• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Poziom wilgotności w domu

Nasze dobre samopoczucie, zdrowie, komfort przebywania w domu zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest wilgotność powietrza – parametr często pomijany i niekontrolowany. Jak zbadać o nawilżenie powietrza? Jaki jest optymalny poziom wilgotności? Jak utrzymać właściwą wilgotność w pomieszczeniu?
Poziom wilgotności w domu

Zarówno zbyt suche jak i zbyt wilgotne powietrze w domu nie jest dobre dla naszego zdrowia.

Parametrem pozwalającym określić stopień nawilżenia jest tzw. wilgotność względna, czyli stosunek pary wodnej obecnej w powietrzu do maksymalnej ilości wody jaką można w nim rozpuścić w danej temperaturze. Prawidłowa wilgotność mieści się w przedziale 40-60% przy temperaturze 20-22 stopnie Celsjusza.

Poniżej tej wartości można odczuwać wyraźny dyskomfort. Najczęstsze dolegliwości to suchy kaszel, drapanie w gardle, nawracające infekcje dróg oddechowych. Zbyt suche powietrze może powodować niszczenie mebli i podłóg.

Wyższa wilgotność sprzyja namnażaniu się pleśni i grzybów, zwiększa ryzyko alergii.

Jak zmierzyć wilgotność powietrza?

Urządzeniem badającym wilgotność jest higrometr. Pokojowe wilgotnościomierze ze względu na sposób działania dzielą się na:

  • higrometry włosowe, w których narzędziem pomiarowym jest naprężony włos (np. koński) lub nić syntetyczna. Włos lub nić kurczy się, zmienia swoją długość w wyniku zmiany wilgotności. Nie są to urządzenia najdokładniejsze, za to pozostają odporne na uszkodzenia, nie wymagają baterii czy prądu do działania
  • higrometry bimetaliczne mają wbudowany pasek metalu, który również zmienia swoją długość pod wpływem wilgotności, są nieco bardziej dokładne
  • higrometry elektroniczne – najbardziej dokładne, nowoczesne urządzenia, zasilane prądem lub baterią, zbierające również inne dane na temat stanu powietrza, często stanowią element popularnych w domach stacji pogodowych.

Jak zwiększyć wilgotność powietrza?

Jeśli wskazania naszego higrometru pokazują za niską wilgotność, a jakość powietrza na zewnątrz jest lepsza niż wewnątrz – wystarczy odpowiednio wywietrzyć pomieszczenie, otwierając po prostu okno. Zbyt suche powietrze to częsta przypadłość w okresie zimy, gdy pracujące nieustannie grzejniki negatywnie wpływają na nawilżenie w domu. Coraz częściej niestety jakość powietrza o tej porze roku pozostawia wiele do życzenia. Wpuszczanie tak zanieczyszczonego powietrza byłoby ryzykowne.

Dobrym sposobem na podniesienie wilgotności jest umieszczenie na grzejnikach nawilżaczy – pojemników, do których wlewa się wodę (np. z niewielkim dodatkiem olejków eterycznych). Parująca woda poprawia parametry suchego dotychczas powietrza. Ważne, aby wodę na bieżąco uzupełniać – tylko wtedy nawilżacze spełnią swoją funkcję.

Inną metodą jest umieszczenie na grzejniku mokrego ręcznika. Woda parująca z całej jego powierzchni wpłynie na zwiększenie wilgotności w pomieszczeniu. To jednak sposób doraźny, raczej nie polecany na co dzień. Zakrywanie grzejników nie służy właściwej ich pracy, może zaburzyć odczyt temperatury przez termostat i powodować ich wychładzanie.

