dopiero wówczas zaczęły masowo powstawać projekty gdzie beton jest głównym materiałem wpływającym na wygląd obiektu. Dziś wręcz słyszymy o zjawisku określanym jako „betonoza” w odniesieniu do niektórych projektów, choć najczęściej wynika to z niezrozumienia aspektów projektowych lub wykonawczych. Niemniej świadczy to o powszechnym stosowaniu betonu.

Uczestniczył Pan w wielu prestiżowych inwestycjach z użyciem betonu architektonicznego. Czy jakiś obiekt jest Panu szczególnie bliski i wyjątkowy?

Jest kilka takich obiektów, dlatego ograniczę się do dwóch: mam duży sentyment do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Przy tym obiekcie nie uczestniczyłem wprawdzie na etapie projektowania, jednak sama specyfikacja powstała w oparciu o moją książkę, za to miałem przyjemność brać udział w całym procesie realizacji: począwszy od wyboru kolorystyki betonu aż po odbiory końcowe. Kolejnym obiektem jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Budynek jest jeszcze w trakcie realizacji, ale swoja przygodę z tym projektem rozpocząłem od napisania specyfikacji dla betonu architektonicznego na prośbę amerykańskiego biura Thomas Phifer and Partners, a obecnie prowadzę nadzory dla Inwestora. To pierwszy tego typu obiekt z tak dużą ilością białego betonu w Polsce, a może i w Europie!

Proszę wskazać przewagę betonu architektonicznego nad innymi materiałami wykończeniowymi.

Przewagę? No cóż, to po prostu materiał, który potrafi być piękny będąc jednocześnie surowym, można go kształtować w dowolny sposób, stosując zarówno kolor, jak i teksturę odróżniającą się od innych materiałów.

Jak radzić sobie z zachowaniem wysokiej jakości materiałów budowlanych w obliczu problemów z dostępnością surowców?

W przypadku betonu nie jest to trudne. Ten materiał jest akurat powszechnie dostępny ponieważ mamy w Polsce bogate złoża zarówno kruszyw, jak i składników cementu. Trudniejsza sytuacja jest z dostępnością składników do produkcji domieszek, ale postęp technologiczny w tej dziedzinie jest tak duży, że producenci dość szybko zastępują jeden składnik drugim.

Jaka jest rola nadzoru i kontroli przy produkcji mieszanki betonowej oraz gotowych elementów?

Z pewnością ogromna. Można stworzyć doskonałą recepturę lub idealny element i utracić ich walory na etapie produkcji, transportu czy też wbudowania w konstrukcję. Biorę udział zarówno przy wdrażaniu jak i weryfikacji zakładowej kontroli produkcji i bardzo często okazuje się, że brak ciągłego doskonalenia procesu sprawia, że pojawiają się błędy, których stosunkowo łatwo można było uniknąć.

Sporo mówi się o zrównoważonym rozwoju w budownictwie. Czy jest możliwe, aby budynki były neutralne klimatycznie?

Już od dawna producenci materiałów budowlanych starają się ograniczać wpływ materiałów budowlanych na środowisko. Dążenie do ograniczenia emisji CO2 jest jednym z podstawowych zadań technologów na całym świecie. Często pojawiają się zarzuty, że jest to tylko skutek coraz większych opłat, a nie faktyczne dążenie do ograniczenia wpływu na środowisko. Myślę jednak, że takie rozumowanie nie jest sprawiedliwe. Oczywiście firmy muszą zarabiać choćby po to aby pracownicy mieli zatrudnienie, więc jeśli można połączyć rozwój firmy z dbałością o środowisko wszystkim może to wyjść na dobre.

Ma Pan bogate doświadczenie technologiczne w kluczowych koncernach branży betonowej. Jakie kompetencje uważa Pan za najcenniejsze w prowadzeniu własnej firmy Technologia Betonów Architektonicznych i Specjalistycznych?

