• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Wycinka drzew na działce

Nie każde drzewo można bezkarnie usunąć z własnej działki. Zobacz, wycinkę których drzew konieczne trzeba zgłosić, a kiedy potrzebne jest zezwolenie. Gdzie złożyć wniosek? Poznaj przepisy regulujące wycinanie drzew.
Wycinka drzew na działce

Jakie drzewa można wyciąć bez pozwolenia?

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 roku o Ochronie Przyrody reguluje m.in. zasady usuwania drzew lub krzewów z terenu nieruchomości. Nowelizacja tej ustawy z 17 czerwca 2017 roku wskazuje, które konkretnie drzewa i krzewy mogą być wycięte bez zgłaszania tego faktu do urzędu lub ubiegania się o pozwolenie na wycinkę.

Bez pozwolenia można wyciąć:

  • krzew albo krzewy rosnące w skupisku o powierzchni do 25 m2
  • krzew na terenach pokrytych roślinnością pełniącą funkcje ozdobne, urządzonych pod względem rozmieszczenia i doboru gatunków posadzonych roślin, z wyłączeniem krzewów w pasie drogowym drogi publicznej, na terenie nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków oraz na terenach zieleni
  • drzewa lub krzewy, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej
  • drzewa lub krzewy usuwane w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego
  • drzewa lub krzewy owocowe, z wyłączeniem rosnących na terenie nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków lub na terenach zieleni.
  • drzewa, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:
      • 80 cm - w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego
      • 65 cm - w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego
      • 50 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew

Obowiązek zgłoszenia zamiaru wycięcia drzewa

Jeśli chcemy wyciąć drzewa, których obwód przekracza wartości zapisane w Ustawie o Ochronie Przyrody, musimy ten fakt zgłosić do odpowiedniego urzędu. Ta procedura dotyczy drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W sytuacji, gdy w odniesieniu do wymienionych wcześniej drzew obwód pnia przekracza na wysokości 5 cm wskazane wymiary, zachodzi konieczność zgłoszenia zamiaru wycięcia drzewa.

Zatem przeprowadzony przez nas pomiar przesądza, czy plan wycięcia drzewa wymaga sformalizowania.

Zamiar usunięcia drzewa zgłasza się w urzędzie miasta lub gminy. Poprawnie przygotowane zgłoszenie zawiera dane kontaktowe właściciela nieruchomości, oznaczenie nieruchomości, na której ma być przeprowadzona wycinka oraz rysunek lub mapkę z zaznaczonym na nieruchomości drzewem do usunięcia a także liczbę drzew do planowanego usunięcia i ewentualnie pełnomocnictwo, jeżeli sprawą nie zajmuje się właściciel. Zgłoszenie dostarcza się do urzędu osobiście, pocztą lub wysyła przez ePUAP.

Po złożeniu zgłoszenia można spodziewać się (w ciągu 21 dni) oględzin przez osobę reprezentującą dany organ. Od dnia oględzin w ciągu 14 dni może być wniesiony sprzeciw, dlatego w ciągu tego czasu należy jeszcze wstrzymać się z rozpoczęciem wycinki drzewa.

Jeśli sprzeciwu nie będzie, wycinkę należy wykonać w ciągu 6 miesięcy od przeprowadzonych oględzin, po tym czasie zgłoszenie traci ważność.

Zezwolenie na wycinkę drzewa

O zezwolenie na wycinkę drzew i krzewów przekraczających określone w ustawie wymiary musi ubiegać się właściciel działki, na której prowadzi działalność gospodarczą i chce usunąć roślinę w miejscu przeznaczonym na przykład na magazyn, biuro lub parking dla klientów.

Wniosek o wydanie zezwolenia na usunięcia drzew lub krzewów musi zawierać:

  • dane teleadresowe wnioskodawcy
  • adres nieruchomości
  • dane ewidencyjne nieruchomości
  • nazwę gatunku drzewa lub krzewu
  • obwód pnia drzewa mierzony na wysokości 130 cm: w przypadku, gdy na tej wysokości drzewo posiada kilka pni lub obwód każdego z tych pni, gdy nie posiada na tej wysokości pnia – obwód mierzony bezpośrednio poniżej korony
  • wielkość powierzchni, z której zostanie usunięty krzew
  • przyczynę zamierzonego usunięcia drzewa lub krzewu
  • termin zamierzonego usunięcia drzewa lub krzewu
  • wskazanie, czy zamierzone usunięcie drzewa lub krzewu wynika z celu związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Wniosek, podobnie jak zgłoszenie zamiaru wycięcia drzewa, złożyć można osobiście, pocztą lub drogą elektroniczną.