Nawilżacz powietrza

Zwiększeniu wilgotności w pomieszczeniu służą profesjonalne urządzenia - nawilżacze powietrza. To, jak działają, zależy od wybranego typu. Dostępne są:

  • nawilżacze parowe – wbudowana grzałka podnosi temperaturę wody, a powstała para wydostaje się na zewnątrz
  • nawilżacze ewaporacyjne – wentylator zasysa powietrze, które przechodzi przez specjalistyczne maty lub filtry i wydostaje się do pokoju w pełni nawilżone
  • nawilżacze ultradźwiękowe – wprawione w ruch membrany generują ultradźwięki, które rozbijają cząsteczki wody, dzięki czemu do pomieszczania wydostaje się delikatna mgiełka.

Nawilżacz może mieć również dodatkowe funkcje:

  • jonizacja przywraca równowagę jonów w powietrzu zaburzoną przez sprzęt elektroniczny
  • aromaterapia pozwala na stosowanie olejków eterycznych
  • oczyszczanie powietrza – specjalne filtry zatrzymują zanieczyszczenia i toksyczne pyły, wbudowana lampa UV eliminuje zarodniki grzybów, pleśni i wirusów.

Na rynku dostępnych jest wiele nawilżaczy powietrza, wybrane marki to Klarta, Philips, Stadler-Form, Xiaomi.

Kiedy trzeba osuszyć powietrze?

Długo utrzymująca się wysoka wilgotność powietrza wymaga interwencji. Warto zaopatrzyć się w pochłaniacz wilgoci lub osuszacz powietrza.

O nadmiernej wilgotności mogą świadczyć takie objawy, jak:

  • skraplanie się wody na szybach okien oraz na ścianach;
  • przebarwienia oraz plamy na ścianach i sufitach; odpadająca farba, wybrzuszenia na tapetach;
  • nieprzyjemny zapach (ziemisty i stęchły) oraz uporczywy zaduch w pomieszczeniach;
  • występująca, szczególnie w małych pomieszczeniach, pleśń na ścianach, w kątach, na suficie.

Sam osuszacz powietrza czy pochłaniacz wilgoci może nie wystarczyć, jeśli problemem jest niewłaściwa wentylacja. Należy więc w pierwszej kolejności wyeliminować główną przyczynę gromadzenia się wilgoci. Powodem zawilgocenia pomieszczeń może być:

  • zbyt duża szczelność okien
  • przeciekające rury
  • zła izolacja fundamentów lub komina
  • nieszczelny dach
  • szczeliny w ścianach.

Pochłaniacz wilgoci

Pochłaniacz wilgoci to pojemnik, nie posiadający żadnych mechanicznych elementów, jedynie środek higroskopijny. Skuteczność pochłaniacza jest niewielka, nie poradzi sobie z dużą wilgotnością na większej przestrzeni. Można go stosować na małym, zamkniętym obszarze typu szafa, garderoba. Po pewnym czasie wkład pochłaniacza niczym gąbka wypełni się wodą – będzie wówczas wymagał wymiany.

Osuszacz powietrza - rodzaje

Zdecydowanie bardziej skuteczne i wydajniejsze są osuszacze powietrza. To urządzenia działające na prąd.

Na rynku dostępne są:

  • kondensacyjne osuszacze powietrza
  • adsorbcyjne osuszacze powietrza

Osuszacz kondensacyjny to urządzenie z zamkniętym układem zawierającym czynnik chłodniczy transportowany pomiędzy skraplaczem i parownikiem. Woda zawarta w powietrzu w kontakcie z wychłodzonym wymiennikiem skrapla się, a osuszacz umieszcza ją w zbiorniku. Osuszone powietrze jest ogrzewane i oddawane z powrotem do pomieszczenia.

Osuszacz kondensacyjny sprawdzi się w domu (salonie, sypialni, łazience), biurze, dużych powierzchniach magazynowych, zalanych pomieszczeniach.

Osuszacz adsorbcyjny zasysa wilgotne powietrze z pomieszczenia i transportuje je do wirnika (rotatora). Wilgoć zostaje zgromadzona przez środek higroskopijny, którym pokryta jest powierzchnia wirnika. Urządzenie zaopatrzone jest w grzałki dzięki czemu rotator ze środkiem higroskopijnym zostaje osuszony (zregenerowany).

