• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Beton lekki

Materiał ten – jak sama nazwa wskazuje – doskonale sprawdzi się tam, gdzie potrzebny jest wytrzymały wyrób o niskiej wadze. Z czego powstaje lekki beton? Jaki jest jego skład, a tym samym właściwości. Gdzie można go zastosować? – o tym piszemy w poniższym artykule.
Beton lekki

Skład lekkiego betonu

Beton lekki od zwykłego odróżnia inny skład. Praktycznie nie stosuje się do jego wykonania tradycyjnego kruszywa, czyli np. żwiru. Jego wyeliminowanie znacznie wpływa na wagę powstałej mieszanki powodując, że jest ona nieporównywalnie lżejsza od betonu konstrukcyjnego. Czym więc zastępowany jest składnik, który stanowi 65-80% objętości betonu?

Zamiast tradycyjnego kruszywa stosuje się np. kulki ze styropianu, lekkie kruszywa (np. keramzytowe) lub pianę techniczną.

Pozostałe składniki to cement portlandzki i oczywiście woda.

Zastosowanie betonu lekkiego

Jakie wyroby z betonu lekkiego dostępne są na rynku?

Ten rodzaj betonu doskonale sprawdza się jako warstwa izolacyjna, np. zamiast styropianu pod posadzkę czy na warstwy spadkowe na dachach i stropach.

Lekki beton komórkowy w postaci bloczków wykorzystywany jest do budowy i wypełniania stropów, powstają z niego także inne elementy prefabrykowane.

Z betonu lekkiego z keramzytem buduje się ściany, ścianki działowe oraz posadzki.

Lekki beton komórkowy sprawdza się jako surowiec do wykonania bloczków czy nadproży.

Jest także stosowany jako materiał dekoracyjny.

Producenci lekkiego betonu zalecają jego stosowanie również w budownictwie mostowym i drogowym, przy wypełnianiu przestrzeni wokół rur, przewodów, do wyrównywania powierzchni czy podczas renowacji starych stropów, mających na celu odciążenie konstrukcji.

Beton lekki – właściwości

Jak wspomniano, beton lekki nie jest wykorzystywano jako materiał konstrukcyjny. Zastosowane do jego wykonania składniki powodują, że beton lekki ma inne właściwości w odniesieniu do takich parametrów, jak:

  • gęstość
  • wytrzymałość na ściskanie
  • przewodzenie ciepła

Norma PN-EN 206 jako definicję betonu lekkiego podaje, iż jest to beton o gęstości w stanie suchym nie mniejszej niż 800kg/m3 i nie większej niż 2000kg/m3.

Betony lekkie mogą osiągać stosunkowo wysokie wytrzymałości na ściskanie. Dzięki zastosowaniu kruszyw lekkich nowej generacji oraz odpowiedniej modyfikacji składu betonu za pomocą dodatków i domieszek, istnieje możliwość uzyskania wytrzymałości na poziomie 140 MPa.

W przypadku betonu lekkiego wskazuje się na takie jego cechy, jak:

  • termoizolacyjność umożliwiająca oszczędność energii
  • wysoka izolacyjność akustyczna, dobre tłumienie dźwięków
  • niski ciężar.

Niższe przewodzenie ciepła przez lekki beton pozwala lepiej zabezpieczyć budynek przed utratą ciepła.

Jeśli chodzi o ciężar, lekki beton wytworzony z użyciem kruszywa keramzytowego może być aż siedmiokrotnie lżejszy od tradycyjnego. Z kolei jastrych anhydrytowy w systemie z betonem na bazie kulek polistyrenowych pozwala uzyskać prawie trzykrotnie mniejsze obciążenie na m2 niż tradycyjny jastrych cementowy.

To właściwości, które zapobiegają obciążaniu konstrukcji.

Beton lekki – wykonanie

Wykonanie lekkiego betonu dostarcza więcej problemów niż produkcja tradycyjnego.

