• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Elewacje przyszłości

Elewacje nie są już tylko estetycznym wykończeniem ścian budowli. Nadają wyrazistości i charakteru obiektom. Odzwierciedlają przeznaczenie, kontekst miejsca. Poznaj elewacje przyszłości i materiały stosowane do ich wykonania.
Elewacje przyszłości

Funkcje elewacji

Elewacja przede wszystkim wyznacza granice wewnętrznej przestrzeni budynku, chroni wnętrza przed czynnikami zewnętrznymi, bilansuje budynek energetycznie, zapewnia komfort akustyczny, dopływ naturalnego światła.

Wyobraźnia architektów nie ma granic. Dostępność zaawansowanych technologicznie materiałów o różnych właściwościach pozwala uzyskiwać zaskakujące efekty wizualne i użytkowe. Szczególnie, gdy wspólnym mianownikiem wprowadzanych innowacji jest już nie tylko funkcjonalność, ale również poszanowanie dla środowiska.

Nowoczesne elewacje

Umieszczenie paneli fotowoltaicznych na fasadach budynku daje ciekawy efekt wizualny, wpisując się jednocześnie w zasadę zrównoważonego rozwoju. Elewacja pełni dodatkowo funkcję użytkową, generując energię.

Quantum Glass to coś więcej. To szyby z powłoką kwantową wytwarzające prąd. Nowoczesne ogniwa fotowoltaiczne zastąpią szyby zespolone stosowane do wykonania szklanych elewacji. Będzie je można użyć w miejscach zwykłych okien lub dużych przeszkleń.

Podobny efekt uzyskuje się przy zastosowaniu perowskitów. Ogniwa perowskitowe (wykonane z minerałów mających zdolność pochłaniania światła, np. tytanianu wapnia) mogą tworzyć fasady o ciekawym efekcie wizualnym. Jest możliwość dostosowania ich kształtu a także koloru i poziomu transparentności do potrzeb architektonicznych. Ogniwa perowskitowe tworzą fasadę fabryki Aliplast w Lublinie.

Materiały samoczyszczące wykorzystane do wykonania elewacji powodują, że dzięki specjalnym powłokom deszcz może usuwać zanieczyszczenia, utrzymując budynek w dobrym stanie przez długi czas.

Zielone elewacje powstają dzięki obsadzeniu zewnętrznych ścian roślinnością. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskać można ciekawy efekt estetyczny, wysoką izolację termiczną oraz poprawę jakości powietrza.

Elewacje smart

Fasady kinetyczne, responsywne, potrafią zarządzać dopływem światła, a tym samym ciepła do wnętrza budynku. Inteligentne elewacje reagują na zmiany atmosferyczne, powodując np. dostosowanie kąta nachylenia lameli w taki sposób, aby pozwolić na większy lub mniejszy dopływ światła.


Fasady wykonane ze szkła smart pozwalają uzyskać w pewnym zakresie podobny efekt jak kinetyczne. Zmieniająca się temperatura powietrza lub natężenie światła słonecznego wywołują impuls, który sprawia, że szkło fotochromowe zmienia barwę pod wpływem światła, a elektrotropowe matowieje.

Zmianę można także wywołać na życzenie, w wyniku impulsu konrolowanego. Zmiana barwy szkła elektrochromatycznego następuje wskutek przemieszczania się jonów pomiędzy elektrodami pod wpływem przyłożonego napięcia elektrycznego. Takie działanie fasady ułatwia utrzymanie optymalnego nasłonecznienia i właściwej temperatury wewnątrz.

Fasady interaktywne, z ekranem led, pozwalają wyświetlać dowolne treści na elewacji budynku, stosować zmienną, ciekawą kolorystykę, tworzyć niepowtarzalne efekty wizualne.


