• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
 • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Termostaty grzejnikowe

Termostaty grzejnikowe to regulatory ilości ciepłej wody wpływającej do grzejnika, pozwalający sterować temperaturą pomieszczenia. Montowane są na zaworach doprowadzających wodę, a de facto są to całe zawory z głowicami termostatycznymi, umieszczone na każdym kaloryferze. Samoczynnie reagując na zmiany strat i zysków ciepła (np. uruchomienie kominka czy otwarcie okna) pozwalają utrzymać oczekiwaną w pomieszczeniu temperaturę.
Termostaty grzejnikowe

Jak działa termostat?

W zaworze termostatycznym umieszczona jest odpowiednia substancja lub ciecz, która pod wpływem temperatury zmienia swoją objętość, otwierając tym samym lub blokując zawór grzejnikowy. Jeśli w pomieszczeniu robi się chłodniej, ciesz zmniejsza objętość pozwalając przepłynąć do grzejnika większej ilości ciepłej wody, nagrzewając go jedocześnie bardziej. I odwrotnie. Gdy robi się cieplej, ciesz rozszerzając się zmniejsza dopływ ciepłej wody, schładzając kaloryfer.

Głowica termostatu, będąca typem pokrętła, posiada oznaczenia – najczęściej cyfrowe, gdzie każda z cyfr odnosi się do określonej temperatury uzyskiwanej w pomieszczeniu.

Oznaczenia na termostacie

Kolejne cyfry oznaczają uzyskiwane temperatury:

0 lub „śnieżynka” - od 6°C do 8°C: temperatura dyżurowa, gwarantująca, że woda w grzejniku nie zamarznie

1 - od 12°C do 14°C

2 - od 15°C do 17°C

3 - od 18°C do 20°C

4 - od 21°C do 24°C

5 - od 25°C do 28°C

Jak najlepiej ustawić termostat?

Wysokość temperatury w konkretnych pomieszczeniach ustalana jest według upodobań mieszkańców. Za optymalne uznaje się:

 • ustawienie 1 – temperatura idealna do garażu, korytarza, ganku, klatki schodowej
 • ustawienie 2 – zalecane ustawienie na noc, sprawdzi się również w spiżarni, garderobie
 • ustawienie 3 – najlepsza temperatura do kuchni
 • ustawienie 4 – optymalna temperatura do salonu, pokoi dziennych, jadalni, łazienki
 • ustawienie 5 – zarezerwowane dla wyjątkowych sytuacji, wysokiego mrozu na dworze oraz dużego wychłodzenia pomieszczenia.

Możliwe są również ustawienia pośrednie, co pozwala sterować temperaturą z dokładnością do ułamków stopnia Celsjusza.

Jak ogrzewać oszczędnie?

Trudno sobie wyobrazić obecnie nowoczesną instalację grzewczą bez termostatów i możliwości regulowania temperatury w poszczególnych pomieszczeniach.

Aby jednak zoptymalizować ich działanie, warto poznać kilka prostych zasad.

 • Stosuj zalecane do określonych pomieszczeń ustawienia termostatu.
 • Nie zastawiaj kaloryfera meblami i nie zasłaniaj zasłonami – ciepło zamiast rozprowadzać się po pomieszczeniu, skumuluje się w jednym miejscu, co więcej grzejnik błędnie odczyta temperaturę i obniży grzanie.
 • Nie wietrz pomieszczeń przy włączonym grzejniku – zimne powietrze spowoduje, że kaloryfery zaczną grzać mocniej, ale chociaż zrobią się gorące, całe ciepło i tak ucieknie przez otwarte okno.
 • Obniżenie temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu o 1°C przekłada się w naszych warunkach na zmniejszenie wydatków na ogrzewanie o 5-7%.
 • Nie obniżaj temperatury w pomieszczeniach o więcej niż 3-4°C, jeśli opuszczasz mieszkanie czy dom na krócej niż kilka dni – ponowne ogrzanie wnętrz (ale też ścian i innych przegród) spowoduje większe zużycie energii, niż pozostawienie temperatury na czas nieobecności na wyższym poziomie.
 • Nie reaguj gwałtownie na chwilowe wychłodzenie kaloryfera – może wynikać z chwilowego podniesienia temperatury w pomieszczeniu, gdy temperatura spadnie do poziomu ustawionego na termostacie – kaloryfer zacznie się ponownie nagrzewać.

Rodzaje termostatów

Na rynku dostępne są następujące rodzaje głowic:

 • głowice z wbudowanym czujnikiem, które są najbardziej popularnym rozwiązaniem
 • głowice z czujnikiem wyniesionym-stosowane, gdy grzejnik jest zasłonięty przez np. kanapę lub schowany we wnęce
 • elektroniczne głowice

Elektroniczny termostat grzejnikowy

Elektroniczna głowica termostatyczna jest wyposażona w sterownik i czujniki, które umożliwiają ręczną lub zdalną zmianę nastaw zaworu dopuszczającego gorącą wodę do grzejnika. Ustawienia elektronicznego termostatu widoczne są na wyświetlaczu – podawana jest aktualna temperatura oraz inne podstawowe funkcje grzejnika.

