• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Oświetlenie ogrodu

Oświetlenie ogrodu pełni funkcję zarówno dekoracyjną, jak i związaną z zapewnieniem bezpieczeństwa poruszania się po posesji o zmroku czy nocą. Właściwe zaprojektowanie punktów świetlnych, dobór odpowiednich lamp, spójnych ze stylem domu i ogrodu, pozwala uzyskać niezwykłe efekty dekoracyjne. Poznaj rodzaje lamp ogrodowych, ich zastosowania oraz zasady tworzenia oświetlenia ogrodu.
Oświetlenie ogrodu

Lampy ogrodowe służą oświetleniu rabat, fontann czy altan, ścieżek oraz podjazdów. Skierowanie światła pod wybranym kątem pozwala wydobyć z mroku ozdoby ogrodu, wybrane drzewa, krzewy czy inne rośliny, podkreślić walory architektury, elementy wyposażenia ogrodu.

Doskonałe efekty przynosi podświetlenie oczek wodnych i kaskad.

Cechy lamp ogrodowych

Ze względu na miejsce instalowania lamp muszą być one odporne na warunki atmosferyczne, przede wszystkim szczelne. Stopień ochrony określa symbol IP z dodatkowym oznaczeniem dwucyfrowym, gdzie pierwsza cyfra wskazuje odporność przed wnikaniem pyłów ciał stałych a druga cieczy.

Im wyższa cyfra, tym większą szczelnością wyróżnia się lampa.

Rodzaje lamp ogrodowych

Ze względu na przeznaczenie, przewidzianą lokalizację czy kształt producenci lamp ogrodowych oferują m.in.:

  • kinkiety elewacyjne
  • słupki oświetleniowe
  • latarnie ogrodowe
  • lampy najazdowe
  • ogrodowe kule
  • girlandy
  • reflektory
  • lampy wiszące
  • lampy sufitowe
  • lampy do oczek wodnych i kaskad
  • lampy z czujnikiem ruchu.

W ofercie dostępne są także różnorodne lampy solarne. Ten rodzaj oświetlenia nie wymaga źródła prądu. Instalowane są w dowolnym, najlepiej nasłonecznionym miejscu. Lampy te same włączają się po zapadnięciu zmroku.

Montaż oświetlenia ogrodowego

Stosowanie lamp solarnych nie wymaga szczególnych przygotowań. Wystarczy wybrać odpowiedni ich rodzaj i ustawić tam, gdzie chcemy doświetlić jakiś obszar lub stworzyć nastrój miejsca. To jednak rozwiązanie raczej doraźne, bardziej zawodne, nie dające takich możliwości jak montaż lamp elektrycznych.

Do zastosowania tych ostatnich konieczne jest przygotowanie w ogrodzie instalacji elektrycznej. Najlepiej rozplanować ją i rozprowadzić przed wykonaniem aranżacji ogrodu. Uniknie się wtedy wielu zniszczeń, wykopywania roślin czy chwilowego usuwania nawierzchni. Przy wykonaniu instalacji elektrycznej nieodzowna będzie pomoc elektryka z uprawnieniami.

Często w instalacji ogrodowej obniża się napięcie z 230 V do 12 lub 24 V przy pomocy transformatora. W przypadku uszkodzenia przewodu w ziemi, nie ma wówczas zagrożenia dla przebywających w pobliżu zwierząt czy ludzi. Takie bezpieczne napięcie sprawdzi się do zasilenia lamp do oczek wodnych.

Przy planowaniu oświetlenia warto podzielić przestrzeń na strefy i ich zadania. Inaczej doświetlone będą ciągi komunikacyjne, alejki, chodniki, podjazdy, inaczej altany, tarasy, jeszcze inny efekt chcemy uzyskać kierując światło na rośliny, elementy architektury, czy podświetlając oczko wodne lub kaskadę.

Rozmieszczając punkty świetlne warto kierować się kilkoma zasadami:

  • pomiędzy lampami nie powinny zostawać ciemne przestrzenie, optymalna odległość między lampami to ok. 1,5 m
  • lepiej sprawdzą się lampy o niskiej mocy, silniej świecące mogłyby oślepiać, psuć nastrój tajemniczości i relaksującą atmosferę
  • w ciągach komunikacyjnych dobrym rozwiązaniem będą czujniki ruchy.

Jakie lampy do ogrodu wybrać?

Wybór lamp powinien być dostosowany do gustu właściciela, stylu domu, ogrodu, ale też wielkości posesji.

W niewielkich ogródkach źle będą wyglądać wysokie latarnie. W dużych ogrodach nie sprawdzą się same gruntowe punkty świetlne.

Ścieżki i alejki dobrze oświetlą słupki ogrodowe, lampy stojące. Na podjazdy stosuje się lampy spot wpuszczane w podłoże. Dobre wyglądają one również na trawnikach.

Ciekawy efekt na tarasie dadzą kinkiety elewacyjne.

