• ICCX
Jakiego artykułu szukasz?

Certyfikat WELL – przyjazne miejsca pracy

Przybywa w Polsce budynków, którym przyznane zostały certyfikaty potwierdzające spełnianie standardów zielonego budownictwa. Certyfikacja wspiera realizację postanowień Europejskiego Zielonego Ładu, będącego zbiorem inicjatyw Komisji Europejskiej, które mają na celu uzyskanie neutralności klimatycznej naszego kontynentu do 2050 roku.
Certyfikat WELL – przyjazne miejsca pracy

Certyfikacja budynków

Certyfikaty służą upowszechnianiu nowych standardów w budownictwie. Przyznawane są zarówno nowo powstałym, jak i już istniejącym budynkom, które są przyjazne środowisku i ich użytkownikom.

Zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju weryfikacji poddawane są:

  • aspekty ekologiczne
  • aspekty ekonomiczne
  • aspekty społeczne.

zarówno na etapie budowy, jak i w trakcie eksploatacji obiektu. Oceniana jest jakość oraz trwałość zastosowanych materiałów i wykorzystanie innowacji w obszarze automatyki budynkowej, przyczyniające się do uzyskania maksymalnego poziomu energooszczędności. Budowanie certyfikowanych obiektów komercyjnych lub dostosowywanie do odpowiednich standardów tych już istniejących, jest przy tym coraz bardziej korzystne ze względów ekonomicznych.

Wraz ze zwiększeniem świadomości i wiedzy na temat zrównoważonego rozwoju certyfikowane obiekty są bardziej atrakcyjne zarówno dla inwestorów, jak i potencjalnych najemców np. powierzchni biurowych.

Na świecie jest obecnie dostępnych kilkadziesiąt systemów certyfikacji dedykowanych nieruchomościom komercyjnym. Autorzy raportu „Zrównoważone certyfikowane budynki” zaprezentowanego przez PLGBC (Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego) zauważają, że rośnie liczba budynków liczba budynków certyfikowanych w więcej niż jednym systemie certyfikacji wielokryterialnej. Jednym z systemów certyfikacji jest WELL.

Certyfikat WELL

Certyfikat WELL Building Standard wprowadzony został w 2014 roku w Stanach Zjednoczonych i obecnie stosowany jest w 48 krajach, w tym w Polsce.

Skupia się przede wszystkim na komforcie i bezpieczeństwie użytkowników obiektów oraz ich zdrowiu mentalnym i fizycznym. Uzyskanie certyfikatu możliwe jest przez budynki, w których powstają bezpieczne i zdrowe środowiska pracy oraz miejsca, w których priorytetem jest wspieranie różnorodności. Biorąc pod uwagę, jak dużo czasu spędzamy obecnie w budynkach, certyfikat ten ma przysłużyć się człowiekowi, użytkownikowi obiektu.

Certyfikacji WELL poddawane są biurowce, galerie handlowe, hale magazynowe, wielorodzinne budynki mieszkalne, szpitale, hotele oraz szkoły.

Certyfikat WELL wymaga odnowienia co trzy lata. Przyznawany jest w czterech poziomach: Bronze, Silver, Gold, Platinum:

Bronze – min. 40 punktów,

Silver – min. 50 punktów,

Gold – min. 60 punktów,

Platinium – min. 80 punktów.

Standard WELL opracowano w taki sposób, aby można było go łączyć z systemami, w szczególności z LEED, ale również z BREEAM.

Kryteria certyfikacji WELL

W procesie certyfikacji WELL pod uwagę brane są aspekty:

  • powietrze,
  • odżywianie,
  • woda,
  • światło,
  • ruch,
  • akustyka,
  • komfort termiczny,
  • materiały,
  • umysł,
  • społeczność.

Powietrze - punkty przyznawane są tu za wysoki poziom jakości powietrza w pomieszczeniach, najlepiej pochodzącego z naturalnego źródła. Promowane jest dążenie do wyeliminowania lub ograniczenia źródeł zanieczyszczeń, zakaz palenia wewnątrz, dobór materiałów wykończeniowych bez LZO (lotne związki organiczne) czy stosowanie uchylnych okien do wentylacji naturalnej pod warunkiem, że jakość powietrza na zewnątrz jest zadowalająca.

W kryterium odżywianie ocenie podlega dostępność do żywności, w tym owoców i warzyw na terenie obiektu, produktów o mniejszej zawartości cukrów, nieprzetworzonych. Dostępne na terenie obiektu pożywienie powinno być oznaczone przejrzystymi etykietami, pochodzić tylko ze sprawdzonych źródeł oraz mieć wysoką zawartość składników odżywczych.

W kategorii woda weryfikuje się wodę dostępną w obiekcie i jej jakość. Punktowany jest dostęp do wysokiej jakości źródeł wody, zarządzanie nią czy wdrożenie systemów jej uzdatniania na miejscu. Podstawą oceny wody pitnej są limity zanieczyszczeń czy pestycydów. Oceniane jest także zapobieganie namnażaniu się bakterii legionella. Aby zachęcić użytkowników do picia wody, WELL proponuje wiele rozwiązań, np. bliskie zlokalizowanie źródła wody pitnej w stosunku do miejsc pracy.

