• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Bezpieczeństwo w okresie grzewczym

Jakie niebezpieczeństwa mogą się pojawić w czasie sezonu grzewczego? Dowiedz się, jak bezpiecznie przetrwać zimę. O co zadbać, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń związanych z ogrzewaniem. Poznaj niebezpieczeństwa czyhające w czasie okresu grzewczego.
Bezpieczeństwo w okresie grzewczym

Niska temperatura za oknem sprawia, że podkręcamy kaloryfery, uszczelniamy okna i drzwi. Systemy ogrzewania pracują pełną parą. Jak zadbać, aby bezpiecznie przetrwać okres grzewczy? Na jakie potencjalne niebezpieczeństwa zwrócić uwagę i jak się ich ustrzec?

Bardzo ważna jest regularna konserwacja urządzeń grzewczych, przeprowadzanie przeglądów przewodów kominowych, instalacji elektrycznej i gazowej.

Co jaki czas przegląd kominiarski?

Na właścicielach i zarządcach nieruchomości spoczywa obowiązek przeprowadzania okresowych przeglądów przewodów kominowych. Art. 62 ustawy prawo budowlane wskazuje, że przeglądy kominiarskie należy przeprowadzać co najmniej raz do roku.

Podczas przeglądu sprawdzana jest drożność i szczelność komina. Jeśli wymaga oczyszczenia, te prace wykonywane są od ręki. Kominiarz sprawdza także drożność wentylacji – specjalnym urządzeniem weryfikuje istnienie „ciągów” powietrza w przewodach wentylacyjnych.

Nieco inaczej wygląda kwestia czyszczenia przewodów kominowych. Jeśli nieruchomość ogrzewana jest paliwem stałym (np. węglem), to wówczas czyszczenie przewodów kominowych powinno odbywać się cztery razy do roku. Nieco rzadziej, bo tylko 2 razy do roku, taka czynność powinna odbywać się w przypadku nieruchomości ogrzewanych paliwem ciekłym (jakim jest np. olej opałowy, gaz).

Co grozi za brak przeglądu kominiarskiego?

Uchylenie się od obowiązku przeprowadzenia przeglądu kominiarskiego zagrożone jest mandatem do 500 zł. Ponadto od nieruchomości z niedrożnymi przewodami kominowymi może zostać odcięty dopływ gazu.

Na wypadek pożaru brak dokumentu potwierdzającego przeprowadzenie obowiązkowego przeglądu kominiarskiego w terminie, może skutkować odrzuceniem przez ubezpieczyciela wniosku o wypłatę odszkodowania.

Niebezpieczny tlenek węgla

Ogrzewanie gazowe, kotły na pelet czy ciągle jeszcze funkcjonujące piece węglowe działają w taki sposób, że wytwarzaniu energii cieplnej podczas spalania paliwa towarzyszy powstawanie substancji szkodliwych. Najbardziej niebezpieczny jest tlenek węgla. Nieprzypadkowo nazywany cichym zabójcą ten bezwonny gaz może ulatniać się z nieszczelnej instalacji zupełnie niezauważenie. Konsekwencje mogą być tragiczne – wdychanie CO w krótkim czasie może doprowadzić do śmierci. Co roku tlenek węgla zbiera niechlubne żniwo – w sezonie grzewczym odnotowuje się około dwóch tysięcy zdarzeń związanych z czadem, w wyniku zatrucia umiera nawet kilkadziesiąt osób.

Zadbaj o wentylację zimą

Choć okres zimowy to czas, kiedy uszczelniamy okna, drzwi, dopływ świeżego powietrza do domu jest warunkiem absolutnie koniecznym dla naszego bezpieczeństwa. Należy zadbać o drożność wentylacji szczególnie w sezonie grzewczym – to wspomniane przeglądy kominiarskie.

Zbytnia szczelność nie jest wskazana. W wypadku nagromadzenia się spalin rotacja powietrza zapobiegnie niebezpieczeństwu zatrucia domowników.

Brak cyrkulacji powietrza może doprowadzić do zawilgocenia pomieszczeń, namnażania się grzybów, pleśni, ale i wirusów.

Zamontuj czujnik

Na skutek nieprawidłowej wentylacji może dojść do cofania się spalin, a tym samym śmiertelnego często zatrucia tlenkiem węgla.