Z pewnością doświadczenie zdobyte w jednych z najważniejszych światowych koncernów sprawiło, że mogłem doskonalić się biorąc udział najciekawszych budowach, jakie realizowano w Polsce. Począwszy od wbudowywania betonów samozagęszczalnych na budowie metra, przez ogromne przedsięwzięcie, jakim było betonowanie płyty fundamentowej pod turbinę w Bełchatowie (24 tysiące metrów w jednym cyklu betonowania), po kilkanaście tysięcy metrów podwodnego betonowania „korka” pod Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Praca w koncernach pozwoliła mi na uczestnictwo w międzynarodowych badaniach produktów specjalnych oraz na wzięcie udziału w wielu ważnych konferencjach w Polsce i na świecie, zarówno jako słuchacz, a często również jako prelegent. Wszystko to wraz z doświadczeniem menadżerskim ułatwia mi obecnie poruszanie się po rynku budowlanym.

W jakich segmentach działalności widzi Pan szanse rozwoju dla swojej działalności?

Staram się nie ograniczać swojej działalności jedynie do betonu architektonicznego. Współpracuję również z jednostką certyfikującą jako inspektor, staram się prowadzić badania nad betonami specjalistycznymi. Podjąłem się także pisania kolejnej książki o betonie architektonicznym.

Jakim pasjom oddaje się Krzysztof Kuniczuk w chwilach wolnych od pracy?

Książki, dom i narty! Dom pełen betonu, który po trzech latach od zamieszkania dalej jest wykańczany. Staram się dużo robić sam. Kuchnia z elementami betonu, kominek obudowany betonem, posadzka z wypolerowanego betonu, ogrodzenie z elementami z betonu warstwowego, a w kolejce czeka już wylanie podstopnic schodów…

