• Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

Kruszywa z recyklingu

Naturalne kruszywa to materiał powszechnie wykorzystywany w budownictwie, jeden z głównych składników betonu. Ze względu na ich ograniczoność poszukuje się ekologicznych alternatyw, mogących zastąpić trudno odnawialny zasób. Jednym z rozwiązań jest zastosowanie kruszyw z recyklingu. Jak powstają takie kruszywa, czym się wyróżniają i jakie mają zastosowanie – o tym więcej w poniższym artykule.
Kruszywa z recyklingu

Jak powstają kruszywa z recyklingu?

Kruszywa z recyklingu powstają w wyniku przetwarzania odpadów budowlanych lub z innych źródeł. Pozyskiwane są w wyniku prowadzenia prac budowlanych, takich jak: roboty wyburzeniowe i rozbiórkowe, remonty, przebudowy. Parametry kruszyw z recyklingu są zależne od rodzaju materiału, który jest przetwarzany.

Ponowne przetwarzanie obejmuje takie działania jak kruszenie, przesiewanie czy sortowanie gotowych produktów, w celu spełnienia wymaganych norm, wytycznych i specyfikacji.

Powstałe w ten sposób kruszywa powinny być zgodne z normą PN-EN 12620, określającą wymagania dla kruszyw do betonu, a także normą PN-EN 13242, która określa wymagania dla kruszyw stosowanych w obiektach budowlanych i budownictwie drogowym.

Charakterystyka kruszyw z recyklingu

Kruszywa z recyklingu cechuje niższa gęstość w porównaniu z kruszywami naturalnymi. To pozwala zaoszczędzić od 15 do 20% stosowanego materiału.

Jest to materiał wysokiej jakości, poddawany ścisłej kontroli w zakresie eliminacji zanieczyszczeń.

Jednolita granulacja gwarantuje powtarzalną jakość produktu.

Korzyści z recyklingu kruszyw

Zastosowanie kruszyw pochodzących z recyklingu betonu pozwala:

  • uzyskać obniżkę kosztów
  • zredukować ilość materiału
  • racjonalnie zagospodarować materiał rozbiórkowy
  • produkować kruszywa blisko miejsca wbudowania
  • zwiększyć efektywność
  • zredukować emisje związane z budową oraz transportem dostarczanego kruszywa
  • zminimalizować zużycie zasobów naturalnych
  • realizować postulat gospodarki o obiegu zamkniętym.

Ponadto systemy certyfikacji wielokryterialnej budynków uwzględniają wykorzystanie w zastosowanych produktach materiałów pochodzących z recyklingu. Użycie kruszyw z recyklingu to realna korzyść w postaci dodatkowo przyznanych punktów.

Zastosowanie kruszyw z recyklingu

Kruszywa powstałe w wyniku recyklingu betonu stosowane są przykładowo do:

  • wykonania podbudowy dróg
  • wykonania pobocza
  • produkcji betonu towarowego
  • stabilizacji gruntu
  • układania kostki brukowej i parkingów
  • jako nasypy i obsypki.

Producenci kruszyw z recyklingu

Firmy posiadające w swojej ofercie kruszywa z recyklingu to m.in. Cemex, Holcim, KGHM.

Fot. Cemex

Treści powiązane

Kruszywa lekkie
Kruszywa lekkie
Poznaj właściwości i zastosowanie kruszyw lekkich. Dowiedz się, co je wyróżnia spośród innych rodzajów kruszyw, do czego są używane oraz jakie mają cechy.
Kruszywa dekoracyjne
Kruszywa dekoracyjne
Kruszywa szczególne zastosowanie mają w branży budowlanej przede wszystkim jako składnik materiałów budowlanych, służą także do umacniania, przygotowywania podłoża czy wykonywania prac wykończeniowych. To jednak niejedyne przeznaczenie kruszyw. Upodobali je sobie ogrodnicy, designerzy przestrzeni, architekci zieleni, którzy stosują kruszywa jako materiał dekoracyjny, wykończeniowy określonych aranżacji. Poznaj rodzaje kruszyw dekoracyjnych, ich zastosowania, możliwości użycia w charakterze ozdoby.
Kruszywa - rodzaje i zastosowania
Kruszywa - rodzaje i zastosowania
Kruszywa to sypkie materiały o ziarnistej budowie. Znajdują ogromne zastosowanie w budownictwie zarówno jako składnik materiałów budowlanych, a także materiały do umacniania, przygotowywania podłoża czy wykonywania prac wykończeniowych. Poznaj rodzaje kruszyw budowlanych, jak się je pozyskuje, zobacz, gdzie są wykorzystywane.
O działalności Polskiego Związku Producentów Kruszyw i rynku kruszyw opowiada dr inż. Łukasz Machniak
O działalności Polskiego Związku Producentów Kruszyw i rynku kruszyw opowiada dr inż. Łukasz Machniak
"Polska jest trzecim producentem kruszyw w Europie" - o roli Polskiego Związku Producentów Kruszyw mówi Dyrektor Biura Zarządu Łukasz Machniak.
Badanie kruszyw
Badanie kruszyw
Kruszywa powszechnie stosowane są w budownictwie. Różne ich rodzaje i pochodzenie powodują, że mają inne właściwości i zastosowania. Aby zagwarantować kruszywa odpowiedniej jakości, konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań. Sprawdzamy, na czym polega badanie kruszyw, jakie wykorzystuje się w tym celu metody.
Zastosowanie kruszyw łamanych
Zastosowanie kruszyw łamanych
Kruszywa to sypkie materiały mające szerokie zastosowanie w budownictwie. Stanowią między innymi istotny składnik betonu. Dowiedz się, jakie są rodzaje kruszyw, jak się je pozyskuje oraz których kruszyw używa się do produkcji betonu.
Produkcja kruszyw drogowych
Produkcja kruszyw drogowych
Kruszywa to kluczowy materiał stosowany do budowy dróg. Wykorzystywane są do wykonywania korpusu drogi i jej poszczególnych warstw oraz jako komponent mieszanek mineralno-asfaltowych w budownictwie drogowych. Sprawdzamy, jakie rodzaje kruszyw wykorzystuje się w drogownictwie oraz jak przebiega proces ich produkcji.

Komentarze

brak komentarzy…