Zbiorniki na deszczówkę
fot. domiwoda.pl
Zalety deszczówki
Woda deszczowa traktowana jest obecnie jako dar przyrody. Właściwe jej odprowadzanie jest obowiązkiem każdego właściciela działki. Prawo jasno wskazuje, że nie może być wprowadzana do kanalizacji czy do gruntu, można ją za to zagospodarować na własne potrzeby, instalując odpowiedni system przechwytywania i gromadzenia wody opadowej.
Deszczówka to darmowa woda, którą można wykorzystać choćby do prac porządkowych na podjazdach, tarasach, w garażach, podlewania rabatek w przydomowym ogrodzie, zasilania oczka wodnego lub stawu.
Warto podkreślić, że miękka woda deszczowa jest lepiej przyswajalna dla roślin, bogata w związki mineralne, a co za tym idzie – poprawia ich wzrost, rozwój, kwitnięcie. Jej temperatura zbliżona do otoczenia pozwala uniknąć przez rośliny szoku termicznego, jakim jest podlewani czy zraszanie zimną wodą z wodociągu.
Zbieranie wód opadowych jest więc rozsądnym rozwiązaniem z powodów zarówno ekonomicznych, jak i ekologicznych. Pozwala zaoszczędzić wodę z wodociągu, którą trzeba by użyć do nawadniania ogrodu. Jednocześnie wykorzystuje się wodę będącą naturalnym zasobem, bez konieczności zużywania jej ograniczonych szczególnie w okresie suszy zasobów.
Rodzaje zbiorników na wodę opadową
Dostępne są zbiorniki:
- naziemne
- podziemne
Naziemne zbiorniki na wodę występują w wielu rozmiarach, kształtach i kolorach. Dopasowanie zbiornika do stylu domu i jego kolorystyki znacznie podnosi walory estetyczne terenu przydomowego. Wykonane są z materiałów imitujących ceramikę, drewno czy naturalny kamień.
Ważne, aby zbiornik był wykonany z solidnego, odpornego na warunki atmosferyczne materiału. Przeźroczysty zbiornik zwiększa dopływ światła, co przyspiesza niekorzystne namnażanie się glonów.
Kupując zbiornik używany warto ustalić, co było w nim wcześniej magazynowane, czy nie zawiera pozostałości szkodliwych substancji, toksycznych chemikaliów.
Montowane są bezpośrednio pod rurą spustową lub przy rynnie, poprzez zamontowanie odgałęzienia.
Zbiorniki podziemne muszą być wykonane z materiałów odpornych na napierający grunt. Wymagają wkopania głęboko w ziemię. Są zazwyczaj większe od tych naziemnych, pozwalają gromadzić większe zasoby deszczówki. Mogą być wykorzystywane do zasilania instalacji nawadniającej lub domowej instalacji z wykorzystaniem deszczówki. Woda w zbiorniku pod ziemią nie nagrzewa się i nie ma dostępu do światła, minimalizując rozwój mikroorganizmów.
Podziemne zbiorniki występują w kształcie prostopadłościanu, poziomego walca, spłaszczonej czy kuli. Odpowiedni kształt, wzmocnienia i wyprofilowania zwiększają sztywność i podnoszą odporność na zniekształcenia czy zniszczenia. Dostęp do zbiornika podziemnego możliwy jest poprzez zamontowanie nadbudowy.
Umiejscowienie zbiornika podziemnego powinno ułatwiać połączenie z systemem orynnowania, zbierającego wodę deszczową.
Jaki zbiornik wybrać?
Oprócz kwestii estetycznej, kluczowym parametrem przy wyborze zbiornika na wodę deszczową jest jego rozmiar. Wielkość dostosowuje się do powierzchni dachu, z którego będzie pozyskiwana deszczówka. Przyjmuje się, że na każde 25m2 dachu powinno przypadać 1m3 pojemnika na wodę.
Decyzja o wyborze zbiornika naziemnego czy podziemnego będzie uzależniona od rozmiaru działki, warunków pozwalających na instalację konkretnego systemu. Zamontowanie zbiornika pod ziemią ogranicza możliwość nasadzenia roślin na powierzchni nad nimi – system korzeniowy roślin mógłby łatwo uszkodzić instalację.
System gromadzenia deszczówki – akcesoria
W zbiorniku podziemny montuje się filtr do wody, przechwytujący wszelkie zanieczyszczenia.
Warto także stosować filtry w rurach spustowych, które powstrzymają dostawanie się liści, drobnych gałązek do zbiornika wodnego.
Zbiorniki powinny być wyposażone w zawór zamykający dopływ wody lub ogranicznik, który w momencie zapełnienia zbiornika przekierowuje nadmiar deszczówki do kanalizacji burzowej.
Stosuje się także uspokajacze wody, czyli montowane na dnie zbiornika kształtki, zmieniające kierunek dopływającej wody, aby ta nie mąciła zgromadzonych na dnie osadów.
Pobór wody ze zbiornika odbywa się przy pomocy zainstalowanego kranika, węża ogrodowego lub pompy. Pompa umożliwia pobieranie wody pod odpowiednim ciśnieniem, uzyskując pożądaną siłę zraszania.
Program Moja Woda
Program „Moja Woda”, organizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przewidziany jest do końca czerwca 2024 roku lub wcześniejszego wyczerpania przeznaczonych środków.
Dotychczas możliwe było uzyskanie 5000 zł dofinansowania (jednak nie więcej niż 80% inwestycji) na zakup, montaż oraz uruchomienie instalacji umożliwiającej zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych w obrębie nieruchomości.
Wnioski należy składać przed rozpoczęciem inwestycji lub w jej trakcie, wnioski dotyczące zakończonych inwestycji nie będą rozpatrywane.
To program ogólnopolski, niezależnie od niego w wielu miastach i gminach uruchamiane są lokalne programy dofinansowania inwestycji łapania deszczówki.
***
Zbiorniki na wodę deszczową oferują m.in. firmy: Graf, Waterspec, Aquatechnika, Fach-Bet, Impet i inne.