• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
 • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Klimatyzacja w domu

Upalne lata dają w kość. Wysokie temperatury za oknem obniżają komfort przebywania również w pomieszczeniach. Doskonałym rozwiązaniem na upały jest zainstalowanie klimatyzacji. Jak uzyskać przyjemną temperaturę w domu? Jak dobrać odpowiedni system klimatyzacji? Jak dbać o klimatyzator, aby zachować jego wydajność i zdrowe powietrze w pomieszczeniu? Informacje na ten temat zbieramy w tym artykule.
Klimatyzacja w domu

Choć klimatyzatory kojarzą się przede wszystkim jako ratunkowe rozwiązanie na upały, posiadają także funkcje grzewcze i mogą być urządzeniami całorocznymi. Nie zaleca się ich stosowania jako jedyne źródło ciepła, jednak za ich pomocą można w krótkim czasie zmienić temperaturę pomieszczenia zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem.

Zaawansowane urządzenia mogą być wyposażone w funkcje wentylacji pomieszczeń oraz jonizacji powietrza.

Rodzaje klimatyzatorów

Kluczowym kryterium doboru urządzenia jest powierzchnia i liczba pomieszczeń, jakie musi obsłużyć.

Wyróżnia się klimatyzatory:

 • przenośne
 • stacjonarne

Te pierwsze to urządzenia mobilne, które można ustawić w dowolnym pomieszczeniu. Jest podobnie skonstruowane, jak klimatyzator stacjonarny, posiada zarówno parownik, jak i skraplacz, nie wymaga skomplikowanego montażu, kucia, instalowania zewnętrznych agregatów.

Występuje w postaci monobloku (parownik i skraplacz zamknięte są w jednym urządzeniu) lub urządzenia dwuelementowego. Klimatyzator przenośny wymaga wyprowadzenia na zewnątrz rury oprowadzającej powietrze lub przewodu prowadzącego do skraplacza, co wymaga choćby minimalnego uchylenia okna, a co za tym idzie – powoduje wprowadzenie ciepłego powietrza.

Klimatyzatory przenośne są zdecydowanie mniej wydajne.

Klimatyzatory stacjonarne składają się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej połączonych przewodami schowanymi w murach. Jednostka zewnętrzna zawieszana jest na zewnętrznej ścianie budynku, montowana na dachu lub stawiana na ziemi.

Z kolei jednostki wewnętrzne najczęściej umieszczane są na ścianach pod sufitem, także w suficie (wersje kanałowe lub kasetonowe) lub na podłodze.

Wśród klimatyzatorów stacjonarnych stosuje się rozwiązania typu:

 • split
 • multi split

Pierwsze jest połączeniem jednego agregatu zewnętrznego i jednego urządzenia wewnątrz budynku.

Rozwiązanie multi split polega na zainstalowaniu jednego agregatu zewnętrznego i kilku wewnętrznych klimatyzatorów.

O wyborze określonego rozwiązania przesądza układ pomieszczeń, a tym samym odległość wewnętrznych urządzeń od agregatu.

Należy mieć na uwadze, że agregat, który miałby obsłużyć kilka klimatyzatorów, musi mieć odpowiednio większą moc.

Decydując się na kilka klimatyzatorów wewnętrznych, ich moc należy dopasować do powierzchni pomieszczenia, które ma chłodzić.

Jaki klimatyzator wybrać?

Wybierając konkretne rozwiązanie należy uwzględnić kilka parametrów, które będą decydowały o wydajności pracy, komforcie przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu. Najważniejsze z nich to:

 • moc, przyjmuje się, że na 1m2 potrzeba 0,1kW, do schłodzenia 30-metrowego salonu odpowiednie będzie urządzenie o mocy 3 kW
 • wydajność mierzona w m3/h, im wyższa wartość, tym skuteczniejsze działanie, najczęściej wybierane są urządzenia o przepływie od 200 do 400 m3/h
 • natężenie hałasu, wyrażone w dB
 • czynnik chłodzący – mieszanka gazów, posiadająca odpowiednie oznaczenia
 • klasa energetyczna – od niej zależeć będzie, jak bardzo wzrosną rachunki za prąd, im wyższa klasa energetyczna, tych urządzenie jest bardziej energooszczędne, optymalnie A+++
 • regulacja nawiewu – im szerszy zakres regulacji, tym łatwiej dopasujemy prace urządzenia do naszych potrzeb

Na wydajność pracy urządzenia wpływ będą mieć także takie czynniki, jak:

 • rodzaj izolacji budynku
 • wielkość i szczelność okien
 • stosowanie zasłon, żaluzji, rolet
 • lokalizacja ciepłych rur w ścianach czy podłodze
 • nasłonecznienie pomieszczenia, strona świata
 • kondygnacja - najtrudniej schłodzić pomieszczenia bezpośrednio pod dachem
 • wysokość pomieszczeń
 • sąsiedztwo wysokich, betonowych budynków (szczególnie w miastach), które emitują dodatkowe ciepło