Elektroniczne głowice mają nakrętki pierścieniowe dostosowane do typowych rozmiarów termostatów grzejnikowych popularnych producentów. Bez większego trudu, ingerencji w system grzewczy czy spuszczania wody można więc zamontować elektroniczny termostat na miejscu tradycyjnego.

Zaletą termostatu elektronicznego jest większa precyzja sterowania przepływem wody a tym samym temperaturą w pomieszczeniu.

Takim termostatem można też sterować zdalnie – zmieniać ustawienia podczas nieobecności lub zaplanować oczekiwane ustawienia na określoną datę i godzinę.

Efektywniejsze sterowanie temperaturą, jakie umożliwia elektroniczny termostat, przekłada się na większe oszczędności energii.

Jak wybrać głowicę termostatyczną?

W pierwszej kolejności należy ustalić, jaki jest sposób podłączenia zaworu do grzejnika. Mogą one być zasilane bocznie lub od dołu.

Następnie trzeba dopasować rozmiar gwintu głowicy do tego, jaki jest na zaworze.

Jeśli decydujące znaczenia ma estetyka, warto wybrać głowicę odpowiednią do wnętrza, w jakim znajduje się grzejnik.

Termostaty – producenci

Wśród producentów termostatów grzejnikowych można wymienić firmy Danfoss, Ferro, Comap, Herz, Valvex, Viessmann, Honeywell, Heimeier, Schlosser, Tech.

Treści powiązane

Problemy z ogrzewaniem – częściowo zimne grzejniki
Problemy z ogrzewaniem – częściowo zimne grzejniki
Zdarza się, że pomimo działającego ogrzewania pomieszczenia wydają się niedogrzane. Jednym z problemów mogą być częściowo zimne kaloryfery. Jaka jest przyczyna? Co zrobić, aby w środku zimy przywrócić komfort termiczny? Jak sprawić, aby grzejnik grzał prawidłowo? Sprawdzamy, co może być przyczyną, że grzejnik jest ciepły tylko do połowy.
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Pompy ciepła coraz częściej zastępują dotychczasowe rozwiązania grzewcze jakimi są kotły gazowe, olejowe, ogrzewanie elektryczne. Szukamy nowoczesnych, prośrodowiskowych rozwiązań. Czy zastosowanie pompy ciepła pozwoli uzyskać porównywalne parametry grzewcze? Czy warto inwestować w tą technologię?
Czym ogrzewać dom w 2023 roku?
Czym ogrzewać dom w 2023 roku?
Gdzie szukać oszczędności? Jaka metoda ogrzewania jest obecnie najtańsza? Czy warto inwestować w nowoczesne rozwiązania? W tym artykule przyglądamy się kosztom, jakie wiążą się z ogrzaniem domu w 2023 roku.
Zdalne sterowanie ogrzewaniem
Zdalne sterowanie ogrzewaniem
Kontrolowanie pracy grzejników pozwala uzyskać oczekiwaną we wszystkich pomieszczeniach temperaturę a także zwiększyć efektywność systemu grzewczego i obniżyć koszty. System sterowania ułatwia codzienną obsługę ogrzewania, automatycznie sterując pracą urządzeń grzewczych zgodnie ze zmianą temperatury na zewnątrz, porą dnia czy harmonogramem wprowadzonym przez użytkownika.
Regulacja okien na zimę
Regulacja okien na zimę
W większości nowoczesnych okien jest możliwość ustawiania ich w trybie zima-lato. Dlaczego warto dostosowywać szczelność okna do pory roku? Czy można to zrobić samemu? Jakie będą potrzebne narzędzia i jak poprawnie przeprowadzić regulację?
Wodne ogrzewanie podłogowe
Wodne ogrzewanie podłogowe
Wodne ogrzewanie podłogowe to jedno z możliwych rozwiązań grzewczych, które mają sprawić, że pomieszczenia będą ciepłe, przytulne i pozbawione widocznych kaloryferów. Jak działa ogrzewanie podłogowe? Na czym polega jego instalacja i jakie korzyści daje taka technologia? Przeczytajcie w tym artykule.
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Choć klimat wyraźnie się ociepla, to jednak koszty ogrzewania stanowią kluczowy składnik wydatków związanych z eksploatacją domu. Wybieramy więc nowoczesne, ekologiczne i przede wszystkim ekonomiczne rozwiązania.
Grzejniki konwektorowe
Grzejniki konwektorowe
Konwektory to rodzaje grzejników. Przeczytaj, na czym polega ich działanie. Jakie są zalety ogrzewania konwekcyjnego, gdzie można umieszczać konwektory i czy warto stosować grzejniki konwekcyjne.
Ogrzewanie płaszczyznowe w domu
Ogrzewanie płaszczyznowe w domu
Jaki wybrać rodzaj ogrzewania domu, to dylemat wielu inwestorów. Ma być ciepło, najlepiej tanio, estetycznie, przytulnie i ekologicznie. Jednym z rozwiązań jest ogrzewanie płaszczyznowe. Na czym polega? Jak wygląda instalacja i jakie daje korzyści? Więcej o ogrzewaniu płaszczyznowym przeczytasz poniżej.

Komentarze

brak komentarzy…