Światło powinno sprzyjać produktywnej pracy i koncentracji użytkowników obiektu. Należy zadbać o dostępność światła dziennego. Punkty przyznawane są za projekty i aranżacje łączące światło dzienne oraz sztuczne w sposób optymalny dla wykonywanej pracy, aby zapewnić odpowiednią ilość światła.

Ruch - brak aktywności fizycznej, zdalna praca mogą prowadzić do przyjęcia wyłącznie siedzącego trybu życia. System WELL proponuje wprowadzenie w obiekcie polityki oraz programów, które mogą ułatwić aktywność fizyczną. Punktowane jest zorganizowanie miejsca do rekreacji na zewnątrz, np. w postaci ławek, ogrodu lub mini siłowni. Lokalizacja obiektu powinna zachęcać do przyjścia do pracy piechotą lub przyjechania rowerem.

Spełnienie postulatu właściwej akustyki polega na zadbaniu o odpowiednio wyciszone przestrzenie do pracy w warunkach skupienia, zamontowaniu izolacyjnych przegród wewnętrznych, odizolowaniu przestrzeni od zewnętrznego hałasu, który może zakłócać koncentrację lub relaks.

Komfort termiczny zagwarantowany jest w sytuacji, gdy użytkownik może samodzielnie regulować temperaturę w pomieszczeniu zgodnie ze swoimi potrzebami i własną wrażliwością na odbieranie temperatury z otoczenia.

Dobór właściwych materiałów wykorzystywanych w obiekcie podczas modernizacji czy wyposażania i użytkowania obiektów ma na celu zmniejszenie narażenia człowieka na składniki wyrobów, które mogą mieć negatywny wpływ na jego zdrowie, np. LZO, rozpuszczalniki zawarte w farbach, plastyfikatory, utwardzacze czy barwniki. Kategoria buduje świadomość na temat pochodzenia materiałów.

W kategorii umysł nacisk kładziony jest kontakt z naturą i balans między pracą, a odpoczynkiem. Punktowanym rozwiązaniem może być organizacja biblioteki lub przestrzeni do wyciszenia oraz relaksu. To także działania przyczyniające się do zmniejszenia stygmatyzacji związanej ze zdrowiem psychicznym, programy i strategie zarządzania stresem.

Kategoria społeczność promuje budowanie poczucia wspólnoty czy integrację międzyludzką, dlatego punktowane są m.in. miejsca spotkań oraz uwzględnianie wszystkich potencjalnych użytkowników w zakresie korzystania z obiektu – np. matek z dziećmi, rodzin.

Ocena WELL Rating

W systemie ocen WELL wyodrębnionych zostało kilka obszarów pozwalających na uzyskanie odznaki WELL Rating. Aby utrzymać odznakę WELL Rating, projekty wymagają corocznej weryfikacji i odnowienia.

Wyróżnia się następujące rodzaje ocen WELL Rating

WELL Health and Safety Rating potwierdza zastosowanie w budynku rozwiązań i procedur zapewniających bezpieczeństwo i zdrowie użytkowników, w tym ograniczenie rozprzestrzeniania się chorób, co ma ogromne znaczenie np. w kontekście pandemii COVID-19.

WELL Performance Rating potwierdza wysoką jakość powietrza, oświetlenia i wody, jak również komfort termiczny i akustyczny w budynku. Spełnienie kryteriów oceny WELL Performance Rating częściowo pokrywa się z wymaganiami certyfikatu WELL i pomaga uzyskać tą certyfikację.

WELL Equity Rating wspiera różnorodność i pomaga tworzyć równe szanse rozwoju dla wszystkich członków społeczności. W bezpiecznym i przyjaznym środowisku, pracownicy bardziej angażują się w powierzone im zadania, są innowacyjni i rzadziej zmieniają miejsce pracy.

Komfort akustyczny kluczowym aspektem certyfikacji WELL

Hałas w przestrzeniach wspólnych, takich jak biura, szkoły i szpitale należy do głównych czynników powodujących stres i dyskomfort. W procesie certyfikacji WELL ocenie podlegają różne elementy środowiska akustycznego, takie jak:

  • poziom hałasu,
  • prywatność rozmów,
  • redukcja hałasu,
  • inne składowe pejzażu dźwiękowego.

Uwzględnienie wszystkich tych czynników pomaga stworzyć środowisko sprzyjające dobremu samopoczuciu użytkowników budynku.

Certyfikat WELL to narzędzie służące tworzeniu wnętrz przyjaznych, zdrowych, wspierających produktywność, emocjonalny i psychiczny dobrostan, w których przebywanie ma przyczynić się, że będziemy szczęśliwsi i zdrowsi.

Fot. Freepik

Treści powiązane

Komentarze

brak komentarzy…