Klimatyzator – dodatkowe funkcje

Różne modele mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje. Najczęściej są to:

 • termostat – pozwala na utrzymanie w pomieszczeniu zaprogramowanej temperatury
 • timer – umożliwia ustawienie czasu włączenia i wyłączania urządzenia
 • pilot
 • ruch oscylacyjny – nawiew powietrza kierowany jest naprzemiennie w różne strony
 • ogrzewanie
 • oczyszczanie powietrza
 • osuszanie

Wady i zalety różnych rozwiązań

Biorąc pod uwagę czynnik kosztowy, najtańsze będą klimatyzatory przenośne. Są one jednak mniej wydajne. Na niekorzyść urządzenia typu monoblok działa wysoki poziom hałasu, jaki generuje.

Z kolei cichszy klimatyzator stacjonarny z zewnętrzną jednostką ze względu na swoją konstrukcję wymaga wyprowadzenia za okno cienkich rurek freonowych, co powoduje jednoczesne wpuszczenie gorącego powietrza do pomieszczenia.

Zdecydowanie bardziej wydajne są klimatyzatory stacjonarne.

Na korzyść zainstalowania stacjonarnego klimatyzatora typu split przemawia sytuacja, gdy awarii ulega zewnętrzny agregat. Z działania wyłączony jest wówczas tylko jeden klimatyzator, pozostałe spełniają swoją funkcję. W przypadku instalacji multi split cały system przestałby działać.

Agregaty do rozwiązań multi split są większe, co może stanowić problem z jego umiejscowieniem i zamocowaniem, a tym samym są droższe.

Konserwacja klimatyzacji

Aby uzyskać satysfakcjonujące parametry pracy klimatyzatora, a przy tym czyste powietrze w pomieszczeniu, należy systematycznie serwisować zainstalowane urządzenia. To także wymóg utrzymania prawa do gwarancji w okresie jej obowiązywania.

Serwis należy wykonać przynajmniej raz w roku, aczkolwiek zaleca się przegląd klimatyzacji na przełomie sezonów. Profesjonalny serwisant wykona wszystkie niezbędne czynności, do których należy choćby:

 • sprawdzenie wszystkich funkcji urządzenia
 • weryfikacja szczelności układu chłodniczego
 • uzupełnienie czynnika chłodzącego
 • sprawdzenie systemu odprowadzania skroplin
 • odgrzybienie
 • dezynfekcja
 • wyczyszczenie klimatyzatora i agregatu.

Po stronie użytkownika leży codzienna pielęgnacja, która się sprowadza do czyszczenia obudowy oraz filtra. Na nich gromadzi się kurz, roztocza, zarazki i bakterie. Niektóre filtry wychwytują także pyły będące składnikiem smogu. Ich regularne czyszczenie przy użyciu choćby odkurzacza i wody przedłuży żywotność i zapewni właściwe funkcjonowanie urządzenia, pozwalając na utrzymanie w pomieszczeniu zdrowego powietrza.

Podejmując decyzję o wyborze klimatyzacji zawsze warto wszystkie szczegóły omówić z fachowcami, którzy pomogą przeanalizować istotne zmienne i dobrać urządzenia odpowiednie do oczekiwań użytkowników.

***

Najpopularniejsze marki klimatyzatorów, to: Haier, AUX, LG, Daikin, Gree, Hitachi, Samsung.

