• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Okucia do drzwi i okien

Okucia to metalowe mechanizmy, pozwalające na sprawne otwieranie, zamykanie czy rozszczelnianie okien lub drzwi balkonowych. Na co zwrócić uwagę wybierając okna lub drzwi tarasowe konkretnego producenta? Jakie są rodzaje okuć i jaką konkretnie pełnią funkcję?
Okucia do drzwi i okien

Co to są okucia?

Pod pojęciem okuć znajdują się wszystkie metalowe elementy, będące integralną częścią okien czy drzwi balkonowych, umieszczone pomiędzy skrzydłem a ramą.

Zaliczają się do nich:

  • zawiasy
  • narożniki
  • łączniki wyposażone w bolce lub rygle
  • klamki
  • zaczepy.

Funkcje okuć okiennych

Podstawowym zadaniem okuć jest sprawne korzystanie z okna czy drzwi balkonowych, a więc wygodne, łatwe ich otwieranie i zamykanie, uchylanie, rozszczelnianie.

Komfort, wygodę użytkowania zwiększają dodatkowe funkcje okuć, takie choćby, jak:

  • blokada ruchu klamki, chroniąca przed przypadkowym wyczepieniem z górnego zawiasu okna uchylno-rozwieranego
  • ogranicznik rozwarcia utrzymujący okno w jednej pozycji i zapobiegający uderzeniu skrzydła przy np. przeciągu
  • stopniowalny uchył, pozwalający regulować kąt uchylenia okna
  • rozszczelnienie okna po częściowym przekręceniu klamki

W oknach z nowoczesnymi okuciami mikro-wietrzenie, a nawet uchylenie okna możliwe jest z zachowaniem jego deklarowanej odporności na włamanie.

Istotnym zadaniem okuć jest takie zamknięcie okien i drzwi, aby uniemożliwić dostanie się przez nie nieproszonych gości.

Standardowe okucia (bolce wsuwane w zaczepy) mogą nie być dla złodzieja dużą przeszkodą. Warto szczególnie okna łatwo dostępne doposażyć w zaczepy antywyważeniowe oraz inne punkty ryglowania. Rygle antywłamaniowe mają najczęściej kształt grzybków, utrudniających wyjęcie okna z ramy. Zaczepy antywłamaniowe są mocniej przytwierdzone do ramy za pomocą dłuższych śrub wykonanych z odporniejszych materiałów.

Innym zabezpieczeniem przed przesunięciem okna przez próbujących dostać się intruzów jest przeciwbieżne zamknięcie środkowe, składające się z dwóch grzybków, które po zamknięciu okna przesuwają się w zaczepie ryglującym w przeciwne strony. Im więcej punktów ryglowania, tym okucie jest trudniejsze do sforsowania dla włamywacza.

Ochronę przed włamaniem zwiększają klamki zamykane na klucz. To także doskonałe zabezpieczenie przed dziećmi, które nie otworzą od środka tak zabezpieczonego okna lub drzwi balkonowych.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo, w oknach montuje się zintegrowane z okuciami czujniki antywłamaniowe (kontraktony), które uruchamiają alarm już przy próbie sforsowania okna.

Istotną funkcją okuć jest również estetyka okien. Widoczne zawiasy, klamki, a po otwarciu inne mechanizmy, rygle, zasuwnice nie mogą okien czy drzwi szpecić. Decydujący będzie więc kolor okuć, materiał osłonek, wygląd, kształt klamki.

Rodzaje okuć okiennych

Zależnie od rodzaju okuć nasze okna będą się w odpowiedni sposób otwierać.

Biorąc pod uwagę typ okna, okucia dzielą się na:

  • rozwieralne, służące do otwierania i zamykania skrzydła
  • uchylne, przeznaczone wyłącznie do uchylania skrzydła od pionu
  • rozwieralno-uchylne, umożliwiające otwieranie na dwa sposoby.

Rodzaje okuć balkonowych

Najczęściej spotykane rodzaje okuć to:

  • okucia obwiedniowe – pozwalają na rozwieranie lub dodatkowo uchylanie skrzydła, rozmieszczone są wokół skrzydła (zasuwnica i rozwórka sterowane klamką) oraz do ramy (zawiasy i zaczepy), stosowane są w oknach pionowych i skrzydłach balkonowych o wadze do 200 kg
  • okucia okienne w systemach PSK lub HKS (zależnie od producenta), umożliwiają przesuwne otwieranie okna czy drzwi po prowadnicy umieszczonej w nieruchomej części okna na dole ramy – to rozwiązanie stosuje się do dużych, ciężkich (nawet 400 kg) okien tarasowych
  • okucia HS/HST to specjalne systemy podnoszono-przesuwne do okien balkonowych i tarasowych, których skrzydło przesuwane jest po prowadnicy przy pomocy rolek. Duża klamka w wersji zamkniętej skierowana jest do góry.

Okucia będą inne z przeznaczeniem do okien aluminiowych, drewnianych lub plastikowych.

