• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Grzejniki konwektorowe

Konwektory to rodzaje grzejników. Przeczytaj, na czym polega ich działanie. Jakie są zalety ogrzewania konwekcyjnego, gdzie można umieszczać konwektory i czy warto stosować grzejniki konwekcyjne.
Grzejniki konwektorowe

Jak działa grzejnik konwektorowy?

Grzejnik konwektorowy (inaczej konwekcyjny) wyzwala prąd konwekcyjny. Przepływ ten tworzy cyrkulację powietrza. Powietrze przed nagrzewnicą ogrzewa się i – zgodnie z zasadami fizyki - kieruje się ku górze, a chłodne opada. Uzyskana cyrkulacja sprawia, że łatwiej uzyskać jednolitą temperaturę.

Grzejniki konwektorowe zasilane są energią elektryczną, potrzebują więc źródła prądu.

Wyposażone są we wbudowane termostaty, co pozwala regulować poziom temperatury.

Zalety grzejników konwektorowych

Korzyści, jakie warto wskazać w odniesieniu do konwektorów to m.in.:

  • szybkie ogrzewanie pomieszczeń (ale też szybkie stygnięcie)
  • równomierne rozprowadzenie ciepła
  • niewielka waga
  • łatwość montażu
  • ciekawy design
  • nie wymagają kotłowni – są bardziej ekologiczne
  • bezpieczeństwo użytkowania
  • zabezpieczenia przed przegrzaniem
  • możliwość zdalnego sterowania parametrami grzewczymi

Rodzaje grzejników konwekcyjnych

W ofercie dostępne są grzejniki:

  • ścienne – mocowane na stałe, bezpośrednia bliskość ściany pomieszczenia jest idealna do wyzwalania prądu konwekcyjnego
  • wolnostojące, montowane na nóżkach – często stosowane awaryjnie podczas problemów z ogrzewaniem
  • wolnostojące na kółkach – dobrze sprawdzą się w większych pomieszczeniach, łatwo się dają przemieszczać
  • kanałowe – montowane w podłogach, nie zajmują przestrzeni nad jej poziomem.

Gdzie stosować konwektory grzewcze?

Grzejniki konwekcyjne ogrzeją małe i większe pomieszczenia. Mogą być montowane w:

  • sypialni
  • pokoju dziecięcym
  • salonie
  • łazience
  • biurze
  • budynkach użyteczności publicznej
  • pomieszczeniach gospodarczych
  • garażach.

Jak wybrać grzejnik konwektorowy?

Kluczowym parametrem jest moc grzejnika zależna od ogrzewanej powierzchni pomieszczenia. Zbyt niska moc nie pozwoli uzyskać oczekiwanego komfortu cieplnego. Z kolei grzejnik o dużej mocy zwiększy koszty eksploatacji.

Wybieraj grzejniki z atestami, łatwe w obsłudze, wyprodukowane w nowoczesnej technologii, pozwalające uzyskać korzyści ekonomiczne z ich użytkowania.

Grzejniki konwektorowe dostępne są w różnych ciekawych formach i kolorach. Można ich design dopasować do wnętrza, tworząc ciekawą aranżację.

Czy warto ogrzewać grzejnikami konwekcyjnymi?

Grzejniki te działają na prąd, którego zużycie w trakcie pracy jest duże. Konwektory to jednak najbardziej ekonomiczne warianty ogrzewania elektrycznego. Instalacja fotowoltaiczna rozwiązuje problem wysokich rachunków. Korzystanie z alternatywnych źródeł energii sprawia, że wydajne ogrzewanie konwekcyjne nie będzie dużym kosztem.

Wśród producentów urządzeń grzewczych, dostarczających na rynek m.in. grzejniki konwekcyjne wymienić można: Atlantic, Stiebel, Dimplex, Termofol, Nogen, Warmtec.