Treści powiązane

Beton pod ogrzewanie podłogowe
Beton pod ogrzewanie podłogowe
Chcąc uniknąć szpecących ściany grzejników coraz częściej decydujemy się na ogrzewanie podłogowe. To nowoczesne, estetyczne rozwiązanie, dodatkowo świetnie sprawdza się z instalowanymi pompami ciepła. Zastosowanie ogrzewania podłogowego wymusza dobór odpowiednich materiałów posadzkowych. Przyglądamy się, jakie rozwiązania wziąć pod uwagę, jaki zastosować beton na ogrzewanie podłogowe, aby uzyskać ciekawy efekt wizualny, wytrzymałą podłogę dobrze przepuszczającą i utrzymującą ciepło.
Domieszki do betonu – co warto wiedzieć?
Domieszki do betonu – co warto wiedzieć?
Domieszki to ważny składnik betonu, który w dużym stopniu przesądza o jego właściwościach, parametrach wytrzymałościowych, możliwościach zastosowania w określonych warunkach środowiskowych czy pogodowych. Co trzeba wiedzieć o domieszkach? Jakie ich rodzaje wyróżniamy i które warto rozważyć zależnie od charakteru wznoszonej konstrukcji?
Konsystencja betonu – metody badania
Konsystencja betonu – metody badania
Czym jest konsystencja betonu? Do czego służy ten parametr? Po co określa się konsystencję betonu i w jaki sposób się ją bada? O tym w poniższym artykule.
Projektowanie mieszanki betonowej
Projektowanie mieszanki betonowej
Beton to mieszanina cementu, wody, piasku, ewentualnie kruszywa. Zależnie od przeznaczenia betonu i oczekiwanych jego parametrów, proporcje powyższych składników będą inne. Jak więc odpowiednio zaprojektować mieszankę betonową?
O działalności Polskiego Związku Producentów Kruszyw i rynku kruszyw opowiada dr inż. Łukasz Machniak
O działalności Polskiego Związku Producentów Kruszyw i rynku kruszyw opowiada dr inż. Łukasz Machniak
"Polska jest trzecim producentem kruszyw w Europie" - o roli Polskiego Związku Producentów Kruszyw mówi Dyrektor Biura Zarządu Łukasz Machniak.
Geopolimery – beton nowej generacji
Geopolimery – beton nowej generacji
Beton jest materiałem najczęściej wykorzystywanym przez człowieka. O jego popularności przesądza wysoka trwałość, wytrzymałość i łatwość formowania. Jego produkcja ma jednak negatywny wpływ na środowisko. Współczesne poszukiwanie proekologicznych technologii we wszystkich gałęziach przemysłu, w tym w budownictwie, powoduje sięgnięcie po rozwiązania znane już w starożytności.
Beton wyrobem budowlanym
Beton wyrobem budowlanym
Beton został prawnie ustanowiony wyrobem budowlanym rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 17 listopada 2016 r., ale dopiero od 1 stycznia 2021 r. zaczęły obowiązywać wymagania wynikające z tej ustawy. Ustawodawcy przyświecała idea zwiększenia zaufania do wyrobu i podniesienia jakości rynkowej wytwarzanego betonu. To ukłon w stronę odbiorcy, nakładający jednocześnie na producenta kilka dodatkowych obowiązków.
Beton zwykły kontra beton towarowy
Beton zwykły kontra beton towarowy
Beton jest najstarszym materiałem budowlanym stosowanym do budowy różnych obiektów. Jego historia liczy ponad 9000 lat. Przez szereg wieków jego receptura ewoluowała. W dawnych czasach stosowano gips lub wapno jako czynniki wiążące beton, aby obecnie dojść do nowoczesnych, bardziej trwałych i stabilnych struktur betonu towarowego.
​Jak rysuje się przyszłość branży prefabrykacyjnej?
​Jak rysuje się przyszłość branży prefabrykacyjnej?
Rozmowa z Przemysławem Borkiem, prezesem Zarządu Pekabex Bet SA, Wiceprezesem Zarządu Pekabex SA. na temat sytuacji obecnej i prognoz dla rynku prefabrykacji.
Beton podwodny
Beton podwodny
Beton ten, jak sama nazwa wskazuje, jest wyrobem specjalnego przeznaczenia. Stosowany jest w warunkach trudnych, agresywnych, wymaga więc innego składu, aby uzyskać parametry gwarantujące wytrzymałość i trwałość konstrukcji podwodnych. Poznaj cechy betonu podwodnego, jego skład i działanie i metody betonowania w wodzie.
Beton lekki
Beton lekki
Materiał ten – jak sama nazwa wskazuje – doskonale sprawdzi się tam, gdzie potrzebny jest wytrzymały wyrób o niskiej wadze. Z czego powstaje lekki beton? Jaki jest jego skład, a tym samym właściwości. Gdzie można go zastosować? – o tym piszemy w poniższym artykule.
Beton posadzkowy
Beton posadzkowy
Ze względu na swoje przeznaczenie beton posadzkowy musi wyróżniać się większą wytrzymałością niż beton konstrukcyjny czy dekoracyjny. Jaki jest skład betonu na posadzkę? Z jakich składników się go produkuje? Jakie ma właściwości? W tym artykule przybliżamy beton posadzkowy.
Naprawa betonu
Naprawa betonu
Choć beton to materiał budowlany cechujący się wysoką trwałością i wytrzymałością, w długiej perspektywie ulega działaniu czynników powodujących pęknięcia, ubytki, ukruszenia. Wiele z nich w prosty sposób można zniwelować i przywrócić pierwotny wygląd i funkcjonalność konstrukcji. Dowiedzcie się, jakie są przyczyny i rodzaje ubytków betonowych oraz jak je naprawiać.