Drzewa, krzewy, wysokie trawy czy inne ozdoby ogrodu doskonale wyglądają w świetle reflektorów.

Na tarasy i altanki zaleca się girlandy świetlne.

Wiele ciekawych inspiracji w poniższym filmie:


Oświetlenie ogrodu bez prądu

Jak wspomniano, w przypadku braku instalacji elektrycznej w ogrodzie alternatywą może być wykorzystanie lamp solarnych. Warto wskazać szereg zalet takiego rozwiązania. Będą nimi choćby:

  • brak konieczności wykonywania wykopów na rozprowadzenie przewodów elektrycznych
  • niższe koszty aranżacji
  • możliwość samodzielnego montażu oświetlenia
  • oszczędność energii
  • działanie lamp nawet w sytuacji chwilowego braku zasilania
  • łatwa zmiana aranżacji, umiejscowienia punktów świetlnych
  • brak ryzyka porażenia prądem.

Lampy solarne to niewątpliwie rozwiązanie ekologiczne. Nie korzystają z prądu, ładują się same, nawet w mniej słoneczne dni.

Producenci oferują także lampy na baterie i wymienne akumulatory. Jednak koszt ich użytkowania będzie spory, ponadto trzeba regularnie wymieniać źródło prądu lub ładować akumulatory.

Wśród producentów lamp ogrodowych wskazać można firmy i marki: Markslöjd, Nordlux, Nowodvorski Lighting, Lindby, Arrchhio, Philips, Lucande, Steinel.

Treści powiązane

Instalacja elektryczna w ogrodzie
Instalacja elektryczna w ogrodzie
W pełni funkcjonalny ogród to nie tylko ciekawie zaaranżowane rośliny, ale też elementy architektury ogrodowej i przydatne instalacje, w tym elektryczna. Pozwala ona na korzystanie w ogrodzie z różnych urządzeń, umiejscowienie punktów świetlnych. Jak bezpiecznie rozprowadzić instalację elektryczną w ogrodzie? Na co zwrócić uwagę przy jej planowaniu?
Instalacja odgromowa
Instalacja odgromowa
Instalacja odgromowa nie jest obowiązkowa we wszystkich budynkach, aczkolwiek każdy dom powinien być w nią wyposażony. Uchroni ona przed niebezpiecznymi konsekwencjami uderzania pioruna. Zobacz, na czym polega działanie instalacji odgromowej, z jakich składa się elementów oraz kiedy jest obowiązek montażu instalacji odgromowej.
Systemy alarmowe – bezpieczeństwo w domu
Systemy alarmowe – bezpieczeństwo w domu
Poczucie bezpieczeństwa we własnym domu to absolutna konieczność. W czasach, gdy nie brakuje zagrożeń i nadużyć rozwiązaniem może być instalacja systemu alarmowego. Poznaj rodzaje systemów alarmowych oraz ich możliwości.
Automatyka do bram
Automatyka do bram
Automatycznie otwierane bramy to niewątpliwie wygoda, komfort i obecnie niemal już standard. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań i dobrej jakości materiałów powoduje, że dostępne na rynku systemy automatyki do bram gwarantują niezawodność, bezpieczeństwo, skuteczne działanie niezależnie od warunków atmosferycznych.
Obowiązkowe przeglądy instalacji
Obowiązkowe przeglądy instalacji
Sprawdź, które instalacje w domu wymagają cyklicznych przeglądów. Co grozi za zaniedbanie w tym zakresie. Kto może dokonać przeglądu oraz na czym polega sprawdzenie sprawności poszczególnych instalacji.
Bramy garażowe
Bramy garażowe
Poznaj popularne obecnie bramy garażowe. Zobacz, jakie są dostępne rodzaje bram, z jakich materiałów się je wykonuje i jaka brama najlepiej sprawdzi się w konkretnym zastosowaniu.
Powierzchnia biologicznie czynna a budowa domu
Powierzchnia biologicznie czynna a budowa domu
Powierzchnia biologicznie czynna to obszar, na którym mogą naturalnie rosnąć roślinny: drzewa, krzewy, trawnik. Prawo budowlane nakłada na inwestora obowiązek wygospodarowania określonego obszaru na powierzchnię biologicznie czynną. Dowiedz się, jakie są wymagania projektowe względem powierzchni biologicznie czynnej oraz jak się ją oblicza.
Ogrodzenie działki w świetle prawa
Ogrodzenie działki w świetle prawa
Ogrodzenie można pobudować w granicach własnej działki. Co to oznacza? Jakie mogą być odstępstwa od tego wymogu? Jak precyzyjnie określić granice działki?
Budynki inteligentne
Budynki inteligentne
System inteligentnego domu pozwala na automatyzację wszystkich urządzeń podłączonych do wspólnej sieci, zdalne sterowanie elementami systemu dzięki bezprzewodowej technologii przy pomocy jednego urządzenia. To wygoda w domu, biurze, obiektach usługowych czy przemysłowych.

Komentarze

brak komentarzy…