• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Miękka woda w kranie

Zacieki na armaturze, zakamienione czajniki to codzienność w przypadku twardej wody w kranach. Sytuację poprawiają dostępne powszechnie zmiękczacze wody. Poznaj ich działanie, korzyści stosowania oraz rodzaje zmiękczaczy do wody.
Miękka woda w kranie

Problem z twardą wodą to nie tylko kwestia estetyki naczyń czy sanitariatów. Odkładający się kamień wpływa destrukcyjnie na instalację wodną, grzewczą oraz sprzęty AGD.

Zmiękczacze to urządzenia służące do usuwania z wody związków wapnia i magnezu. Wykorzystywane są do celów przemysłowych, ale znajdują także wielu nabywców pośród właścicieli domów czy użytkowników biur. Z tego też względu zmiękczacze dzielą się na:

  • przemysłowe
  • kompaktowe.

Jak działa zmiękczacz kompaktowy?

Wewnątrz urządzenia, w plastikowej obudowie, umieszczona jest butla ze złożem jonowymiennym. To ono odpowiada za zmiękczanie wody, w nim dochodzi do wymiany jonów magnezu i wapnia na jony sodu. Ponadto urządzenie wyposażone jest w głowicę, której zadaniem jest sterowanie procesem zmiękczania wody i regeneracji złoża, a także panel sterowania, pozwalający ustawiać określone parametry pracy.

Woda przepływając przez złoże wytraca związki odpowiadające za jej twardość. Aby mogło dojść do takiej reakcji, konieczna jest regularna regeneracja złoża. To ważny proces, bez którego przeprowadzenia po jakimś czasie złoże staje się bezużyteczne a zmiękczacz nie spełnia wówczas swojej funkcji. Do przeprowadzania regeneracji złoża stosuje się tabletki soli, które w określonych odstępach czasu należy uzupełniać, dosypując do przeznaczonego do tego celu zasobnika wewnątrz zmiękczacza.

Zmiękczacz montowany jest przy głównym ujęciu wody. Oznacza to, że woda, która dostaje się do instalacji domowej jest już lepszej jakości.


Zalety zmiękczacza wody

Korzyści, jakie uzyskuje się po zamontowaniu zmiękczacza wody, to przede wszystkim lepszej jakości woda w całej instalacji, nie tylko w pojedynczych punktach jej czerpania. Usunięcie z wody związków wapnia i magnezu pozwala uzyskać ciecz lepszej jakości.

Miękka woda jest bezpieczniejsza dla sprzętów AGD takich jak czajniki, żelazka, pralki, suszarki, zmywarki, jej użytkowanie przedłuża żywotność tych urządzeń.

Podobnie miękka woda lepiej wpływa na pracę pieca grzewczego, armatury, kaloryferów, termostatów. Pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie ze względu na swobodniejszy przepływ czynnika grzewczego w rurach.

Korzystanie z miękkiej wody pozwala użyć mniejszą ilość detergentów i kosmetyków do mycia, bowiem miękka woda lepiej się pieni. Zmniejsza się więc zużycie m.in. proszków do prania, płynów do płukania, mydła, żelu, szamponu do włosów, płynu do mycia naczyń,

Stosowanie zmiękczacza do wody minimalizuje ilość kamienia odkładającego się na armaturze i sanitariatach, co znacznie poprawia estetykę i higienę tych miejsc.

Wady zmiękczacza wody

Zmiękczacz wody to urządzenie pobierające energię elektryczną. Jego użytkowanie wpłynie na wysokość rachunków za prąd.

Wymaga regularnej kontroli zapasu pastylek soli, aby nie doprowadzić do ich braku, co w konsekwencji pozbawi zmiękczacz jego kluczowej funkcji.

Problematyczne może być spożywanie wody, do której zmiękczania używana jest sól przez osoby, które ze względów zdrowotnych musza ograniczać przyswajanie sodu. Rozwiązaniem może być wówczas zastosowanie systemu odwróconej osmozy w odniesieniu do wody spożywczej, który to system niweluje problem nadmiaru sodu.

Miękka woda uchodzi też za mniej smaczną.

Jaki wybrać zmiękczacz wody?

Wybór urządzenia najlepiej skonsultować ze specjalistą. Dobierane jest zgodnie z potrzebami użytkowników, wielkością zużycia wody, oczekiwanymi parametrami. Znaczenie ma także twardość obecnej w instalacji wody. Na tej postawie ustala się wydajność zmiękczacza.

Wśród producentów i dostawców kompaktowych zmiękczaczy do wody wymienić można firmy i marki: Aquaphor, Viessmann, EcoWater, BWT, USTM.

Treści powiązane

Komentarze

brak komentarzy…