Stowarzyszenie Producentów Betonów w Jubileuszu 30-lecia - komentuje Dyrektor Biura SPB Józef Kostrzewski
W ramach Stowarzyszenia Producentów Betonów funkcjonują dwie autonomiczne sekcje: Prefabrykacji Betonowej oraz Autoklawizowanego Betonu Komórkowego (ABK). Mimo różnego profilu działania potrafią one w sposób harmonijny, przy poszanowaniu odrębności, realizować swoje zadania.
Misja i cele SPB
Najważniejszym, statutowym zadaniem, jakie członkowie stawiają przed Stowarzyszeniem, jest działalność na rzecz promocji i reklamy prefabrykacji betonowej i ABK. Realizując ten cel organizujemy szereg przedsięwzięć popularyzujących stosowanie naszych produktów. Mam tu na myśli m.in. konferencje naukowo - techniczne, które są przez nas organizowane od 1999 roku. Pierwsza odbyła się w Puławach, trzy następne w Zegrzu. Są one adresowane przede wszystkim do projektantów, architektów, deweloperów, środowiska naukowego oraz studentów. Szczególny nacisk kładziemy na zaprezentowanie w referatach zalet i możliwości szerokiego stosowania zarówno prefabrykacji betonowej jak i ABK. Na podkreślenie zasługuje fakt, że uczestnicy zapraszani są na koszt członków Stowarzyszenia Producentów Betonów.
Konferencje w Serocku
Od 2017 roku organizujemy konferencje w hotelu Narvil w Serocku. Są to już konferencje międzynarodowe, organizowane w zmienionej formule w cyklu dwuletnim. Referaty otwierające konferencję wygłaszają zaproszeni wybitni przedstawiciele z dziedziny polityki gospodarczej, prezentujący aktualną sytuację polskiej i światowej gospodarki oraz możliwości jej rozwoju, zwłaszcza w kontekście budownictwa. Dotychczas wystąpili m.in. prof. Grzegorz Kołodko czy dr Sławomir Dudek. Podczas ósmej edycji tę problematykę przedstawi prof. dr. hab. nauk ekonomicznych Jerzy Hausner – przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit oraz Rady Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej. Konferencjom towarzyszą panele dyskusyjne dotyczące bieżącej sytuacji budownictwa i przemysłu materiałów budowlanych, w których biorą udział specjaliści, członkowie Komitetów Technicznych SPB oraz zaproszeni goście.
Współpraca ze środowiskiem naukowym
Przykładamy dużą wagę do współpracy z uczelniami wyższymi i środowiskiem naukowo - badawczym. Mamy świadomość, że wiedza na temat prefabrykacji betonowej czy autoklawizowanego betonu komórkowego na wyższych uczelniach wymaga uzupełnienia ze strony naszych producentów, doświadczonych praktyków. Temu służą seminaria na wyższych uczelniach oraz coraz to szersze włączanie studentów w orbitę naszych działań, także poprzez organizowane przez nas konkursy dla studentów uczelni technicznych. Pierwszy, pod patronatem Ministra Budownictwa, został zorganizowany w 1996 roku. Kolejne odbywały się przy okazji naszych konferencji, podczas których wręczane były nagrody i wyróżnienia. Od 2021 roku konkursy organizowane są pod wspólnym hasłem „Dwa oblicza jedna przyszłość betonu komórkowego i prefabrykacji betonowej” przy współpracy z Builder. Poprzedzane są one cyklem edukacyjnym mającym na celu przybliżenie przez specjalistów SPB tematyki betonu komórkowego i prefabrykacji betonowej. Zwieńczeniem całorocznych przygotowań są dwudniowe warsztaty projektowe, odbywające się w hotelu Puławska Residence w Warszawie, podczas których dziesięć uczelnianych zespołów wraz z opiekunami prezentuje przed kapitułą prace konkursowe. Tematem pierwszego wspólnego konkursu był „Akademik marzeń”, natomiast tegoroczny odbył się pod hasłem „Nowoczesne centrum technologiczne wraz z kompleksem biurowym będącym siedzibą SPB”. Konkurs został rozstrzygnięty a zwycięski zespół zostanie nagrodzony podczas Konferencji „SPB 2024” w dniu 8 października br. Prace wszystkich zespołów biorących udział w konkursach można obejrzeć obok stoisk wystawienniczych członków SPB.
