• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Instalacja odgromowa

Instalacja odgromowa nie jest obowiązkowa we wszystkich budynkach, aczkolwiek każdy dom powinien być w nią wyposażony. Uchroni ona przed niebezpiecznymi konsekwencjami uderzania pioruna. Zobacz, na czym polega działanie instalacji odgromowej, z jakich składa się elementów oraz kiedy jest obowiązek montażu instalacji odgromowej.
Instalacja odgromowa

W momencie uderzenia pioruna, instalacja odgromowa odprowadza zgromadzoną energię do ziemi jak najkrótszą drogą. To najprostszy sposób zabezpieczenia budynku przed przykrymi konsekwencjami, jakie może spowodować burza.

Kiedy instalacja odgromowa jest obowiązkowa?

Prawo budowlane wskazuje, że instalacja odgromowa powinna być zamontowana w budynkach:

  • wyższych niż 15 m
  • o powierzchni co najmniej 500 m2
  • wykonanych z materiałów łatwopalnych
  • narażone na wysoką częstotliwość wyładowań atmosferycznych
  • w każdym obiekcie użyteczności publicznej.

Zdrowy rozsądek podpowiada, żeby niezależnie od zapisów ustawy zadbać o bezpieczeństwo swojego dobytku i wyposażyć dom w system bezpiecznie odprowadzający niszczycielską energię pioruna.

Warunkiem podpisania polisy ubezpieczeniowej może być istnienie na budynku sprawnie działającej instalacji odgromowej. Jej brak może być powodem problemów z uzyskaniem odszkodowania na wypadek pożaru wywołanego piorunem.

W co najczęściej uderza piorun?

W wyniku wyładowania atmosferycznego powstają błyskawice osiągające natężenie nawet do 20 tys. amperów. Pioruny, aby wyrównać różnice potencjałów między chmurami a gruntem, szukają najkrótszej drogi. Uderzając w materiał niepalny, np. cegłę czy beton, mogą spowodować ich pęknięcie, ale trafiając w przewody elektryczne mogą zarówno je jak i podłączone do sieci energetycznej urządzenia uszkodzić a nawet doprowadzić do pożaru.

Na uderzenie pioruna narażone są wysokie budynki, wieże, iglice, szczyty domów, anteny, strzeliste drzewa, szczyty gór, sieci elektryczne, latarnie, wysokie słupy. Sprzyjającym piorunom jest środowisko wilgotne, a także elementy metalowe.

Elementy instalacji odgromowej

Instalacja odgromowa to rozprowadzone i zamocowane na dachu metalowe przewody, połączone następnie z ziemią, odprowadzając tą drogą ładunki zgromadzone przez piorun.

Według normy PN-EN 62305-1:2011 instalacja odgromowa obejmuje następujące elementy:

  • zwody pionowe i poziome
  • przewody odprowadzające
  • uziomy
  • zaciski probiercze.

Jak działa instalacja odgromowa?

Najwyższy element instalacji – zwody, które są rozmieszczone na dachach, kominach, wywietrznikach i antenach oraz wszystkich wystających ponad powierzchnię dachu elementach - przyciągają pioruny i przejmują prąd. Wędruje on następnie przewodami odprowadzającymi, rozmieszonymi na bocznych ścianach budynku, do uziomów. Uziomy, znajdujące się ziemi, rozpraszają energię pioruna, wyrównując różnicę potencjałów między chmurami a ziemią.

Zaciski probiercze łączą przewody odprowadzające z uziomem.

Rodzaje uziomów

Uziom to układ połączonych przewodów, których celem jest rozproszenie ładunków w gruncie. Różnią się one przede wszystkim sposobem montażu oraz etapem budowy, podczas którego możliwe jest ich zastosowanie.

Stosuje się dwa rodzaje uziomów:

  • naturalne
  • sztuczne.

Uziom naturalny to najczęściej zbrojenie, które zawierają fundamenty budynku. Mogą nim być też rury wodociągowe lub płaszcze przewodów elektrycznych wykonane z metalu. Jego wykonanie możliwe jest na etapie powstawania domu. Ważne, aby fundamenty z tak wykonanym uziomem nie były całkowicie odizolowane od gruntu warstwą termoizolacyjną.

Uziom sztuczny może mieć postać poziomą (uziom otokowy) lub pionową (uziom szpilkowy, punktowy). Powinien być umieszczony w odległości nie mniejszej niż 1 m od domu.

Uziom otokowy występuje w postaci pętli rozmieszczonej wokół budynku. Najczęściej wykonuje się go z tzw. bednarki, płaskiej, metalowej taśmy rozprowadzonej wokół domu na głębokości nie mniejszej niż pół metra. Zainstalowanie takiego uziomu wymaga wykonania wykopu wokół domu.

Uziom pionowy jest konstrukcją z pionowo ułożonych prętów, których końce sięgają głębokości kilku metrów. Ich liczba i długość zależeć będzie od wielkości budynku i rodzaju gruntu.

Bezpieczeństwo urządzeń elektrycznych podczas burzy

Większość sprzętów używanych w naszych domach wyposażonych jest w podzespoły elektroniczne, podatne na uszkodzenia powstałe w wyniku przepięć w instalacji elektrycznej. Przepięcia mogą być wywołane przez burzę lub czynności łączeniowe w sieci zasilającej budynek (włączenie prądów zwarciowych czy włączanie i wyłączanie urządzeń o znacznych indukcyjnościach lub pojemnościach).