Treści powiązane

Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Choć klimat wyraźnie się ociepla, to jednak koszty ogrzewania stanowią kluczowy składnik wydatków związanych z eksploatacją domu. Wybieramy więc nowoczesne, ekologiczne i przede wszystkim ekonomiczne rozwiązania.
Redukcja śladu węglowego
Redukcja śladu węglowego
Ślad węglowy to wyrażona w postaci liczbowej ilość gazów cieplarnianych wygenerowana przez dany podmiot lub działalność w celu wytworzenia konkretnego produktu lub usługi. W obliczeniach uwzględniana jest emisja dwutlenku węgla, metanu, podtlenku azotu i innych gazów.
Certyfikacja ekologiczna w budownictwie
Certyfikacja ekologiczna w budownictwie
Ostatnie dekady przyniosły wzrost świadomości w zakresie znaczenia środowiska dla zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka i skutków degradacji natury. Wypracowano metody standaryzacji pewnych rozwiązań których efektem jest certyfikacja ekologiczna w budownictwie. Jakie stosuje się systemy oceny, kryteria i jakie płyną korzyści z wprowadzenia tych rozwiązań? Więcej w poniższym artykule.
Dom pasywny
Dom pasywny
Tani, ekologiczny, to standardy, które powinien spełniać tzw. dom pasywny. Chodzi o pozyskiwanie energii koniecznej do komfortowego eksploatowania budynku w sposób bierny, darmowy, pasywny, poprzez zastosowanie odpowiednich technologii, materiałów, odzyskiwanie energii pochodzącej z natury, minimalizowanie zapotrzebowania na energię.
Dekarbonizacja w budownictwie
Dekarbonizacja w budownictwie
Oblicza się, że za aż blisko 40% emisji dwutlenku węgla odpowiada budownictwo. Działania na rzecz obniżenia emisyjności trwają od lat. Zmiany dotyczą podejścia do projektowania, produkcji materiałów, procesu budowlanego a także ograniczenia zużycia energii przez same budynki.
Fotowoltaika w domu i firmie
Fotowoltaika w domu i firmie
Funkcjonowanie bez energii elektrycznej wydaje się współcześnie niemożliwe. Potrzebujemy jej jak powietrza do życia, pracy, wypoczynku. Niemniej rosnąca świadomość tego, jak produkcja energii negatywnie wpływa na środowisko powoduje, że coraz częściej i chętniej zwracamy się ku odnawialnym źródłom energii.
Budowa ścian – przegląd materiałów
Budowa ścian – przegląd materiałów
Technologii budowy ścian jest obecnie wiele, począwszy od tradycyjnych murowych, wypieranych obecnie rozwiązaniami systemowymi opartymi na pustakach, przez technologie szkieletowe drewniane i żelbetowe do gotowych, prefabrykowanych elementów. W tym artykule skupiamy się na ścianach murowanych. Sprawdzamy, jakie materiały można wybrać, jakie mają one właściwości i czym się kierować przy wyborze.
Ciekawe budynki w Polsce
Ciekawe budynki w Polsce
Projekty architektoniczne oprócz zagwarantowania funkcjonalności i możliwości użytkowania budynków zgodnie z przeznaczeniem skupiają się w dużej mierze na estetyce i walorach wizualnych powstających budowli. Bywa, że ta strona niekiedy zdecydowanie dominuje, wywołując zaskoczenie, zachwyt, podziw.
Zrównoważony rozwój w budownictwie
Zrównoważony rozwój w budownictwie
Zrównoważony rozwój polega na integrowaniu działań gospodarczych, społecznych i politycznych z zachowaniem równowagi przyrodniczej oraz trwałości procesów przyrodniczych. Jak w te postulaty wpisuje się budownictwo – czołowy konsument energii? Jakie rozwiązania proekologiczne stosuje branża budowlana, w jakim zakresie jej działalność może pozytywnie wpływać na środowisko?
Zielone budownictwo
Zielone budownictwo
Zielone budownictwo polega na tworzeniu budynków o ograniczonym negatywnym wpływie na środowisko przy jednoczesnym komforcie ich użytkowania. Chodzi o wprowadzanie proekologicznych rozwiązań na etapie projektowania, budowy i eksploatacji nieruchomości.
Ogrzewanie płaszczyznowe w domu
Ogrzewanie płaszczyznowe w domu
Jaki wybrać rodzaj ogrzewania domu, to dylemat wielu inwestorów. Ma być ciepło, najlepiej tanio, estetycznie, przytulnie i ekologicznie. Jednym z rozwiązań jest ogrzewanie płaszczyznowe. Na czym polega? Jak wygląda instalacja i jakie daje korzyści? Więcej o ogrzewaniu płaszczyznowym przeczytasz poniżej.
Budynki inteligentne
Budynki inteligentne
System inteligentnego domu pozwala na automatyzację wszystkich urządzeń podłączonych do wspólnej sieci, zdalne sterowanie elementami systemu dzięki bezprzewodowej technologii przy pomocy jednego urządzenia. To wygoda w domu, biurze, obiektach usługowych czy przemysłowych.
Zielony Ład
Zielony Ład
Zielony Ład to strategia UE na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej. Jakie konkretne inicjatywy, działania i zmiany legislacyjne mają w efekcie doprowadzić do ograniczenia globalnego ocieplenia do poziomu poniżej 1,5 °C i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku? Poznaj założenia Europejskiego Zielonego Ładu.
Fotowoltaika – kontrole instalacji u prosumentów
Fotowoltaika – kontrole instalacji u prosumentów
Przeprowadzane kontrole fotowoltaiki wynikają z zauważonych nadużyć, jakich dopuszczają się właściciele mikroinstalacji. Część prosumentów nie respektuje pewnych przepisów. Co obejmują kontrolę? Jakie nadużycia mają wyeliminować? Co grozi za niezgodne z przepisami użytkowanie fotowoltaiki?
Ocieplenia budynków
Ocieplenia budynków
Ocieplenie budynku w naszym klimacie to absolutna konieczność. Gwarantuje zachowanie pożądanej, komfortowej temperatury w pomieszczeniach, ale też wpływa na wysokość rachunków za ogrzewanie. Dlatego tak istotne jest poprawne wykonanie izolacji termicznej.

Komentarze

brak komentarzy…