• Window Tecg Expo
  • Mc Bauchemie
  • Glass Tech Expo patronat
  • CONCRETE Expo Targi Technologii i Zastosowań Betonu w Przemyśle i Budownictwie
  • Dni Betonu 2025
Jakiego artykułu szukasz?

Certyfikacje budynków - raport 2025

Obraz certyfikacji budynków w Polsce ujawnia raport Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC (Polish Green Building Council) „Zrównoważone certyfikowane budynki 2025”. Poznaj liczbę przyznawanych certyfikatów, ich rodzaje oraz trendy w tym zakresie w poszczególnych branżach.
Certyfikacje budynków - raport 2025

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC jest organizacją pozarządową, która od 2008 r. realizuje działania dla transformacji budynków, miast i ich otoczenia w takim kierunku, aby sposób ich planowania, projektowania, wznoszenia, użytkowania, modernizowania, rozbierania i przetwarzania był jak najbardziej zrównoważony. Organizacja wspiera tworzenie zrównoważonych budynków dla wszystkich poprzez:

  • powstrzymanie zmiany klimatu oraz adaptację do nowych warunków
  • stosowanie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym, podnoszenie poziomu dobrostanu, jakości życia i zdrowia społeczeństwa
  • zwiększanie bioróżnorodności.

PLGBC stanowi część globalnej społeczności 80 organizacji green building councils skupionych w ramach World Green Building Council.

Systemy certyfikacji

Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC prowadzi bazę budynków certyfikowanych w obecnych w Polsce systemach certyfikacji wielokryterialnej: BREEAM, DGNB, GBS, HQE, LEED, WELL i ZIELONY DOM. Przygotowany raport prezentuje analizę rocznych zmian na rynku zrównoważonych certyfikowanych obiektów w Polsce.

Dowiedz się więcej o poszczególnych systemach certyfikacji.

Liczba certyfikowanych budynków

Analizie poddano następujące systemy certyfikacji: BREEAM, DGNB, GBS, HQE, LEED, WELL i ZIELONY DOM. Badanie przeprowadzono w okresie marzec 2024-marzec 2025.

W tym czasie odnotowano znaczny przyrost certyfikowanej powierzchni – o 30 % w porównaniu z rokiem ubiegłym. Obecnie jest to ponad 50 mln m2 powierzchni poddanych certyfikacji.

Liderem w zestawieniu pozostaje system BREEAM, osiągając ponad 88% całości certyfikowanych powierzchni. O 1/3 wzrosła powierzchnia certyfikowana w systemie WELL. Certyfikacja ZIELONY DOM zwiększyła powierzchnię dwukrotnie.

Podobnie jak w roku ubiegłym nie odnotowano żadnej nowej certyfikacji w systemie GBS oraz HQE. W systemie DGNB przybył jeden nowy certyfikat, natomiast w systemie ZIELONY DOM trzy precertyfikaty.

Obecnie w Polsce znajduje się 2456 certyfikowanych budynków (czyli posiadających przynajmniej jeden certyfikat). To wzrost o 21 punktów procentowych w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Zaobserwowano, że obecnie częściej certyfikacji poddawane są budynki o dużych kubaturach.

Liczba certyfikowanych budynków

Źródło: cms.plgbc.org.pl

Certyfikacja budynków w Polsce – analizy

Poznaj liczby przyznanych w poszczególnych systemach certyfikatów a także dominujące oceny.

System BREEAM

W systemie BREEAM certyfikacji poddano dotychczas 44 589 570 m2 powierzchni. To więcej o ponad 10 mln m2 niż w zeszłym roku. Większość (28 483 879 m2) przypada na nowe budynki. Obecnie w procesie certyfikacji jest 2025 budynków.

W systemie BREEAM ponad połowa certyfikowanych inwestycji charakteryzuje się niezmiennie wysokim poziomem oceny – aż 47% inwestycji posiada certyfikat BREEAM na poziomie Very Good.