W prosty sposób można się przed tak tragicznym scenariuszem zabezpieczyć. Wystarczy w pomieszczeniach, gdzie znajdują się kotły CO czy piecyki gazowe, umieścić czujnik. Na rynku dostępne są różnorodne modele, w zależności od potrzeb zdecydować się można na:

  • czujnik czadu
  • czujnik dymu
  • czujnik gazu
  • czujniki łączone.

Czujnik powinien mieć certyfikaty potwierdzające zgodność z właściwymi normami: PN-EN 50291-1 oraz PN-EN 50291-2.

W momencie ulatniania się którejś substancji czujnik wydaje ostrzegawczy dźwięk, który niezwłocznie powinien zaktywizować mieszkańców do działania. Najlepiej natychmiast otworzyć okna, opuścić pomieszczenie, dom, mieszkanie i wezwać odpowiednie służby – straż pożarną, pogotowie gazowe.

Dalsze przebywanie w miejscu zagrożonym wydostawaniem się z instalacji gazu czy czadu może być śmiertelne w skutkach.

Przegląd instalacji

Sprawnie działająca, regularnie serwisowana instalacja gazowa zabezpiecza przed powstaniem zagrożeń związanych z ulatnianiem się gazu i ryzykiem zatrucia czy pożaru. Obowiązkiem właściciela nieruchomości jest coroczne przeprowadzenie przeglądu instalacji.

Osoba uprawniona do wykonania tej czynności sprawdza szczelność połączeń na wejściu do budynku, podłączeniach do kotła CO czy kuchenki gazowej - tzw. aparatów gazowych wszystkich urządzeń na gaz. Po każdej kontroli przygotowywany jest protokół.

Według prawa instalację gazową należy kontrolować co najmniej raz w roku. Wyjątkiem są bardzo duże obiekty, których powierzchnia przekracza 2000 m2. W takim przypadku przegląd powinien być wykonywany dwa razy w roku. Pierwszy do końca listopada, drugi do końca maja.

Okresowy przegląd instalacji elektrycznej pozwala wyeliminować powstające nieprawidłowości, które mogłyby skutkować wywołaniem pożaru. Przepisy ustawy mówią, że obiekty budowlane powinny być co 5 lat poddawane kontroli m.in. w zakresie sprawności instalacji elektrycznej. Ponadto w ogólnych warunkach ubezpieczeń budynków jednorodzinnych często znajduje się klauzula dotycząca obowiązku dokonywania przeglądów instalacji. Jeśli dojdzie do wypadku czy pożaru, bez ważnego przeglądu polisa nie zostanie wypłacona.

Podczas przeglądu sprawdza się, czy urządzenia elektryczne są wykonane i zainstalowane prawidłowo, czy żadne przewody nie są zagrożeniem dla mieszkańców, czy kontakty są dobrze przymocowane, czy gniazdka są w odpowiednich odległościach od natrysków i wanien kąpielowych.

Następnie dokonywane są pomiary skuteczności ochrony przewodów przed spięciem lub zwarciem, skuteczności przeciwpożarowej, rezystancji izolacji, badanie wyłączników różnicowo-prądowych.

Wszelkie wskazówki specjalisty powinny zostać wprowadzone w życie a wykryte usterki naprawione.

Właściciel pieca gazowego powinien zadbać o jego regularny przegląd, czyli przynajmniej raz do roku. Serwis wyeliminuje wszelkie nieprawidłowości, przeprowadzi konserwację urządzenia co przedłuży jego żywotność i bezpieczne użytkowanie.

Ogień w domu

Trzaskający w kominku ogień, aromatyczne świece tworzące niepowtarzalny nastrój długich zimowych wieczorów to niestety również potencjalne niebezpieczeństwa zaprószenia pożaru. Zadbaj, aby w bezpośrednim sąsiedztwa ognia nie znajdowały się żadne łatwopalne przedmioty. Iskra z kominka, która wyskoczy przy dokładaniu nowej szczapy może wywołać groźny pożar. Nagły przeciąg czy powiew, może poruszyć pozornie oddaloną firankę, która zetknie się ze stojącą nieopodal świeczką.

Zachowaj szczególną ostrożność, gdy w domu są małe dzieci i zwierzęta. Chwila nieuwagi może spowodować bardzo poważne kłopoty, gdy nawet niewielki płomień ognia pozostanie bez nadzoru.

