Jakiego artykułu szukasz?

Modułowe hotele i resorty dla właścicieli działek

​Nowoczesne technologie budowlane pozwalają na postawienie obiektów resortowych w miejscach, które dotychczas były wyłączone z możliwości zabudowy. Obecnie technologie modułowe pozwalają stworzyć resort w formule rozproszonego hotelarstwa nawet w trzy miesiące. Czy to może być przyczynek do zmian przyzwyczajeń w formach wypoczynku Polaków? A może jest odpowiedzią na już sygnalizowane potrzeby spędzania czasu wolnego z dala od turystycznego zgiełku?
Modułowe hotele i resorty dla właścicieli działek

Władysławowo w czasie zimowych ferii może wydawać się abstrakcyjnym kierunkiem, ale analizując wyniki raportów portalu nocowanie.pl, na przestrzeni ostatnich 10 lat można zauważyć, że cieszący się niezmienną popularnością letni kurort pozostaje w pierwszej dziesiątce najchętniej wybieranych miejsc wypoczynku w styczniu i lutym. To najlepszy dowód, że znaczna część ruchu turystycznego podąża w odwrotnym kierunku niż najbardziej oblegane przez miłośników sportów zimowych miasta na południu Polski. Z pewnością olbrzymie resorty, podobne do powstającego w Pobierowie hotelu z 1400 pokojami, w którym równocześnie będzie mogło przebywać nawet 3000 gości, wciąż pozostaną atrakcyjne dla znacznej części rynku turystycznego. Równocześnie rośnie grupa podróżnych, dla których kameralny wypoczynek, pozwalający na spędzenie urlopu w ustronnym miejscu, wśród wszechobecnej natury, to optymalny sposób na spędzenie urlopu. Nie bez znaczenia dla tego zjawiska była również pandemia, która unaoczniła plusy wypoczynku poza ramami masowej turystyki.

Komfort idzie w parze z ekologią

U podstaw rozwoju tego trendu jest także ekologia. Zjawisko overtourismu – masowego odwiedzania najpopularniejszych na świecie miejsc, może wywoływać nie tylko te oczywiste konsekwencje, jak zanieczyszczenie wód, zwiększoną emisję CO2 czy olbrzymią ilość odpadów, ale także niekontrolowany wzrost cen artykułów żywnościowych powodujący, że życie w takich miastach staje się nieopłacalne dla stałych mieszkańców. Ponadto w wielu miastach skutkuje przeciążeniem kanalizacji i sieci energetycznych, przygotowanych dla znacznie mniejszej populacji. W związku z zanieczyszczeniem powietrza coraz więcej podróżujących protestuje przeciwko pobieraniu opłaty klimatycznej przez popularne wśród turystów miasta, w których stężenie pyłów PM10 przekracza wartości notowane w Warszawie. Potwierdzeniem zasadności takiego działania są wyroki sądowe uzyskiwane przez osoby odmawiające bezrefleksyjnego wnoszenia takich opłat.

Nie bez znaczenia jest także komfort wypoczynku, który w zatłoczonych miastach i kurortach nie zapewnia pełnej regeneracji, jak w przypadku odpoczynku na łonie natury. Znaczna część turystów, w świetle tak szkodliwych środowiskowo praktyk i dla zwiększenia efektywności wypoczynku, wybiera znacznie bardziej kameralne miejsca. Rozproszone hotelarstwo to nic innego, jak wolnostojące domy, rozmieszczone na terenie leśnej, nadmorskiej lub górskiej osady lub kompleksu wypoczynkowego. Obiekty takie powstają najczęściej bez znacznej ingerencji w przyrodę, zatem mogą powstawać także w lokalizacjach, w których budowa z wykorzystaniem tradycyjnych technologii byłaby niemożliwa z uwagi na ograniczenia prawne czy środowiskowe. Jedną z form budowy komfortowych obiektów bez ingerencji w przyrodę jest budownictwo modułowe.

Moduły szansą dla właścicieli atrakcyjnych działek

Obecnie na rynku mocniej niż kiedykolwiek uwidacznia się zapotrzebowanie na budownictwo ekologiczne, w którym to właśnie konstrukcje modułowe mogą odegrać bardzo istotną rolę mówi Tomasz Balcerowski, prezes zarządu spółki Ekoinbud. - W świetle wejścia w życie przepisów wynikających z Europejskiego Zielonego Ładu, takie kwestie jak dbanie o środowisko czy nawet dążenie do neutralności klimatycznej nowo powstających inwestycji najprawdopodobniej będą stawiane na równi z atrakcyjną lokalizacją, architekturą i funkcjonalnością danego obiektu. Ponadto, nowoczesne konstrukcje modułowe powstające w technologii prefabrykowanej, oprócz wykonania z ekologicznych materiałów, cechują się trwałością i właściwościami energooszczędnymi, co znacznie obniża koszty ich eksploatacji. Jeżeli dodamy do tego dużo krótszy czas realizacji „pod klucz”, otrzymamy rozwiązanie, które w najbliższych latach jest w stanie zrewolucjonizować całą branżę budowlaną.