System LEED

W analizowanym okresie przybyło 15 certyfikatów LEED – mniej niż wykazał poprzedni raport.

Certyfikaty w systemie LEED przyznawane są na bardzo wysokim poziomie: 54% certyfikatów LEED posiada poziom Gold, a 37% Platinum.

Certyfikat WELL

Łączna liczba certyfikatów WELL wynosi 41, od marca 2024 roku przybyło ich aż 18. To najbardziej dynamiczny wzrost o momentu pojawienia się tego systemu w Polsce.

„Analizy raportu PLGBC Zrównoważone certyfikowane budynki 2025 wyraźnie obrazują globalny trend przechodzenia sektora nieruchomości na model zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju i ESG. Dane z raportu pokazują, że rynek coraz dojrzalej podchodzi do jakości – nie tylko ilości – zrównoważonych inwestycji.

Szczególnie istotne jest rosnące znaczenie certyfikacji w kontekście strategii ESG, które stają się kluczowym narzędziem raportowania i pozyskiwania finansowania. Coraz więcej firm i inwestorów uwzględnia wymagania Taksonomii UE, standardów ESRS i raportowania śladu węglowego, a systemy takie jak BREEAM, LEED czy WELL dostarczają gotowych narzędzi i metryk do tego celu.

Wzrost liczby certyfikowanych budynków oraz dynamiczny rozwój w sektorze magazynowo-przemysłowym sugerują, że trend zrównoważonego budownictwa rozszerza się poza tradycyjne biurowce. Ciekawym sygnałem jest również rosnące zainteresowanie systemem ZIELONY DOM – pokazuje to, że zielone standardy zaczynają przenikać także do sektora mieszkaniowego, co może mieć ogromne znaczenie dla przyszłości miast i jakości życia mieszkańców.

Podsumowując: mimo spowolnienia gospodarczego, rynek nieruchomości w Polsce dostosowuje się do realiów klimatycznych, regulacyjnych i społecznych. Zrównoważone certyfikacje nie są już niszową ambicją – stają się standardem i nieodłącznym elementem odpowiedzialnego rozwoju.” – uważa Aleksandra Baksik, Brand & Sustainable Development Manager, ALUPROF

Certyfikaty środowiskowe – podział branżowy

W analizowanym okresie znacznie wzrosła liczba magazynów i powierzchni magazynowych, poddawanych certyfikacji. Ponad 54,2% łącznej certyfikowanej powierzchni stanowią tego typu obiekty.

Drugie miejsce zajmuje powierzchnia biurowa (25,5%), następnie obiekty handlowe (15,1%). Sektor mieszkaniowy stanowi 2,6% udziału w certyfikowanej powierzchni.

Pojawiła się także nowy sektor branżowy – Communities - obejmujący budynki różnego typu, w tym usługowe, mieszkalne, biurowe. W obecnym raporcie kategoria Communities stanowi 1,3% udziału powierzchni użytkowej.

1,2% stanowią obiekty hotelowe, 0,1% - obiekty edukacyjne.

Nieco inaczej wygląda zestawienie, jeśli pod uwagę weźmiemy liczbę certyfikowanych w analizowanym okresie budynków. Na pierwszym miejscu pozostaje sektor logistyczno-przemysłowy z liczbą 208 obiektów, następnie sektor mieszkaniowy, z 87 budynkami poddanymi certyfikacji. Kolejno plasują się obiekty biurowe (85 budynków), handlowe (38 budynków) oraz hotelarskie (21 budynków).

Zauważa się wyraźny wzrost budynków mieszkaniowych poddawanych certyfikacji. Z kolei zwalnia tempo certyfikacji biurowców.

