• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Instalacja elektryczna w ogrodzie

W pełni funkcjonalny ogród to nie tylko ciekawie zaaranżowane rośliny, ale też elementy architektury ogrodowej i przydatne instalacje, w tym elektryczna. Pozwala ona na korzystanie w ogrodzie z różnych urządzeń, umiejscowienie punktów świetlnych. Jak bezpiecznie rozprowadzić instalację elektryczną w ogrodzie? Na co zwrócić uwagę przy jej planowaniu?
Instalacja elektryczna w ogrodzie

Prąd w ogrodzie

Obecnie trudno sobie wyobrazić otoczenie domu bez urządzeń wymagających zasilania prądem elektrycznym. Stosujemy je dla naszej wygody, przyjemności czy poprawy estetyki.

Instalacja elektryczna na zewnątrz domu niezbędna jest choćby do:

  • oświetlenia ogrodu i budynku
  • zasilenia automatyki bram
  • działania domofonu czy monitoringu
  • umożliwienia pracy pompy wodnej
  • zasilenia pomp do oczek wodnych czy kaskad
  • zasilenia grillów elektrycznych
  • pracy dowolnych urządzeń elektrycznych, np. kosiarek
  • działania sygnalizacji poziomu szamba
  • uruchomienia elektrozaworów w systemie automatycznego nawodnienia
  • sterowania ogrzewaniem podjazdów.

Jak wykonać instalację elektryczną w ogrodzie?

Instalacja elektryczna w ogrodzie powinna być funkcjonalna, ale przede wszystkim bezpieczna. Nieodzowna przy jej wykonaniu będzie pomoc elektryka z uprawnieniami.

Instalację elektryczną najlepiej rozplanować i rozprowadzić przed wykonaniem aranżacji ogrodu. Uniknie się wtedy wielu zniszczeń, wykopywania roślin czy chwilowego usuwania nawierzchni. Nie zawsze jednak mamy taką komfortową sytuację. Czasem pomysł zainstalowania nastrojowego oświetlenia czy umiejscowienia punktów poboru energii pojawia się w dawno istniejącym ogrodzie.

Rozprowadzenie instalacji elektrycznej wiąże się z wykopaniem rowów na kable, trzeba się więc liczyć z naruszeniem ścieżek, klombów czy trawnika. Przy planowaniu trasy instalacji elektrycznej należy uwzględnić rozmieszczenie w ziemi rur (kanalizacyjnych, gazowych, wodociągowych) czy innych rozprowadzonych wcześniej kabli.

W przypadku niewielkiego ogródka do zasilenia urządzeń elektrycznych rozmieszczonych na jego terenie może posłużyć gniazdo czy gniazda umieszczone na zewnętrznej ścianie budynku. Na większej powierzchni takie rozwiązanie raczej nie wystarczy.

Zewnętrzna instalacja elektryczna musi być wykonana przy użyciu odpowiednio zabezpieczonych kabli. Używa się przewodów z izolacją o zwiększonej odporności napięciowej. Kable najlepiej układać poniżej granicy zamarzania, na głębokości przynajmniej 0,7 m.

Kable należy dostosować do planowanych do podłączenia urządzeń. Kable trójżyłowe obsłużą odbiorniki jednofazowe, do trójfazowych konieczne będą pięciożyłowe. Również ich przekroje oraz zabezpieczenia muszą być zgodne z planowanymi obciążeniami.

Rozprowadzona w ogrodzie instalacja elektryczna o napięciu 230 V powinna być chroniona osobnym wyłącznikiem różnicowoprądowym oraz ochronnikiem przepięciowym. Jest bowiem bardziej narażona na przepięcia wywołane zjawiskami atmosferycznymi.

Często w instalacji ogrodowej obniża się napięcie z 230 V do 12 lub 24 V przy pomocy transformatora. Co prawda nie wszystkie urządzenia mogą działać przy takim napięciu. Jednak nie ma wówczas konieczności montowania zabezpieczających wyłączników, a w przypadku uszkodzenia przewodu w ziemi, nie ma zagrożenia dla przebywających w pobliżu zwierząt czy ludzi. Takie bezpieczne napięcie sprawdzi się do zasilenia lamp do oczek wodnych oraz np. pomp do kaskad.

Oświetlenie w ogrodzie

Oświetlenie w ogrodzie ma z jednej strony poprawić bezpieczeństwo poruszania się po nim o zmroku czy nocą, ale jego rolą jest też, a może przede wszystkim, ozdobienie otoczenia, uzyskanie ciekawych wizualnie efektów.

Dobrze zaprojektowane oświetlenie ogrodu powinno być dyskretne, podkreślające jednocześnie walory architektury budynku lub elementów wyposażenia ogrodu, wybranych roślin, korony drzew. Ustawienie punktów świetlnych pod odpowiednim kątem pozwala wydobyć z mroku ozdoby ogrodu.

Doskonałe efekty przynosi podświetlenie oczek wodnych i kaskad.

