Prefabrykowane moduły łazienkowe
Łazienki modułowe to gotowe konstrukcje wykonane poza placem budowy, wyposażone we wszystkie elementy, jakich oczekuje przyszły użytkownik. Opuszczając halę produkcyjną łazienki są w pełni wykończone i gotowe do podłączenia instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej. Umieszcza się je w konstrukcji budynku jako oddzielne jednostki.
Producenci dostosowują wykończenie gotowych modułów do oczekiwań odbiorcy. Rozmiary modułowych łazienek, standard ich wyposażenia są indywidualnie projektowane. Uzyskiwane wnętrza nie odbiegają jakością i atrakcyjnością od łazienek budowanych tradycyjną metodą.
Moduły łazienkowe powstają na bazie lekkich konstrukcji szkieletowych ze stali. Przed przekazaniem gotowego wyrobu do odbiorcy, gotowa łazienka przechodzi szereg testów weryfikujących szczelność instalacji, wytrzymałość konstrukcji, jakość wykonania wykończenia.
Zastosowanie modułów łazienkowych
Gotowe łazienki można zamontować w dowolnych przestrzeniach.
Stosuje się je zarówno w domach prywatnych jak i miejscach publicznych, jak choćby stacje benzynowe, hotele, akademiki, mikroapartamentowce, domy seniora.
Wybór rozwiązań modułowych szczególne sprawdzi się, gdy:
- całkowita liczba łazienek w obiekcie jest duża, np. większa niż 100,
- łazienki mają powtarzalny układ,
- ważne jest ukończenie budynku w terminie zgodnym z ustalonym harmonogramem,
- występują trudności z pozyskaniem fachowych wykonawców.
Montaż modułu łazienkowego
Gotowe łazienki dostarczane są na miejsce przeznaczenia w formie zabezpieczonej kapsuły. Wbudowywane są na etapie stanu surowego budynku.
Warunkiem poprawnego osadzenia takiego modułu jest przygotowanie odpowiedniego podłoża – podłogi lub fundamentu, które są dostosowane do ciężaru prefabrykowanej łazienki i jej wyposażenia.
Po osadzeniu w miejscu docelowym kapsuła pozbawiana jest wierzchnich zabezpieczeń i dostosowywana do struktury wewnętrznej budynku. Następnie dokonuje się podłączenia modułu do pionów instalacyjnych budynku.
Korzyści modułów łazienkowych
Podobnie jak w przypadku zastosowania jakichkolwiek elementów prefabrykowanych, gotowe łazienki to znaczna oszczędność czasu. Moduł dostarczany jest na miejsce budowy, montowany w przeznaczonym miejscu i niemal natychmiast gotowy do użytku. Wyeliminowany zostaje ciąg prac budowlano-wykończeniowych, które w tradycyjnej budowie wykonywane są w określonej sekwencji, kolejne etapy mogą nastąpić dopiero po zakończeniu poprzednich, wyschnięciu użytych materiałów.
Nie ma konieczności angażowania wielu fachowców, rozciągnięcia prac w czasie. Wybór gotowego modułu pozwala również zaoszczędzić koszty w porównaniu z budową łazienki od podstaw.
Zastosowanie modułów łazienkowych pozwala uzyskać natychmiastowy efekt końcowy dzięki dostarczeniu gotowego produktu oraz szybkiej jego instalacji w miejscu przeznaczenia.
Unikamy odpadów produkcyjnych, hałasu w miejscu realizacji, strat materiałów.
Ponadto uzyskanie wykończonej łazienki możliwe jest dzięki współpracy z jednym tylko partnerem handlowym, zapewniającym koordynację fachowców z wielu branż.
Koszt łazienki modułowej
Każdy projekt wyceniany jest indywidualnie.
Koszt zależeć będzie od wielkości łazienki, standardu wyposażenia, zastosowanych materiałów wykończeniowych. Na cenę realizacji wpłynie także:
- liczba powtarzalnych łazienek w projekcie
- rozmiar i sposób ułożenia płytek
- jakość przyłączy
- lokalizacja inwestycji
- organizacja placu budowy
- dostępność transportu poziomego i pionowego
- termin realizacji
- wybrane płytki i wyposażenie.
Łazienki modułowe na rynku
Wśród producentów prefabrykowanych modułów łazienkowych wskazać można: Masbud System, RG Modular, Ready Bathroom, Domczar, Steeel Con Systems, LKB SYSTEM Sp. z o.o., Eco ReadyBath.