• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Zbiorniki na deszczówkę

Zbieranie deszczówki to doskonałe, proekologiczne rozwiązanie, pozwalające efektywnie zagospodarować wodę opadową. Popularną przed laty beczkę pod rynną zastąpiły nowoczesne systemy. Jaki wybrać zbiornik? Dlaczego warto zbierać deszczówkę i czy można skorzystać z dofinansowania na instalację.
Zbiorniki na deszczówkę

fot. domiwoda.pl

Zalety deszczówki

Woda deszczowa traktowana jest obecnie jako dar przyrody. Właściwe jej odprowadzanie jest obowiązkiem każdego właściciela działki. Prawo jasno wskazuje, że nie może być wprowadzana do kanalizacji czy do gruntu, można ją za to zagospodarować na własne potrzeby, instalując odpowiedni system przechwytywania i gromadzenia wody opadowej.

Deszczówka to darmowa woda, którą można wykorzystać choćby do prac porządkowych na podjazdach, tarasach, w garażach, podlewania rabatek w przydomowym ogrodzie, zasilania oczka wodnego lub stawu.

Warto podkreślić, że miękka woda deszczowa jest lepiej przyswajalna dla roślin, bogata w związki mineralne, a co za tym idzie – poprawia ich wzrost, rozwój, kwitnięcie. Jej temperatura zbliżona do otoczenia pozwala uniknąć przez rośliny szoku termicznego, jakim jest podlewani czy zraszanie zimną wodą z wodociągu.

Zbieranie wód opadowych jest więc rozsądnym rozwiązaniem z powodów zarówno ekonomicznych, jak i ekologicznych. Pozwala zaoszczędzić wodę z wodociągu, którą trzeba by użyć do nawadniania ogrodu. Jednocześnie wykorzystuje się wodę będącą naturalnym zasobem, bez konieczności zużywania jej ograniczonych szczególnie w okresie suszy zasobów.

Rodzaje zbiorników na wodę opadową

Dostępne są zbiorniki:

  • naziemne
  • podziemne

Naziemne zbiorniki na wodę występują w wielu rozmiarach, kształtach i kolorach. Dopasowanie zbiornika do stylu domu i jego kolorystyki znacznie podnosi walory estetyczne terenu przydomowego. Wykonane są z materiałów imitujących ceramikę, drewno czy naturalny kamień.

Ważne, aby zbiornik był wykonany z solidnego, odpornego na warunki atmosferyczne materiału. Przeźroczysty zbiornik zwiększa dopływ światła, co przyspiesza niekorzystne namnażanie się glonów.

Kupując zbiornik używany warto ustalić, co było w nim wcześniej magazynowane, czy nie zawiera pozostałości szkodliwych substancji, toksycznych chemikaliów.

Montowane są bezpośrednio pod rurą spustową lub przy rynnie, poprzez zamontowanie odgałęzienia.

Zbiorniki podziemne muszą być wykonane z materiałów odpornych na napierający grunt. Wymagają wkopania głęboko w ziemię. Są zazwyczaj większe od tych naziemnych, pozwalają gromadzić większe zasoby deszczówki. Mogą być wykorzystywane do zasilania instalacji nawadniającej lub domowej instalacji z wykorzystaniem deszczówki. Woda w zbiorniku pod ziemią nie nagrzewa się i nie ma dostępu do światła, minimalizując rozwój mikroorganizmów.

Podziemne zbiorniki występują w kształcie prostopadłościanu, poziomego walca, spłaszczonej czy kuli. Odpowiedni kształt, wzmocnienia i wyprofilowania zwiększają sztywność i podnoszą odporność na zniekształcenia czy zniszczenia. Dostęp do zbiornika podziemnego możliwy jest poprzez zamontowanie nadbudowy.

Umiejscowienie zbiornika podziemnego powinno ułatwiać połączenie z systemem orynnowania, zbierającego wodę deszczową.

Jaki zbiornik wybrać?

Oprócz kwestii estetycznej, kluczowym parametrem przy wyborze zbiornika na wodę deszczową jest jego rozmiar. Wielkość dostosowuje się do powierzchni dachu, z którego będzie pozyskiwana deszczówka. Przyjmuje się, że na każde 25m2 dachu powinno przypadać 1m3 pojemnika na wodę.