Konserwacja i regulacja okuć

Okucia okienne to mechanizmy, w których może zbierać się kurz i brud, powodując pogorszenie ich działania. Przynajmniej raz w roku ruchome części warto pokryć specjalnym preparatem służącym do oliwienia. Najlepiej konserwację przeprowadzać zgodnie z instrukcją producenta.

Regulacja okuć polega na zmianie stopnia przylegania skrzydła do ramy. Służą do tego specjalne zaczepy. Znajdziemy go po otwarciu okna. W zależności od modelu okien zaczepy te mogą różnie wyglądać, mieć różny kształt. W każdym oknie może znajdować się kilka regulatorów. Dopiero zmiana ustawień każdego z nich przyniesie oczekiwany efekt. Regulatory posiadają też proste oznaczenia (kropkę, kreskę, różnej wielkości kółka), pozwalające łatwo ustalić aktualny tryb okna - „zima” lub „lato”. Regulację okien bez większego trudu można wykonać samemu.

Wybierając okna i okucia okienne warto mieć na uwadze takie firmy jak Roto Patio, Fakro, Winkhaus, Roto, Siegenia, Maco.

Fot. Freepik

Treści powiązane

Regulacja drzwi balkonowych
Regulacja drzwi balkonowych
Drzwi balkonowe nie działają poprawnie? Może wymagają regulacji. Dowiedz się, jak skutecznie ustawić je w pozycji poziomej i pionowej, aby równo przylegały do ościeżnicy. Sprawdź, kiedy warto regulować drzwi balkonowe i na jakie nieprawidłowości zwrócić uwagę.
Zdalne sterowanie ogrzewaniem
Zdalne sterowanie ogrzewaniem
Kontrolowanie pracy grzejników pozwala uzyskać oczekiwaną we wszystkich pomieszczeniach temperaturę a także zwiększyć efektywność systemu grzewczego i obniżyć koszty. System sterowania ułatwia codzienną obsługę ogrzewania, automatycznie sterując pracą urządzeń grzewczych zgodnie ze zmianą temperatury na zewnątrz, porą dnia czy harmonogramem wprowadzonym przez użytkownika.
Problemy z ogrzewaniem – częściowo zimne grzejniki
Problemy z ogrzewaniem – częściowo zimne grzejniki
Zdarza się, że pomimo działającego ogrzewania pomieszczenia wydają się niedogrzane. Jednym z problemów mogą być częściowo zimne kaloryfery. Jaka jest przyczyna? Co zrobić, aby w środku zimy przywrócić komfort termiczny? Jak sprawić, aby grzejnik grzał prawidłowo? Sprawdzamy, co może być przyczyną, że grzejnik jest ciepły tylko do połowy.
Termostaty grzejnikowe
Termostaty grzejnikowe
Termostaty grzejnikowe to regulatory ilości ciepłej wody wpływającej do grzejnika, pozwalający sterować temperaturą pomieszczenia. Montowane są na zaworach doprowadzających wodę, a de facto są to całe zawory z głowicami termostatycznymi, umieszczone na każdym kaloryferze. Samoczynnie reagując na zmiany strat i zysków ciepła (np. uruchomienie kominka czy otwarcie okna) pozwalają utrzymać oczekiwaną w pomieszczeniu temperaturę.
Poziom wilgotności w domu
Poziom wilgotności w domu
Nasze dobre samopoczucie, zdrowie, komfort przebywania w domu zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest wilgotność powietrza – parametr często pomijany i niekontrolowany. Jak zbadać o nawilżenie powietrza? Jaki jest optymalny poziom wilgotności? Jak utrzymać właściwą wilgotność w pomieszczeniu?
Systemy alarmowe – bezpieczeństwo w domu
Systemy alarmowe – bezpieczeństwo w domu
Poczucie bezpieczeństwa we własnym domu to absolutna konieczność. W czasach, gdy nie brakuje zagrożeń i nadużyć rozwiązaniem może być instalacja systemu alarmowego. Poznaj rodzaje systemów alarmowych oraz ich możliwości.
Klimatyzacja w domu
Klimatyzacja w domu
Upalne lata dają w kość. Wysokie temperatury za oknem obniżają komfort przebywania również w pomieszczeniach. Doskonałym rozwiązaniem na upały jest zainstalowanie klimatyzacji. Jak uzyskać przyjemną temperaturę w domu? Jak dobrać odpowiedni system klimatyzacji? Jak dbać o klimatyzator, aby zachować jego wydajność i zdrowe powietrze w pomieszczeniu? Informacje na ten temat zbieramy w tym artykule.
Regulacja okien na zimę
Regulacja okien na zimę
W większości nowoczesnych okien jest możliwość ustawiania ich w trybie zima-lato. Dlaczego warto dostosowywać szczelność okna do pory roku? Czy można to zrobić samemu? Jakie będą potrzebne narzędzia i jak poprawnie przeprowadzić regulację?

Komentarze

brak komentarzy…