Pielęgnacja betonu
Pielęgnacja betonu
Pielęgnacja betonu to czynności wykonywane na etapie twardnienia cementu, które mają zapobiec zbyt szybkiemu odparowaniu wody, a tym samym powstaniu mikropęknięć i uzyskaniu gorszych parametrów wytrzymałościowych, mrozoodporności i mniejszej odporności na agresję chemiczną. Jak pielęgnować beton? Czy inne zabiegi wymagane są latem i zimą? Dlaczego pielęgnacja betonu jest tak ważna? O tym piszemy w tym artykule.
Prefabrykaty - fakty i praktyka. Planowanie inwestycji i proces projektowy - komentuje inż. Jacek Trzcieliński
Prefabrykaty - fakty i praktyka. Planowanie inwestycji i proces projektowy - komentuje inż. Jacek Trzcieliński
Rekomendujemy Państwu lekturę pierwszej części publikacji mgr inż. budownictwa Jacka Trzcielińskiego, poświęconą prefabrykacji, a konkretnie planowaniu inwestycji oraz procesowi projektowemu.
Betonowanie zimą
Betonowanie zimą
Zima to trudny czas do wykonywania pewnych prac budowlanych. Niskie temperatury zaburzają przebieg reakcji chemicznych. Uzyskanie oczekiwanych parametrów wytrzymałościowych konstrukcji betonowej wymaga dodatkowych zabiegów i czynności, aby zagwarantować właściwy przebieg hydratacji. Przyglądamy się, jak poprawnie przeprowadzić proces betonowania zimą.
Beton napowietrzony
Beton napowietrzony
Beton poddaje się procesowi napowietrzania, aby podnieść jego mrozoodporność. Odbywa się to poprzez dodanie odpowiednich domieszek. Jakie rodzaje domieszek napowietrzających są dostępne? Kiedy je stosować? Jakie właściwości ma napowietrzony beton? O tym piszemy w poniższym artykule.
Skurcz betonu
Skurcz betonu
Skurcz betonu jest zjawiskiem, które ma miejsce w momencie utraty przez beton wody, a tym samym zmniejszenia jego objętości. Dochodzi do niego pod wpływem czynników fizycznych lub chemicznych, nie zaś np. obciążeń mechanicznych. W tym artykule analizujemy, jakie są rodzaje skurczu betonu, co na niego wpływa oraz jak można mu zapobiegać.
Podłoga z betonu
Podłoga z betonu
Beton z rozmachem wkroczył na salony i jest symbolem nowoczesności, otwartości na nowe trendy. Wykorzystywany jest do modnego wykańczania ścian i podłóg. W tym artykule skupiamy się na zastosowaniu betonu na podłogach wnętrz domów. Jakie korzyści daje zastosowanie tego materiału? Czy jest trudny w pielęgnacji. Jakie efekty aranżacyjne można uzyskać?
Nawierzchnie betonowe czy asfaltowe?
Nawierzchnie betonowe czy asfaltowe?
Królujące dawniej na polskich drogach nawierzchnie asfaltowe coraz częściej zastępowane są przez betonowe. Co przesądza o wyborze? Czy można jednoznacznie stwierdzić, która technologia jest lepsza? Jakie są wady i zalety każdego rozwiązania? O tym więcej w poniższym artykule.
Emisyjność betonu - komentarz ekspercki dr inż. Katarzyny Synowiec, głównego specjalisty ds. projektów badawczo-rozwojowych w Centrum Technologicznym Betotech Sp. z o.o.
Emisyjność betonu - komentarz ekspercki dr inż. Katarzyny Synowiec, głównego specjalisty ds. projektów badawczo-rozwojowych w Centrum Technologicznym Betotech Sp. z o.o.
Beton plasuje się na drugiej pozycji w rankingu najpowszechniej stosowanych przez człowieka materiałów, ustępując miejsca tylko wodzie. Tak powszechnie stosowany w zurbanizowanym świecie, nie pozostaje jednak obojętny dla jakości i funkcjonalności tego świata.
What’s up doc? - wywiad z dr inż. Krzysztofem Poganem, właścicielem firmy KP-Project
What’s up doc? - wywiad z dr inż. Krzysztofem Poganem, właścicielem firmy KP-Project
Krzysztof Pogan to inżynier budownictwa, doktor nauk technicznych, ceniony ekspert z zakresu chemii budowlanej i przedsiębiorca, oferujący rozwiązania dla szeroko rozumianego budownictwa. Zapraszamy do lektury wywiadu z właścicielem firmy KP-Project.
Elementy prefabrykowane w budownictwie wielorodzinnym
Elementy prefabrykowane w budownictwie wielorodzinnym
Modułowe elementy wykorzystywane są w budownictwie o konstrukcji betonowej, drewnianej lub stalowej. Choć prefabrykaty nie są jeszcze powszechnie stosowane, ich popularność wzrasta. Zalety budowania w tej technologii są doceniane przez inwestorów i przesądzają o wyborze prefabrykacji w budownictwie wielorodzinnym.
Mieszalniki do betonu
Mieszalniki do betonu
Właściwe połączenie wszystkich składników betonu to warunek uzyskania dobrej jakości mieszanki. Pomocne w tej czynności będzie zastosowanie specjalistycznego mieszalnika. Przeglądamy dostępne na rynku urządzenia. Sprawdzamy ich rodzaje i zastosowania.

Komentarze

ja
jakiś link z ciekawymi realizacjami z betonu???
01.02.2023