Decyzja o wyborze zbiornika naziemnego czy podziemnego będzie uzależniona od rozmiaru działki, warunków pozwalających na instalację konkretnego systemu. Zamontowanie zbiornika pod ziemią ogranicza możliwość nasadzenia roślin na powierzchni nad nimi – system korzeniowy roślin mógłby łatwo uszkodzić instalację.

System gromadzenia deszczówki – akcesoria

W zbiorniku podziemny montuje się filtr do wody, przechwytujący wszelkie zanieczyszczenia.

Warto także stosować filtry w rurach spustowych, które powstrzymają dostawanie się liści, drobnych gałązek do zbiornika wodnego.

Zbiorniki powinny być wyposażone w zawór zamykający dopływ wody lub ogranicznik, który w momencie zapełnienia zbiornika przekierowuje nadmiar deszczówki do kanalizacji burzowej.

Stosuje się także uspokajacze wody, czyli montowane na dnie zbiornika kształtki, zmieniające kierunek dopływającej wody, aby ta nie mąciła zgromadzonych na dnie osadów.

Pobór wody ze zbiornika odbywa się przy pomocy zainstalowanego kranika, węża ogrodowego lub pompy. Pompa umożliwia pobieranie wody pod odpowiednim ciśnieniem, uzyskując pożądaną siłę zraszania.

Program Moja Woda

Program „Moja Woda”, organizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przewidziany jest do końca czerwca 2024 roku lub wcześniejszego wyczerpania przeznaczonych środków.

Dotychczas możliwe było uzyskanie 5000 zł dofinansowania (jednak nie więcej niż 80% inwestycji) na zakup, montaż oraz uruchomienie instalacji umożliwiającej zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych w obrębie nieruchomości.

Wnioski należy składać przed rozpoczęciem inwestycji lub w jej trakcie, wnioski dotyczące zakończonych inwestycji nie będą rozpatrywane.

To program ogólnopolski, niezależnie od niego w wielu miastach i gminach uruchamiane są lokalne programy dofinansowania inwestycji łapania deszczówki.

***

Zbiorniki na wodę deszczową oferują m.in. firmy: Graf, Waterspec, Aquatechnika, Fach-Bet, Impet i inne.