Współpraca zagraniczna SPB
Stowarzyszenie współpracuje z szerokim zakresem podmiotów i organizacji zarówno krajowych jak i zagranicznych. Współpracujemy ściśle z bratnimi Stowarzyszeniami działającymi w sektorze budownictwa i materiałów budowlanych, co przejawia się zwłaszcza w organizacji konferencji i różnych przedsięwzięć wymagających wspólnego stanowiska. Dużą rolę przykładamy do współpracy z organizacjami z zagranicy, z którymi łączą nas wspólne cele. Nasze członkostwo w dwóch międzynarodowych organizacjach: EAACA i BIBM pozwoliło na podjęcie bezpośrednich kontaktów z firmami zagranicznymi i uzyskiwanie zgody na wizytowanie ich wytwórni. Organizowaliśmy corocznie kilka wyjazdów techniczno-szkoleniowych, w trakcie których wizytowane były zakłady produkcyjne. Celem tych wyjazdów, głównie do krajów europejskich, ale także na inne kontynenty, było zapoznanie się z nowoczesnymi rozwiązaniami z zakresu techniki i technologii. Nabyte tam doświadczenia były wykorzystywane w naszych wytwórniach.
W 1996 roku Polska jako pierwszy kraj z Europy Wschodniej, została członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Autoklawizowanego Betonu Komórkowego (EAACA). Do Europejskiej Federacji Prefabrykacji Betonowej (BIBM) wstąpiliśmy w 2007roku. W obydwu organizacjach aktywnie uczestniczyliśmy w ich działalności, organizując w Polsce szereg spotkań organów statutowych. Nasza aktywność i sprawność organizacyjna została dostrzeżona przez władze EAACA, która w 2011 roku powierzyła nam organizację V Międzynarodowej Konferencji EAACA, która odbyła się w Bydgoszczy, dla uczczenia 60 lecia ABK w Polsce, w okresie prezydencji Polski w Unii Europejskiej. Obradowała ona pod hasłem „Zapewnienie zrównoważonego rozwoju” i zgromadziła 297 osób z 32 krajów i 5 kontynentów. Wygłoszonych zostało 75 referatów przygotowanych przez wybitnych specjalistów z kraju i zagranicy. Wielki wkład w przygotowanie tej konferencji włożyła Grupa Kapitałowa Solbet jako jedyny jej sponsor. Nasza aktywność przejawiała się również w szerokim uczestnictwie, a także przygotowaniu referatów na VI międzynarodową konferencję EAACA w Poczdamie. Nasi przedstawiciele wygłosili tam 19 referatów.
Zaangażowanie, dokonania i doświadczenie naszego Stowarzyszenia skłoniły władze EAACA do ponownego powierzenia nam organizacji kolejnej konferencji EAACA w Pradze, którą realizowaliśmy we współpracy z Xella Forschungsgesellschaft. Motywem przewodnim konferencji było uczczenie 100-lecia ABK, prezentując historię i osiągnięcia betonu komórkowego w Europie i na świecie. Przedstawiciele SPB wygłosili tam 26 referatów. Działalność w ramach EAACA została doceniona i w 2020 roku Robert Turski został wybrany Prezesem Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Autoklawizowanego Betonu Komórkowego (EACCA) a w 2024 roku Piotr Dauksza został powołany na stanowisko Wiceprezesa i Przewodniczącego Komitetu Strategicznego. Od 2000 roku do chwili obecnej Dyrektor Biura SPB Józef Kostrzewski jest członkiem Komitetu Strategicznego.
Prace badawcze
W związku z wejściem w życie nowej normy europejskiej została opracowana w Stowarzyszeniu dokumentacja techniczna na 1400 elementów z prefabrykatów betonowych. Spotkała się ona z dużym zainteresowaniem ze strony nie tylko członków Stowarzyszenia, ale również pozostałych producentów prefabrykatów betonowych. Aktywnie bierzemy udział w pracach Komitetów Technicznych PKN: KT 233 Budownictwo i Konstrukcje Budowlane, KT 195 Prefabrykatów z Betonu, KT 274 Betonu i KT 193 Elementów Prefabrykowanych z Betonu Komórkowego i Elementów Niezbrojonych z Betonu Lekkiego Kruszywowego. W jednym z tych komitetów przewodniczącym jest przedstawiciel Stowarzyszenia Producentów Betonów. Dużą aktywność członkowie SPB przejawiają również uczestnicząc w pracach Komitetów Technicznych EAACA oraz CEN. Podkreślić również należy, że jesteśmy w trakcie opracowania projektu normy „Wymagania dotyczące elementów murowych z autoklawizowanego betonu komórkowego – Zastosowania”.
Wydawnictwa naukowe
Istotnym elementem w działalności Stowarzyszenia przekładającym się na promocję ABK i prefabrykacji betonowej są wydawane przez nas od 2014 roku zeszyty techniczne przedstawiające właściwości i zastosowanie naszych wyrobów. Opracowują je wybitni specjaliści z dziedziny nauki i prac badawczych przy współpracy z przedstawicielami producentów posiadających dużą wiedzę praktyczną i doświadczenie. Zeszyty skierowane są do projektantów i konstruktorów oraz producentów ABK i prefabrykacji betonowej. Stanowią istotne kompendium wiedzy o tych asortymentach i ich zastosowaniu. Dotychczas wydanych zostało po 6 z cyklu pt. „Autoklawizowany beton komórkowy” oraz 6 zatytułowanych: “Prefabrykacja – Jakość, trwałość, różnorodność”. Cieszą się one dużym zainteresowaniem zarówno członków SPB jak również producentów spoza stowarzyszenia.
