• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Garaż blaszany – jak ocieplić

Zastanawiasz się, jak skutecznie ocieplić blaszany garaż? Przeczytaj, jakie materiały izolacyjne stosuje się w tym celu. Poznaj metody ocieplania garaży blaszanych oraz wykończenia zaizolowanej warstwy.
Garaż blaszany – jak ocieplić

Blaszany garaż zastępuje konstrukcję murowaną czy wykonaną z drewna. To szybka i solidna alternatywa. Jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób poszukujących praktycznego i ekonomicznego miejsca do przechowywania samochodu lub innych przedmiotów, zwłaszcza w przypadku nieruchomości, w których nie zaplanowano miejsca na wbudowany lub murowany garaż. Łatwy montaż i demontaż, różnorodny design, funkcjonalność powodują, że blaszane garaże cieszą się dużą popularnością, stanowiąc estetyczny element ogrodu czy posesji.

Postawienie garażu blaszanego nie wymaga zezwolenia, jeśli będzie to budynek wolnostojący, parterowy, o charakterze gospodarczym i powierzchni nieprzekraczającej 35 m2.

Czy warto ocieplić blaszany garaż?

Garaż blaszany ma tą właściwość, że latem bardzo się nagrzewa, zimą z kolei wnętrze znacznie się wychładza. Ocieplenie garażu spowoduje, że różnice temperatur nie będą tak znaczne. Przechowywane wewnątrz przedmioty nie będą narażone na przemarznięcie, za to w miesiącach letnich komfort korzystania też będzie większy. Warto więc rozważyć ocieplenie garażu blaszanego.

Czym ocieplić blaszany garaż?

Idealnym materiałem będzie styropian. Płyty grubości 3-4 cm w zupełności powinny wystarczyć. Względem garażu nie ma takich wymagań termoizolacyjnych, jak w przypadku domu mieszkalnego.

Do izolacji wykorzystuje się także wełnę mineralną, jednak zarówno koszt jak i nakład prac będą większe.

Łatwiejsza w aplikacje jest natryskowa pianka poliuretanowa.

Jak ocieplić blaszany garaż?

Umieszczenie warstwy izolującej wewnątrz zmniejszy kubaturę garażu. Jeśli nie chcemy stracić nawet kilku czy kilkunastu centymetrów powierzchni, można ocieplić garaż z zewnątrz. To rozwiązanie może z kolei pozbawić nasz blaszak ciekawych walorów estetycznych, jeśli zdecydujemy się np. na konstrukcję wykonaną z materiału imitującego drewno. W grę wchodzi też ocieplenie ścian z zewnątrz, a dachu – wewnątrz konstrukcji.

Niezależnie jaką opcję wybierzemy, blacha wymaga przygotowania. Aby skutecznie przytwierdzić materiał izolujący, trzeba powierzchnię blachy dobrze oczyścić z kurzu i wszelkich innych zabrudzeń, w razie potrzeby również odtłuścić, a ewentualne zardzewiałe miejsca zabezpieczyć farbą antykorozyjną.

Płyty styropianowe przykleja się na poliuretanowe kleje montażowe. Należy zadbać o precyzyjne rozmieszczenie płyt, aby nie zostawiać szczelin, przez które przenikać będzie zimne lub gorące powietrze. Narożniki, miejsca trudne do zaizolowania styropianem wypełnia się pianką.

Mocowanie ocieplenia może ułatwić przytwierdzenie podkonstrukcji z drewnianych kantówek.

Należy zdecydować, jak poprowadzić przewody instalacyjne (jeśli takie się znajdują w garażu) – pod warstwą ocieplenia, czy na wierzchu zabudowy ścian i sufitu.

Mniej pracy potrzebne będzie przy użyciu pianki izolującej. Jej zastosowanie wymaga precyzji, aby rozprowadzić preparat w warstwie o tej samej lub mocno zbliżonej grubości na całej powierzchni.

Czym wykończyć ściany blaszanego garażu?

Wykończenie warstwy izolacyjnej zależeć będzie od tego, czy wybierzemy ocieplenie zewnętrzne czy wewnętrzne.

Wnętrza ocieplonych garaży blaszanych najczęściej pokrywa się płytami OSB lub innymi płytami wiórowymi czy pilśniowymi. Gwarantują estetykę, dają poczucie przytulności i schludności. Płyty mocowane są do powierzchni ścian (lub izolacji), ewentualnie wspomnianej podkonstrukcji.