Odebrana wilgoć zostaje zmagazynowana w zbiorniku lub odprowadzona przez wężyk odpływowy. Osuszone oraz podgrzane powietrze jest wydmuchiwane przez osuszacz powietrza do pomieszczenia.

Osuszacz adsorbcyjny polecany jest do pomieszczeń chłodnych typu piwnice, garaże, składziki.

Jaki osuszacz powietrza wybrać?

Aby wybrać odpowiednie urządzenie warto zapoznać się z parametrami urządzenia, deklarowanymi przez producenta. Proste obliczenia pomogą wybrać sprzęt, który poradzi sobie w konkretnych warunkach. Przyjmuje się przelicznik wydajności: 5l/24h przypadające na każde 10 m² powierzchni.

Pod uwagę można wziąć również takie parametry, jak głośność, pobór mocy, wielkość pojemnika na skropliny, dodatkowe funkcje jak choćby oczyszczanie powietrza ze szkodliwych zanieczyszczeń takich jak smog, odory, bakterie, wirusy i zarodniki pleśni (dzięki umieszczonym filtrom) a także wyposażenie urządzenia w higrostat i higrometr, pozwalające kontrolować poziom wilgotności. Te wszystkie elementy przesądzą o komforcie i skuteczności użytkowania osuszacza.

Wśród marek osuszaczy powietrza wskazać można Whirlpool, Blaupunkt, Welltec, Haus & Luft, Warmtec, Fersk, Maeco.

Jak widać problemy z optymalną wilgotnością w pomieszczeniach mogą pojawić się niezależnie od pory roku. Ważne, aby kontrolować parametry nawilżenia i odpowiednio reagować, aby utrzymać komfortowe warunki w swoim otoczeniu.