„Na przestrzeni ostatnich lat firmy wynajmujące powierzchnie magazynowe zaczęły zwracać większą uwagę na certyfikację obiektu. Certyfikat, taki jak BREEAM, potwierdza w obiektywny sposób, że magazyn spełnia wysokie standardy w zakresie zrównoważonego rozwoju. Świadczy też o odpowiednim poziomie efektywności energetycznej budynku. Jest to ważne z perspektywy kosztów operacyjnych, szczególnie wysokości rachunków za energię elektryczną i inne media. Wysoki standard budynku oznacza też odpowiednią jakość warunków pracy dla osób zatrudnionych przez firmę wynajmującą magazyn, na przykład poprzez zapewnienie odpowiedniego dostępu do światła dziennego czy wysokosprawnej instalacji HVAC.” – podsumowuje trendy Marcin Czerniewski, Senior Development Manager, Prologis

Agnes Vorbrodt, właścicielka VvS Architects & Consultants zauważa: „Będąc na rynku certyfikacji w Polsce od ponad 15 lat, obserwuję ciągle rosnące zainteresowanie inwestorów oraz zmieniające się trendy w podejściu do tematyki. Po zainteresowaniu tematem zdrowia, głównie w obiektach komercyjnych, widocznym w podwójnej certyfikacji LEED+WELL, nadszedł czas na certyfikację obiektów mieszkaniowych. Trend ten świadczy o wzroście świadomości, ekologicznej całego społeczeństwa, a nie tylko osób zawodowo związanych z rynkiem nieruchomości. Dobór certyfikatu zależy od klienta. Inwestorom wchodzącym w temat ESG i zielonego budownictwa proponujemy rozważyć certyfikację ZIELONY DOM, LEED, Fitwel czy LBC Core. Wielu naszych klientów certyfikuje obiekty mieszkaniowe w więcej niż jednym systemie, np. LEED+Fitwel. Certyfikacja wielokryterialna wspiera dekarbonizację i pomaga inwestorom w spełnieniu celów ESG oraz Taksonomii UE”.

Podział terytorialny certyfikowanych obiektów

Najwięcej certyfikowanych obiektów znajduje się w województwie mazowieckim, następnie śląskim i małopolskim. Wzrost liczby certyfikowanych budynków zanotowano w badanym okresie we wszystkich województwach.

