• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Regulacja drzwi balkonowych

Drzwi balkonowe nie działają poprawnie? Może wymagają regulacji. Dowiedz się, jak skutecznie ustawić je w pozycji poziomej i pionowej, aby równo przylegały do ościeżnicy. Sprawdź, kiedy warto regulować drzwi balkonowe i na jakie nieprawidłowości zwrócić uwagę.
Regulacja drzwi balkonowych

W wyniku codziennego użytkowania, częstego otwierania i zamykania drzwi balkonowe mogą przestać sprawnie działać. Skrzypiące, opornie poruszające się drzwi, ocierające o ościeżnice to duża niedogodność. Kłopoty szczególnie mogą pojawić się przy nagłej zmianie temperatury, gwałtownym ociepleniu lub ochłodzeniu, w okresie zmian pór roku.

Początek zimy to dobry moment, żeby skontrolować stan zawiasów, okuć, wyregulować nieprawidłowości, nasmarować wybrane elementy. Taki domowy serwis sprawi, że drzwi będą sprawnie i szczelnie się domykać nie powodując nadmiernego przedostawania się chłodnego powietrza z zewnątrz i odczuwania niekomfortowego przeciągu w pomieszczeniu.

Kiedy regulować drzwi balkonowe?

Sygnałem, że drzwi wymagają regulacji będą:

  • wyraźna nieszczelność, wyczuwanie przeciągu, miejscowego nawiewania powietrza
  • ciężka praca, ocieranie skrzydła o ościeżnicę, „haczenie” drzwi wymagające większego docisku czy szarpnięcia przy zamykaniu i otwieraniu
  • głośna praca, skrzypienie, niesłyszane dotychczas dźwięki przy ruchu drzwi.

Regulacja drzwi balkonowych w pionie

Jeśli drzwi wyraźnie ocierają o ościeżnicę dolną lub górną, oznacza to, że wymagają regulacji w płaszczyźnie pionowej. Przy lekko uchylonych drzwiach należy w pierwszej kolejności usunąć zaślepki zabezpieczające śruby. Do regulacji przyda się klucz imbusowy. Dokręcenie śruby spowoduje podniesienie skrzydła drzwi, poluzowanie – obniży je. Reguluj śrubą do uzyskania optymalnego ułożenia drzwi w ościeżnicy tak, aby zniwelować ewentualne szczeliny i otarcia o futrynę.

Regulacja drzwi balkonowych w poziomie

Jeśli problem nadal występuje, drzwi mogą wymagać regulacji w płaszczyźnie poziomej. Regulację przeprowadzaj przy szeroko otwartych drzwiach. Śruba regulacyjna znajduje się na boku dolnego zawiasu. Po każdym delikatnym jej przekręceniu sprawdzaj uzyskany efekt, aby doprowadzić do idealnego wpasowania drzwi w ościeżnicę.

Regulacja drzwi balkonowych po przekątnej

Ustawienie przekątnych przeprowadza się śrubą znajdującą się w górnym zawiasie. Niewielkimi obrotami śrubokręta znajduj dogodnie położenie drzwi.

Smarowanie zawiasów i okuć

W trakcie prac regulacyjnych warto zadbać o pielęgnację zawiasów. W nich często zbiera się brud, kurz powodując, że przestają sprawnie działać. Zwróć uwagę na uszczelki, niekiedy ulegają uszkodzeniu. Nasmarowania mogą wymagać okucia przesuwne. Bezpieczniej jest to wykonać zgodnie z instrukcją producenta. Jedna-dwie krople oleju wystarczą, potem należy kilkoma ruchami klamki rozprowadzić smar po elementach suwnych.

Wszystkie powyższe czynności należy wykonywać według indywidualnych potrzeb. Po wyregulowaniu drzwi balkonowych na zimę z dużym prawdopodobieństwem po nastaniu wiosennego ocieplenia będą one ponownie wymagały nowych ustawień. Dopasowywanie ustawień zagwarantuje wygodę i komfort użytkowania, regularne domowe serwisowanie i pielęgnowanie przedłuży też żywotność i sprawne działanie drzwi balkonowych.

fot. kapica.pl

Treści powiązane

Bezpieczeństwo w okresie grzewczym
Bezpieczeństwo w okresie grzewczym
Jakie niebezpieczeństwa mogą się pojawić w czasie sezonu grzewczego? Dowiedz się, jak bezpiecznie przetrwać zimę. O co zadbać, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń związanych z ogrzewaniem. Poznaj niebezpieczeństwa czyhające w czasie okresu grzewczego.
Promienniki podczerwieni – wydajne ogrzewanie
Promienniki podczerwieni – wydajne ogrzewanie
Promienniki podczerwieni to alternatywa dla pomieszczeń ogrzewanych prądem. Poznaj rodzaje promienników, zobacz, gdzie mogą być wykorzystywane. Sprawdź zalety takiego ogrzewania i wybierz najbardziej odpowiedni promiennik podczerwieni.
Grzejniki konwektorowe
Grzejniki konwektorowe
Konwektory to rodzaje grzejników. Przeczytaj, na czym polega ich działanie. Jakie są zalety ogrzewania konwekcyjnego, gdzie można umieszczać konwektory i czy warto stosować grzejniki konwekcyjne.
Termostaty grzejnikowe
Termostaty grzejnikowe
Termostaty grzejnikowe to regulatory ilości ciepłej wody wpływającej do grzejnika, pozwalający sterować temperaturą pomieszczenia. Montowane są na zaworach doprowadzających wodę, a de facto są to całe zawory z głowicami termostatycznymi, umieszczone na każdym kaloryferze. Samoczynnie reagując na zmiany strat i zysków ciepła (np. uruchomienie kominka czy otwarcie okna) pozwalają utrzymać oczekiwaną w pomieszczeniu temperaturę.
Problemy z ogrzewaniem – częściowo zimne grzejniki
Problemy z ogrzewaniem – częściowo zimne grzejniki
Zdarza się, że pomimo działającego ogrzewania pomieszczenia wydają się niedogrzane. Jednym z problemów mogą być częściowo zimne kaloryfery. Jaka jest przyczyna? Co zrobić, aby w środku zimy przywrócić komfort termiczny? Jak sprawić, aby grzejnik grzał prawidłowo? Sprawdzamy, co może być przyczyną, że grzejnik jest ciepły tylko do połowy.
Regulacja okien na zimę
Regulacja okien na zimę
W większości nowoczesnych okien jest możliwość ustawiania ich w trybie zima-lato. Dlaczego warto dostosowywać szczelność okna do pory roku? Czy można to zrobić samemu? Jakie będą potrzebne narzędzia i jak poprawnie przeprowadzić regulację?
Poziom wilgotności w domu
Poziom wilgotności w domu
Nasze dobre samopoczucie, zdrowie, komfort przebywania w domu zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest wilgotność powietrza – parametr często pomijany i niekontrolowany. Jak zbadać o nawilżenie powietrza? Jaki jest optymalny poziom wilgotności? Jak utrzymać właściwą wilgotność w pomieszczeniu?

Komentarze

brak komentarzy…