fot. Freepik

Treści powiązane

Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna?
Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna?
Jak oddycha dom? Wymiana powietrza to konieczność, każdy budynek musi być wyposażony w wentylację. Nowoczesne rozwiązania pozwalają uzyskać lepsze efekty wymiany powietrza, minimalne straty ogrzewania, a nawet odzyskiwać ciepło. Porównujemy tradycyjną, prostą wentylację grawitacyjną z systemem rekuperacji. Jak działa każde z tych rozwiązań? Jakie ma zalety i wady? – przeczytajcie o tym w poniższym artykule.
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Pompy ciepła coraz częściej zastępują dotychczasowe rozwiązania grzewcze jakimi są kotły gazowe, olejowe, ogrzewanie elektryczne. Szukamy nowoczesnych, prośrodowiskowych rozwiązań. Czy zastosowanie pompy ciepła pozwoli uzyskać porównywalne parametry grzewcze? Czy warto inwestować w tą technologię?
Zdalne sterowanie ogrzewaniem
Zdalne sterowanie ogrzewaniem
Kontrolowanie pracy grzejników pozwala uzyskać oczekiwaną we wszystkich pomieszczeniach temperaturę a także zwiększyć efektywność systemu grzewczego i obniżyć koszty. System sterowania ułatwia codzienną obsługę ogrzewania, automatycznie sterując pracą urządzeń grzewczych zgodnie ze zmianą temperatury na zewnątrz, porą dnia czy harmonogramem wprowadzonym przez użytkownika.
Regulacja okien na zimę
Regulacja okien na zimę
W większości nowoczesnych okien jest możliwość ustawiania ich w trybie zima-lato. Dlaczego warto dostosowywać szczelność okna do pory roku? Czy można to zrobić samemu? Jakie będą potrzebne narzędzia i jak poprawnie przeprowadzić regulację?
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Choć klimat wyraźnie się ociepla, to jednak koszty ogrzewania stanowią kluczowy składnik wydatków związanych z eksploatacją domu. Wybieramy więc nowoczesne, ekologiczne i przede wszystkim ekonomiczne rozwiązania.
Wodne ogrzewanie podłogowe
Wodne ogrzewanie podłogowe
Wodne ogrzewanie podłogowe to jedno z możliwych rozwiązań grzewczych, które mają sprawić, że pomieszczenia będą ciepłe, przytulne i pozbawione widocznych kaloryferów. Jak działa ogrzewanie podłogowe? Na czym polega jego instalacja i jakie korzyści daje taka technologia? Przeczytajcie w tym artykule.
Bezpieczeństwo w okresie grzewczym
Bezpieczeństwo w okresie grzewczym
Jakie niebezpieczeństwa mogą się pojawić w czasie sezonu grzewczego? Dowiedz się, jak bezpiecznie przetrwać zimę. O co zadbać, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń związanych z ogrzewaniem. Poznaj niebezpieczeństwa czyhające w czasie okresu grzewczego.
Ogrzewanie płaszczyznowe w domu
Ogrzewanie płaszczyznowe w domu
Jaki wybrać rodzaj ogrzewania domu, to dylemat wielu inwestorów. Ma być ciepło, najlepiej tanio, estetycznie, przytulnie i ekologicznie. Jednym z rozwiązań jest ogrzewanie płaszczyznowe. Na czym polega? Jak wygląda instalacja i jakie daje korzyści? Więcej o ogrzewaniu płaszczyznowym przeczytasz poniżej.
Problemy z ogrzewaniem – częściowo zimne grzejniki
Problemy z ogrzewaniem – częściowo zimne grzejniki
Zdarza się, że pomimo działającego ogrzewania pomieszczenia wydają się niedogrzane. Jednym z problemów mogą być częściowo zimne kaloryfery. Jaka jest przyczyna? Co zrobić, aby w środku zimy przywrócić komfort termiczny? Jak sprawić, aby grzejnik grzał prawidłowo? Sprawdzamy, co może być przyczyną, że grzejnik jest ciepły tylko do połowy.
Termostaty grzejnikowe
Termostaty grzejnikowe
Termostaty grzejnikowe to regulatory ilości ciepłej wody wpływającej do grzejnika, pozwalający sterować temperaturą pomieszczenia. Montowane są na zaworach doprowadzających wodę, a de facto są to całe zawory z głowicami termostatycznymi, umieszczone na każdym kaloryferze. Samoczynnie reagując na zmiany strat i zysków ciepła (np. uruchomienie kominka czy otwarcie okna) pozwalają utrzymać oczekiwaną w pomieszczeniu temperaturę.
Beton pod ogrzewanie podłogowe
Beton pod ogrzewanie podłogowe
Chcąc uniknąć szpecących ściany grzejników coraz częściej decydujemy się na ogrzewanie podłogowe. To nowoczesne, estetyczne rozwiązanie, dodatkowo świetnie sprawdza się z instalowanymi pompami ciepła. Zastosowanie ogrzewania podłogowego wymusza dobór odpowiednich materiałów posadzkowych. Przyglądamy się, jakie rozwiązania wziąć pod uwagę, jaki zastosować beton na ogrzewanie podłogowe, aby uzyskać ciekawy efekt wizualny, wytrzymałą podłogę dobrze przepuszczającą i utrzymującą ciepło.
Grzejniki konwektorowe
Grzejniki konwektorowe
Konwektory to rodzaje grzejników. Przeczytaj, na czym polega ich działanie. Jakie są zalety ogrzewania konwekcyjnego, gdzie można umieszczać konwektory i czy warto stosować grzejniki konwekcyjne.
Regulacja drzwi balkonowych
Regulacja drzwi balkonowych
Drzwi balkonowe nie działają poprawnie? Może wymagają regulacji. Dowiedz się, jak skutecznie ustawić je w pozycji poziomej i pionowej, aby równo przylegały do ościeżnicy. Sprawdź, kiedy warto regulować drzwi balkonowe i na jakie nieprawidłowości zwrócić uwagę.

Komentarze

brak komentarzy…