Ograniczniki przepięć, czyli ochronniki, to urządzenia, które przejmują falę przepięciową i odprowadzają ją do uziomu, a nie do instalacji. Występuje kilka typów ograniczników, instaluje się je w zależności od miejsca. Ograniczniki typu 1 umieszcza się w złączu budynku, ograniczniki typu 2 instaluje się w rozdzielnicy, ograniczniki typu 3 – bezpośrednio przy chronionych odbiornikach.

Czy instalacja fotowoltaiczna przyciąga pioruny?

Poprawnie wykonana instalacja fotowoltaiczna nie będzie celem wyładowań atmosferycznych. Nie powinny na jej powierzchni gromadzić się ładunki. Ponadto należy ją wyposażyć w niezbędne zabezpieczenia odgromowe.

Fot. Freepik

Treści powiązane

Instalacje przeciwoblodzeniowe – jak pozbyć się śniegu i lodu z dachu, rynien i podjazdu
Instalacje przeciwoblodzeniowe – jak pozbyć się śniegu i lodu z dachu, rynien i podjazdu
Jak poradzić sobie z zalegającym śniegiem i lodem na podjazdach, chodnikach, dachach i w rynnach? Poznaj nowoczesne systemy przeciwoblodzeniowe. Zobacz, gdzie mogą być stosowane, jak wygląda ich montaż oraz jakie można uzyskać korzyści z zewnętrznych instalacji grzewczych.
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Głównym zadaniem pokrycia dachowego jest ochrona budynku przed wpływem zjawisk atmosferycznych – deszczem, śniegiem, słońcem, wiatrem, chłodem. Na jaki rodzaj się zdecydować? Co decyduje o wyborze konkretnego materiału? Poznaj różne materiały stosowane jako pokrycie dachów, ich właściwości i najczęstsze zastosowania.
Odśnieżanie chodnika – obowiązki, przepisy, kary
Odśnieżanie chodnika – obowiązki, przepisy, kary
Zimy w Polsce od kilku lat są coraz mniej srogie, jednak nie ma chyba takiego miejsca, żeby choć raz w sezonie nie spadł śnieg. Długo wyczekiwany przez amatorów zimowych krajobrazów staje się zmorą, gdy chcemy się bezpiecznie przemieszczać. Jak wygląda kwestia odśnieżania chodników? Czyim jest obowiązkiem i co grozi za zaniedbanie? Poznaj przepisy prawa w tym zakresie i sugestie, jak radzić sobie z dokuczliwym zimowym opadem.
Systemy alarmowe – bezpieczeństwo w domu
Systemy alarmowe – bezpieczeństwo w domu
Poczucie bezpieczeństwa we własnym domu to absolutna konieczność. W czasach, gdy nie brakuje zagrożeń i nadużyć rozwiązaniem może być instalacja systemu alarmowego. Poznaj rodzaje systemów alarmowych oraz ich możliwości.
Bezpieczeństwo w okresie grzewczym
Bezpieczeństwo w okresie grzewczym
Jakie niebezpieczeństwa mogą się pojawić w czasie sezonu grzewczego? Dowiedz się, jak bezpiecznie przetrwać zimę. O co zadbać, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń związanych z ogrzewaniem. Poznaj niebezpieczeństwa czyhające w czasie okresu grzewczego.
Fotowoltaika – kontrole instalacji u prosumentów
Fotowoltaika – kontrole instalacji u prosumentów
Przeprowadzane kontrole fotowoltaiki wynikają z zauważonych nadużyć, jakich dopuszczają się właściciele mikroinstalacji. Część prosumentów nie respektuje pewnych przepisów. Co obejmują kontrolę? Jakie nadużycia mają wyeliminować? Co grozi za niezgodne z przepisami użytkowanie fotowoltaiki?
Obowiązkowe przeglądy instalacji
Obowiązkowe przeglądy instalacji
Sprawdź, które instalacje w domu wymagają cyklicznych przeglądów. Co grozi za zaniedbanie w tym zakresie. Kto może dokonać przeglądu oraz na czym polega sprawdzenie sprawności poszczególnych instalacji.
Czyszczenie komina
Czyszczenie komina
Czyszczenie komina to obowiązek właściciela lub zarządcy nieruchomości. Jak często należy czyścić komin? Kto może wykonać tę czynność? Jakie kary grożą za zaniedbanie w tym zakresie?
Fotowoltaika w domu i firmie
Fotowoltaika w domu i firmie
Funkcjonowanie bez energii elektrycznej wydaje się współcześnie niemożliwe. Potrzebujemy jej jak powietrza do życia, pracy, wypoczynku. Niemniej rosnąca świadomość tego, jak produkcja energii negatywnie wpływa na środowisko powoduje, że coraz częściej i chętniej zwracamy się ku odnawialnym źródłom energii.
Śnieg na dachu – bezpieczne odśnieżanie
Śnieg na dachu – bezpieczne odśnieżanie
Czy trzeba odśnieżać dach? Jak bezpiecznie odśnieżyć dach i kto może to zrobić? Poznaj, jakie zagrożenia niesie zalegający śnieg i lód. Sprawdź przepisy związane z użytkowaniem obiektów budowlanych.

Komentarze

brak komentarzy…