Zezwolenie na wycinkę – obowiązki wnioskodawcy

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku odpowiedni organ wydaje dokument, zawierający niekiedy dodatkowe wytyczne. Będą to:

  • wysokość opłaty za usunięcie drzewa lub krzewu, którą trzeba uiścić w określonym terminie
  • termin usunięcia drzewa lub krzewu

ale też np. nakaz przesadzenia drzew lub też wykonanie nowych nasadzeń. W takim przypadku urząd wskazuje:

  • miejsce nasadzeń
  • liczbę drzew lub wielkość powierzchni krzewów do nasadzenia
  • minimalny obwód pni drzew na wysokości 100 cm lub minimalny wiek krzewów
  • gatunek lub odmianę drzew lub krzewów, które masz nasadzić
  • termin wykonania nasadzeń
  • termin złożenia informacji o wykonaniu nasadzeń.

Specjalne pozwolenie na wycinkę drzew

Specjalne pozwolenia wymagane są w odniesieniu do drzew i krzewów, które

  • są siedliskiem chronionych gatunków zwierząt, roślin lub grzybów - wtedy potrzebne jest pozwolenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska lub Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska
  • są pomnikami przyrody - takie drzewo można ściąć pod warunkiem, że możesz zostanie podjęta uchwała rady gminy w sprawie zniesienia pomnika przyrody
  • rosną na terenie obszarów chronionych.

Opłaty za wycinkę drzewa

Uzyskanie zezwolenia na wycinkę wiąże się z koniecznością wniesienia opłaty.

Opłatę za usunięcie drzewa ustala się mnożąc liczbę cm obwodu pnia drzewa (lub ich wielokrotności) mierzonego na wysokości 130 cm i stawkę opłaty, nie może ona przekroczyć 500 zł.

Opłatę za usunięcie krzewu ustala się mnożąc liczbę metrów kwadratowych powierzchni gruntu pokrytej usuwanymi krzewami i stawkę opłaty, nie może ona przekroczyć 200 zł.

Ustawodawca przewiduje sytuacje, kiedy opłaty za wycięcie drzewa lub krzewu nie są naliczane.

Kary za bezprawne wycięcie drzewa

Kara za wycinkę drzewa bez zezwolenia wynosi dwukrotność opłaty, jak zostałaby naliczona za usunięcie rośliny, a w przypadku, w którym usunięcie drzewa lub krzewu jest zwolnione z obowiązku uiszczenia opłaty, administracyjną karę pieniężną ustala się w wysokości takiej opłaty, która byłaby ponoszona, gdyby takiego zwolnienia nie było.

W konkretnych sytuacjach kary mogą być powiększone lub zmniejszone o 50%.

Jeżeli usunięcie rośliny było uzasadnione stanem wyższej konieczności (na przykład przeniesiono drzewo powalone przez wiatr w inne miejsce, bo zagrażało ludziom, obiektom budowlanym bądź urządzeniom przesyłowym), kara nie jest naliczona.

Ważne, aby niezależnie od zapisów ustawy przestrzegać przepisów związanych z ochroną ptaków w okresie lęgowym. Trzeba się zawsze upewnić, czy w obrębie przeznaczonego do usunięcia drzewa nie ma gniazd z pisklakami. Okres lęgowy zdecydowanej większości ptaków wypada między 1 marca a 15 października.

fot. Freepik

Treści powiązane

Odśnieżanie chodnika – obowiązki, przepisy, kary
Odśnieżanie chodnika – obowiązki, przepisy, kary
Zimy w Polsce od kilku lat są coraz mniej srogie, jednak nie ma chyba takiego miejsca, żeby choć raz w sezonie nie spadł śnieg. Długo wyczekiwany przez amatorów zimowych krajobrazów staje się zmorą, gdy chcemy się bezpiecznie przemieszczać. Jak wygląda kwestia odśnieżania chodników? Czyim jest obowiązkiem i co grozi za zaniedbanie? Poznaj przepisy prawa w tym zakresie i sugestie, jak radzić sobie z dokuczliwym zimowym opadem.
Obowiązkowe przeglądy instalacji
Obowiązkowe przeglądy instalacji
Sprawdź, które instalacje w domu wymagają cyklicznych przeglądów. Co grozi za zaniedbanie w tym zakresie. Kto może dokonać przeglądu oraz na czym polega sprawdzenie sprawności poszczególnych instalacji.
Czyszczenie komina
Czyszczenie komina
Czyszczenie komina to obowiązek właściciela lub zarządcy nieruchomości. Jak często należy czyścić komin? Kto może wykonać tę czynność? Jakie kary grożą za zaniedbanie w tym zakresie?
Bezpieczeństwo w okresie grzewczym
Bezpieczeństwo w okresie grzewczym
Jakie niebezpieczeństwa mogą się pojawić w czasie sezonu grzewczego? Dowiedz się, jak bezpiecznie przetrwać zimę. O co zadbać, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń związanych z ogrzewaniem. Poznaj niebezpieczeństwa czyhające w czasie okresu grzewczego.
Śnieg na dachu – bezpieczne odśnieżanie
Śnieg na dachu – bezpieczne odśnieżanie
Czy trzeba odśnieżać dach? Jak bezpiecznie odśnieżyć dach i kto może to zrobić? Poznaj, jakie zagrożenia niesie zalegający śnieg i lód. Sprawdź przepisy związane z użytkowaniem obiektów budowlanych.

Komentarze

brak komentarzy…