• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Systemy alarmowe – bezpieczeństwo w domu

Poczucie bezpieczeństwa we własnym domu to absolutna konieczność. W czasach, gdy nie brakuje zagrożeń i nadużyć rozwiązaniem może być instalacja systemu alarmowego. Poznaj rodzaje systemów alarmowych oraz ich możliwości.
Systemy alarmowe – bezpieczeństwo w domu

System alarmowy to zespół odpowiednio połączonych urządzeń, mający na celu zabezpieczenie chronionego obiektu, odstraszenie potencjalnego włamywacza i powiadomienie właściciela o naruszeniu strefy chronionej.

Dostępne obecnie technologie pozwalają dopasowywać systemy alarmowe do indywidualnych oczekiwań, możliwości obiektów a także potrzeb użytkowników w taki sposób, aby zagwarantować poczucie bezpieczeństwa będące podstawową wartością.

System alarmowy może - poprzez wykupienie dodatkowej usługi – zostać zintegrowany z firmą ochrony, wysyłając w momencie aktywowania alarmu zgłoszenie do grupy interwencyjnej.

Jaki system alarmowy wybrać?

To, jakie rozwiązanie najlepiej się sprawdzi, zależy od naszych oczekiwań. Musimy zdecydować, co chcemy objąć systemem ochrony. Czy wystarczą nam czujki alarmowe, czy lepiej zainwestować w kamery. Inny rodzaj sprzętu sprawdzi się w domu, gdzie są zwierzęta. Jeśli posiadasz ogród – rozważ objęcie monitoringiem tej przestrzeni.

Najlepiej system ochrony przygotować na etapie projektowania domu. Pozwoli to rozmieścić jego elementy (szczególnie w przypadku rozwiązania przewodowego) w optymalnych miejscach w trakcie budowy, gwarantując tym samym większą estetykę.

Ze względu na sposób instalacji wyróżnia się:

  • alarmy przewodowe
  • alarmy bezprzewodowe
  • alarmy hybrydowe.

Alarm bezprzewodowy można zainstalować nawet w użytkowanym już budynku.

Elementy systemu alarmowego

System alarmowy konfigurować można w dowolny sposób, zgodnie z potrzebami i wymaganiami w danej lokalizacji. Najpopularniejsze elementy systemu alarmowego to:

  • centrala alarmowa
  • panel sterowania
  • zewnętrzna syrena alarmowa
  • wewnętrzna syrena alarmowa
  • czujnik ruchu (czujki podczerwieni)
  • czujnik otwartych okien (kontaktrony)
  • czujnik dymu
  • czujnik czadu
  • czujnik wibracji (aktywuje alarm po zbiciu szyby)
  • kamera (wewnętrzna/zewnętrza)
  • pilot.

Nowoczesne systemy alarmowe pozwalają na zarządzanie nimi z poziomu aplikacji na urządzeniu mobilnym, nadawanie różnych uprawnień poszczególnym użytkownikom.

Działanie systemu alarmowego polega na przesłaniu danych z urządzeń peryferyjnych (czujek, kamer, panelu sterowania, aplikacji, pilota) do centrali alarmowej – odbywa się to przy użyciu rozprowadzonych przewodów lub radiowo. Centrala następnie wykonuje zadanie, którym może być uzbrojenie lub rozbrojenie systemu, wywołanie alarmu, wysłanie sygnału do grupy interwencyjnej.

Monitoring wideo

Monitoring wideo polega na rejestrowaniu obrazu (i dźwięku) poprzez kamery umieszczone w odpowiednich miejscach. Pozwala utrwalić zdarzenia, zidentyfikować potencjalne zagrożenia. Nagrany materiał przechowywany jest na dysku przez określony czas, dzięki czemu można odtworzyć sytuacje z niedalekiej przeszłości.

Zależnie od potrzeb, obszaru objętego monitoringiem, wykorzystuje się kamery statyczne lub ruchome, którymi można regulować kierunek i odległość nagrania. Specjalistyczne kamery umożliwiają nagrywanie obrazu w nocy.

Monitoring wideo stał się w ostatnich latach tak powszechny, że w większych miastach trudno właściwie przemieszczać się nie będąc nieustająco w oku kamery. Ten rodzaj monitoringu stosowany jest do kontrolowania ruchu ulicznego, służy do ochrony miejsc użyteczności publicznej, utrzymywania bezpieczeństwa w placówkach edukacyjnych i opiekuńczych, zakładach pracy, urzędach.

Coraz częściej monitoring wideo wykorzystywany jest do ochrony prywatnych nieruchomości.

Obecnie kamery analogowe wypierane są przez nowoczesne sprzęty cyfrowe, zapewniające wysoką jakość nagrania, możliwość podglądu obrazu na urządzeniach mobilnych oraz szereg dodatkowych funkcji, jak choćby detekcja ruchu, praca w różnych warunkach oświetleniowych czy zdalne sterowanie.

Dzięki postępom w technologii, wiele systemów monitoringu wideo jest zintegrowanych z systemami alarmowymi i dostępem zdalnym, umożliwiając użytkownikom monitorowanie swojego mienia w czasie rzeczywistym, nawet gdy są poza nim.

Systemy kontroli dostępu

System kontroli dostępu stanowi alternatywę dla tradycyjnych kluczy. To elektroniczny system polegający na przypisaniu na karcie zbliżeniowej lub krążku w postaci breloka uprawnień wejścia konkretnemu użytkownikowi. Klucz taki może ponadto uzbrajać i rozbrajać alarm a także aktywować dodatkowe tryby.

System kontroli dostępu skutecznie kontroluje dostęp do poszczególnych pomieszczeń i stref. Tylko osoby upoważnione mogą poruszać się po danym obiekcie, korzystając z identyfikatorów osobistych.

Produkty tego typu rzadziej wykorzystywane są w domach prywatnych, za to spotkać je można w budynkach przemysłowych, przedsiębiorstwach czy obiektach użyteczności publicznej.

Bariery podczerwieni

Bariery podczerwieni są elementami do ochrony obwodowej. Pozwalają na wykrywanie naruszenia strefy ochronnej. Wspomagają pracę systemów alarmowych, wykrywając zagrożenie na wczesnym etapie, by ochrona lub grupa interwencyjna zdążyła zareagować zanim dojdzie do próby kradzieży czy włamania.

Czy warto stosować system ochrony?

Decydując się na system alarmowych zyskujesz bezpieczeństwo swojego domu lub firmy. Zmniejszasz szansę dokonania skutecznego włamania. Możesz mu zapobiec w momencie podjęcia próby wtargnięcia intruza poprzez jego odstraszenie syreną alarmową lub interwencję patrolu ochrony. Zainstalowanie alarmu włamaniowego może obniżyć koszty ubezpieczenia budynku.

Systemy alarmowe na rynku

Wśród firm zajmujących się projektowaniem i montażem systemów alarmowych są przykładowo: Solid Security, Somfy, Satel, Roger, Monitoring.pl, Jablotron, Polpatron.

fot. Freepik

Treści powiązane

Komentarze

brak komentarzy…