Moduły w całości powstają w fabryce, a na miejscu są jedynie instalowane na wcześniej przygotowanym gruncie. Co więcej, są one w całości wykończone i wyposażone w fabryce, zatem na miejscu nie ma potrzeby wykonywania żadnych głośnych lub też generujących odpady prac. Moduły to nowoczesne i trwałe obiekty, oferujące wyjątkowo komfortowe, jak i designerskie rozwiązania. Wysycone są nowoczesnymi rozwiązaniami w duchu smart home, pozwalającymi zapewnić użytkownikom komfort bez względu na pogodę i porę roku. Są doskonałym rozwiązaniem dla rodzin poszukujących ustronności i samowystarczalności – są wyposażone we wszystkie sprzęty kuchenne, komfortowo zaprojektowane łazienki, rozległe łóżka i salon. Domy te mogą mieć także bardzo zróżnicowaną formę zewnętrzną, zarówno pod względem wykończenia elewacji, kształtu dachu, aż po ilość kondygnacji i powierzchnię. Moduły można łączyć ze sobą uzyskując rozległe domy parterowe lub kilkukondygnacyjne obiekty, jednak, jeżeli nie przekraczają powierzchni użytkowej 35m.kw. to zgodnie ze zmienionymi ostatnio przepisami ich budowa nie wymaga pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia do urzędu wojewódzkiego lub starostwa powiatowego. Moduły powstają w fabryce na ramach drewnianych i stalowych, dlatego ta technologia jest trwała oraz zapewnia jednolitą, ustandaryzowaną jakość.

One Stop Shop na rynku nieruchomości

- Inwestorzy obecnie poszukują gotowych rozwiązań i my jesteśmy w stanie je dostarczyć całkowicie zdejmując im z głowy komplikacje związane z projektowaniem oraz budową zespołów resortowych – mówi Ewelina Woźniak – Szpakiewicz, prezes zarządu DMDmodular, firmy, która takie obiekty produkuje od kilku lat, dostarczając je do najbardziej wymagających klientów z sektora hotelowo-resortowego. - Zmieniamy rolę inwestorów w kierunku klientów, którzy zamawiają gotowy projekt z katalogu i otrzymują - w niezwykle krótkim czasie - gotowy obiekt.

DMDmodular ma na swoim koncie budowę modułowego resortu, który powstał na terenie kompleksu Weranda Home – zespołu hotelowego położonego na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Zielonki. Mając na uwadze wyjątkowe walory miejsca, w otoczeniu puszczy i dzikiej przyrody rozbudowa resortu była możliwa wyłącznie z wykorzystaniem technologii modułowej 3D, w której od lat specjalizuje się DMDmodular. Nowa część resortu zyskała nazwę foRest, co doskonale oddaje ideę, jaką kierowali się właściciele obiektu. Ofertuje on bowiem możliwość pełnego relaksu w harmonii z przyrodą. Inwestorzy całkowicie wykluczyli budowę obiektów z wykorzystaniem tradycyjnej technologii z obawy na wysokie prawdopodobieństwo zaburzenia walorów przyrodniczych puszczy. W naturalny sposób skierowali się w stronę budowy resortu modułowego.

- Na potrzeby budowy obiektów w formule hotelarstwa rozproszonego stworzyliśmy naszą ofertę Smart Living, w której jest 30 wariantów całorocznych domów o powierzchni od 27 do 115 m.kw. mówi Ewelina Woźniak - Szpakiewicz. Nasze moduły zamawiane są przez klientów z Polski, Szkocji, Danii, Słowacji i Luksemburga, co dowodzi ich doskonałych walorów technicznych jakościowych i estetycznych.

Modułowość otwiera całkowicie nowe szanse przed inwestorami, którzy posiadają niezabudowane działki w wymagających, aczkolwiek atrakcyjnych turystycznie lokalizacjach. Dzięki tej technologii, w zaledwie kilka tygodni mogą dysponować sprawnie działającym, ekologicznym i designerskim resortem. Wielu właścicieli działek ograniczają przepisy, strony postępowań administracyjnych lub też logistyka, związana z budową w trudnych lokalizacjach. Moduły na miejsce docierają transportem drogowym, i wszystko, czego wymagają, to przyłączy. Mogą być także wyposażone w panele fotowoltaicznej inne rozwiązania, ograniczające ich zależność od sieci zewnętrznych, co również zwiększa liczbę lokalizacji, w których mogą powstać rozproszone osady hotelowe.

