Stan deweloperski – etapy budowy

W zależności od zaawansowania budowy, wykonania konkretnych prac określa się poszczególne etapy inwestycji. Mamy więc:
- stan zerowy
- stan surowy otwarty
- stan surowy zamknięty
- stan deweloperski.
Stan deweloperski to zatem najbardziej zaawansowany etap, zawierający dodatkowo pewne prace wykończeniowe wewnątrz budynku.
Stan deweloperski – jakie prace?
Poprzedzający stan deweloperski etap zaawansowania prac, jakim jest stan surowy zamknięty obejmuje najczęściej wykonanie takich prac, jak ławy fundamentowe, ściany fundamentowe, ściany na parterze, strop nad parterem, ściany piętra, ściany działowe, więźba dachowa, pokrycie dachowe, drzwi zewnętrzne, drzwi garażowe, okna, parapety zewnętrzne, szlichta.
Stan surowy zamknięty nie umożliwia jeszcze zamieszkania. Dom co prawda stoi, budynek jest szczelny, zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi – deszczem lub śniegiem i gotowy do dalszych prac wykończeniowych.
Stan deweloperski obejmuje prace:
- wykonanie posadzek
- montaż parapetów
- tynkowanie ścian i sufitów
- przygotowanie ścian i sufitów do malowania
- montaż grzejników
- podłączenie i rozprowadzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej
- rozprowadzenie instalacji elektrycznej.
Doprowadzenie budowy do stanu deweloperskiego sprowadza się przede wszystkim do rozprowadzenia i podłączenia instalacji oraz wstępne wykończenie pomieszczeń. Dom w stanie deweloperskim jest na takim etapie, że od razu można w nim przystąpić do ostatecznych prac wykończeniowych.
Występuje także pojęcie stanu deweloperskiego podwyższonego, który obejmuje szerszy zakres prac.
Stan deweloperski – co dalej?
Ukończenie budowy na etapie stanu deweloperskiego to w zasadzie początek właściwego wykończenia domu. Przed inwestorem pozostają m.in. takie prace, jak choćby:
- malowanie ścian i sufitów
- wykończenie łazienki oraz kuchni
- biały montaż w łazience
- instalacja pozostałych elementów ogrzewania
- wykonanie ewentualnych ścian działowych
- montaż podłóg
- montaż oświetlenia i gniazdek elektrycznych
- wykonanie zewnętrznego ocieplenia i elewacji.
Zakres wymienionych prac jest umowny. Prawo budowlane nie definiuje stanu deweloperskiego. Warto więc przed podpisaniem umowy z wykonawcą precyzyjnie określić, co konkretnie obejmować będzie doprowadzenie budowy do stanu deweloperskiego, jakie zostaną wykorzystane materiały i zastosowane technologie.
Zalety i wady stanu deweloperskiego
Zakup domu w stanie deweloperskim wymaga jeszcze wykonania wielu prac wykończeniowych, co może mieć swoje wady i zalety.
Z pewnością to szybsza i wygodniejsza opcja niż budowa we własnym zakresie.
Jako korzyść takiego rozwiązania wskazać można niższy koszt zakupu i wykończenia, jeśli część prac wykona się samodzielnie. Można tym samym mieć wpływ na wybór materiałów wykończeniowych oraz sposób wykończenia. To dobre rozwiązanie dla osób, które szukają oryginalnych rozwiązań, cenią sobie inne standardy niż wykończenia oferowane w opcji „pod klucz”.
Na tym etapie jest czas na postawienie ścianek działowych i dokonanie prostych zmian w układzie przestrzennym domu.
Samodzielne realizowanie czy zlecanie prac wykończeniowych wymaga dużego zaangażowania, nadzorowania ekip wykończeniowych, rozeznania w możliwościach wykonania pewnych prac, a brak doświadczenia może być przyczyną obniżonego standardu i jakości wykończenia domu.
Odbiór kluczy na etapie deweloperskim nie pozwala jeszcze na wprowadzenie się do domu. Prace wykończeniowe mogą potrwać jeszcze kilka miesięcy, a przy ograniczonych funduszach moment zamieszkania może się bardziej odsunąć w czasie.
Trudno też oszacować koszt ostatecznego wykończenia – rosnące ceny materiałów mogą spowodować drastyczne korekty kosztorysu.
Ile kosztuje stan deweloperski?
Koszt budowy na etapie deweloperskim zależeć będzie od powierzchni domu, zastosowanej technologii, użytych materiałów. Uśredniając przyjmuje się, że cena 1 m2 wynosi od 3,5 tys. do 6 tys. zł.
Fot. Freepik
Treści powiązane

Stan surowy zamknięty

Pomysł na elewację domu – przegląd materiałów

Stan zerowy budowy

Stan surowy otwarty

Wodne ogrzewanie podłogowe

Beton pod ogrzewanie podłogowe

Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