Proces jego projektowania jest bardziej skomplikowany, jego produkcja wymaga dodatkowych zabiegów technologicznych, co zwiększa ryzyko błędu.

Zróżnicowana struktura lekkich kruszyw powoduje ich odmienną nasiąkliwość. Wysoka nasiąkliwość wielu z nich może negatywnie wpływać na urabialność mieszanki, komplikując tym samem proces wykonania lekkiego betonu.

Treści powiązane

Włókna do betonu
Włókna do betonu
Włókna do zbrojenia betonu są powszechnym dodatkiem wpływającym na właściwości mieszanki oraz związanego betonu. Poznaj rodzaje włókien, materiały wykorzystywane do ich produkcji, zastosowanie zbrojonych materiałów budowlanych, betonów wzmacnianych włóknami.
Badanie betonów
Badanie betonów
Beton, jako najczęstszy materiał budowlany, to mieszanka składników użytych w określonych proporcjach. Jego skład, ilość poszczególnych kruszyw i domieszek przesądzają o uzyskiwanych finalnie właściwościach tego wyrobu budowlanego. Stąd też konieczność stałej kontroli i badań, pozwalających na utrzymywanie deklarowanych przez producenta parametrów i dających gwarancję jakości.
Beton posadzkowy
Beton posadzkowy
Ze względu na swoje przeznaczenie beton posadzkowy musi wyróżniać się większą wytrzymałością niż beton konstrukcyjny czy dekoracyjny. Jaki jest skład betonu na posadzkę? Z jakich składników się go produkuje? Jakie ma właściwości? W tym artykule przybliżamy beton posadzkowy.
Domieszki do betonu
Domieszki do betonu
Tempo rozwoju branży budowlanej stymuluje pojawianie się na rynku coraz bardziej nowoczesnych dodatków i domieszek do betonu. Stanowią one szeroką gamę produktów o różnorodnej budowie chemicznej i właściwościach.
Autoklawizowany beton komórkowy
Autoklawizowany beton komórkowy
Autoklawizacja to jeden z etapów wytwarzania materiału konstrukcyjnego, jakim są bloczki z betonu komórkowego. Pozwala uzyskać produkt gotowy do użytku i posiadający wymagane parametry wytrzymałościowe w znacznie krótszym czasie, niż w przypadku produkcji betonu towarowego. Dowiedz się, jak wygląda produkcja bloczków betonowych, jakie stosuje się surowce do wyrobu gazobetonu oraz jakie znajduje zastosowanie autoklawizowany beton komórkowy.
Beton pod ogrzewanie podłogowe
Beton pod ogrzewanie podłogowe
Chcąc uniknąć szpecących ściany grzejników coraz częściej decydujemy się na ogrzewanie podłogowe. To nowoczesne, estetyczne rozwiązanie, dodatkowo świetnie sprawdza się z instalowanymi pompami ciepła. Zastosowanie ogrzewania podłogowego wymusza dobór odpowiednich materiałów posadzkowych. Przyglądamy się, jakie rozwiązania wziąć pod uwagę, jaki zastosować beton na ogrzewanie podłogowe, aby uzyskać ciekawy efekt wizualny, wytrzymałą podłogę dobrze przepuszczającą i utrzymującą ciepło.
Popiół lotny – dodatek do betonu
Popiół lotny – dodatek do betonu
Popiół lotny to jeden ze składników betonu. Skąd pochodzi? Jaki ma skład i właściwości? Przeczytajcie w tym artykule więcej o popiele lotnym.
Certyfikacja betonu towarowego
Certyfikacja betonu towarowego
Odkąd beton został uznany wyrobem budowlanym, podlega jednemu z dwóch systemów oceny i weryfikacji zgodności w zależności od zastosowania. Jakie zadania spoczywają na producencie? Co należy uwzględnić wdrażając system Zakładowej Kontroli Produkcji? Spełnienie jakich kryteriów gwarantuje uzyskanie certyfikatu?
Domieszki do betonu – co warto wiedzieć?
Domieszki do betonu – co warto wiedzieć?