Dla inwestorów znaczenie mają jeszcze kolejne cechy modułów – ekologia i cyrkularność. Przez to, że powstają one w fabryce proces ich produkcji jest szczegółowo zaplanowany, co wpływa na reedukację ilości odpadów budowlanych, racjonalne gospodarowanie surowcami i ograniczenie śladu węglowego. Moduły w dowolnym momencie mogą zostać również przetransportowane w nową lokalizację, w sytuacji, gdy inwestor zdecyduje się na zmianę polityki prowadzenia resortu, a to ma znaczenie w polityce gospodarki cyrkularnej i wydłużaniu cyklu życia budynków.

Zawirowania ostatnich lat zmieniły nasz sposób myślenia o wielu obszarach życia. Ekologia odmieniana jest przez wszystkie przypadki, zmiana podejścia do kontaktów międzyludzkich i potrzeba świadomego i odpowiedzialnego postępowania nie pozostają bez wpływu na rynek turystyczny. Ten powinien zatem skorzystać z szansy, jakie stawia przed nimi zmiana społeczna. Dla inwestorów modułowość oznacza równocześnie możliwość rozwoju ich projektów w kierunku, którego wcześniej nie brali pod uwagę. Warto wykorzystać zmianę społeczną i rozwój technologii, aby poszerzyć możliwości własnego biznesu.

