• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Ciekawe budynki w Polsce

Projekty architektoniczne oprócz zagwarantowania funkcjonalności i możliwości użytkowania budynków zgodnie z przeznaczeniem skupiają się w dużej mierze na estetyce i walorach wizualnych powstających budowli. Bywa, że ta strona niekiedy zdecydowanie dominuje, wywołując zaskoczenie, zachwyt, podziw.
Ciekawe budynki w Polsce

Business Garden w Warszawie

Architektura budynków o nietypowym wyglądzie ma na celu podkreślenie ich przeznaczenia, charakteru, symboliki, także wkomponowanie w otoczenie lub całkiem odwrotnie – odróżnienie od istniejącej zabudowy, krajobrazu, tła.

Wiele ciekawych, niebanalnych budowli znaleźć można w krajobrazie polskich miast, miasteczek, wsi. Wskazujemy wybrane z nich, które niewątpliwie zasługują na uwagę.

Krzywy Domek w Sopocie

To nie odbicie w krzywym zwierciadle, ale biurowiec, sklep, pub, restauracja i klub w jednym. Domek znajduje się przy popularnym sopockim deptaku, ul. Bohaterów Monte Cassino 53.

Teatr Baj w Toruniu

Świat Kingsajz? Wkraczamy do świata lalek. Taką elewację ma frontowa ściana toruńskiego Teatru Baj. Choć funkcjonuje tu od 1945 roku, taki niezwykły wygląd ogromnej szafy pełnej szuflad i skrytek budynek zyskał w 2006 roku.

Domki do góry nogami?

Takie atrakcje turystyczne można spotkać w kilku miejscach Polski. Budynek z zewnątrz robi niesamowite wrażenie, wydaje się, że nie dosyć, że stoi wbrew prawom fizyki, to w środku nie wiadomo, czego się spodziewać. W kaszubskim domku w Szymbarku wystrój z czasów PRL przywołuje czasy, kiedy wszystko było wywrócone do góry nogami.

Lekko nie będzie w Latającej Chacie Tajemnic. Dom sprawia wrażenie, jakby się unosił, „dźwigany” pękiem balonów doczepionych do dachu. Pomysłodawcy zapewniają w środku utratę wiary we własne zmysły. Park Edukacji i Rozrywki Farma Iluzji znajduje się w Mościskach, na południowej granicy woj. mazowieckiego.

Nowoczesne budynki

Muzeum ognia w Żorach swoim kształtem i kolorem przypomina płomień. Cała ekspozycja poświęcona jest znaczeniu ognia w historii i rozwoju ludzkości.

Niewątpliwie na uwagę zasługuje bryła gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej. Jego pomysłodawcy – studio architektoniczne Kwadrat z Gdyni – nawiązali do kształtu walącego, upadającego w wyniku bombardowania budynku.

Również w Gdańsku swoim wyglądem wyróżnia się Europejskie Centrum Solidarności. To budynek, który powstał na terenie dawnej stoczni i swoim kształtem, a przede wszystkim elewacją nawiązuje do historii tego miejsca. Gmach przypomina rdzawy kadłub statku.

Z kolei budynek obecnej siedziby TVP w Warszawie ma swoim wyglądem przypominać rolkę taśmy filmowej. Choć wyraźnie widać zwoje, to i tak nietypowy budynek nazwany został Wieżą Babel.

Zaskakująca architektura

W polskim krajobrazie nie brakuje budowli, które szokują, zaskakują, wprawiają w zachwyt, a na pewno nie pozwalają nikomu przejść obok siebie obojętnie.

Dziwną budowlą jest wieża widokowa „Pająk”, oficjalnie nazwana Info Glob, znajdująca się w Gorzowie Wielkopolskim. Umiejscowiona została na jednym z miejskich rond i miała być pierwszym z wielu wyróżniających się obiektów w nowoczesnej dzielnicy Gorzowa.

Kosmicznymi realizacjami architektonicznymi mogą pochwalić się również Poznań i Katowice.

Katowicka hala sportowo-widowiskowa nieprzypadkowo nazwana Spodkiem swoim kształtem przypomina ogromny pojazd kosmiczny. Na uwagę zasługuje konstrukcja dachu obiektu - stalowa konstrukcja kopuły połączona jest z zewnętrznym stalowym pierścieniem za pomocą 120 lin nośnych.

Podobne przeznaczenia ma poznańska Arena, która także przypomina UFO.