Treści powiązane

Rodzaje stropów
Rodzaje stropów
Strop to kluczowy element każdej konstrukcji budowlanej. Jego jakość, wytrzymałość muszą być niezawodne. Konsekwencje niewłaściwego stropu mogą być katastrofalne. Poznajcie rodzaje, cechy i parametry poszczególnych stropów.
Mała architektura betonowa
Mała architektura betonowa
Małą architekturą określa drobne elementy architektoniczne, wypełniające przestrzeń publiczną, elementy architektury ogrodowej, niewielkie obiekty kultu religijnego czy służące utrzymaniu porządku. Do ich wykonania stosuje się różnorodne materiały konstrukcyjne. My skupiamy się na betonie i jego zastosowaniu w małej architekturze. Poznaj elementy małej architektury betonowej.
Dom pasywny
Dom pasywny
Tani, ekologiczny, to standardy, które powinien spełniać tzw. dom pasywny. Chodzi o pozyskiwanie energii koniecznej do komfortowego eksploatowania budynku w sposób bierny, darmowy, pasywny, poprzez zastosowanie odpowiednich technologii, materiałów, odzyskiwanie energii pochodzącej z natury, minimalizowanie zapotrzebowania na energię.
Wodne ogrzewanie podłogowe
Wodne ogrzewanie podłogowe
Wodne ogrzewanie podłogowe to jedno z możliwych rozwiązań grzewczych, które mają sprawić, że pomieszczenia będą ciepłe, przytulne i pozbawione widocznych kaloryferów. Jak działa ogrzewanie podłogowe? Na czym polega jego instalacja i jakie korzyści daje taka technologia? Przeczytajcie w tym artykule.
Moje ciepło – program dofinansowania pomp ciepła
Moje ciepło – program dofinansowania pomp ciepła
Działanie pomp ciepła w ogrzewaniu domów jednorodzinnych opiera się na wykorzystaniu energii pobranej z otoczenia. W połączeniu z koniecznym do ich funkcjonowania prądem pochodzącym z odnawialnych źródeł energii stają się jednym z najbardziej ekologicznych urządzeń grzewczych. Nie emitują żadnych szkodliwych substancji typu spaliny czy popiół – ich działanie bazuje na darmowej energii pochodzącej z gruntu, powietrza lub wody.
Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna?
Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna?
Jak oddycha dom? Wymiana powietrza to konieczność, każdy budynek musi być wyposażony w wentylację. Nowoczesne rozwiązania pozwalają uzyskać lepsze efekty wymiany powietrza, minimalne straty ogrzewania, a nawet odzyskiwać ciepło. Porównujemy tradycyjną, prostą wentylację grawitacyjną z systemem rekuperacji. Jak działa każde z tych rozwiązań? Jakie ma zalety i wady? – przeczytajcie o tym w poniższym artykule.
Systemy rynnowe
Systemy rynnowe
Odprowadzenie wody z dachu i ścian budynku to kluczowe zadanie instalowanych na domach systemów rynnowych. Aby skutecznie spełniły swoją funkcję, muszą być wykonane z odpornych materiałów, właściwie zainstalowane. Odpowiednio dopasowane do stylu domu i elewacji mogą dodatkowo podnieść walor estetyczny budynku. W jakie systemy rynnowe warto zainwestować? Na co zwrócić uwagę wybierając orynnowanie?
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Głównym zadaniem pokrycia dachowego jest ochrona budynku przed wpływem zjawisk atmosferycznych – deszczem, śniegiem, słońcem, wiatrem, chłodem. Na jaki rodzaj się zdecydować? Co decyduje o wyborze konkretnego materiału? Poznaj różne materiały stosowane jako pokrycie dachów, ich właściwości i najczęstsze zastosowania.
Fotowoltaika w domu i firmie
Fotowoltaika w domu i firmie
Funkcjonowanie bez energii elektrycznej wydaje się współcześnie niemożliwe. Potrzebujemy jej jak powietrza do życia, pracy, wypoczynku. Niemniej rosnąca świadomość tego, jak produkcja energii negatywnie wpływa na środowisko powoduje, że coraz częściej i chętniej zwracamy się ku odnawialnym źródłom energii.
Ocieplenia budynków
Ocieplenia budynków
Ocieplenie budynku w naszym klimacie to absolutna konieczność. Gwarantuje zachowanie pożądanej, komfortowej temperatury w pomieszczeniach, ale też wpływa na wysokość rachunków za ogrzewanie. Dlatego tak istotne jest poprawne wykonanie izolacji termicznej.
Budowa ścian – przegląd materiałów
Budowa ścian – przegląd materiałów
Technologii budowy ścian jest obecnie wiele, począwszy od tradycyjnych murowych, wypieranych obecnie rozwiązaniami systemowymi opartymi na pustakach, przez technologie szkieletowe drewniane i żelbetowe do gotowych, prefabrykowanych elementów. W tym artykule skupiamy się na ścianach murowanych. Sprawdzamy, jakie materiały można wybrać, jakie mają one właściwości i czym się kierować przy wyborze.
Klimatyzacja w domu
Klimatyzacja w domu
Upalne lata dają w kość. Wysokie temperatury za oknem obniżają komfort przebywania również w pomieszczeniach. Doskonałym rozwiązaniem na upały jest zainstalowanie klimatyzacji. Jak uzyskać przyjemną temperaturę w domu? Jak dobrać odpowiedni system klimatyzacji? Jak dbać o klimatyzator, aby zachować jego wydajność i zdrowe powietrze w pomieszczeniu? Informacje na ten temat zbieramy w tym artykule.
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Pompy ciepła coraz częściej zastępują dotychczasowe rozwiązania grzewcze jakimi są kotły gazowe, olejowe, ogrzewanie elektryczne. Szukamy nowoczesnych, prośrodowiskowych rozwiązań. Czy zastosowanie pompy ciepła pozwoli uzyskać porównywalne parametry grzewcze? Czy warto inwestować w tą technologię?
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Choć klimat wyraźnie się ociepla, to jednak koszty ogrzewania stanowią kluczowy składnik wydatków związanych z eksploatacją domu. Wybieramy więc nowoczesne, ekologiczne i przede wszystkim ekonomiczne rozwiązania.
Budynki inteligentne
Budynki inteligentne
System inteligentnego domu pozwala na automatyzację wszystkich urządzeń podłączonych do wspólnej sieci, zdalne sterowanie elementami systemu dzięki bezprzewodowej technologii przy pomocy jednego urządzenia. To wygoda w domu, biurze, obiektach usługowych czy przemysłowych.

Komentarze

brak komentarzy…