Treści powiązane

Mała architektura betonowa
Mała architektura betonowa
Małą architekturą określa drobne elementy architektoniczne, wypełniające przestrzeń publiczną, elementy architektury ogrodowej, niewielkie obiekty kultu religijnego czy służące utrzymaniu porządku. Do ich wykonania stosuje się różnorodne materiały konstrukcyjne. My skupiamy się na betonie i jego zastosowaniu w małej architekturze. Poznaj elementy małej architektury betonowej.
Druk 3D w budownictwie
Druk 3D w budownictwie
Budynek z drukarki 3D – brzmi futurystycznie? Choć to ciągle niezwykle niszowe zjawisko, powstają pierwsze budowle tego typu. Ten kierunek może całkowicie zmienić proces budowania. Czym jest druk 3D w budownictwie, jak działają drukarki tego typu oraz jakie mogą być korzyści takiego rozwiązania? Więcej na ten temat w poniższym artykule.
Podłoga z betonu
Podłoga z betonu
Beton z rozmachem wkroczył na salony i jest symbolem nowoczesności, otwartości na nowe trendy. Wykorzystywany jest do modnego wykańczania ścian i podłóg. W tym artykule skupiamy się na zastosowaniu betonu na podłogach wnętrz domów. Jakie korzyści daje zastosowanie tego materiału? Czy jest trudny w pielęgnacji. Jakie efekty aranżacyjne można uzyskać?
Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna?
Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna?
Jak oddycha dom? Wymiana powietrza to konieczność, każdy budynek musi być wyposażony w wentylację. Nowoczesne rozwiązania pozwalają uzyskać lepsze efekty wymiany powietrza, minimalne straty ogrzewania, a nawet odzyskiwać ciepło. Porównujemy tradycyjną, prostą wentylację grawitacyjną z systemem rekuperacji. Jak działa każde z tych rozwiązań? Jakie ma zalety i wady? – przeczytajcie o tym w poniższym artykule.
Dom pasywny
Dom pasywny
Tani, ekologiczny, to standardy, które powinien spełniać tzw. dom pasywny. Chodzi o pozyskiwanie energii koniecznej do komfortowego eksploatowania budynku w sposób bierny, darmowy, pasywny, poprzez zastosowanie odpowiednich technologii, materiałów, odzyskiwanie energii pochodzącej z natury, minimalizowanie zapotrzebowania na energię.
Rodzaje stropów
Rodzaje stropów
Strop to kluczowy element każdej konstrukcji budowlanej. Jego jakość, wytrzymałość muszą być niezawodne. Konsekwencje niewłaściwego stropu mogą być katastrofalne. Poznajcie rodzaje, cechy i parametry poszczególnych stropów.
Elementy prefabrykowane w budownictwie wielorodzinnym
Elementy prefabrykowane w budownictwie wielorodzinnym
Modułowe elementy wykorzystywane są w budownictwie o konstrukcji betonowej, drewnianej lub stalowej. Choć prefabrykaty nie są jeszcze powszechnie stosowane, ich popularność wzrasta. Zalety budowania w tej technologii są doceniane przez inwestorów i przesądzają o wyborze prefabrykacji w budownictwie wielorodzinnym.
Ocieplenia budynków
Ocieplenia budynków
Ocieplenie budynku w naszym klimacie to absolutna konieczność. Gwarantuje zachowanie pożądanej, komfortowej temperatury w pomieszczeniach, ale też wpływa na wysokość rachunków za ogrzewanie. Dlatego tak istotne jest poprawne wykonanie izolacji termicznej.
Budynki inteligentne
Budynki inteligentne
System inteligentnego domu pozwala na automatyzację wszystkich urządzeń podłączonych do wspólnej sieci, zdalne sterowanie elementami systemu dzięki bezprzewodowej technologii przy pomocy jednego urządzenia. To wygoda w domu, biurze, obiektach usługowych czy przemysłowych.
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Głównym zadaniem pokrycia dachowego jest ochrona budynku przed wpływem zjawisk atmosferycznych – deszczem, śniegiem, słońcem, wiatrem, chłodem. Na jaki rodzaj się zdecydować? Co decyduje o wyborze konkretnego materiału? Poznaj różne materiały stosowane jako pokrycie dachów, ich właściwości i najczęstsze zastosowania.
Klimatyzacja w domu
Klimatyzacja w domu
Upalne lata dają w kość. Wysokie temperatury za oknem obniżają komfort przebywania również w pomieszczeniach. Doskonałym rozwiązaniem na upały jest zainstalowanie klimatyzacji. Jak uzyskać przyjemną temperaturę w domu? Jak dobrać odpowiedni system klimatyzacji? Jak dbać o klimatyzator, aby zachować jego wydajność i zdrowe powietrze w pomieszczeniu? Informacje na ten temat zbieramy w tym artykule.
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Pompy ciepła coraz częściej zastępują dotychczasowe rozwiązania grzewcze jakimi są kotły gazowe, olejowe, ogrzewanie elektryczne. Szukamy nowoczesnych, prośrodowiskowych rozwiązań. Czy zastosowanie pompy ciepła pozwoli uzyskać porównywalne parametry grzewcze? Czy warto inwestować w tą technologię?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Budowa przydomowej oczyszczalni to wygodne rozwiązanie w domach zlokalizowanych w miejscach, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej. Zobacz, jakie należy spełnić warunki, aby zbudować przydomową oczyszczalnię. Na jakie rozwiązanie warto się zdecydować i sprawdź, jak działa taka instalacja.
Ciekawe budynki w Polsce
Ciekawe budynki w Polsce
Projekty architektoniczne oprócz zagwarantowania funkcjonalności i możliwości użytkowania budynków zgodnie z przeznaczeniem skupiają się w dużej mierze na estetyce i walorach wizualnych powstających budowli. Bywa, że ta strona niekiedy zdecydowanie dominuje, wywołując zaskoczenie, zachwyt, podziw.
Zielone budownictwo
Zielone budownictwo
Zielone budownictwo polega na tworzeniu budynków o ograniczonym negatywnym wpływie na środowisko przy jednoczesnym komforcie ich użytkowania. Chodzi o wprowadzanie proekologicznych rozwiązań na etapie projektowania, budowy i eksploatacji nieruchomości.
Domy z drewna – jak się w nich mieszka?
Domy z drewna – jak się w nich mieszka?
Drewniane domy nie są w Polsce jeszcze bardzo popularne. Kojarzą się raczej z zabudową terenów górskich, domkiem wakacyjnym. Ich niezaprzeczalny urok, wyjątkowy klimat powodują, że powoli rośnie liczba amatorów domów budowanych w tej technologii. Przeczytajcie więcej o drewnianych domach. Poznajcie ich wady i zalety.
Domy prefabrykowane
Domy prefabrykowane
Dom prefabrykowany powstaje z gotowych, łączonych modułów. Materiałami budowlanym mającymi zastosowanie w tej technologii jest drewno, beton lub ich połączenie. Gotowe elementy przygotowywane są w fabryce, a następnie transportowane na miejsce budowy i montowane. Przyglądamy się budowie domów z płyt betonowych i innych elementów prefabrykowanych. Jakie są korzyści, a jakie wady z zastosowania takiej technologii?
Kontenery modułowe
Kontenery modułowe
Kontenery modułowe to obecnie powszechny widok w przestrzeni architektonicznej. Rośnie popularność tej formy zabudowy. Jakie zalety ma ten typ budowli? Gdzie najlepiej sprawdzają się kontenery i jakie mają najczęstsze zastosowania? Więcej o tym w poniższym artykule.
Systemy rynnowe
Systemy rynnowe
Odprowadzenie wody z dachu i ścian budynku to kluczowe zadanie instalowanych na domach systemów rynnowych. Aby skutecznie spełniły swoją funkcję, muszą być wykonane z odpornych materiałów, właściwie zainstalowane. Odpowiednio dopasowane do stylu domu i elewacji mogą dodatkowo podnieść walor estetyczny budynku. W jakie systemy rynnowe warto zainwestować? Na co zwrócić uwagę wybierając orynnowanie?

Komentarze

Zbyszek
Gdzie można znaleźć przykładowe koszty realizacji domu o powierzchni 160 m dla klienta indywidualnego?
01.08.2023