***

To jedynie wybrane przykłady ciekawej architektury. W krajobrazie polskich miast i miasteczek nie brakuje budynków, które zdecydowanie wyróżniają się, urozmaicając otoczenia i budząc różnorodne emocje wśród obserwatorów.

Treści powiązane

Zrównoważony rozwój w budownictwie
Zrównoważony rozwój w budownictwie
Zrównoważony rozwój polega na integrowaniu działań gospodarczych, społecznych i politycznych z zachowaniem równowagi przyrodniczej oraz trwałości procesów przyrodniczych. Jak w te postulaty wpisuje się budownictwo – czołowy konsument energii? Jakie rozwiązania proekologiczne stosuje branża budowlana, w jakim zakresie jej działalność może pozytywnie wpływać na środowisko?
Budynki inteligentne
Budynki inteligentne
System inteligentnego domu pozwala na automatyzację wszystkich urządzeń podłączonych do wspólnej sieci, zdalne sterowanie elementami systemu dzięki bezprzewodowej technologii przy pomocy jednego urządzenia. To wygoda w domu, biurze, obiektach usługowych czy przemysłowych.
Dom pasywny
Dom pasywny
Tani, ekologiczny, to standardy, które powinien spełniać tzw. dom pasywny. Chodzi o pozyskiwanie energii koniecznej do komfortowego eksploatowania budynku w sposób bierny, darmowy, pasywny, poprzez zastosowanie odpowiednich technologii, materiałów, odzyskiwanie energii pochodzącej z natury, minimalizowanie zapotrzebowania na energię.
Domy prefabrykowane
Domy prefabrykowane
Dom prefabrykowany powstaje z gotowych, łączonych modułów. Materiałami budowlanym mającymi zastosowanie w tej technologii jest drewno, beton lub ich połączenie. Gotowe elementy przygotowywane są w fabryce, a następnie transportowane na miejsce budowy i montowane. Przyglądamy się budowie domów z płyt betonowych i innych elementów prefabrykowanych. Jakie są korzyści, a jakie wady z zastosowania takiej technologii?
Rynek inwestycji – budowa dróg w Polsce 2022-2023
Rynek inwestycji – budowa dróg w Polsce 2022-2023
Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej, ograniczenia dostępu do wielu źródeł surowców, związanego z tym wzrostu cen materiałów budowlanych, polskie drogi są nieustającym placem budowy. Trwają rozpoczęte inwestycje drogowe, wyłaniane są przetargi na nowe budowy. Przyglądamy się, gdzie i co buduje się na polskich drogach. Gdzie planowane są budowy dróg.
Budowa ścian – przegląd materiałów
Budowa ścian – przegląd materiałów
Technologii budowy ścian jest obecnie wiele, począwszy od tradycyjnych murowych, wypieranych obecnie rozwiązaniami systemowymi opartymi na pustakach, przez technologie szkieletowe drewniane i żelbetowe do gotowych, prefabrykowanych elementów. W tym artykule skupiamy się na ścianach murowanych. Sprawdzamy, jakie materiały można wybrać, jakie mają one właściwości i czym się kierować przy wyborze.
Projekt domu – gotowy czy indywidualny?
Projekt domu – gotowy czy indywidualny?
Rozważamy wady i zalety kupna gotowego projektu domu lub zamówienia indywidualnego u architekta. Które rozwiązanie jest lepsze? Na jaką opcję się zdecydować?
Domy z drewna – jak się w nich mieszka?
Domy z drewna – jak się w nich mieszka?
Drewniane domy nie są w Polsce jeszcze bardzo popularne. Kojarzą się raczej z zabudową terenów górskich, domkiem wakacyjnym. Ich niezaprzeczalny urok, wyjątkowy klimat powodują, że powoli rośnie liczba amatorów domów budowanych w tej technologii. Przeczytajcie więcej o drewnianych domach. Poznajcie ich wady i zalety.
Rynek budowlany 2022 – raport Spectis
Rynek budowlany 2022 – raport Spectis
Sytuacja w branży budowlanej nie napawa optymizmem. Trudne okoliczności rynkowe powodują wyhamowywanie aktywności budowlanej. Prognozuje się, że jeśli 2022 rok zakończy się minimalnym wzrostem wartości rynku, to 2023 rok odnotuje ujemną dynamikę rynku budowlanego. To wnioski Spectis, zespołu ekspertów świadczących usługi badawcze i analityczne dla kadry menedżerskiej z sektora budowlanego.

Komentarze

brak komentarzy…