Przywiązujemy dużą wagę do utrzymywania więzi z byłymi członkami, którzy przeszli na emeryturę. W tym celu został powołany Klub Seniora mający za zadanie zachowanie więzi koleżeńskich wśród członków zwyczajnych SPB. W działalności Klubu Seniora szczególnym zainteresowaniem cieszą się organizowane przez biuro spotkania, a zwłaszcza wyjazdy do atrakcyjnych miejscowości połączone z wizytacją w naszych zakładach.
Istotnym elementem integrującym jest organizowanie corocznych spotkań szkoleniowych połączonych z wspólnym wyjściem do teatru, w których uczestniczą również osoby towarzyszące. Cieszą się one dużym zainteresowaniem i są pozytywnie oceniane.
Rys historyczny SPB
W chwili ukonstytuowania się Stowarzyszenie liczyło 80 podmiotów. W kolejnych latach nastąpił wzrost ilości członków do 98, następnie ilość podmiotów zmniejszała się. Obecnie do SPB należy 39 firm. Mniejsza liczba członków wynikała z przeprowadzanej restrukturyzacji oraz przekształceń własnościowych przedsiębiorstw. Mimo mniejszej ilości zakładów potencjał produkcyjny pozostał na niezmienionym poziomie.
Pierwszym Prezesem Stowarzyszenia został wybrany Mieczysław Soboń, który pełnił tą funkcję przez 19 lat.
Pierwszymi Wiceprezesami Stowarzyszenia wybrano Macieja Burasiewicza i Edwarda Sierakowskiego, którzy byli jednocześnie Przewodniczącymi Sekcji. W kolejnych latach funkcję Wiceprezesów pełnili Przewodniczący obydwu sekcji.
Po rezygnacji w 2014 roku Mieczysław Soboń, w uznaniu zasług otrzymał godność Prezesa Honorowego. W tym samym roku na funkcję Prezesa SPB Walny Zjazd wybrał Ryszarda Zająca, który swoją misję zakończył w 2020 roku. Następnie przez rok Prezesem był Henryk Wójtowicz, a od 2021 roku do chwili obecnej Prezesem SPB jest Grzegorz Bajek. Aktualnymi Wiceprezesami Stowarzyszenia są Przemysław Borek - Przewodniczący Sekcji Prefabrykacji Betonowej oraz Piotr Dauksza - Przewodniczący Sekcji ABK. Stanowią Oni wraz z Prezesem Prezydium SPB, w pracach którego uczestniczy również Dyrektor Biura SPB - Józef Kostrzewski.
Istotną rolę w działalności Stowarzyszenia stanowi Rada SPB, w skład której wchodzą Prezesi reprezentujący członków największych przedsiębiorstw. Organem kontrolnym jest Komisja Rewizyjna, której obecnie przewodniczy Tomasz Chmielowiec. Bieżącą działalność Stowarzyszenia koordynuje Dyrektor Biura SPB, który pełni tę funkcję od 30 lat.
W grupie siła
Dzisiaj jesteśmy skonsolidowani i umocnieni dzięki naszym członkom, którzy widzą korzyści wynikające z przynależności do Stowarzyszenia. A trzeba pamiętać, że z zasady stowarzyszenia to organizacje grupujące członków, którzy w bieżącej działalności ze sobą konkurują. W przypadku naszej organizacji mówimy o dwóch różnych branżach zgrupowanych w odrębnych sekcjach, które przy poszanowaniu swoich niezależności ze sobą harmonijnie współpracują. Dążenie do wspólnego celu jakim jest promocja naszych rozwiązań i technologii, przy ścisłej współpracy i wzajemnym szacunku pozwala na osiągnięcie zamierzeń SPB. Mamy nadzieję, że zasada ta pozwoli nam na kontynuowanie naszej przyszłej działalności z pożytkiem dla budownictwa. 30-letni okres działalności naszego Stowarzyszenia pokazuje jak wiele można osiągnąć poprzez wspólne działanie.
Z okazji Jubileuszu 30-lecia SPB chciałbym serdecznie podziękować za współpracę Prezesowi SPB Grzegorzowi Bajkowi, wszystkim Członkom Stowarzyszenia, Członkom Rady Stowarzyszenia, jak również Członkom poszczególnych Rad: Sekcji Prefabrykacji Betonowej, Sekcji Betonu Komórkowego za zaangażowanie i aktywność na rzecz realizacji celów Stowarzyszenia.
Słowa podziękowania kieruję również do asystentki Anny Głębockiej za zaangażowanie, inicjatywność i sumienne wykonywanie powierzonych obowiązków.