Treści powiązane

Ogrzewanie płaszczyznowe w domu
Ogrzewanie płaszczyznowe w domu
Jaki wybrać rodzaj ogrzewania domu, to dylemat wielu inwestorów. Ma być ciepło, najlepiej tanio, estetycznie, przytulnie i ekologicznie. Jednym z rozwiązań jest ogrzewanie płaszczyznowe. Na czym polega? Jak wygląda instalacja i jakie daje korzyści? Więcej o ogrzewaniu płaszczyznowym przeczytasz poniżej.
Regulacja okien na zimę
Regulacja okien na zimę
W większości nowoczesnych okien jest możliwość ustawiania ich w trybie zima-lato. Dlaczego warto dostosowywać szczelność okna do pory roku? Czy można to zrobić samemu? Jakie będą potrzebne narzędzia i jak poprawnie przeprowadzić regulację?
Zdalne sterowanie ogrzewaniem
Zdalne sterowanie ogrzewaniem
Kontrolowanie pracy grzejników pozwala uzyskać oczekiwaną we wszystkich pomieszczeniach temperaturę a także zwiększyć efektywność systemu grzewczego i obniżyć koszty. System sterowania ułatwia codzienną obsługę ogrzewania, automatycznie sterując pracą urządzeń grzewczych zgodnie ze zmianą temperatury na zewnątrz, porą dnia czy harmonogramem wprowadzonym przez użytkownika.
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Choć klimat wyraźnie się ociepla, to jednak koszty ogrzewania stanowią kluczowy składnik wydatków związanych z eksploatacją domu. Wybieramy więc nowoczesne, ekologiczne i przede wszystkim ekonomiczne rozwiązania.
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Pompy ciepła coraz częściej zastępują dotychczasowe rozwiązania grzewcze jakimi są kotły gazowe, olejowe, ogrzewanie elektryczne. Szukamy nowoczesnych, prośrodowiskowych rozwiązań. Czy zastosowanie pompy ciepła pozwoli uzyskać porównywalne parametry grzewcze? Czy warto inwestować w tą technologię?
Wodne ogrzewanie podłogowe
Wodne ogrzewanie podłogowe
Wodne ogrzewanie podłogowe to jedno z możliwych rozwiązań grzewczych, które mają sprawić, że pomieszczenia będą ciepłe, przytulne i pozbawione widocznych kaloryferów. Jak działa ogrzewanie podłogowe? Na czym polega jego instalacja i jakie korzyści daje taka technologia? Przeczytajcie w tym artykule.
Problemy z ogrzewaniem – częściowo zimne grzejniki
Problemy z ogrzewaniem – częściowo zimne grzejniki
Zdarza się, że pomimo działającego ogrzewania pomieszczenia wydają się niedogrzane. Jednym z problemów mogą być częściowo zimne kaloryfery. Jaka jest przyczyna? Co zrobić, aby w środku zimy przywrócić komfort termiczny? Jak sprawić, aby grzejnik grzał prawidłowo? Sprawdzamy, co może być przyczyną, że grzejnik jest ciepły tylko do połowy.
Termostaty grzejnikowe
Termostaty grzejnikowe
Termostaty grzejnikowe to regulatory ilości ciepłej wody wpływającej do grzejnika, pozwalający sterować temperaturą pomieszczenia. Montowane są na zaworach doprowadzających wodę, a de facto są to całe zawory z głowicami termostatycznymi, umieszczone na każdym kaloryferze. Samoczynnie reagując na zmiany strat i zysków ciepła (np. uruchomienie kominka czy otwarcie okna) pozwalają utrzymać oczekiwaną w pomieszczeniu temperaturę.
Grzejniki konwektorowe
Grzejniki konwektorowe
Konwektory to rodzaje grzejników. Przeczytaj, na czym polega ich działanie. Jakie są zalety ogrzewania konwekcyjnego, gdzie można umieszczać konwektory i czy warto stosować grzejniki konwekcyjne.
Czym ogrzewać dom w 2023 roku?
Czym ogrzewać dom w 2023 roku?
Gdzie szukać oszczędności? Jaka metoda ogrzewania jest obecnie najtańsza? Czy warto inwestować w nowoczesne rozwiązania? W tym artykule przyglądamy się kosztom, jakie wiążą się z ogrzaniem domu w 2023 roku.

Komentarze

brak komentarzy…