Domieszki to ważny składnik betonu, który w dużym stopniu przesądza o jego właściwościach, parametrach wytrzymałościowych, możliwościach zastosowania w określonych warunkach środowiskowych czy pogodowych. Co trzeba wiedzieć o domieszkach? Jakie ich rodzaje wyróżniamy i które warto rozważyć zależnie od charakteru wznoszonej konstrukcji?
Projektowanie mieszanki betonowej
Projektowanie mieszanki betonowej
Beton to mieszanina cementu, wody, piasku, ewentualnie kruszywa. Zależnie od przeznaczenia betonu i oczekiwanych jego parametrów, proporcje powyższych składników będą inne. Jak więc odpowiednio zaprojektować mieszankę betonową?
Beton wyrobem budowlanym
Beton wyrobem budowlanym
Beton został prawnie ustanowiony wyrobem budowlanym rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 17 listopada 2016 r., ale dopiero od 1 stycznia 2021 r. zaczęły obowiązywać wymagania wynikające z tej ustawy. Ustawodawcy przyświecała idea zwiększenia zaufania do wyrobu i podniesienia jakości rynkowej wytwarzanego betonu. To ukłon w stronę odbiorcy, nakładający jednocześnie na producenta kilka dodatkowych obowiązków.
Betonowanie zimą
Betonowanie zimą
Zima to trudny czas do wykonywania pewnych prac budowlanych. Niskie temperatury zaburzają przebieg reakcji chemicznych. Uzyskanie oczekiwanych parametrów wytrzymałościowych konstrukcji betonowej wymaga dodatkowych zabiegów i czynności, aby zagwarantować właściwy przebieg hydratacji. Przyglądamy się, jak poprawnie przeprowadzić proces betonowania zimą.
Beton zwykły kontra beton towarowy
Beton zwykły kontra beton towarowy
Beton jest najstarszym materiałem budowlanym stosowanym do budowy różnych obiektów. Jego historia liczy ponad 9000 lat. Przez szereg wieków jego receptura ewoluowała. W dawnych czasach stosowano gips lub wapno jako czynniki wiążące beton, aby obecnie dojść do nowoczesnych, bardziej trwałych i stabilnych struktur betonu towarowego.
Jak kupić beton towarowy?
Jak kupić beton towarowy?
Zbieramy informacje, na co zwrócić uwagę zamawiając beton. Jaki produkt wybrać zależnie od przeznaczenia, jakie dodatkowe usługi warto rozważyć. Przeczytajcie, jak kupować beton towarowy.
Klasy betonu
Klasy betonu
Beton jest materiałem budowlanym uzyskanym z połączenia kilku składników, którego kluczowym półproduktem jest cement. Zależnie od użytego cementu i zastosowanych domieszek powstaje produkt o odmiennych parametrach i przeznaczeniu. W celu znormalizowania betonu, a tym samym zagwarantowania odbiorcy produktu o oczekiwanej jakości i właściwościach wprowadzono klasy betonu.
Beton podwodny
Beton podwodny
Beton ten, jak sama nazwa wskazuje, jest wyrobem specjalnego przeznaczenia. Stosowany jest w warunkach trudnych, agresywnych, wymaga więc innego składu, aby uzyskać parametry gwarantujące wytrzymałość i trwałość konstrukcji podwodnych. Poznaj cechy betonu podwodnego, jego skład i działanie i metody betonowania w wodzie.
Naprawa betonu
Naprawa betonu
Choć beton to materiał budowlany cechujący się wysoką trwałością i wytrzymałością, w długiej perspektywie ulega działaniu czynników powodujących pęknięcia, ubytki, ukruszenia. Wiele z nich w prosty sposób można zniwelować i przywrócić pierwotny wygląd i funkcjonalność konstrukcji. Dowiedzcie się, jakie są przyczyny i rodzaje ubytków betonowych oraz jak je naprawiać.

Komentarze

J-Z-H
Beton lekki. Budownictwo Ogólne Żenczykowski.
20.04.2024