Przy ocieplaniu zewnętrznym na powierzchni styropianu układa się warstwę zbrojoną z siatką i na niej rozprowadza tynk. Można w tym rozwiązaniu zadbać o wykończenie ścian w stylistyce spójnej z elewacją domu lub każdej innej, dopasowanej do otoczenia.

Jeśli rozważasz kupno garażu blaszanego, rozważ przykładowo takich producentów jak: Konstal, Rock Stal, Nowoczesne Garaże Partnerstal, Bomstal, Maritom, CSTAL, Stalgar, Kar Stal.

Treści powiązane

Wycinka drzew na działce
Wycinka drzew na działce
Nie każde drzewo można bezkarnie usunąć z własnej działki. Zobacz, wycinkę których drzew konieczne trzeba zgłosić, a kiedy potrzebne jest zezwolenie. Gdzie złożyć wniosek? Poznaj przepisy regulujące wycinanie drzew.
Prefabrykowane moduły łazienkowe
Prefabrykowane moduły łazienkowe
Prefabrykacja, zainteresowanie gotowymi modułami dotyczy nie tylko elementów konstrukcyjnych czy wykończeniowych budynku, ale całych jednostek użytkowych. Tak jest w przypadku łazienek. Poznaj nowe technologie pozwalające na zminimalizowanie tradycyjnego procesu budowy i wykańczania wnętrz i zastąpienie go gotowymi elementami, prefabrykowanymi modułami łazienkowymi.
Regulacja drzwi balkonowych
Regulacja drzwi balkonowych
Drzwi balkonowe nie działają poprawnie? Może wymagają regulacji. Dowiedz się, jak skutecznie ustawić je w pozycji poziomej i pionowej, aby równo przylegały do ościeżnicy. Sprawdź, kiedy warto regulować drzwi balkonowe i na jakie nieprawidłowości zwrócić uwagę.
Śnieg na dachu – bezpieczne odśnieżanie
Śnieg na dachu – bezpieczne odśnieżanie
Czy trzeba odśnieżać dach? Jak bezpiecznie odśnieżyć dach i kto może to zrobić? Poznaj, jakie zagrożenia niesie zalegający śnieg i lód. Sprawdź przepisy związane z użytkowaniem obiektów budowlanych.
Ocieplenia budynków
Ocieplenia budynków
Ocieplenie budynku w naszym klimacie to absolutna konieczność. Gwarantuje zachowanie pożądanej, komfortowej temperatury w pomieszczeniach, ale też wpływa na wysokość rachunków za ogrzewanie. Dlatego tak istotne jest poprawne wykonanie izolacji termicznej.
Kontenery modułowe
Kontenery modułowe
Kontenery modułowe to obecnie powszechny widok w przestrzeni architektonicznej. Rośnie popularność tej formy zabudowy. Jakie zalety ma ten typ budowli? Gdzie najlepiej sprawdzają się kontenery i jakie mają najczęstsze zastosowania? Więcej o tym w poniższym artykule.
Modułowe hotele i resorty dla właścicieli działek
Modułowe hotele i resorty dla właścicieli działek
​Nowoczesne technologie budowlane pozwalają na postawienie obiektów resortowych w miejscach, które dotychczas były wyłączone z możliwości zabudowy. Obecnie technologie modułowe pozwalają stworzyć resort w formule rozproszonego hotelarstwa nawet w trzy miesiące. Czy to może być przyczynek do zmian przyzwyczajeń w formach wypoczynku Polaków? A może jest odpowiedzią na już sygnalizowane potrzeby spędzania czasu wolnego z dala od turystycznego zgiełku?
Płyty budowlane
Płyty budowlane
Płyty budowlane stanowią gotowe elementy wykorzystywane do szybkiej, suchej zabudowy czy wykończenia wnętrz. Różnorodne materiały z jakich są wykonane przesądzają o ich przeznaczeniu i zastosowaniu. Sprawdzamy rodzaje płyt budowlanych, ich właściwości i możliwości wykorzystania.
Regulacja okien na zimę
Regulacja okien na zimę
W większości nowoczesnych okien jest możliwość ustawiania ich w trybie zima-lato. Dlaczego warto dostosowywać szczelność okna do pory roku? Czy można to zrobić samemu? Jakie będą potrzebne narzędzia i jak poprawnie przeprowadzić regulację?

Komentarze

brak komentarzy…