• Forum Południowe 2024
  • FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

System SOPAB – cyfryzacja procedur budowlanych

System do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie to krok w kierunku cyfryzacji procedur administracyjnych w budownictwie. Kiedy zostanie wdrożony? Na czym ma polegać i jakie przyniesie korzyści? Przeczytaj więcej poniżej.
System SOPAB – cyfryzacja procedur budowlanych

Ideą systemu SOPAB jest uproszczenie procesu składania wniosków budowlanych. Uruchomienie SOPAB ma zapewnić komunikację pomiędzy poszczególnymi organami administracji architektoniczno-budowlanej. Wnioskodawca zaś będzie miał wgląd, na jakim etapie znajduje się wniosek i również poprzez system uzyska końcową decyzję w danej sprawie.

Zasada jednego okienka

System SOPAB stanowi znaczne udogodnienie dla inwestora. Ograniczy konieczność dostarczania do kolejnych organów dokumentów i załączników do wniosków. Przyspieszy równocześnie procedurę uzyskiwania pozwoleń, zgód, opinii i finalizowania zgłoszeń.

System SOPAB ma docelowo obsługiwać

  • budowę domów jednorodzinnych
  • inwestycje deweloperskie
  • inwestycje drogowe
  • inwestycje elektroenergetyczne
  • inwestycje wodne

Zalety systemu SOPAB

Do niezaprzeczalnych plusów wprowadzenia systemu SOPAB zaliczyć można:

  • usprawnienie przepływu informacji
  • przyspieszenie procedur administracyjnych
  • cyfrowa komunikacja, bez konieczności odwiedzania urzędów
  • oszczędność czasu
  • zminimalizowanie liczby dokumentów, składanie przez inwestora tylko jednego wniosku
  • redukcja kosztów magazynowania i archiwizacji papierowej dokumentacji
  • aspekt ekologiczny – redukcja dokumentacji papierowej

Od kiedy system SOPAB?

Wdrażanie Systemu do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie zaplanowano w trzech etapach.

Pierwszy, rozpoczęty w czerwcu 2023 roku, ma na celu uruchomienie pierwszej wersji systemu, który obsłuży procesy realizowane w organach architektury i nadzoru. Na tym etapie SOPAB ma być połączony z Elektronicznym Zarządzaniem Dokumentacją w administracji publicznej oraz aplikacją e-budownictwo, a także zawierać podstawowe raporty, które organy muszą generować do GUS i GUNB.

W drugim etapie, planowanym na przełom 2023-2024 ma nastąpić połączenie SOPAB z systemami Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego i rejestrem Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii oraz włączenie Rejestru Wniosków, Decyzji i Zgłoszeń i Rejestru Kontroli Obowiązkowych do systemu SOPAB.

Ostatni etap przewidziany w 2025 roku ma polegać na zbudowaniu modułu mapowego dla obywateli.

Procedowana jest nowelizacja przepisów prawa budowlanego, które usankcjonują działanie systemu obsługi postępowań administracyjnych i nałożą obowiązek wykorzystywania go we wszystkich organach.

Treści powiązane

Dokumentacja powykonawcza
Dokumentacja powykonawcza
Każda inwestycja budowlana pociąga za sobą gromadzenie pewnych dokumentów, pozwoleń, ale też rejestrowanie poszczególnych jej etapów, ewentualnych zdarzeń i nieprzewidzianych okoliczności, dokonywanie pomiarów, które są kompletowane i finalnie tworzą spory plik istotnych zapisów. Dokumentacja ta trafia po zakończeniu budowy do właściciela lub zarządcy budynku. Kto przygotowuje dokumentację budowlaną? Co powinna zawierać dokumentacja powykonawcza? Przeczytajcie o tym w tym artykule.
Nowe prawo budowlane w 2023 roku
Nowe prawo budowlane w 2023 roku
Od 1 stycznia 2023 roku ma wejść w życie wiele zmian nowelizowanej ustawy o prawie budowlanym. Na jakie nowości należy się przygotować? Czy na nowych przepisach zyskają inwestorzy? Czy zostaną zminimalizowane obciążenia organów administracji architektoniczno-budowlane czy nadzoru budowlanego?
Planowane zmiany w prawie budowlanym 2023
Planowane zmiany w prawie budowlanym 2023
Nowelizowane przepisy prawa budowlanego miały wejść w życie od stycznia 2023 roku. Zgodnie z deklaracjami Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego nowe przepisy obowiązywać będą jednak od kwietnia tego roku. Czy ten termin będzie wiążący i jakie zmiany czekają branżę budowlaną?
Sytuacja w budownictwie na początku 2023 roku
Sytuacja w budownictwie na początku 2023 roku
W styczniu 2023 wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 21,7 - wyższym od notowanego przed miesiącem (minus 23,9). Czy to sygnał odbicia się branży budowlanej? Czy z każdym kolejnym kwartałem rynek budowlany nabierze rozpędu? Sprawdzamy sytuację w budownictwie na początku 2023 roku.

Komentarze

brak komentarzy…