Jakie lampy do ogrodu

Producenci oferują różnorodne typy lamp ogrodowych dostosowanych do oświetlenia określonych miejsc, będących jednocześnie dekoracją ogrodu, ścieżki, podjazdu czy tarasu lub altany. Do konkretnych zastosowań sprawdzają się lampy z czujnikiem ruchu. Do wyboru są kinkiety, słupki oświetleniowe, latarnie ogrodowe, lampy najazdowe, ogrodowe kule, reflektory, lampy wiszące i sufitowe czy specjalne lampy do oczek wodnych i kaskad.

Wybór określonego rodzaju oświetlenia zależy od stylu domu i ogrodu, planowanych efektów wizualnych, wizji dekoratorskich.

Wśród producentów lamp ogrodowych wskazać można firmy i marki: Markslöjd, Nordlux, Nowodvorski Lighting, Lindby, Arrchhio, Philips, Lucande, Steinel.

Fot. Homebook.pl

Treści powiązane

Instalacje przeciwoblodzeniowe – jak pozbyć się śniegu i lodu z dachu, rynien i podjazdu
Instalacje przeciwoblodzeniowe – jak pozbyć się śniegu i lodu z dachu, rynien i podjazdu
Jak poradzić sobie z zalegającym śniegiem i lodem na podjazdach, chodnikach, dachach i w rynnach? Poznaj nowoczesne systemy przeciwoblodzeniowe. Zobacz, gdzie mogą być stosowane, jak wygląda ich montaż oraz jakie można uzyskać korzyści z zewnętrznych instalacji grzewczych.
Systemy alarmowe – bezpieczeństwo w domu
Systemy alarmowe – bezpieczeństwo w domu
Poczucie bezpieczeństwa we własnym domu to absolutna konieczność. W czasach, gdy nie brakuje zagrożeń i nadużyć rozwiązaniem może być instalacja systemu alarmowego. Poznaj rodzaje systemów alarmowych oraz ich możliwości.
Odwodnienie liniowe działki
Odwodnienie liniowe działki
Zobacz, jak rozwiązać problem zalegającej wody opadowej na chodniku czy podjeździe do garażu. Dowiedz się, gdzie może mieć zastosowanie odwodnienie liniowe, z jakich składa się elementów, gdzie i kiedy warto je zamontować.
Fotowoltaika – kontrole instalacji u prosumentów
Fotowoltaika – kontrole instalacji u prosumentów
Przeprowadzane kontrole fotowoltaiki wynikają z zauważonych nadużyć, jakich dopuszczają się właściciele mikroinstalacji. Część prosumentów nie respektuje pewnych przepisów. Co obejmują kontrolę? Jakie nadużycia mają wyeliminować? Co grozi za niezgodne z przepisami użytkowanie fotowoltaiki?
Obowiązkowe przeglądy instalacji
Obowiązkowe przeglądy instalacji
Sprawdź, które instalacje w domu wymagają cyklicznych przeglądów. Co grozi za zaniedbanie w tym zakresie. Kto może dokonać przeglądu oraz na czym polega sprawdzenie sprawności poszczególnych instalacji.
Bramy garażowe
Bramy garażowe
Poznaj popularne obecnie bramy garażowe. Zobacz, jakie są dostępne rodzaje bram, z jakich materiałów się je wykonuje i jaka brama najlepiej sprawdzi się w konkretnym zastosowaniu.
Fotowoltaika w domu i firmie
Fotowoltaika w domu i firmie
Funkcjonowanie bez energii elektrycznej wydaje się współcześnie niemożliwe. Potrzebujemy jej jak powietrza do życia, pracy, wypoczynku. Niemniej rosnąca świadomość tego, jak produkcja energii negatywnie wpływa na środowisko powoduje, że coraz częściej i chętniej zwracamy się ku odnawialnym źródłom energii.
Budynki inteligentne
Budynki inteligentne
System inteligentnego domu pozwala na automatyzację wszystkich urządzeń podłączonych do wspólnej sieci, zdalne sterowanie elementami systemu dzięki bezprzewodowej technologii przy pomocy jednego urządzenia. To wygoda w domu, biurze, obiektach usługowych czy przemysłowych.
Automatyka do bram
Automatyka do bram
Automatycznie otwierane bramy to niewątpliwie wygoda, komfort i obecnie niemal już standard. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań i dobrej jakości materiałów powoduje, że dostępne na rynku systemy automatyki do bram gwarantują niezawodność, bezpieczeństwo, skuteczne działanie niezależnie od warunków atmosferycznych.
Instalacja odgromowa
Instalacja odgromowa
Instalacja odgromowa nie jest obowiązkowa we wszystkich budynkach, aczkolwiek każdy dom powinien być w nią wyposażony. Uchroni ona przed niebezpiecznymi konsekwencjami uderzania pioruna. Zobacz, na czym polega działanie instalacji odgromowej, z jakich składa się elementów oraz kiedy jest obowiązek montażu instalacji odgromowej.

Komentarze

brak komentarzy…