Budynki certyfikowane według lokalizacji

Źródło: cms.plgbc.org.pl

Fot. Freepik

Treści powiązane

Cement niskoemisyjny
Cement niskoemisyjny
Cement niskoemisyjny to przyszłość budownictwa zrównoważonego. Poszukiwanie innowacyjnych materiałów budowlanych jest odpowiedzią na rosnące wymagania związane z ochroną środowiska i redukcją emisji dwutlenku węgla.
​Zielona prefabrykacja - czy to w ogóle możliwe? Konferencja MC-Bauchemie
​Zielona prefabrykacja - czy to w ogóle możliwe? Konferencja MC-Bauchemie
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom branży prefabrykacyjnej w zakresie wymiany informacji dotyczących nowych zagadnień, wymogów i problemów związanych z produkcją betonu prefabrykowanego, firma MC-Bauchemie zorganizowała seminarium „Zielona prefabrykacja - czy to w ogóle możliwe?”, dedykowane producentom z branży prefabrykacji betonowej.
Pierwsza duża inwestycja w Polsce z precertyfikatem Zielony Dom
Pierwsza duża inwestycja w Polsce z precertyfikatem Zielony Dom
Jesienią 2024 roku pierwsza duża inwestycja w segmencie mieszkalnictwa społecznego w Polsce uzyskała precertyfikat Zielony Dom. Jakie proekologiczne i prospołeczne rozwiązania zaproponowano na osiedlu zaprojektowanym dla Katowickiego TBS?
Cement z recyklingu
Cement z recyklingu
Ograniczanie śladu węglowego odgrywa kluczową rolę w działaniach mających na celu walkę ze zmianami klimatycznymi i ochronę środowiska. Wdrażanie bardziej energooszczędnych technologii i procesów produkcji materiałów budowlanych to szansa na obniżenie zużycia energii i redukcję emisji gazów cieplarnianych. Dowiedz się o rozwiązaniu, jakim jest cement z recyklingu. Poznaj jego właściwości i zalety a także zastosowania.
Korzyści dla zrównoważonego budownictwa - cementy i betony Holcim
Korzyści dla zrównoważonego budownictwa - cementy i betony Holcim
Cement i beton to materiały, które wspierają dekarbonizację sektora i umożliwiają budowanie w sposób świadomy, trwały i nowoczesny. Obecnie produkty Holcim zyskują nową szatę graficzną, która podkreśla ich kluczowe właściwości i znaczenie w transformacji budownictwa.
Zrównoważony rozwój w budownictwie
Zrównoważony rozwój w budownictwie
Zrównoważony rozwój polega na integrowaniu działań gospodarczych, społecznych i politycznych z zachowaniem równowagi przyrodniczej oraz trwałości procesów przyrodniczych. Jak w te postulaty wpisuje się budownictwo – czołowy konsument energii? Jakie rozwiązania proekologiczne stosuje branża budowlana, w jakim zakresie jej działalność może pozytywnie wpływać na środowisko?
Zielone budownictwo
Zielone budownictwo
Zielone budownictwo polega na tworzeniu budynków o ograniczonym negatywnym wpływie na środowisko przy jednoczesnym komforcie ich użytkowania. Chodzi o wprowadzanie proekologicznych rozwiązań na etapie projektowania, budowy i eksploatacji nieruchomości.
Certyfikacja wyrobów budowlanych CPR
Certyfikacja wyrobów budowlanych CPR
Planowane jest wejście w życie zmienionego rozporządzenia w sprawie wyrobów budowlanych CPR, które w perspektywie czasowej przyniesie zasadnicze zmiany dla producentów materiałów budowlanych oraz dla wszystkich uczestników rynku budowanego. Dowiedz się więcej o certyfikacji wyrobów budowlanych, planowanych zmianach, korzyściach płynących z CPR.
Cement ekologiczny
Cement ekologiczny
Cement stanowi główny składnik betonu. Zależnie od rodzaju jego zastosowania otrzymuje się beton o różnych parametrach i właściwościach. Wysoko zaawansowany technologicznie cement TioCem® oprócz walorów estetycznych ma gwarantować pozytywny wpływ na ochronę środowiska poprzez swoje właściwości fotokatalityczne skutkujące redukcją zanieczyszczeń. To zatem kluczowy składnik betonu ekologicznego.
Certyfikacja ekologiczna w budownictwie
Certyfikacja ekologiczna w budownictwie
Ostatnie dekady przyniosły wzrost świadomości w zakresie znaczenia środowiska dla zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka i skutków degradacji natury. Wypracowano metody standaryzacji pewnych rozwiązań których efektem jest certyfikacja ekologiczna w budownictwie. Jakie stosuje się systemy oceny, kryteria i jakie płyną korzyści z wprowadzenia tych rozwiązań? Więcej w poniższym artykule.
Certyfikat WELL – przyjazne miejsca pracy
Certyfikat WELL – przyjazne miejsca pracy
Przybywa w Polsce budynków, którym przyznane zostały certyfikaty potwierdzające spełnianie standardów zielonego budownictwa. Certyfikacja wspiera realizację postanowień Europejskiego Zielonego Ładu, będącego zbiorem inicjatyw Komisji Europejskiej, które mają na celu uzyskanie neutralności klimatycznej naszego kontynentu do 2050 roku.
Materiały zrównoważone w budownictwie
Materiały zrównoważone w budownictwie
Wybór ekologicznych materiałów to jeden z kluczowych aspektów zrównoważonego budownictwa. Dowiedz się, czym są zrównoważone materiały, które wyroby do nich należą, jakie korzyści daje ich zastosowanie.

Komentarze

brak komentarzy…