Obraz autorstwa Freepik

Treści powiązane

Wodne ogrzewanie podłogowe
Wodne ogrzewanie podłogowe
Wodne ogrzewanie podłogowe to jedno z możliwych rozwiązań grzewczych, które mają sprawić, że pomieszczenia będą ciepłe, przytulne i pozbawione widocznych kaloryferów. Jak działa ogrzewanie podłogowe? Na czym polega jego instalacja i jakie korzyści daje taka technologia? Przeczytajcie w tym artykule.
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Choć klimat wyraźnie się ociepla, to jednak koszty ogrzewania stanowią kluczowy składnik wydatków związanych z eksploatacją domu. Wybieramy więc nowoczesne, ekologiczne i przede wszystkim ekonomiczne rozwiązania.
Zdalne sterowanie ogrzewaniem
Zdalne sterowanie ogrzewaniem
Kontrolowanie pracy grzejników pozwala uzyskać oczekiwaną we wszystkich pomieszczeniach temperaturę a także zwiększyć efektywność systemu grzewczego i obniżyć koszty. System sterowania ułatwia codzienną obsługę ogrzewania, automatycznie sterując pracą urządzeń grzewczych zgodnie ze zmianą temperatury na zewnątrz, porą dnia czy harmonogramem wprowadzonym przez użytkownika.
Problemy z ogrzewaniem – częściowo zimne grzejniki
Problemy z ogrzewaniem – częściowo zimne grzejniki
Zdarza się, że pomimo działającego ogrzewania pomieszczenia wydają się niedogrzane. Jednym z problemów mogą być częściowo zimne kaloryfery. Jaka jest przyczyna? Co zrobić, aby w środku zimy przywrócić komfort termiczny? Jak sprawić, aby grzejnik grzał prawidłowo? Sprawdzamy, co może być przyczyną, że grzejnik jest ciepły tylko do połowy.
Regulacja okien na zimę
Regulacja okien na zimę
W większości nowoczesnych okien jest możliwość ustawiania ich w trybie zima-lato. Dlaczego warto dostosowywać szczelność okna do pory roku? Czy można to zrobić samemu? Jakie będą potrzebne narzędzia i jak poprawnie przeprowadzić regulację?
Czym ogrzewać dom w 2023 roku?
Czym ogrzewać dom w 2023 roku?
Gdzie szukać oszczędności? Jaka metoda ogrzewania jest obecnie najtańsza? Czy warto inwestować w nowoczesne rozwiązania? W tym artykule przyglądamy się kosztom, jakie wiążą się z ogrzaniem domu w 2023 roku.
Promienniki podczerwieni – wydajne ogrzewanie
Promienniki podczerwieni – wydajne ogrzewanie
Promienniki podczerwieni to alternatywa dla pomieszczeń ogrzewanych prądem. Poznaj rodzaje promienników, zobacz, gdzie mogą być wykorzystywane. Sprawdź zalety takiego ogrzewania i wybierz najbardziej odpowiedni promiennik podczerwieni.
Termostaty grzejnikowe
Termostaty grzejnikowe
Termostaty grzejnikowe to regulatory ilości ciepłej wody wpływającej do grzejnika, pozwalający sterować temperaturą pomieszczenia. Montowane są na zaworach doprowadzających wodę, a de facto są to całe zawory z głowicami termostatycznymi, umieszczone na każdym kaloryferze. Samoczynnie reagując na zmiany strat i zysków ciepła (np. uruchomienie kominka czy otwarcie okna) pozwalają utrzymać oczekiwaną w pomieszczeniu temperaturę.
Ogrzewanie płaszczyznowe w domu
Ogrzewanie płaszczyznowe w domu
Jaki wybrać rodzaj ogrzewania domu, to dylemat wielu inwestorów. Ma być ciepło, najlepiej tanio, estetycznie, przytulnie i ekologicznie. Jednym z rozwiązań jest ogrzewanie płaszczyznowe. Na czym polega? Jak wygląda instalacja i jakie daje korzyści? Więcej o ogrzewaniu płaszczyznowym przeczytasz poniżej.
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Pompy ciepła coraz częściej zastępują dotychczasowe rozwiązania grzewcze jakimi są kotły gazowe, olejowe, ogrzewanie elektryczne. Szukamy nowoczesnych, prośrodowiskowych rozwiązań. Czy zastosowanie pompy ciepła pozwoli uzyskać porównywalne parametry grzewcze? Czy warto inwestować w tą technologię?
Ocieplenia budynków
Ocieplenia budynków
Ocieplenie budynku w naszym klimacie to absolutna konieczność. Gwarantuje zachowanie pożądanej, komfortowej temperatury w pomieszczeniach, ale też wpływa na wysokość rachunków za ogrzewanie. Dlatego tak istotne jest poprawne wykonanie izolacji termicznej.

Komentarze

brak komentarzy…