Treści powiązane

Budynki inteligentne
Budynki inteligentne
System inteligentnego domu pozwala na automatyzację wszystkich urządzeń podłączonych do wspólnej sieci, zdalne sterowanie elementami systemu dzięki bezprzewodowej technologii przy pomocy jednego urządzenia. To wygoda w domu, biurze, obiektach usługowych czy przemysłowych.
Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna?
Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna?
Jak oddycha dom? Wymiana powietrza to konieczność, każdy budynek musi być wyposażony w wentylację. Nowoczesne rozwiązania pozwalają uzyskać lepsze efekty wymiany powietrza, minimalne straty ogrzewania, a nawet odzyskiwać ciepło. Porównujemy tradycyjną, prostą wentylację grawitacyjną z systemem rekuperacji. Jak działa każde z tych rozwiązań? Jakie ma zalety i wady? – przeczytajcie o tym w poniższym artykule.
Czym ogrzewać dom w 2023 roku?
Czym ogrzewać dom w 2023 roku?
Gdzie szukać oszczędności? Jaka metoda ogrzewania jest obecnie najtańsza? Czy warto inwestować w nowoczesne rozwiązania? W tym artykule przyglądamy się kosztom, jakie wiążą się z ogrzaniem domu w 2023 roku.
Rodzaje stropów
Rodzaje stropów
Strop to kluczowy element każdej konstrukcji budowlanej. Jego jakość, wytrzymałość muszą być niezawodne. Konsekwencje niewłaściwego stropu mogą być katastrofalne. Poznajcie rodzaje, cechy i parametry poszczególnych stropów.
Planowane zmiany w prawie budowlanym 2023
Planowane zmiany w prawie budowlanym 2023
Nowelizowane przepisy prawa budowlanego miały wejść w życie od stycznia 2023 roku. Zgodnie z deklaracjami Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego nowe przepisy obowiązywać będą jednak od kwietnia tego roku. Czy ten termin będzie wiążący i jakie zmiany czekają branżę budowlaną?
Fotowoltaika w domu i firmie
Fotowoltaika w domu i firmie
Funkcjonowanie bez energii elektrycznej wydaje się współcześnie niemożliwe. Potrzebujemy jej jak powietrza do życia, pracy, wypoczynku. Niemniej rosnąca świadomość tego, jak produkcja energii negatywnie wpływa na środowisko powoduje, że coraz częściej i chętniej zwracamy się ku odnawialnym źródłom energii.
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Głównym zadaniem pokrycia dachowego jest ochrona budynku przed wpływem zjawisk atmosferycznych – deszczem, śniegiem, słońcem, wiatrem, chłodem. Na jaki rodzaj się zdecydować? Co decyduje o wyborze konkretnego materiału? Poznaj różne materiały stosowane jako pokrycie dachów, ich właściwości i najczęstsze zastosowania.
Projekt domu – gotowy czy indywidualny?
Projekt domu – gotowy czy indywidualny?
Rozważamy wady i zalety kupna gotowego projektu domu lub zamówienia indywidualnego u architekta. Które rozwiązanie jest lepsze? Na jaką opcję się zdecydować?
Wodne ogrzewanie podłogowe
Wodne ogrzewanie podłogowe
Wodne ogrzewanie podłogowe to jedno z możliwych rozwiązań grzewczych, które mają sprawić, że pomieszczenia będą ciepłe, przytulne i pozbawione widocznych kaloryferów. Jak działa ogrzewanie podłogowe? Na czym polega jego instalacja i jakie korzyści daje taka technologia? Przeczytajcie w tym artykule.
Podłoga z betonu
Podłoga z betonu
Beton z rozmachem wkroczył na salony i jest symbolem nowoczesności, otwartości na nowe trendy. Wykorzystywany jest do modnego wykańczania ścian i podłóg. W tym artykule skupiamy się na zastosowaniu betonu na podłogach wnętrz domów. Jakie korzyści daje zastosowanie tego materiału? Czy jest trudny w pielęgnacji. Jakie efekty aranżacyjne można uzyskać?
Płyty budowlane
Płyty budowlane
Płyty budowlane stanowią gotowe elementy wykorzystywane do szybkiej, suchej zabudowy czy wykończenia wnętrz. Różnorodne materiały z jakich są wykonane przesądzają o ich przeznaczeniu i zastosowaniu. Sprawdzamy rodzaje płyt budowlanych, ich właściwości i możliwości wykorzystania.
Posadzki anhydrytowe
Posadzki anhydrytowe
Posadzki anhydrytowe, czyli samopoziomujące wylewki to alternatywa dla znanych posadzek cementowych. Swoją nazwę zawdzięczają odwodnionemu gipsowi, z którego są wykonane. Jakie są ich właściwości i zalety? Czy są lepsze od tych tradycyjnych? Gdzie znajdują zastosowanie? Między innymi te kwestie omawiamy w poniższym artykule.
Budowa ścian – przegląd materiałów
Budowa ścian – przegląd materiałów
Technologii budowy ścian jest obecnie wiele, począwszy od tradycyjnych murowych, wypieranych obecnie rozwiązaniami systemowymi opartymi na pustakach, przez technologie szkieletowe drewniane i żelbetowe do gotowych, prefabrykowanych elementów. W tym artykule skupiamy się na ścianach murowanych. Sprawdzamy, jakie materiały można wybrać, jakie mają one właściwości i czym się kierować przy wyborze.
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Pompy ciepła coraz częściej zastępują dotychczasowe rozwiązania grzewcze jakimi są kotły gazowe, olejowe, ogrzewanie elektryczne. Szukamy nowoczesnych, prośrodowiskowych rozwiązań. Czy zastosowanie pompy ciepła pozwoli uzyskać porównywalne parametry grzewcze? Czy warto inwestować w tą technologię?
Systemy rynnowe
Systemy rynnowe
Odprowadzenie wody z dachu i ścian budynku to kluczowe zadanie instalowanych na domach systemów rynnowych. Aby skutecznie spełniły swoją funkcję, muszą być wykonane z odpornych materiałów, właściwie zainstalowane. Odpowiednio dopasowane do stylu domu i elewacji mogą dodatkowo podnieść walor estetyczny budynku. W jakie systemy rynnowe warto zainwestować? Na co zwrócić uwagę wybierając orynnowanie?

Komentarze

brak komentarzy…